Γάλα: φίλος ή εχθρός;


aggela kara

Active Member
15 Μαρτίου 2011
39
0
35
ΚΟΖΑΝΗ
καλησπερα σε ολους.θελω να κανω μια ερωτηση.εχω σκυλακι 3,5 μηνων.κανουμε τα εμβολια μας και αποπαρασιτωση κανονικα.το γαλα εχω ακουσει οτι δημιουργει σκουλικακια στην κοιλια...αληθευει????κανει καλο να της δινω γαλα?
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Εγώ ξέρω πως το γάλα προκαλεί διάροιες.

Τι γάλα δίνεις;
Το ειδικό για κουταβάκια;
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
βασικά σκουλήκια δεν δημιουργεί
απλά το γάλα για να χωνευτεί ο οργανισμός που το τρώει πρέπει να διαθέτει κάποιο ειδικό ενζυμο το οποίο ο σκύλος δεν έχει , λένε οι επιστήμονες
(υπάρχουν κάτι ελάχιστα σκυλιά που έχουν όμως,δεν είναι σίγουρο ακόμα,το ψάχνουν....)

οπότε μετά τον θηλασμό το γάλα τέρμα
 


aggela kara

Active Member
15 Μαρτίου 2011
39
0
35
ΚΟΖΑΝΗ
μια φιλη μου,μου ειπε να της δινω γαλα.το δινει στον δικο της και εκτος οτι του αρεσει,κανει καλο.της δινω γαλα δικο μας.της εχω δωσει δυο φορες.χθες και σημερα.να το σταματησω δηλαδη?
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Ναι, δεν υπάρχει λόγος να δίνεις,
πόσο μάλλον ανθρώπινο που έχει περισσότερη λακτόζη αν δεν κάνω λάθος.

*Τι σκύλο έχεις;
 






aggela kara

Active Member
15 Μαρτίου 2011
39
0
35
ΚΟΖΑΝΗ
δεν υπαρχει λογος δηλαδη ετσι?δεν κανει καπου καλο.πχ στην αναπτυξη του κουταβιου.στους ανθρωπους προσφατα εμαθα οτι δεν υπαρχει λογος να το πινουμε ανω των 5 χρονων.δεν οφελει πουθενα...το ιδιο ισχυει και για τα σκυλια?
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Από την 40η ημέρα της ζωής τους το γάλα δεν είναι αναγκαίο στην διατροφή του κουταβιού, γιατί είναι πια σε θέση να τρώει στερεά τροφή. Δεν του προσφέρεις τίποτε με το να του δίνεις γάλα, επιπλέον του δημιουργείς φούσκωμα και αέρια, για σκουλίκια δεν έχω ακούσει τίποτε. Εάν ήδη τρώει ξηρά τροφή τότε μείνε σ'αυτή , προσφέρει με το παραπάνω ότι χρειάζεται το κουταβάκι σου, εννοείται ξηρά τροφή ειδική για την ηλικία του και μία καλή ποιότητος ξηρά, στο φόρουμ θα βρεις πολλά θέματα για την διατροφή του σκύλου σου.. Εάν το ταίζεις μαγειρευτό ή barf λίγο γιαουρτάκι του προσφέρει το ασβέστιο που χρειάζεται χωρίς τα ανεπιθύμητα φουσκώματα από το γάλα.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
να γράφει αυτό που εννοεί........:p

όχι γάλα στα σκυλιά και σίγουρα όχι αγελαδινό

φήμες λένε ότι κάποιες ποιμενικές φυλές ορεινού τύπου μεταβολίζουν μιά χαρά το γάλα
αλλά η επιστήμη ακόμα επιμένει πως ο σκύλος γενικά δεν μεταβολίζει το γάλα
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν υπαρχει λογος δηλαδη ετσι?δεν κανει καπου καλο.πχ στην αναπτυξη του κουταβιου.στους ανθρωπους προσφατα εμαθα οτι δεν υπαρχει λογος να το πινουμε ανω των 5 χρονων.δεν οφελει πουθενα...το ιδιο ισχυει και για τα σκυλια?
αυτό με τους ανθρώπους το έχω διαβάσει κι εγώ-και ειδικά για το αγελαδινό γιατί το κατσικίσιο έχει να δώσει και άλλα πλήν του ασβεστίου
 


aggela kara

Active Member
15 Μαρτίου 2011
39
0
35
ΚΟΖΑΝΗ
την ειχα ξεκινησει με κονσερβες,αλλα για μια βδομαδα.μετα ξεκινησα τις κροκετες.ειδα διαφορα και στο τριχωμα και στην "αναγκη της"!!! ετσι πιστευω και εγω,η στερεα τροφη της παρεχει ολα τις θρεπτικες ουσιες που χρειαζεται..απλα επειδη μου το ειπαν (για το γαλα) ειπα να εχει μια διαφορετικοτητα στην γευση..
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Αααααααα, έχω και μια λατρεία στα επανιέλ!!!

Δεν υπάρχει λόγος να δίνεις πάντως,
καλό δεν κάνει,
ίσως κάνει κακό αν είναι ευαίσθητο το σκυλί σου.

(Μένουμε και στην ίδια πόλη)
Πέρνα και από την ενότητα Νέα Μέλη, να μας συστηθείς κι εσύ και το σκυλούνι :)
 




aggela kara

Active Member
15 Μαρτίου 2011
39
0
35
ΚΟΖΑΝΗ
σοφουλι,βασικα μενω πτολεμαιδα.απο εδω εχω καταγωγη.απλα εγραψα κοζανη..!πολυ συντομα θα δεις και φωτο της ζουζου!!
 






Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
απλά το γάλα για να χωνευτεί ο οργανισμός που το τρώει πρέπει να διαθέτει κάποιο ειδικό ενζυμο το οποίο ο σκύλος δεν έχει , λένε οι επιστήμονες
(υπάρχουν κάτι ελάχιστα σκυλιά που έχουν όμως,δεν είναι σίγουρο ακόμα,το ψάχνουν....)

οπότε μετά τον θηλασμό το γάλα τέρμα
να γράφει αυτό που εννοεί........:p

όχι γάλα στα σκυλιά και σίγουρα όχι αγελαδινό

φήμες λένε ότι κάποιες ποιμενικές φυλές ορεινού τύπου μεταβολίζουν μιά χαρά το γάλα
αλλά η επιστήμη ακόμα επιμένει πως ο σκύλος γενικά δεν μεταβολίζει το γάλα
Το κουτάβι για να χωνέψει την λακτόζη διαθέτει λακτάση, μετά το θηλασμό χάνεται αυτό το ένζυμο εκτός αν συνεχίσεις να τον ταΐζεις γάλα. Για αυτό τα τσοπανόσκυλα που δεν σταμάτησαν ποτέ να καταναλώνουν γάλα δεν έχουν πρόβλημα.

Το "όχι αγελαδινό" είναι επειδή το αγελαδινό έχει χαμηλή βιολογική άξια για το σκύλο, δεν του προσφέρει δηλαδή αρκετά βασικά αμινοξέα, οπότε είναι περιττές θερμίδες. Το κατσικίσιο εν αντιθέσει μοιάζει αρκετά με το γάλα της σκύλας και έχει υψηλή βιολογική άξια για το σκύλο.


μια φιλη μου,μου ειπε να της δινω γαλα.το δινει στον δικο της και εκτος οτι του αρεσει,κανει καλο.της δινω γαλα δικο μας.της εχω δωσει δυο φορες.χθες και σημερα.να το σταματησω δηλαδη?
Μπορείς να του δίνεις αλλά ανακάτεψε το με αυγό και λίγο μέλι ή δώσε του κατσικίσιο.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
πολύ ενδιαφέρον ότι μπορείς να δίνεις γάλα αν απλά δεν σταματήσεις ποτέ μετά τον θηλασμό....

και σε τι ποσότητα το υπολογίζουμε?
σαν τροφή κανονικά?
δηλαδή σε μιά διατροφή barf και σε περίπτωση που έχουμε κατσικίσιο γάλα ,είναι πολύ καλή περίπτωση για το ασβέστιο που χρειάζεται ο σκύλος αλλά και για πληθώρα αμινοξέων