Γαλλικό μπουλντόγκ ;


filio

Active Member
22 Δεκεμβρίου 2010
28
0
Βόλος
Καλησπέρα αν και έχω εμπειρία στην συγκεκριμένη ρατσα λόγω οτι είχα αλλα 2 τα προηγουμενά χρόνια (τα οποία δυστηχως και τα 2 εχουν πεθάνει) θα ήθελα να ρωτησω καποιουςπου έχουν ασχοληθει περισσοτερο με την ράτσα αν υπαρχουν κάποιες εξετάσεις που μορούν να γίνουν για να διαπιστωθει η γνησιοτητα ενος σκυλιου που δεν εχει χαρτια? Το ρωτάω αυτο διότι τον σκυλάκο που έχω τωρα τον βρήκα στο κυνοκομειο για τα αδεσποτα στο βολο , έχει όλα τα εξωτερικά χαρακτηριστικα της φυλής ακομα και ο κτηνιατρος μου είπε οτι ειναι 99% σιγουρος οτι ειναι καθαροαιμος αλλα τον παρατήσαν στους δρομους διοτι ειναι κουφος και είχε ψωρα.
 








marco

Well-Known Member
23 Ιουνίου 2010
56
0
lesvos
καλησπερα κ απο εμενα φιλε μου!!κ χρονια πολλα!!καταρχας μπραβο σου που μαζεπσες ενα σκυλι σε μια τετια κατασταση!!κ εγω θα συμφωνισω με τον σουπερμαν!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Αυτό που είπε ο superman αλλά τον ειδικό δεν ξέρω που θα τον βρεις...

Βάλε και καμιά φωτογραφία από διάφορες πλευρές να δούμε... Πόσα κιλά είναι? Αναπνέει καλά? Το δέρμα/τρίχωμα είναι οκ? (εννοώ δεν έχει τίποτα δερματικά και τέτοια...)

Τι σε νοιάζει όμως αν είναι καθαρόαιμο? Ας είναι καλά ο καημένος και όλα τα άλλα...
 


filio

Active Member
22 Δεκεμβρίου 2010
28
0
Βόλος
καλημέρα καταρχάς! όχι δεν έχει τσιπάκι γιατί οταν τον βρήκα ηταν 8 μηνών και κυκλοφορούσε ίδη 2 μήνες στους δρόμους και μεσα στο κατακαλόκαιρο!
vrmode επειδή είχα ήδη παλία 2 γαλλικα μπουλντογκ μπορω να πω οτι αναπνέει πολύ καλύτερα από τους προηγούμενους είναι 13 κιλά (όταν το πήρα πριν 2 μήνες ήταν 8)το δερμα του αφου του έκανα 2 μηνες θεραπεία για την ψωρα τωρα ειναι μια χαρα ειναι ροζουλί ροζουλί μια και ειναι λευκος με κάποιες μαυρες βούλες!
Δεν με νοιάζει ειναι καθαρόαιμος δεν θέλω ουτε χαρτιά να του βγάλω ουτε να των ζευγαρώσω μιας και ειναι κουφός και δεν θα ήθελα να μεταδωθει το γονιδιο αυτο και στα κουταβια απλα ρωταω απο περιέργεια καθαρα!

Απο φωτογραφιες όσες θες!
 

Attachments



kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις με άλλους αναγνώστες-χαρτιά δεν βγαίνουν...
ή έχει χαρτιά ο σκύλος
ή δεν έχει

Εμένα πολύ ψηλοπόδαρος μου μοιάζει (αλλά δεν ξέρω απο γαλλικά)
επίσης αν αναπνέει μιά χαρά (θα πώ γερή "κακία" τώρα) μάλλον δεν είναι καθαρόαιμος
:) :lol: :D:D:D:D
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Εμένα πολύ ψηλοπόδαρος μου μοιάζει (αλλά δεν ξέρω απο γαλλικά)
επίσης αν αναπνέει μιά χαρά (θα πώ γερή "κακία" τώρα) μάλλον δεν είναι καθαρόαιμος
:) :lol: :D:D:D:D
Από την φωτογραφία μπορεί να παραπλανηθεί κάποιος και η καταλληλοτερη είναι η Frenchiefan να μας πει αλλά μερικές πρώτες παρατηρήσεις...

Η μουσούδα είναι ίσως λίγο μακριά - όχι εκτός προτύπου αλλά από τα μακρυμούρικα. Πιθανόν και αυτό να βοηθάει στο αναπνευστικό (στατιστικά τα πιο κοντομούρικα έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να εμφανίσουν δυσλειτουργίες αναπνευστικού - όχι ότι είναι εγγύηση βέβαια η μακριά μούρη...)

Τα πόδια του μου φαίνονται λίγο αδύναμα (δεν έχει μυώδεις μηρούς) και ίσως γι αυτό φαίνονται πιο μακριά. Αυτό μπορεί να οφείλεται βέβαια και στην ταλαιπωρία που τράβηξε το σκυλί στο δρόμο

Τα κιλά είναι μια χαρά - εντός προτύπου.
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
έχω την εντύπωση πως τα πόδια είναι κοντύτερα απο το ύψος του κορμού-κανονικά
ενώ εδώ έχουμε πόδια μακρύτερα...
επίσης ,λέω εγώ τώρα, ποιός θα παράταγε ένα γαλλικό μπουλντογκ αγορασμένο απο εκτροφέα με την τιμή που έχουν ???
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
έχω την εντύπωση πως τα πόδια είναι κοντύτερα απο το ύψος του κορμού-κανονικά
ενώ εδώ έχουμε πόδια μακρύτερα...
επίσης ,λέω εγώ τώρα, ποιός θα παράταγε ένα γαλλικό μπουλντογκ αγορασμένο απο εκτροφέα με την τιμή που έχουν ???
Προφανώς και δεν είναι από εκτροφέα - αλλά το ότι δεν είναι από εκτροφέα δεν σημαίνει ότι δεν είναι καθαρόαιμο ντε και καλά!

Σχετικά με τα πόδια που λες, θα μετρήσω και την Pepper, αλλά και αυτή είναι σχετικά ψηλή.
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
ότι δεν έχει μορφολογία καθαρόαιμου εννοείς ε?
Άλλο καθαρόαιμο και άλλο εξαίρετο δείγμα της φυλής. Τα πόδια μου φαίνονται κι εμένα λίγο ψηλά αλλά υποπτεύομαι ότι μπορεί να φταίει και η ταλαιπωρία του και απλά να είναι αδύναμα και να φαίνονται έτσι.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
όχι-δεν με πιάνς....
αν πριν δυό γεννιές "έπαιξε" πρόγονος αγγλικό μπουλντόγκ π.χ.
τότε σταματάμε να μιλάμε για καθαρόαιμο
όμως δεν αποκλείεται με έναν λάθος πρόγονο να έχουμε ικανοποιητική μορφολογία σε ένα ή και όλα τα κουτάβια της τοκετομάδας που περιελάμβανε και το σκυλάκι του φίλου μας εδώ ;)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
όχι-δεν με πιάνς....
αν πριν δυό γεννιές "έπαιξε" πρόγονος αγγλικό μπουλντόγκ π.χ.
τότε σταματάμε να μιλάμε για καθαρόαιμο
όμως δεν αποκλείεται με έναν λάθος πρόγονο να έχουμε ικανοποιητική μορφολογία σε ένα ή και όλα τα κουτάβια της τοκετομάδας που περιελάμβανε και το σκυλάκι του φίλου μας εδώ ;)
Εννοείτα ότι την απόλυτη καθαροαιμία μόνο ένα pedigree θα μας τη δείξει. Αυτό που κάνουμε εδώ τώρα είναι "θεωρητική καθαροαιμία" αφού δεν υπάρχουν τα αποδεικτικά.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μορφολογία καθαρόαιμου λοιπόν....οκ

να επισημάνω ότι ουδεμία αημασία έχει για το συγκεκριμένο σκυλάκι που συζητάμε, η στιχομυθία μας περι "καθαροαιμίας"
απλά για τον αναγνώστη του μέλοντος και προς αποφυγή παρερμηνευσεων ....:)
 


filio

Active Member
22 Δεκεμβρίου 2010
28
0
Βόλος
Για να το ξεκαθαρίσω και εγω ωστε οντως ναμην υπαρχουν παρεξηγίσεις ξερω πολύ καλά επειδη εχω σπουδάσει ζωικής παραγωγης ότι σε κανένα ζώο δεν γινεταί να βγουν χαρτία αμα δεν τα έχουν απο την γεννησή τους και δεν είναι γνωστοι γεννήτορες και
αναγνωρισμένοι οι γονείς του ακόμα και σε πολλές περιπτώσεις και οι παππούδες τους!
Απλα ρωταω αν θα υπήρχε τρόπος να το δει κανένας όχι να το πιστοποιήσει!
Οσο αναφορά τωρα στα ποδαράκια του μάγκα να μπορει να φαινονταί τόσο μακρυά στην πρώτη φωτογραφία αλλα σε αυτή την φωτογραφία ειναι 2 μέρα που τον είχα και ήταν 8 κιλά αν αναφερεσται ωστόσω στις τελευταιές φωτογραφιες ειναι ετσι οπως ειναι και τώρα!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
κι εγώ θέλω διακαώς να σου δώσω τα εύσημα που τον έσωσες απο την "κολαση" της μοναξιάς του δρόμου (2 φορές πιο κολαση ειδικά για ένα γαλλικό )
αλλά και να ευχηθώ η ζωή του (και ζωή σας) να είναι βίος ανθόσπαρτος

η καθαροαιμία εξυπηρετεί κυρίως στο εκτροφικό πρόγραμμα διατήρησης και βελτίωσης των φυλών και όχι τόσο στο κατα πόσο θα επιτελεί επαρκώς τον ρόλο του συντρόφου
:)

Η frenchie fan όταν μπεί online θα σου πεί για την μορφολογία του
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
αν υπήρχαν οι αναγνωρίσεις όπως πριν κάποια χρονια σίγουρα ο σκύλος θα αναγνωριζόταν σαν F.Bulldog αφού έχει τις τυπικές analogies τις φίλης.
Aσχετος αν είναι εξαίρετο η επαρκής δείγμα.!!!!
Oσο για το αν exei είναι ψύλο πόδι η μακρύ ρύγχος η οτιδήποτε άλλο είναι θέμα αξιολόγησης της μορφολογίας του.
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.929
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95