Γαστροσκόπηση στο Σκυλάκι


Buddy0512

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2014
61
16
Καλημέρα σας. Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας. Έχω ένα μαλτεζάκι 9 ετών. Πριν από 4 χρόνια μου ξεκίνησε μια ιστορία με εμετούς οι οποίοι περιείχαν και αίμα. Στις αρχές η συχνότητα ήταν μια εως δυο φορες το χρονο. Με το πέρασμα του χρόνου, άρχισε το φαινόμενο να γινεται πιο συχνο αλλα η ποσοτητα του αιματος να μειωνεται. Φτασαμε στο σημερα οπου καθε περιπου 3 μηνες βγαζει σαλια με 3-4 σταγονες αιματακι σα το κεφαλακι της καρφιτσας. Εννοειται ολες τις φορες του καναμε θεραπεια (δεν την αναφερω εδω γιατι ισως δεν πρεπει).

Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Ο κτηνιατρος μου, μου λεει να τον βαλω για γαστροσκοπηση. Εγω εχω αρκετες αμφιβολιες γιατι δεν προκειται για μικρο σε ηλικια σκυλακι. Ειναι 9 ετων οπως εγραψα και παραπανω. Φοβαμαι αρκετα την αναισθησια και εαν υπαρχει εστω και μια μικρη πιθανοτητα να μη ξυπνησει ξανα ή να προκληθει αλλο προβλημα, δε θα ηθελα να το ρισκαρω σκεφτομενη το εξης. Εαν το αιμα σημαινε κατι πολυ κακο, τοτε φανταζομαι οτι το σκυλακι μου δε θα ζουσε (το εχει οπως ανεφερα ηδη 4 χρονια). Ισα ισα που εχει ορεξη, τρωει σα τρελος, πινει νερακι κλπ κλπ. Άρα τι θ αμπορουσε να δειξει η γαστροσκοπηση (χρονια γαστριτιδα ή ελκακι)? Φοβαμαι να παρω το ρισκο....Έχει καποιος απο εσας καποια εμπειρια στη γαστροσκοπηση? Επισης, μου συνεστησαν εναν γιατρο στα βορεια προαστεια αλλα δεν ξερω εαν μπορω ναπω το ονομα του εδω.

Τι θα κανατε????? Ζητω συγνωμη για το μεγεθος του κειμενου.
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Καλημέρα. Δεν έχω εμπειρία με γαστροσκόπηση. Αυτό που θα έκανα αρχικά, είναι να πάρω σίγουρα μια δεύτερη γνώμη από άλλον κτηνίατρο, θα προσκομιζα ότι εξετάσεις έχει κάνει το σκυλί, θα ανέφερα εκτενώς το ιστορικό του.
Επίσης, 9 χρόνων σκυλάκι, ειδικά αν είναι μικρόσωμο δεν είναι απαγορευτικό για νάρκωση θεωρώ. Το ρίσκο υπάρχει πάντα ακόμη και σε πιο νεαρά ζώα. Αν δεν έχει άλλα προβλήματα υγείας όπως πχ καρδιά, αναπνευστικά, δε θα σκεφτόμουν την ηλικία σαν ανασταλτικό παράγοντα. Θα είναι πιο εύκολο η εξέταση να γίνει στα 9 του χρόνια απ' ότι στα 11, 12 για παράδειγμα.
 


Buddy0512

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2014
61
16
Καλημέρα. Δεν έχω εμπειρία με γαστροσκόπηση. Αυτό που θα έκανα αρχικά, είναι να πάρω σίγουρα μια δεύτερη γνώμη από άλλον κτηνίατρο, θα προσκομιζα ότι εξετάσεις έχει κάνει το σκυλί, θα ανέφερα εκτενώς το ιστορικό του.
Επίσης, 9 χρόνων σκυλάκι, ειδικά αν είναι μικρόσωμο δεν είναι απαγορευτικό για νάρκωση θεωρώ. Το ρίσκο υπάρχει πάντα ακόμη και σε πιο νεαρά ζώα. Αν δεν έχει άλλα προβλήματα υγείας όπως πχ καρδιά, αναπνευστικά, δε θα σκεφτόμουν την ηλικία σαν ανασταλτικό παράγοντα. Θα είναι πιο εύκολο η εξέταση να γίνει στα 9 του χρόνια απ' ότι στα 11, 12 για παράδειγμα.
Σας ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο. Δεν έχει άλλα προβλήματα και σίγουρα, εάν ο μόνος δρόμος είναι η γαστροσκοπηση, θα του γίνουν όλες οι εξετάσεις. Απλά δε τη σκεφτομαι πολυ θετικά τη γενικη αναισθησια....
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Σας ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο. Δεν έχει άλλα προβλήματα και σίγουρα, εάν ο μόνος δρόμος είναι η γαστροσκοπηση, θα του γίνουν όλες οι εξετάσεις. Απλά δε τη σκεφτομαι πολυ θετικά τη γενικη αναισθησια....
Δεν μου έχει τύχει κάποιο ανάλογο περιστατικό, οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω.
Μπορώ όμως να σου πω, πως επιτρέπεται να αναφερθείς σε θεραπείες όπως και ονόματα κτηνιάτρων. Από την γενική εικόνα του σκύλου όπως την περιγράφεις μπορεί να μην φαίνεται για κάτι σοβαρό αλλά πήγαινε πάρε μια δεύτερη γνώμη (και τρίτη κλπ) και πράξε αναλόγως.

Εύχομαι περαστικά και αγύριστα.
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Νομίζω κανείς δε σκέφτεται πολύ θετικά τη ολική νάρκωση. Είναι ένα ρίσκο. Από κει και πέρα, πριν προχωρήσετε στη γαστροσκόπηση σιγουρευτείτε ότι όντως είναι η μόνη λύση. Με κάποιον υπέρηχο να φανταστώ δε θα φαινόταν κάτι;
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Χρειάζεστε κτηνίατρο γαστρεντερολόγο, και είναι λίγοι δυστυχώς αλλά υπάρχουν.
Το έλκος δεν μπορεί να φανεί στον υπέρηχο μέχρι να γίνει τεράστιο, αλλά ένας έμπειρος γαστρεντερολόγος μπορεί να καταλάβει τι συμβαίνει και από τα συμπτώματα, ή, στο κάτω κάτω, ακόμα κι αν χρειαστεί να κάνετε ενδοσκόπηση τελικά, καλύτερα να την κάνει ένας γιατρός που ειδικεύεται σε αυτό.
Δεν είμαι από Αθήνα και δεν μπορώ να σου πω και πολλά ονόματα, αλλά κάπου στο φόρουμ είχαν αναφέρει την Βασιλική Σταθοπούλου ως καλή γαστρεντερολόγο.
 
Last edited:


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αρχές του 14 από ότι είδα (είσαι φακελωμένη :D) έκανε ξανά μια μικρή επέμβαση το σκυλάκι, με αναισθησία. Και πήγαν όλα καλά. Επομένως, έχεις έναν λόγο παραπάνω να μην αγχώνεσαι.
Συνήθως και από όσο ξέρω είναι θέμα οργανισμού. Πάντοτε βέβαια υπάρχει ένα ρίσκο.

Οσον αφορά το θέμα με το αίμα και τους εμετούς, έχει καμία σχέση με την επέμβαση που έκανε τότε;
Γράφεις πως ξεκίνησε πριν 4 χρόνια.
Εχει καμία σχέση το ένα με το άλλο;
 
  • Like
Reactions: mareco


Buddy0512

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2014
61
16
Αρχές του 14 από ότι είδα (είσαι φακελωμένη :D) έκανε ξανά μια μικρή επέμβαση το σκυλάκι, με αναισθησία. Και πήγαν όλα καλά. Επομένως, έχεις έναν λόγο παραπάνω να μην αγχώνεσαι.
Συνήθως και από όσο ξέρω είναι θέμα οργανισμού. Πάντοτε βέβαια υπάρχει ένα ρίσκο.

Οσον αφορά το θέμα με το αίμα και τους εμετούς, έχει καμία σχέση με την επέμβαση που έκανε τότε;
Γράφεις πως ξεκίνησε πριν 4 χρόνια.
Εχει καμία σχέση το ένα με το άλλο;
Ευχαριστώ για το σχόλιο. Το 2014 είχε βγάλει κάτι επιφανειακό στο κεφαλάκι του και χρειάστηκε αφαίρεση με ολική. Πήγαν όλα καλά, αλλά τότε ήταν και μικρούλης. Τα δύο συμβάντα είναι εντελώς άσχετα μεταξύ τους. Τώρα αγχώνομαι γιατί είναι 9 ετών και την τρεμω την αναισθησια. Φοβμαι μη τον βαλω μεσα για να του κανω "καλο" και τελικα μου φύγει. Αλλα οπως και με τους ανθρωπους...σιγουρα παντα υπαρχει ενα ρισκο. Το θεμα ειναι "το παιρνεις το ρισκο" ή οχι? Αυτο αναρωτιεμαι...
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Buddy0512

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2014
61
16
Χρειάζεστε κτηνίατρο γαστρεντερολόγο, και είναι λίγοι δυστυχώς αλλά υπάρχουν.
Το έλκος δεν μπορεί να φανεί στον υπέρηχο μέχρι να γίνει τεράστιο, αλλά ένας έμπειρος γαστρεντερολόγος μπορεί να καταλάβει τι συμβαίνει και από τα συμπτώματα, ή, στο κάτω κάτω, ακόμα κι αν χρειαστεί να κάνετε ενδοσκόπηση τελικά, καλύτερα να την κάνει ένας γιατρός που ειδικεύεται σε αυτό.
Δεν είμαι από Αθήνα και δεν μπορώ να σου πω και πολλά ονόματα, αλλά κάπου στο φόρουμ είχαν αναφέρει την Βασιλική Σταθοπούλου ως καλή γαστρεντερολόγο.
Ευχαριστώ πολύ. Δεν ήξερα είναι αλήθεια ότι υπαρχει εξειδίκευση γαστρεντερολογίας στην κτηνιατρική. Θα το κοιτάξω...
 


Buddy0512

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2014
61
16
Νομίζω κανείς δε σκέφτεται πολύ θετικά τη ολική νάρκωση. Είναι ένα ρίσκο. Από κει και πέρα, πριν προχωρήσετε στη γαστροσκόπηση σιγουρευτείτε ότι όντως είναι η μόνη λύση. Με κάποιον υπέρηχο να φανταστώ δε θα φαινόταν κάτι;
Ευχαριστώ για το σχόλιο. Δυστυχώς στον υπέρηχο δε φαίνεται το εσωτερικό του στομάχου παρα μονο τα τοιχώματα και αυτό κυρίως αναφέρεται στο πάχος των τοιχωμάτων. Πριν λίγο γύρισα από έναν 3 γιατρό (ο πρώτος λεει γαστροσκοπηση, ο δευτερος λεει οτι δεν θα δειξει κατι που δεν υποπτευομαστε η γαστροσκοπηση οποτε γιατι να το κανει και να μπει σε αυτη τη διαδικασια) ο οποιος συμφωνει με τη γαστροσκοπηση. Η κακοηθεια με βαση τη λογικη και το χρονο που εχει περασει απο τοτε που του πρωτοεμφανιστηκε, εχει σχεδον αποκλειστει γιατι η κλινικη εικονα του ζωου ειναι πολυ καλη (τρωει, παχαινει, παιζει, πινει νερο κλπ κλπ). Η γαστροσκο΄πηση λενε θα δειξει ειτε χρονια γαστριτιδα, ειτε ελκος, ειτε το ελικοβακτηριο του πυλωρου...που αυτο εαν περασει, περναει μονο με αντιβιωση. και αυτο μπορει να το δειξει μονο η γαστροσκοπηση...πφφφφφφ προβληματισμενη ειμαι αρκετα...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Είναι απαγορευτικό πολύ να δωθεί η αντιβίωση ούτως ή άλλως χωρίς την διάγνωση; Ρώτα τους γιατρούς.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Αν η αναισθησία που δίνουν στα σκυλιά για γαστροσκόπηση είναι αντίστοιχη με την ανθρώπινη τότε μιλάμε για πάρα πολύ ελαφριά. Είναι μια διαδικασία που κρατάει λίγα λεπτά και μετά που θα συνέλθεις είσαι καλά μετά από λίγη ώρα, σχεδόν σαν να μην έγινε τίποτα. Μην δαιμονοποιούμε την αναισθησία.
 


Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
Αν η αναισθησία που δίνουν στα σκυλιά για γαστροσκόπηση είναι αντίστοιχη με την ανθρώπινη τότε μιλάμε για πάρα πολύ ελαφριά. Είναι μια διαδικασία που κρατάει λίγα λεπτά και μετά που θα συνέλθεις είσαι καλά μετά από λίγη ώρα, σχεδόν σαν να μην έγινε τίποτα. Μην δαιμονοποιούμε την αναισθησία.
Στους σκύλους γίνεται ολική νάρκωση για τη γαστροσκοπηση από όσο ξέρω, ωστόσο πράγματι, αν πρέπει οπωσδήποτε να γίνει και δεν συντρέχουν άλλοι λόγοι υγείας δεν χρειάζεται να τη δαιμονοποιουμε.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο ειδικά στα μεγάλης ηλικίας, πριν από προγραμματισμένο χειρουργείο-νάρκωση μπορούμε να κάνουμε καρδιολογικό έλεγχο. Η Κάρλα 10 ετών πια σε λίγες μέρες έκανε χειρουργείο τα Χριστούγεννα με ολική νάρκωση, εισπνευστική πάντα.

Και κάτι άλλο που έμαθα το φθινόπωρο για τη λεγόμενη μέθη/ηρέμηση. Όλα τα σκευάσματα δεν είναι ίδια. Επειδή χρειάστηκε - πάλι η Κάρλα - να ακινητοποιηθεί για να βγάλουν κάτι από το αυτί της και μιας και είδε ο vet ότι πήγαινα για εγκεφαλικό επεισοδιο από το άγχος, μου εξήγησε και μου έδειξε το σκεύασμα που χρησιμοποιεί σε σκυλιά μεγάλης ηλικίας ή βραχυκέφαλα ή γενικώς πιο προβληματικά. Πολύ πιο ακριβό απλό από το "σύνηθες" (τριπλάσια μπορεί και παραπάνω τιμή) αλλά για χρήση σε σκύλους με μεγαλύτερο ρίσκο.
 
  • Like
Reactions: Buddy0512


Buddy0512

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2014
61
16
Για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο ειδικά στα μεγάλης ηλικίας, πριν από προγραμματισμένο χειρουργείο-νάρκωση μπορούμε να κάνουμε καρδιολογικό έλεγχο. Η Κάρλα 10 ετών πια σε λίγες μέρες έκανε χειρουργείο τα Χριστούγεννα με ολική νάρκωση, εισπνευστική πάντα.

Και κάτι άλλο που έμαθα το φθινόπωρο για τη λεγόμενη μέθη/ηρέμηση. Όλα τα σκευάσματα δεν είναι ίδια. Επειδή χρειάστηκε - πάλι η Κάρλα - να ακινητοποιηθεί για να βγάλουν κάτι από το αυτί της και μιας και είδε ο vet ότι πήγαινα για εγκεφαλικό επεισοδιο από το άγχος, μου εξήγησε και μου έδειξε το σκεύασμα που χρησιμοποιεί σε σκυλιά μεγάλης ηλικίας ή βραχυκέφαλα ή γενικώς πιο προβληματικά. Πολύ πιο ακριβό απλό από το "σύνηθες" (τριπλάσια μπορεί και παραπάνω τιμή) αλλά για χρήση σε σκύλους με μεγαλύτερο ρίσκο.[/QUOΕ
Ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο. Σίγουρα θα του γίνουν όλες οι εξετάσεις
 


Buddy0512

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2014
61
16
Στους σκύλους γίνεται ολική νάρκωση για τη γαστροσκοπηση από όσο ξέρω, ωστόσο πράγματι, αν πρέπει οπωσδήποτε να γίνει και δεν συντρέχουν άλλοι λόγοι υγείας δεν χρειάζεται να τη δαιμονοποιουμε.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα του γίνουν όλες οι εξετάσεις πριν τη γαστροσκοπηση. Απλά επειδή με όσους γιατρούς το συζητησα μου ειπαν ότι δεν μπορούν να ξέρουν την έκβαση στο 100%, και εννοείται είναι απόλυτα κατανοητό (ούτε καν στους ανθρώπους δε γινεται αυτό), με έχει πιάσει φόβος γιατι δε θα ήθελα με τίποτα να τον βάλω σε αυτή τη διαδικασία και να συμβεί κάτι χειρότερο. Με τιποτα...
 
  • Like
Reactions: Kahlan


Buddy0512

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2014
61
16
Είναι απαγορευτικό πολύ να δωθεί η αντιβίωση ούτως ή άλλως χωρίς την διάγνωση; Ρώτα τους γιατρούς.
Αυτό δε το έχω ρωτήσει είναι η αλήθεια. Η 'θεραπεία' που του κανω καθε φορα που τον πιανει, ειναι θεραπεια για γαστριτιδα...θα ρωτησω ομως...Σε ευχαριστω πολυ για το σχολιο.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU