Γειά σας (από τον Καίσαρα)!


ΚΑΙΣΑΡΑΣ

New Member
24 Οκτωβρίου 2009
3
0
Γεια σας παιδεια ειμαι και εγω καινουργιος στην παρεα, μια ζωη ειχα σκυλια και ολα ειχαν το bull στοιχειο μεσα τους ειχα ξεκινησει με ενα pit bull ,και εχω και ενα dogo argentino θηλυκια ονοματι Ηρα και γενικα μαρεσουν αυτης της ρατσας τα σκυλια.Εδω και 4 μερες εχω παρει ενα κουταβι αγγλικο μπουλνοκ απο ρουμανια . Το πηρα απο πετ σοπ και οχι απο εκτροφεα αλλα ο κτηνιατρος μ που ειναι φοβερος ανθρωπος και πολυ καλος στην δουλεια του μ ειπε οτι ειναι πολυ ομορφο και καλο σκυλι ,γενικα ημουν λιγακι τυχερος.Αντιμετοπιζω ομως ενα προβλημα που δεν το ειχα με τα αλλα κουταβια , παρολο που ειναι πολυ ησυχος και απο την πρωτη μερα κανει την αναγκη του μεσα στα παμπερς δεν ερχετε καθολου οταν τον φωναζω ουτε για φαι ουτε για τιποτα, του κανω ολα τα χατηρια δεν τον μαλωνω μπας και εξικιωθει σιγα σιγα αλλα τιποτα . Μπορει κανενας να μ πει τι φταιει? ο γιατρος μ ειπε οτι πρεπει να ειναι το στρες που εχει ο σκυλος απο το ταξιδι.
 




GEORGE1034

Well-Known Member
20 Σεπτεμβρίου 2009
579
0
26
Θεσσαλονικη!!!!!!!!!!!!!!!!
καλως ηρθες paolo!!!

Θανο τον καισαρακο σου οταν θα πρεπει να τον μαλωνεις θα τον μαλωνεις και οταν θα πρεπει να τον επιβραδεβεις θα τον επιβραδεβεις.Αντιθετος θα σου παρει τον αερα δηλ. οταν θα κανει κατι που δεν πρεπει να κανει και εσυ τον λες μπραβω τοτε εκεινος θα νομιζει πως αυτο που εκανε ειναι καλο και ετσι θα συνεχειζει να το κανει (αποψη μου, μπορει να ειναι και λαθος).
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
O γιατρός δεν είναι και εκπαιδευτής..

Για να λες πως ήσουν τυχερός σημαίνει πως καταλαβαίνεις τους κινδυνους που εγκυμονεί η αγορά από pet shop..

Το κουτάβι πρέπει να προσαρμοστεί ναι μεν και σιγουρα θα εχει στην αρχή κάποιο στρες..αλλα δεν σημαίνει πως πρέπει να του κανεις όλα τα χατίρια..
Η βασική εκπαίδευση αρχίζει από την πρώτη μέρα που θα έρθει το σκυλί στο σπίτι..
οι κανόνες και η ιεραρχία και τα όρια, ξεκαθαρίζονται μέρα με την μέρα από τον ερχομό του σκυλιού στο σπίτι..

δεν ερχετε καθολου οταν τον φωναζω ουτε για φαι ουτε για τιποτα
Το σκυλί με λίγα λόγια γιατί δεν κατάλαβα δεν τρώει..??
Το ότι τα κάνει στο παμπερς απο την αρχη είσαι πολύ τυχερός..
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Γεια σας παιδεια ειμαι και εγω καινουργιος στην παρεα, μια ζωη ειχα σκυλια και ολα ειχαν το bull στοιχειο μεσα τους ειχα ξεκινησει με ενα pit bull ,και εχω και ενα dogo argentino θηλυκια ονοματι Ηρα και γενικα μαρεσουν αυτης της ρατσας τα σκυλια.Εδω και 4 μερες εχω παρει ενα κουταβι αγγλικο μπουλνοκ απο ρουμανια . Το πηρα απο πετ σοπ και οχι απο εκτροφεα αλλα ο κτηνιατρος μ που ειναι φοβερος ανθρωπος και πολυ καλος στην δουλεια του μ ειπε οτι ειναι πολυ ομορφο και καλο σκυλι ,γενικα ημουν λιγακι τυχερος.Αντιμετοπιζω ομως ενα προβλημα που δεν το ειχα με τα αλλα κουταβια , παρολο που ειναι πολυ ησυχος και απο την πρωτη μερα κανει την αναγκη του μεσα στα παμπερς δεν ερχετε καθολου οταν τον φωναζω ουτε για φαι ουτε για τιποτα, του κανω ολα τα χατηρια δεν τον μαλωνω μπας και εξικιωθει σιγα σιγα αλλα τιποτα . Μπορει κανενας να μ πει τι φταιει? ο γιατρος μ ειπε οτι πρεπει να ειναι το στρες που εχει ο σκυλος απο το ταξιδι.
καλα αφου σου ειπε ο κτηνιατρος οτι ειναι πολυ ομορφος και καλος εμας γιατι μας ρωτας? ε αντε να μην σου χαλασουμε το χατηρι.ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟΣ ΚΑΙ ΤΡΙΚΑΛΟΣ.

επεισης χαιρομαι που αυτος ο υπεροχος ανθρωπος σου εξηγησε γιατι δεν παιρνουμε σκυλια απο πετ σοπ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ

Εγω πιστευω οτι το εχει ποιασει το αγγλικο πεισμα γιατι εκει που ειχε συνηθισει στα τσαϊα του και τα μπισκοτακια του στο puppy mil τον εχεις πηξει εσυ στην ξηρα τροφη.

εγω αυτο που δεν καταλαβαινω γιατι δεν ρωτας ΤΟΝ ΥΠΕΡΤΑΤΟ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ και ρωτας εμας? δεν σου εξηγησε ο υπερτατος κτηνιατρος οτι τα σκυλακια απο πετ σοπ τα παιρνουν πολυ μικρα απο την μητερα τους και δεν κοινωνικοποιουνται σωστα (να μην πω οτι δεν απογαλακτοποιουνται καν). οτι περνανε μια εξαιρετικα στρεσογονα διαδικασια (το ταξιδι) που αφηνει διαφορα κουσουρια. σε φορτηγα που ειναι μεσα στις αρωστιες (μπορει να εχει και τυφο).

αγγλικο μπουλντογκ απο πετ σοπ. :maria::maria::maria: θα ξανακουσουμε απο σενα σιγουρα
 




ΚΑΙΣΑΡΑΣ

New Member
24 Οκτωβρίου 2009
3
0
SIR-ELRIC διακρινω μια ειρωνια η ετσι μ φαινεται περι κτηνιατρου ??Οσο για τον τυφο που λες ξερεις ποσο αντεχει ενα κουταβι με τυφο?? Αλεξια ακουει και παρα πολυ καλα μαλιστα γτ τον βλεπω που τρομαζει με τον παραμικρο θορυβο. Εχθες το βραδυ (γτ τα βραδια ειναι παραπανω ορεξατος) τον ξεγελασα λιγακι και πεξαμε κανα τεταρτακι , αντε να δουμε σημερα πως θα ειναι ..
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Καλημέρα και απο μένα και καλως ήρθες!!

Δώστου λίγο χρόνο και θα σε συνηθίσει... Με την Ηρα πως τα πάει?

Αυτο που δε μου άρεσε χωρις να έχω καμία διάθεση να σε κρινω... αφου ξέρεις τι γινεται με τα pet γιατι πήρες σκύλο απο εκει? Πως σκεφτηκες?
 




sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
SIR-ELRIC διακρινω μια ειρωνια η ετσι μ φαινεται περι κτηνιατρου ??Οσο για τον τυφο που λες ξερεις ποσο αντεχει ενα κουταβι με τυφο??
τα της ειρωνιας τα ξεπερασες για να καταλαβεις οτι τα εχεις κανει ολα λαθος
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ποσο ειναι το σκυλακι?

Ο γιατρος δεν σου ειπε ποσο επικινδυνο ειναι να παρεις αγγλικο μπουλτογκ απο πετ σοπ?

Το σκυλακι τρωει?