Γέννα γκαπυ


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Γειά σας :)
Πριν λίγες μέρες μου έφεραν ως δώρο ένα ενυδρείο με όλο τον απαραίτητο εξοπλισμό και 6 γκαπυ... Δεν γνωρίζω αν είναι θηλυκά η αρσενικά δεν είχα ποτέ ψαράκια.... Παρατήρησα όμως το ένα και η κοιλιά του είναι πολύ φουσκώτει.... Έτσι 3 μέρες τώρα το παρακολουθώ για να δω αν έχει κάποιο πρόβλημα ή αν τρώει πολύ... Τελικά όμως σήμερα εντόπισα ψαράκια στην κοιλιά της και συγκεκριμένα είδα ματάκια μέσα.... Ειμαι πολύ ενθουσιασμενη αλλά δεν ξέρω τι να κάνω... Να την βγάλω από το ενυδρείο να την βάλω σε κάποια γυάλα; Η να την αφήσω μέσα μαζί με τα άλλα; Φοβάμαι μην τα φάνε τα άλλα γκαπυ τα μωράκια.... Ας μου απαντήσει οποίος ξέρει
:)
 




SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
http://www.aquatek.gr/vb/index.php
Σε αυτό το φόρουμ υπάρχουν εξαιρετικές πληροφορίες. Μπορείς να γραφτείς και να ρωτήσεις!

Εγώ από ότι ξέρω συνήθως μαζεύουν τα αυγά και τα τοποθετούν σε γεννήστρες, όχι γυάλες μα μικρότερα ενυδρεία. Μα ψάξε και ρώτα καλύτερα εκεί.

ΥΓ: Τι μετράς τώρα? 3 σκυλιά, κάτι μεταξοσκώληκες και 6+++ ψάρια?
 


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Παιδιά γέννησε έχει κάνει μόνο 1 αλλά έχει και άλλα μέσα...οι μεταξοσκώληκες έχουν μπει όλοι σε κουκούλια δεν έχω πια του χρόνου πάλι :)
 


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
http://www.aquatek.gr/vb/index.php
Σε αυτό το φόρουμ υπάρχουν εξαιρετικές πληροφορίες. Μπορείς να γραφτείς και να ρωτήσεις!
Αποφάσισα το σκυλάκι που φιλοξενουσα να το κρατήσω και τα δύο σκυλιά που πήρα από την φιλοζωικη μαζί με τον φίλο μου να τα παρρι

Εγώ από ότι ξέρω συνήθως μαζεύουν τα αυγά και τα τοποθετούν σε γεννήστρες, όχι γυάλες μα μικρότερα ενυδρεία. Μα ψάξε και ρώτα καλύτερα εκεί.

ΥΓ: Τι μετράς τώρα? 3 σκυλιά, κάτι μεταξοσκώληκες και 6+++ ψάρια?
Απόφαση το σκυλάκι που φιλοξενουσα να το κρατήσω και τα δύο σκυλιά από την φιλοζωικη που πήραμε μαζί με τον φίλο μου να μεταφερθούν στο δικό του σπίτι όπου έχει και κήπο... Οπότε είμαστε όλοι ευχαριστοιμρνοι :)
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Απόφαση το σκυλάκι που φιλοξενουσα να το κρατήσω και τα δύο σκυλιά από την φιλοζωικη που πήραμε μαζί με τον φίλο μου να μεταφερθούν στο δικό του σπίτι όπου έχει και κήπο... Οπότε είμαστε όλοι ευχαριστοιμρνοι :)
Ελπίζω να έχετε ενημερώσει τη φιλοζωική για την αλλαγή κατοικίας των σκύλων και να έχετε επιβεβαιώσει ότι είναι κι αυτή ευχαριστημένη. Επίσης αν τα microchip τους είναι περασμένα στο όνομά σου, θα πρέπει να γίνει αλλαγή στοιχείων.

Το ότι το παρακάτω είναι το on topic της υπόθεσης σε θέμα του dogforum είναι λίγο αστείο, αλλά έστω... για όσο μείνει ζωντανό το θέμα :rolleyes:

Τα γκάπυ είναι ζωοτόκα, δεν γεννούν αυγά. Γεννήστρα μπορεί να μπει και μέσα στο ενυδρείο, ώστε να μην αλλάξουν οι παράμετροι του νερού κλπ. Για να επιβιώσουν τα μικρά, μέχρι να μεγαλώσουν θα χρειαστούν αρκετές κρυψώνες. Επίσης έχε υπόψη σου ότι γεννούν σαν κουνέλια!

 


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Ελπίζω να έχετε ενημερώσει τη φιλοζωική για την αλλαγή κατοικίας των σκύλων και να έχετε επιβεβαιώσει ότι είναι κι αυτή ευχαριστημένη. Επίσης αν τα microchip τους είναι περασμένα στο όνομά σου, θα πρέπει να γίνει αλλαγή στοιχείων.

Το ότι το παρακάτω είναι το on topic της υπόθεσης σε θέμα του dogforum είναι λίγο αστείο, αλλά έστω... για όσο μείνει ζωντανό το θέμα :rolleyes:

Τα γκάπυ είναι ζωοτόκα, δεν γεννούν αυγά. Γεννήστρα μπορεί να μπει και μέσα στο ενυδρείο, ώστε να μην αλλάξουν οι παράμετροι του νερού κλπ. Για να επιβιώσουν τα μικρά, μέχρι να μεγαλώσουν θα χρειαστούν αρκετές κρυψώνες. Επίσης έχε υπόψη σου ότι γεννούν σαν κουνέλια!

Φυσικά και έχει ενημερωθεί η φιλοζωικη και έχουν αλλάξει και τα στοιχεία του τσιπ.... Και όσο για τα ψαράκια μακάρι να ζήσουν γιατί μέσα στο ενυδρείο έχω μόνο γκαπυ και είναι 2 που τα κυνηγούν τα μωρά μου :(
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Φυσικά και έχει ενημερωθεί η φιλοζωικη και έχουν αλλάξει και τα στοιχεία του τσιπ.... Και όσο για τα ψαράκια μακάρι να ζήσουν γιατί μέσα στο ενυδρείο έχω μόνο γκαπυ και είναι 2 που τα κυνηγούν τα μωρά μου :(
Βάλε φυτά και κρυψώνες μέσα στο ενυδρείο αλλιώς ειναι δύσκολο να επιβιώσουν
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Βάλε φυτά και κρυψώνες μέσα στο ενυδρείο αλλιώς ειναι δύσκολο να επιβιώσουν
Έχει μέσα το ενυδρείο ψιλό χαλικάκι κίτρινο μετά βοτσαλακια έχει 2 μεγάλα φυτά και 3 βρακάκια και ένα που μοιάζει με βράχο αλλά αυτά μερικές φορές βγαίνουν στην επιφάνεια και τα κυνηγάνε... Έκανε και μόνο 4
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Σε λίγο βλέπω να μαζεύονται σκύλοι, νεογέννητα ψαράκια, λεχώνες ψάρια και μεταξοσκώληκες και να ζητάνε βοήθεια πως να συμπεριφερθουν σε έναν άνθρωπο που ζει σπίτι τους σε κανένα φορουμάκι δικό τους :p
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Σε λίγο βλέπω να μαζεύονται σκύλοι, νεογέννητα ψαράκια, λεχώνες ψάρια και μεταξοσκώληκες και να ζητάνε βοήθεια πως να συμπεριφερθουν σε έναν άνθρωπο που ζει σπίτι τους σε κανένα φορουμάκι δικό τους :p
Εγώ πάλι βλέπω σε λίγο να κόβει εισιτήρια έξω από το σπίτι της. Ατραξιόν θα γίνει. :ROFLMAO:
 


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Χάχα ξέρουν ότι μαρεσουν πολύ τα ζώα και μου πήραν ενυδρείο... Τι να κάνω να μην τα προσέξω; Τελικά έκανε 8 αλλά όλο κρύβονται...μακάρι να ζήσουν όλα :D καλά είναι πάντως γιατί είναι αρκετά η αλήθεια είναι
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
χαχαχαχα αν δεν προχωρησεις σε στειρωση :cool: ετοιμασου για μεγαλο ενυδρειο αυτα γενοβολανε συνεχεια χαχαχαχ
 
  • Like
Reactions: SofiaEve


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Αφου το άνοιξες που το άνοιξες το θέμα βάλε και καμία φωτογραφία του ενυδρείου και της εγκυμονούσας... α και στην συνέχεια μην ξεχάσεις να μας δείξεις και τα μωρά! Αντε σιγα σιγα να μαθαίνουμε πως λειτουργεί το byb των Guppy. :D
 










Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Βγαλε αυτα τα απαισια ψευτικα φυτα, παρε κερατοφυλλο απο ενα καταστημα με ενυδρεια και απλα πετα το στην επιφανεια... επισης παρε μια ανουμπια και δεστη σε ενα ξυλο. Ισως τοτε επιβιωσει κανενα μικρο. Γεννανε συνεχεια τα γκαπυ.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95