Γαλλικό Μπουλντόγκ: Γιατί να ΜΗΝ το πάρω


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και ζητω συγνωμη αν με καποιους ημουν λιγο επιθετικος. το συγκεκριμενο σκυλακι μου αρεσει πολύ είναι αυτό που μου εκανε το μεγαλο κλικ και εμενα και τις γυναικας μου. σιγουρα με προβλημτισατε πολύ με όλα αυτά και δεν ξερω τι θα κανω.
το σκυλί δεν το επιλέγουμε βάσει κλικ και εμφάνισης. Αλλά πρώτα βάσει χαρακτηρα/ενεργειας, υγείας και μετά εμφάνισης. Προσωπικά θεωρώ απιθανο να μη σου αρεσουν οι εκατοντάδες αλλές φυλές που υπάρχουν. Οποτε δες τι σας ταιριάζει σε καθημερινότητα και δραστηριοτητες και μετά προχώρα να βρεις εκτροφεα.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Επίσης να πω ότι απαγορεύεται σε ταξίδι με αεροπλάνο...το λέω σε περίπτωση που μπορεί να χρειαστεί κάποια μετακίνηση.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και ζητω συγνωμη αν με καποιους ημουν λιγο επιθετικος. το συγκεκριμενο σκυλακι μου αρεσει πολύ είναι αυτό που μου εκανε το μεγαλο κλικ και εμενα και τις γυναικας μου. σιγουρα με προβλημτισατε πολύ με όλα αυτά και δεν ξερω τι θα κανω.
Εδω που τα λεμε- τα γαλλικα δεν εχουν καμια σχεση με αλλα σκυλια!
Για μενα- δεν ειναι σκυλια- ειναι ανθρωπακια σε μορφη σκυλων!
Απιστευτοι χαρακτηρες- απαιχτες προσωπικοτητες!

Οπος ειχα ξαναγραψει- εχω 3 γαλλικα τωρα, και πριν απο αυτο ειχα και αλλο ενα! Ειμαι κατοχος της φυλης απο το 99 και ασχολουμαι εντατικοτατα.
Ολα τα σκυλια μου ειναι απο "καλο εκτροφειο"- ο εκτροφεας ηταν και παρα πολυ φιλος μου! Και παρολα που προσεχε πολυ τι εκανε- και δεν ζευγαρωνε αβερτα οτι εχει 4 ποδια και μοιαζει με γαλλικο ( τα περισσοτερα του σκυλια ηταν πρωταθλητες μορφολογιας), ετυχαν και σκυλια με προβληματα υγειας. Και αυτο συμβαινει, επειδη το γενιτικο υλικο ειναι γενικος αρκετα κατεστραμενο- ελλατοματικο! Ειναι παααρα πολυ δυσκολο να βγεις υγιες γραμμες- εος ακατορθωτο! Και ενας εκτροφεας για να βγαλει υγιες σκυλια, πρεπει οι γεννητορες του να εχουν και υγιες γονιδια! Και εκει πασχει η φυλη!
Για μενα ειναι καθαρα θεμα τυχης να βρεις υγιες γαλλικο! Και με αυτο δεν εννοω κουταβι- αλλα σκυλος 5-6 ετων, να μην εχει βγαλει ΤΙΠΟΤΑ! Κανενα προβλημα με την αναπνοη- δερμα, αρθρωσεις, ματια, καρδια, σπονδυλους, αγωνες, γονατα, αλλεργιες κλπ. - δεν μιλαμε για γαστεντεριτιτδες η κρυολογηματα, που μπορει να παθουν ολα τα σκυλια, αλλα για σοβαρα προβληματα!

Εγω εχω μονο μια σκυλα, που ειναι σε αυτην την κατασταση! Τρεχει σαν Jack Russel- δεν ακουγεται η αναπνοη της, πηδαει σαν κατσικι και ειναι μια χαρα!
Η αλλη μου- ενω ειναι χειρουργημενη στην μαλακια υπερωα, μολις τρεχει πανο απο 100 μετρα, κανει εμετο ασπρους αφρους- και η γλωσσα της γινεται μπλε. Σε θερμοκρασιες πανω απο 25 βαθμους, δεν βγαινουμε βολτα πια! Το καλοκαιρι- εαν δεν εχει την πισινα της, που μπαινει 10 φορες την ημερα για να δροσιστει, δεν αντεχει- μεσα στο σπιτι ειναι ολη μερα με αιρκοντισιον!
Η αλλη- μολις κανει ενα "στραβοπατημα" κουτσαινει- χωλαινει και καθε φορα που κανει μια αποτομη κινηση- παθαινω εγκεφαλικο, επειδη εχει παθει μια ελαφρια προπτοση δισκου- και ευτυχος επανηλθε με συντηριτικη θεραπεια ( ακινησια/κορτιζωνη). Αλλα ανα πασα στιγμη μπορει να ξαναπαθει κατι τετοιο- και να μου μεινει παραλυτη! Η σπονδηλικη της στυλη ειναι χαλια!

Λατρευω την φυλη- ειναι παααρα πολυ οραια και κομικα σκυλια! Αλλα εαν θα ξαναπαρω- θα ειναι εις γνωσην μου- οτι μπορει να συμβαλλω στο εγλημα που γινεται στην φυλη- και εαν μου βγει υγιες- θα ειμαι πολυ τυχερη!!!
 


mihalis78

Member
31 Μαρτίου 2014
20
0
Τι να πω κριμα γιατι το ηθελα πολυ αυτο το σκυλακι με κερδισε με το που το ειδα σε μια βολτα που εκανα με την γυναικα μου στην γλυφαδα και ετυχε να κατσω σε μια καφετερια και στο διπλα τραπεζι ηταν ενας αρσενικος μαυρος κουκλος κολησα και τις δυο ωρες μαζι του χαιδεβοντας το και βλεποντας το. Ειναι για μενα πανεμορφο το ατιμο και ενω ειχα απο μικρος ενα κοκερακι μεχρι που πεθανε απο γηρατια τετοιο κολημα δεν το επαθα. Τα πρωτα site που διαβασα μιλαγαν για μια ρατσα ηρεμη για ενα φιλικο σκυλακι που θα αρκεστει στο να ειναι διπλα σας στον καναπε βλεποντας τηλεοραση και κτλπ. Συμβηβαστικα στο οτι δεν θα μπορω να το περνω μαζι μου σε ολες τις δραστιριοτητες που κανω ειδικα το καλοκαιρι γιατι θα το κουραζω , απο την αλλη ομως θα ηταν το ιδανικο για ενα διαμερισμα στον πειραια και με την γυναικα μου που θα ηταν η πρωτης φορα με ενα σκυλακι. Μεχρι πριν δω το γαλλικο ονειρευομουν να εχω ενα σπιτι με κηπο και να εχω ενα ντοπερμαν που θα ειναι παντου μαζι μου αλλα δεν το εχω το σπιτι αυτο, κσι ετσι μου αρεσε πολυ η ιδεα οτι το γαλλικο ειναι ενα σκυλακι που θα μπορεσει να ζησει σε ενα διαμερισμα χωρις να νιωθει εγκλωβισμενο και θα μπορουμε να το χαρουμε και εγω και η γυναικα μου που δεν ειχε ποτε σκυλο. Θα μπορει να το βγαζει βολτα χωρις να την πηγαινει εκεινος δεν θα εχει απιστευτη ενεργεια οπως ειχε το κοκερακι που ειχα και εμενα δεν με ενοιαζε εγω το γουσταρα αυτο αλλα οι γονεις μου οταν ελειπα επαρχια η εξωτερικο δυσκολευοντουσαν.τελος παντων αν ειναι να νιωθω συνενοχος και εγω για μια ρατσα που τελικα ο ανθρωπος την καταστρεψε λογο της απληστιας του τοτε προτιμω να μηνω εκτος. Απλα οταν το ειδαμε το σκυλακι αυτο και οι δυο το συζητουσαμε για μερες μεχρι και σημερα τι να πω δεν ξερω απο την στιγμη ομως που βλεπω οτι επιμενετε δεν θα ηθελα να μπω σε μια διαδικασια που αντι να μας δωσει χαρα θα μας φερει περισσοτερη θλιψη. Αρκετα περναμε ολοι μας αυτους τους καιρους.
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.660
19.891
Αυτά όλα που ζητάς από έναν σκύλο, μπορείς κάλλιστα να τα έχεις και με το doberman που ονειρεύεσαι κι ας μην έχεις τον κήπο. Είναι εντελώς περιττός.
Ο κανόνας του ψαξίματος για έναν σωστό εκτροφέα, ισχύει για όλες τις φυλές. Αυτό είναι το πρώτο, που πρέπει να έχεις στο μυαλό σου. Παρακολούθα το site του ΚΟΕ, να δεις πότε γίνονται εκθέσεις. Μπορείτε να πάτε μια βόλτα και...που ξέρεις...μπορεί να σου κάνει κάτι άλλο κλικ. Το ίδιο θα σου συμβεί σίγουρα, αν πας και από κανένα καταφύγειο φιλοζωικής.

Εγώ λέω...πως όταν αγαπάς κάτι τόσο πολύ, δεν πρέπει να είσαι εγωιστής στην σκέψη...
 


mihalis78

Member
31 Μαρτίου 2014
20
0
Αυτά όλα που ζητάς από έναν σκύλο, μπορείς κάλλιστα να τα έχεις και με το doberman που ο. ιρεύεσαι κι ας μην έχεις τον κήπο. Είναι εντελώς περιττός.
Ο κανόνας του ψαξίματος για έναν σωστό εκτροφέα, ισχύει για όλες τις φυλές. Αυτό είναι το πρώτο, που πρέπει να έχεις στο μυαλό σου. Παρακολούθα το site του ΚΟΕ, να δεις πότε γίνονται εκθέσεις. Μπορείτε να πάτε μια βόλτα και...που ξέρεις...μπορεί να σου κάνει κάτι άλλο κλικ. Το ίδιο θα σου συμβεί σίγουρα, αν πας και από κανένα καταφύγειο φιλοζωικής.

Εγώ λέω...πως όταν αγαπάς κάτι τόσο πολύ, δεν πρέπει να είσαι εγωιστής στην σκέψη...
Αν ζουσα μονος μου πιστεψε με οτι μπορει να ειχα και τον πρωτο κοπριτακο που θα περναγε κατω απο το σπιτι μου
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Εδω που τα λεμε- τα γαλλικα δεν εχουν καμια σχεση με αλλα σκυλια!
Για μενα- δεν ειναι σκυλια- ειναι ανθρωπακια σε μορφη σκυλων!
Απιστευτοι χαρακτηρες- απαιχτες προσωπικοτητες!

Οπος ειχα ξαναγραψει- εχω 3 γαλλικα τωρα, και πριν απο αυτο ειχα και αλλο ενα! Ειμαι κατοχος της φυλης απο το 99 και ασχολουμαι εντατικοτατα.
Ολα τα σκυλια μου ειναι απο "καλο εκτροφειο"- ο εκτροφεας ηταν και παρα πολυ φιλος μου! Και παρολα που προσεχε πολυ τι εκανε- και δεν ζευγαρωνε αβερτα οτι εχει 4 ποδια και μοιαζει με γαλλικο ( τα περισσοτερα του σκυλια ηταν πρωταθλητες μορφολογιας), ετυχαν και σκυλια με προβληματα υγειας. Και αυτο συμβαινει, επειδη το γενιτικο υλικο ειναι γενικος αρκετα κατεστραμενο- ελλατοματικο! Ειναι παααρα πολυ δυσκολο να βγεις υγιες γραμμες- εος ακατορθωτο! Και ενας εκτροφεας για να βγαλει υγιες σκυλια, πρεπει οι γεννητορες του να εχουν και υγιες γονιδια! Και εκει πασχει η φυλη!
Για μενα ειναι καθαρα θεμα τυχης να βρεις υγιες γαλλικο! Και με αυτο δεν εννοω κουταβι- αλλα σκυλος 5-6 ετων, να μην εχει βγαλει ΤΙΠΟΤΑ! Κανενα προβλημα με την αναπνοη- δερμα, αρθρωσεις, ματια, καρδια, σπονδυλους, αγωνες, γονατα, αλλεργιες κλπ. - δεν μιλαμε για γαστεντεριτιτδες η κρυολογηματα, που μπορει να παθουν ολα τα σκυλια, αλλα για σοβαρα προβληματα!

Εγω εχω μονο μια σκυλα, που ειναι σε αυτην την κατασταση! Τρεχει σαν Jack Russel- δεν ακουγεται η αναπνοη της, πηδαει σαν κατσικι και ειναι μια χαρα!
Η αλλη μου- ενω ειναι χειρουργημενη στην μαλακια υπερωα, μολις τρεχει πανο απο 100 μετρα, κανει εμετο ασπρους αφρους- και η γλωσσα της γινεται μπλε. Σε θερμοκρασιες πανω απο 25 βαθμους, δεν βγαινουμε βολτα πια! Το καλοκαιρι- εαν δεν εχει την πισινα της, που μπαινει 10 φορες την ημερα για να δροσιστει, δεν αντεχει- μεσα στο σπιτι ειναι ολη μερα με αιρκοντισιον!
Η αλλη- μολις κανει ενα "στραβοπατημα" κουτσαινει- χωλαινει και καθε φορα που κανει μια αποτομη κινηση- παθαινω εγκεφαλικο, επειδη εχει παθει μια ελαφρια προπτοση δισκου- και ευτυχος επανηλθε με συντηριτικη θεραπεια ( ακινησια/κορτιζωνη). Αλλα ανα πασα στιγμη μπορει να ξαναπαθει κατι τετοιο- και να μου μεινει παραλυτη! Η σπονδηλικη της στυλη ειναι χαλια!

Λατρευω την φυλη- ειναι παααρα πολυ οραια και κομικα σκυλια! Αλλα εαν θα ξαναπαρω- θα ειναι εις γνωσην μου- οτι μπορει να συμβαλλω στο εγλημα που γινεται στην φυλη- και εαν μου βγει υγιες- θα ειμαι πολυ τυχερη!!!

Κι ερχεται αβιαστα το ερωτημα.. αφου μαστίζονται απο τόσα πολλα προβληματα τα οποια γνωριζες πριν παρεις το 3ο ή 4ο σκυλακι (εχω μπερδυετει στο μετρημα) τότε γιατι το πηρες "συμβαλλοντας στο εγκλημα" ξανα και ξανα; Και για ποιο λόγο επιμενεις 15 χρόνια (εσυ και χιλιάδες αλλοι, οπως πχ εγω) λάτρεις των βραχυκεφαλων σκυλων ; Θα ρισκάρω μια απαντηση, εαν ειναι λανθασμένη παρακαλω διόρθωσε με. Επειδη κατ αρχην σε τραβηξαν για καποιο λογο, στη συνεχεια επειδη τα αγαπησες και επειδη ψαχνοντας στη σωστη πηγη ελπίζεις οτι το επομενο αν παρεις θα ειναι υγιές. Κάτι δηλ που πρέπει όλοι μας να κανουμε για όλες τις φυλες, ψαξιμο, αγαπη, φροντιδα και ελπιδα.

Το παλικάρι ας κάνει όπως επιθυμεί. Ειναι ελευθερο να αποφασίσει, ψαχνοντας και ζυγίζοντας υπερ και κατα σύμφωνα με την κρίση του. Εμεις τη γνωμη μας λεμε, είτε συμφωνουμε είτε διαφωνούμε ;-)
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
Εδω που τα λεμε- τα γαλλικα δεν εχουν καμια σχεση με αλλα σκυλια!
Για μενα- δεν ειναι σκυλια- ειναι ανθρωπακια σε μορφη σκυλων!
Απιστευτοι χαρακτηρες- απαιχτες προσωπικοτητες!
μεταξυ μας παντως αυτο πιστευει ο καθενας μας για το σκυλο του. ειτε ειναι ημιαιμος ειτε συγκεκριμενης φυλης. :)

κι εγω ετσι λεω για τα μαρεμα, και ενας γνωστος μου για το ημιαιμο αδεσποτο του, κι ενας αλλος για το εκτροφικο καναριο του και παει λεγοντας. :)
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
μεταξυ μας παντως αυτο πιστευει ο καθενας μας για το σκυλο του. ειτε ειναι ημιαιμος ειτε συγκεκριμενης φυλης. :)

κι εγω ετσι λεω για τα μαρεμα, και ενας γνωστος μου για το ημιαιμο αδεσποτο του, κι ενας αλλος για το εκτροφικο καναριο του και παει λεγοντας. :)
καλα ενοειται,ειναι ο σκυλος και οχι η φυλη,ολοι θα σου πουν για μια φυλη που τους τραβηξε αλλα ειναι επειδη δεν γνωρισαν αλλες,εχει να κανει με την πρωτη επαφη,αν ειχες μια στο παρελθον συνεχιζεις την ιδια,τις πιο πολλες φορες...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Κι ερχεται αβιαστα το ερωτημα.. αφου μαστίζονται απο τόσα πολλα προβληματα τα οποια γνωριζες πριν παρεις το 3ο ή 4ο σκυλακι (εχω μπερδυετει στο μετρημα) τότε γιατι το πηρες "συμβαλλοντας στο εγκλημα" ξανα και ξανα; Και για ποιο λόγο επιμενεις 15 χρόνια (εσυ και χιλιάδες αλλοι, οπως πχ εγω) λάτρεις των βραχυκεφαλων σκυλων ; Θα ρισκάρω μια απαντηση, εαν ειναι λανθασμένη παρακαλω διόρθωσε με. Επειδη κατ αρχην σε τραβηξαν για καποιο λογο, στη συνεχεια επειδη τα αγαπησες και επειδη ψαχνοντας στη σωστη πηγη ελπίζεις οτι το επομενο αν παρεις θα ειναι υγιές. Κάτι δηλ που πρέπει όλοι μας να κανουμε για όλες τις φυλες, ψαξιμο, αγαπη, φροντιδα και ελπιδα.
Μπρορω να σου πω ακριβος γιατι πηρα 4. Το πρωτο το ειχα 9 χρονια! Ειχε προβλημα με την σπονδυλικη που παρουσιασε στα 3.5 χρονια- τελικος ωμος πεθανε απο καρκινο στους πνευμονες. Για παρηγορια μου εκανε δωρο τοτε ο εκτροφεας την μια τωρινη μου γαλλιδα- την ΜοναΛιζα, που ηταν τοτε 6 μηνων. Επειδη δεν ηθελα να ξαναμεινω με εναν σκυλο- ειχα κανονισει, οτι απο την επομενη του γεννα θα παρω αλλο ενα. Αυτη η γεννα εγινε μολις ενα μηνα μετα- και ετσι οι σκυλες μου εχουν μονο 8 μηνες διαφορα ηλικιας. Οταν πεθανε ο εκτροφεας 4 μηνες μετα ( οταν η 2η μου σκυλα ηταν 6μηνων)- "κληρονομισα" και την αδελφη της απο την ιδια γεννα- και ετσι εγιναν 3.
Οταν τα πηρα, ηταν μια χαρα- καμια τους δεν ειχε προβλημα! Η ΜοναΛιζα παρουσιασε πρωτη φορα θεμα με σπονδηλικη στυλη στα 4 χρονια της ( τωρα ειναι 6) και η Carmen ( η ¨κληρονομια") χειροτερεψε πολυ μετα το ενα ετος- στα 2 χειρουργηθηκε, επειδη επιδεινωθηκε ραγδαια η κατασταση της ( παθαινε κολαψους τραχεας).

Αυτα- τοσο απλα!

Και βεβαια να κανει οτι νομιζει ο Μιχαλης- αλλα το να βρεις υγιες γαλλικο- σημερινες εποχες, επιμενω, οτι ειναι λαχειο!!
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Πολυ παραξενη ιστορία ομολογω. Ευχαριστω που τη μοιραστηκες μαζι μου και ευχομαι να ζησουν οσο το δυνατον περισσότερο και χωρις πολλα βασανα!
 


rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
Τι να πω κριμα γιατι το ηθελα πολυ αυτο το σκυλακι με κερδισε με το που το ειδα σε μια βολτα που εκανα με την γυναικα μου στην γλυφαδα και ετυχε να κατσω σε μια καφετερια και στο διπλα τραπεζι ηταν ενας αρσενικος μαυρος κουκλος κολησα και τις δυο ωρες μαζι του χαιδεβοντας το και βλεποντας το. Ειναι για μενα πανεμορφο το ατιμο
Μάλλον το ξέρω πιο λές το έχει ένας ψηλός τον έφερνε και στο πάρκο να παίξει με τα άλλα σκυλάκια,
είναι όντως γυναικοκατακτητής, ο σκύλος όχι ο ψηλός και έμενα η σύζυγος το είχε πάρει αγκαλιά και δεν ήθελε να το αφήσει.
Τα γαλλικά μπουλντόκ είναι πολύ ωραία, ειδικά τα μαύρα και εγώ τα καλοκοίταζα αλλά είχα διαβάσει αυτό το πόστ με τα θέματα υγείας και είπα άστο καλύτερα, πάντως μου αρέσουν.
Αν ζουσα μονος μου πιστεψε με οτι μπορει να ειχα και τον πρωτο κοπριτακο που θα περναγε κατω απο το σπιτι μου
Αυτό ξαναπέστο, άμα είσαι μόνος κάνεις ότι θές και εγώ άμα ήμουν μόνος και έμενα σε αγρόκτημα μπορεί να είχα από Κεντρικής Ασίας και πάνω.
Το ζητούμενο είναι να ταιριάξει το νέο μέλος δλδ ο σκύλος με την οικογένεια και τον τρόπο ζωής της.
Καλή επιτυχία στην αναζήτηση σου, πήγαινε και σε καμμιά έκθεση και σε φιλοζωική και κάτι θα βρείς. :)
 


OMBRE

Well-Known Member
15 Δεκεμβρίου 2013
59
0
Εδω που τα λεμε- τα γαλλικα δεν εχουν καμια σχεση με αλλα σκυλια!
Για μενα- δεν ειναι σκυλια- ειναι ανθρωπακια σε μορφη σκυλων!
Απιστευτοι χαρακτηρες- απαιχτες προσωπικοτητες!

Οπος ειχα ξαναγραψει- εχω 3 γαλλικα τωρα, και πριν απο αυτο ειχα και αλλο ενα! Ειμαι κατοχος της φυλης απο το 99 και ασχολουμαι εντατικοτατα.
Ολα τα σκυλια μου ειναι απο "καλο εκτροφειο"- ο εκτροφεας ηταν και παρα πολυ φιλος μου! Και παρολα που προσεχε πολυ τι εκανε- και δεν ζευγαρωνε αβερτα οτι εχει 4 ποδια και μοιαζει με γαλλικο ( τα περισσοτερα του σκυλια ηταν πρωταθλητες μορφολογιας), ετυχαν και σκυλια με προβληματα υγειας. Και αυτο συμβαινει, επειδη το γενιτικο υλικο ειναι γενικος αρκετα κατεστραμενο- ελλατοματικο! Ειναι παααρα πολυ δυσκολο να βγεις υγιες γραμμες- εος ακατορθωτο! Και ενας εκτροφεας για να βγαλει υγιες σκυλια, πρεπει οι γεννητορες του να εχουν και υγιες γονιδια! Και εκει πασχει η φυλη!
Για μενα ειναι καθαρα θεμα τυχης να βρεις υγιες γαλλικο! Και με αυτο δεν εννοω κουταβι- αλλα σκυλος 5-6 ετων, να μην εχει βγαλει ΤΙΠΟΤΑ! Κανενα προβλημα με την αναπνοη- δερμα, αρθρωσεις, ματια, καρδια, σπονδυλους, αγωνες, γονατα, αλλεργιες κλπ. - δεν μιλαμε για γαστεντεριτιτδες η κρυολογηματα, που μπορει να παθουν ολα τα σκυλια, αλλα για σοβαρα προβληματα!

Εγω εχω μονο μια σκυλα, που ειναι σε αυτην την κατασταση! Τρεχει σαν Jack Russel- δεν ακουγεται η αναπνοη της, πηδαει σαν κατσικι και ειναι μια χαρα!
Η αλλη μου- ενω ειναι χειρουργημενη στην μαλακια υπερωα, μολις τρεχει πανο απο 100 μετρα, κανει εμετο ασπρους αφρους- και η γλωσσα της γινεται μπλε. Σε θερμοκρασιες πανω απο 25 βαθμους, δεν βγαινουμε βολτα πια! Το καλοκαιρι- εαν δεν εχει την πισινα της, που μπαινει 10 φορες την ημερα για να δροσιστει, δεν αντεχει- μεσα στο σπιτι ειναι ολη μερα με αιρκοντισιον!
Η αλλη- μολις κανει ενα "στραβοπατημα" κουτσαινει- χωλαινει και καθε φορα που κανει μια αποτομη κινηση- παθαινω εγκεφαλικο, επειδη εχει παθει μια ελαφρια προπτοση δισκου- και ευτυχος επανηλθε με συντηριτικη θεραπεια ( ακινησια/κορτιζωνη). Αλλα ανα πασα στιγμη μπορει να ξαναπαθει κατι τετοιο- και να μου μεινει παραλυτη! Η σπονδηλικη της στυλη ειναι χαλια!

Λατρευω την φυλη- ειναι παααρα πολυ οραια και κομικα σκυλια! Αλλα εαν θα ξαναπαρω- θα ειναι εις γνωσην μου- οτι μπορει να συμβαλλω στο εγλημα που γινεται στην φυλη- και εαν μου βγει υγιες- θα ειμαι πολυ τυχερη!!!

Τελικα δηλ. μετα απο ολα αυτα αφηνεις ανοιχτο το ενδεχομενο να ξαναπαρεις γαλλικο FrenchieFan, τοτε γιατι ολη αυτη η συζητηση με το Μιχαλη αφου το ιδιο σκοπευετε να κανετε.
Τελικα αυτος προβληματιστηκε, ακουσε τι ακουσε και ολα αυτα γιατι?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Τελικα δηλ. μετα απο ολα αυτα αφηνεις ανοιχτο το ενδεχομενο να ξαναπαρεις γαλλικο FrenchieFan, τοτε γιατι ολη αυτη η συζητηση με το Μιχαλη αφου το ιδιο σκοπευετε να κανετε.
Τελικα αυτος προβληματιστηκε, ακουσε τι ακουσε και ολα αυτα γιατι?
Ναι, το αφηνω ανοιχτο! Αυτην την στιγμη παρακολουθω κανα 2-3 εκτροφεια στην ευρωπη- που εαν συνεχιζουν την καλη τους δουλεια- ΙΣΩΣ να ξαναπαιρνα, αλλα μονο απο κει- και μονο απο συνκεκριμεννες γραμμες! Αλλα σε καμια περιπτοση απο "οπου ναναι" ( και με αυτο παλι εννοω εκτροφειο, που γινονται οι επιλογες με αυστηρα κριτιρια- σε καμια περιπτοση απο ιδιοτη).


Θεωρω ομος παααρα πολυ δυσκολο, ενας αχαριος με την φυλη να βρει αυτο που θελει!
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Τελικα δηλ. μετα απο ολα αυτα αφηνεις ανοιχτο το ενδεχομενο να ξαναπαρεις γαλλικο FrenchieFan, τοτε γιατι ολη αυτη η συζητηση με το Μιχαλη αφου το ιδιο σκοπευετε να κανετε.
Τελικα αυτος προβληματιστηκε, ακουσε τι ακουσε και ολα αυτα γιατι?
Από τις απαντήσεις της Frenchie έχουμε τα εξής δεδομένα....
α) ένα άτομο που ασχολείται πολλά χρόνια με την φυλή....
β) ένα άτομο που έχει γαλλικά με τα προβλήματα που έχουν....
γ) ένα άτομο που σου λέει ότι παρακολουθεί την δουλειά 2-3 εκτροφείων της Ευρώπης...
δ) ένα άτομο που λέει ότι αν ΙΣΩΣ πάρει...θα είναι από συγκεκριμένες γραμμές.......

......πόσα από αυτά τα "πλεονεκτήματα" λες να διαθέτει ο Μιχάλης ή οποιοσδήποτε που απλώς ήρθε σε επαφή με ένα γαλλικό μια φορά έτσι ώστε να επιλέξει το "σωστό" σκυλί ?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.660
19.891
Από τις απαντήσεις της Frenchie έχουμε τα εξής δεδομένα....
α) ένα άτομο που ασχολείται πολλά χρόνια με την φυλή....
Που ασχολείται εντατικότατα με την φυλή, με πολύχρονη ενεργή συμμετοχή σε εκθέσεις και εξειδικευμένα ευρωπαικά φόρουμ.
 


mihalis78

Member
31 Μαρτίου 2014
20
0
καλημέρα σε ολους. Ρε παιδια ανεφερα πουθενα ότι θα παρω σκυλι από οπουδήποτε? το πρωτο μου μηνυμα που γραφτηκα εδώ ηταν αν εχετε να μου προτείνετε καποια σωστη πηγη που ξερετε για να δω επειδή ακουω διαφορα, εκανα λαθος και το εγραψα στις αγγελιες εκει μου στειλατε ένα link που με εφερε σε αυτό το θεμα.Τελος παντων προσπαθω να επικοινωνήσω με καποια πατριτσια που ηταν προεδρος για την ρατσα στην Σαλλαμινα αν εμαθα σωστα αλλα δεν μπορω να βρω τηλεφωνο της μηπως το ξερει ανενας η εχει επαφες μαζι της?
 
Last edited:






DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
εγω δεν το καταλαβαινω το νοημα αυτου του νηματος,ανοιγεις ενα θεμα και λες οτι τα γαλλικα ειναι μια κατεστραμενη φυλη,οτι και απο σωστο εκτροφεα ειναι δυσκολο να βρεις υγιες κουταβι,ουσιαστικα η κατα τα αλλα οργανωμενη κυνοφιλια εχει βαλει το χερι της,και αντι σαν σωστοι κυνοφιλοι να μποικοταρουμε μας λες οτι μπορει να παρεις στο μελλον αλλα μονο απο 2-3 εκτροφεις που κανουν καλη δουλεια.

και εγω αν ψαξω σε πετ σοπ ροτβαιλερ και ψαξω καλα καπου θα βρω ενα που θα εχει πιο πολλες πιθανοτητες να ειναι υγιες απο οτι το γαλλικο που θα παρεις απο εκτροφεα!

αλλα ακομα και αν βρηκες τον σουπερ εκτροφεα γιατι δεν το λες και στον μιχαλη να παρει απο εκει;
δεν το καταλαβαινω αυτο που καθε ενας πρεπει να αποκτησει μαστερ της φυλης που επελεξε..