Γειά σας


fivi

Active Member
8 Αυγούστου 2010
26
0
Μετά απο σκέψη και αφού διάβασα αρκετά στο forum έγινα και εγώ μέλος του.Σας χαιρετάμε εγώ, η οικογένεια μου και η μικρή μας Φοίβη.Είναι πλέον 4 μηνών αγορασμένη απο ιδιώτη για τους κλασικούς που ρωτάνε πως,τι, που.Όχι δεν θα αγόραζα από Pet shop και ειδικά χωρίς να το δω.Είμαι παλιά σκυλομαμά,το τελευταίο της οικογένειας ήταν η Σύλβι μας ετών 17,5 και ελπίζω να μάθω κάτι [όσο ζεις μαθαίνεις] αλλά και αν μπορώ να βοηθήσω με ότι γνώσεις έχω[η Φοίβη είναι ο 5ος σκύλος μου]
 






DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
το γεγονός ότι την αγόρασες από ιδιώτη δεν σημαίνει ότι είναι και η καλύτερη πηγή.
καλύτερη όμως από πετ σοπ!

καλως ήρθε!
 




fivi

Active Member
8 Αυγούστου 2010
26
0
Γιατί; Δεν έχω σκοπό να την πάω στα καλλιστεία είναι ένα ωραιότατο υγιέστατο golden γιορκσάιρ [υβριδική ράτσα απο την Αμερική,η γιαγιά της ήταν]σπάνια τα βρίσκεις και τα χρυσοπληρώνεις κιόλας αν τα βρείς. Γιορκσάιρ ήθελα γιατί δεν μαδάνε,μετά απο 17,5 χρόνια με σπιτς δεν μπορείς να φανταστείς τι σημαίνει αυτό,δεν μου άρεσε το χρώμα τους που είναι σκούρο,αυτό είναι ανοιχτό,είναι απίστευτος χαρακτήρας,έμεινε με την μαμά της όσο έπρεπε,η κυρία που μου την πούλησε μόνο που δεν έκλαιγε όταν μου την έδωσε μου έκανε μάθημα καμια ώρα παρόλο που της είπα ότι ξέρω απο σκυλιά,και μου έδωσε κινητά και σταθερά τηλέφωνα για να την παίρνω ότι ώρα θέλω αν χρειαστώ οτιδήποτε ότι ώρα και αν είναι,ότι κι αν χρειαστώ.Μου έδωσε πιάτο και τροφή, βιβλιάριο απο τον κτηνίατρο της ώστε αν θέλω να τον πάρει τηλέφωνο ο δικός μου κτηνίατρος .Τι παραπάνω θα μου πρόσφερε ένας εκτροφέας εκτος απο ατελείωτη αναμονή και ψάξιμο και πολλά ευρώ παραπάνω.Την ερωτευτήκαμε με το που την είδαμε τη λατρεύουμε είναι μέλος της οικογένειας και ελπίζω να μας χαρίσει την αγάπη της για πολλά πολλά χρόνια.Συγνώμη παιδιά αλλά διαβάζω το forum τόσο καιρό και πραγματικά μου φαίνεται σαν να κάνετε διαφήμιση στους εκτροφείς.Αυτοί δεν βάζουν τις σκύλες τους να γεννάνε συνέχεια;Γιατι το κουτάβι μου πρεπει να έχει χαρτιά;Το παιδί σας το ψάχνετε πριν το γεννήσετε ή λέτε στο γιατρό ότι δεν το θέλετε αν δεν βγεί τέλειο;Το κουτάβι είναι ένα καινούριο μωρό το αγαπάς όπως κι αν βγεί το προστατεύεις και το φροντίζεις.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Η κυρια εχει κανει εξετασεις κληρονομικων ασθενειων;Ειναι σιγουρη με τι αρσενικο ζευγαρωσε η σκυλα της;
Ενας φιλος μου ζευγαρωσε τη σκυλα του με αρσενικο με δυσπλασια ιδιας ρατσας,που ο ιδιοκτητης του αρσενικου του το ειχε κρυψει.Τα κουταβια τα εδωσε ολα.Οι καημενοι ιδιοκτητες τι θα ανακαλυψουν οταν τα μεγαλωσουν.
Δεν μου προσφερει τιποτα ουτε το πιατακι,ουτε το βιβλιαριο απο τον κτηνιατρο της.

Πραγματικα ευχομαι να μη χρειαστει να ανακαλυψεις τι μπορει να σου προσφερει ενας ΚΑΛΟΣ εκτροφεας.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
απ΄ότι ξέρω τα καλλιστεία αφορούν ανθρώπους.
Εδώ είναι φόρουμ για σκυλιά οπότε δεν καταλαβαίνω προς τι η αναφορά σου σε αυτά.

Να χαίρεσαι το σκυλάκι σου.
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
.Τι παραπάνω θα μου πρόσφερε ένας εκτροφέας
θα σου πρόσφερε χάρτια τα οποία θα πιστοποουν την υγεία του σκύλου από κληρονιμοκές παθήσεις και δυσπλασία.
οτιδήποτε άλο είναι λόγια.ξέρεις πόσουν ξέρω που έχουν τους ''καλύτερους'' σκύλους από το εξωτερικό?


Δεν έχω σκοπό να την πάω στα καλλιστεία είναι ένα ωραιότατο υγιέστατο golden γιορκσάιρ
αυτό το υγιέστατο μου το εξηγείς λίγο?

και τέλος ρε παιδί μου δεν γίνεται όλος ο κόσμος να εκτρέφει σκύλους.θέλει εμπειρία,δεν είναι άντε έχω 2 σκυλια ''καθαρόαιμα'' τα βάζω ότι βγεί.

με ένα ζυγάρωμα διωνίζεις μια φύλη και έχεις χρέος να πληρείς τα πρότυπα της,αλλιώς μόνο κακό κάνεις!
 


fivi

Active Member
8 Αυγούστου 2010
26
0
Η κυρια εχει κανει εξετασεις κληρονομικων ασθενειων;Ειναι σιγουρη με τι αρσενικο ζευγαρωσε η σκυλα της;
Ενας φιλος μου ζευγαρωσε τη σκυλα του με αρσενικο με δυσπλασια ιδιας ρατσας,που ο ιδιοκτητης του αρσενικου του το ειχε κρυψει.Τα κουταβια τα εδωσε ολα.Οι καημενοι ιδιοκτητες τι θα ανακαλυψουν οταν τα μεγαλωσουν.
Δεν μου προσφερει τιποτα ουτε το πιατακι,ουτε το βιβλιαριο απο τον κτηνιατρο της.

Πραγματικα ευχομαι να μη χρειαστει να ανακαλυψεις τι μπορει να σου προσφερει ενας ΚΑΛΟΣ εκτροφεας.
Γιατι που ξέρεις με τι ζευγάρωσε ο εκτροφέας ,δεν υπάρχουν κτηνίατροι που υπογράφουν ότι να'ναι; εγώ είδα τη μαμά τον μπαμπά το είδε ο δικός μου κτηνίτρος του έκανε εξετάσεις ζει 2 μήνες μαζι μας και είναι μια χαρά.Δηλαδή αν έπαιρνα αδέσποτο θα ήξερα τι έχει;Εγώ αυτά που έψαχνα τα έχει μικρό μέγεθος,2 κιλά 4 μηνών, δεν μαδάει, δεν έχει περίεργη συμπεριφορά ή φοβίες ένα απόλυτα τέλειο κουτάβι.Δηλαδή όλοι μας που έχουμε σκυλιά αν ζευγαρώσουν τι θα κάνουμε τα κουτάβια θα τα κρατήσουμε;Αν και για τα δικά μας έχουμε ήδη λίστα αναμονής παρόλο που τους λέω ότι κάτι τέτοιο θα γίνει μετά απο χρόνια και αν θέλει ο σκύλος.Για το πιατάκι το ανέφερα σαν ένδειξη ενδιαφέροντος της κυρίας αυτής για το κουτάβι που δίνει δεν είπα ότι μου πρόσφερε κάτι.Λες να μη τα είχαμε αγοράσει ήδη; Αλήθεια ο φίλος σου δεν έκανε εξετάσεις στα κουτάβια ή έστω δεν ειδοποίησε τους ανθρώπους που τα πήραν;Αλλιώς δεν διαφέρει απο αυτόν που είχε το αρσενικό.
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Γιατι που ξέρεις με τι ζευγάρωσε ο εκτροφέας
ξέρεις με τι ζευγάρωσε βλέποντας τα χαρτιά των σκύλων.

Δηλαδή αν έπαιρνα αδέσποτο θα ήξερα τι έχει;
όχι δεν θα ήξερες τι έχει άλλα θα έσωζες μια ψύχη από τον δρόμο που βρέθηκε από κάτι ανεύθυνα ζευγαρώματα.


Δηλαδή όλοι μας που έχουμε σκυλιά αν ζευγαρώσουν τι θα κάνουμε τα κουτάβια θα τα κρατήσουμε;Αν και για τα δικά μας έχουμε ήδη λίστα αναμονής παρόλο που τους λέω ότι κάτι τέτοιο θα γίνει μετά απο χρόνια και αν θέλει ο σκύλος.
δηλαδή όσοι έχουμε σκυλια δεν πειράζει να τα ζευγαρώσουμε, στο τέλος τα σκυλιά στην ελλάδα θα είναι περισσότερα από τους ανθρώπους.
για πιο λόγο να φέρεις στην ζωή άλλα 5-6-7.. κουτάβια μιας και είναι τόσα που περίμένουν να βρουν ένα σπίτι?

και αλήθεια με πιο κριτηριο θα ζευγάρωνες τον σκύλο σου?
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Δεν ξερω με τι ζευγαρωσε ο εκτροφεας,αλλα για αυτο υπαρχουν οι καλοι και οι κακοι.Δεν παιζουν με τη φημη τους.

Μα τι προβλημα να βγαλει 2 μηνων κουταβι;;;;;Μιλας για υγεια και συμπεριφορα σε τοσο μικρη ηλικια;Μα εχεις εμπειρια 17 χρονων!

Τι θα κανουμε αν τα σκυλια μας ζευγαρωσουν;Να μη ζευγαρωσουν!Την κορη σου θα την αφηνες να μεινει εγκυος 12 χρονων;Δεν την στειρωνεις,αλλα την συμβουλευεις.Τα σκυλια τα στειρωνουμε!Δεν επιλεγουν αυτα αν θελουν!

Ο φιλος μου εκανε εξετασεις και τα περισσοτερα ειχαν δυσπλασια.Δεν γνωριζω αν το ξερουν οι ιδιοκτητες.Γιατι,τι θα εκανε;Θα τα σκοτωνε;Η πρωτη του μ....α ειναι που πιστεψε τον αλλο,η δευτερη θα ειναι αν δεν ενημερωσε τους ιδιοκτητες.Εσενα αν τα κουταβια σου εχουν δυσπλασια,τι θα τα κανεις;Θα κρατησεις 8 κουταβια;Θα τα σκοτωσεις;Θα τα δωσεις;
Για ναμην μπουμε λοιπον σε τετοια ερωτηματα,τα αφηνουμε σε αυτους που ξερουν...
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Συγνωμη που παρεμβαινω στην ωραια σας συζητηση, αλλά η κυρια πριν αποφασισει διαβασε, εκρινε και κατασταλαξε. Τι το παλευουμε και παπαγαλιζουμε τα γνωστα?
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
ας βάλει κάποιος ρε παιδί μου αυτά τα λινκ,να μην παπαγαλίζυυμε κιόλας!
 


fivi

Active Member
8 Αυγούστου 2010
26
0
θα σου πρόσφερε χάρτια τα οποία θα πιστοποουν την υγεία του σκύλου από κληρονιμοκές παθήσεις και δυσπλασία.
οτιδήποτε άλο είναι λόγια.ξέρεις πόσουν ξέρω που έχουν τους ''καλύτερους'' σκύλους από το εξωτερικό?




αυτό το υγιέστατο μου το εξηγείς λίγο?

και τέλος ρε παιδί μου δεν γίνεται όλος ο κόσμος να εκτρέφει σκύλους.θέλει εμπειρία,δεν είναι άντε έχω 2 σκυλια ''καθαρόαιμα'' τα βάζω ότι βγεί.

με ένα ζυγάρωμα διωνίζεις μια φύλη και έχεις χρέος να πληρείς τα πρότυπα της,αλλιώς μόνο κακό κάνεις!
Κάτι τέτοια έλεγε και ο Χίτλερ.Τα χαρτιά γράφονται δεν είναι σίγουρα πάντα .Ξέρεις ότι στην Ελλάδα με 1500 ευρώ σου φέρνουν το δίπλωμα στο σπίτι;Που ζείτε ρε παιδιά;Εκτος αν μιλάω με εκτροφέα οπότε πραγματικά δε με απασχολεί τι πιστεύεις.Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι η άποψη του κτηνίατρού μου τον οποίο γνωρίζω και εμπιστεύομαι.
Πιστεύω ότι είναι ένα forym που ανταλλάσουμε απόψεις για τα αγαπημένα μας ζώα και όχι έκθεση καθαρόαιμων.Όλοι πρέπει να είναι εκτροφείς; Δηλαδή αν γεννήσει ο σκύλος 2-3 κουτάβια τι είναι μούλικα;
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
.Συγνώμη παιδιά αλλά διαβάζω το forum τόσο καιρό και πραγματικά μου φαίνεται σαν να κάνετε διαφήμιση στους εκτροφείς.Αυτοί δεν βάζουν τις σκύλες τους να γεννάνε συνέχεια;
Πάντως η εκτροφέας σου-(γιατί για εκτροφέα πρόκειται έστω και στην ζούλα) που δεν δηλώνει τις γέννες της ΠΟΥΘΕΝΑ δεν ελέγχεται απο κανέναν απολύτως για το πόσες φορές βάζει την σκύλα της να γεννά και μέχρι ποιά ηλικία. Δεν έχει όρια, άρα θεωρητικά μπορεί να ''ξεζουμίζει'' την σκύλα της ελεύθερα.....

Και βέβαια ούτε για την ποιότητα των κουταβιών της ελέγχεται.
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Κάτι τέτοια έλεγε και ο Χίτλερ.Τα χαρτιά γράφονται δεν είναι σίγουρα πάντα .Ξέρεις ότι στην Ελλάδα με 1500 ευρώ σου φέρνουν το δίπλωμα στο σπίτι;Που ζείτε ρε παιδιά;Εκτος αν μιλάω με εκτροφέα οπότε πραγματικά δε με απασχολεί τι πιστεύεις.Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι η άποψη του κτηνίατρού μου τον οποίο γνωρίζω και εμπιστεύομαι.
Πιστεύω ότι είναι ένα forym που ανταλλάσουμε απόψεις για τα αγαπημένα μας ζώα και όχι έκθεση καθαρόαιμων.Όλοι πρέπει να είναι εκτροφείς;
Λυπάμαι πολύ αλλά κάτι τέτοια τα λένε οι άσχετοι.

Δηλαδή αν γεννήσει ο σκύλος 2-3 κουτάβια τι είναι μούλικα;
Καταλαβαίνεις τι γράφεις;

Λες ότι είναι το πέμπτο σου σκυλί, τα άλλα που είχες ζευγαρώσανε;
 


fivi

Active Member
8 Αυγούστου 2010
26
0
Δεν ξερω με τι ζευγαρωσε ο εκτροφεας,αλλα για αυτο υπαρχουν οι καλοι και οι κακοι.Δεν παιζουν με τη φημη τους.

Μα τι προβλημα να βγαλει 2 μηνων κουταβι;;;;;Μιλας για υγεια και συμπεριφορα σε τοσο μικρη ηλικια;Μα εχεις εμπειρια 17 χρονων!

Τι θα κανουμε αν τα σκυλια μας ζευγαρωσουν;Να μη ζευγαρωσουν!Την κορη σου θα την αφηνες να μεινει εγκυος 12 χρονων;Δεν την στειρωνεις,αλλα την συμβουλευεις.Τα σκυλια τα στειρωνουμε!Δεν επιλεγουν αυτα αν θελουν!

Ο φιλος μου εκανε εξετασεις και τα περισσοτερα ειχαν δυσπλασια.Δεν γνωριζω αν το ξερουν οι ιδιοκτητες.Γιατι,τι θα εκανε;Θα τα σκοτωνε;Η πρωτη του μ....α ειναι που πιστεψε τον αλλο,η δευτερη θα ειναι αν δεν ενημερωσε τους ιδιοκτητες.Εσενα αν τα κουταβια σου εχουν δυσπλασια,τι θα τα κανεις;Θα κρατησεις 8 κουταβια;Θα τα σκοτωσεις;Θα τα δωσεις;
Για ναμην μπουμε λοιπον σε τετοια ερωτηματα,τα αφηνουμε σε αυτους που ξερουν...
Μα το σκυλί μου είναι πια 4 μηνών και το έχω ήδη 2 μήνες συν ότι του έκανα ότι εξετάσεις μπορούσα μη λέμε τα ίδια και τα ίδια.Φυσικά δεν θα το στειρώσω αν απο τη φύση ήθελε ο θεός να μη γεννάνε δεν θα γεννούσαν.Όταν φτάσει η ώρα θα επιλέξω το κατάλληλο αρσενικό που θα της αρέσει και αυτηνής και θα το ζευγαρώσω.Όσο για τα 2-3 κουτάβια που θα βγάλει να είσαι σίγουρος ότι θα πάνε σε καλά δικά μου σπίτια όπως έγινε και με τον προηγούμενο μου σκύλο.Δεν κοιτάμε όλοι να τα κονομήσουμε βάζοντας το ζωντανό μας να γεννάει για να πουλήσουμε ούτε του στερούμε την εμπειρία να γίνει γονιός κάνοντας κάτι τόσο φρεικαλέο όσο η στείρωση που του προκαλεί ένα σωρό προβλήματα.Και τα αφήνεις να ζευγαρώσουν στην κατάλληλη ηλικία και όταν είναι έτοιμα,αλίμονο αν δεν ξέρεις να προφυλάξεις το σκύλο σου ή το 12χρονο παιδί σου.Το έχετε αναγάγει σε επιστήμη το θέμα σκύλος.Έλεος πια με τους εκτροφείς.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Αν ειχαν ολοι την αποψη σου,δε θα εβρισκες να παρεις γιορκσαιρ που ηθελες,ουτε για δειγμα.Επισης αν το ζευγαρωσεις κι εσυ,τα εγγονια του ισως φερνουν λιγο σε γιορκσαιρ ή ισως και να μην εχουν κληρονομικες ασθενειες.Τι να κληρονομησει ενα ημιαιμο;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95