Γεια σας απο Καστορια


GIANNIS25

Member
7 Μαϊου 2009
6
0
καλησπερα ειμαι ο Γιαννης 26 χρονων κ εχω ενα αρσενικο Ελβετικο ποιμενικο που το ονομα του ειναι Matt.
ειναι 4 μηνων και προσπαθω να τον εκπαιδευσω αν και χρειαζομαι διαφορες συμβουλες απο ατομα που εχουν πειρα πανω στο θεμα.
οι φωτο του σκυλου μου ειναι εδω:
http://www.dogforum.gr/v2/album.php?albumid=552

χαιρομαι που βρισκομαι στην παρεα σας.
 






kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Καλώς ήρθες!
Ξεκίνα απο δω αν θέλεις:
http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=2873
μετά κάνε μια αναζήτηση για συγκεκριμένα προβλήματα αν έχεις και τέλος αν δε βρεις κάτι να σε καλύπτει ξεκίνα ένα νήμα και θα σου απαντήσουν οι σχετικοί (και μη) του φόρουμ. :)
 




GIANNIS25

Member
7 Μαϊου 2009
6
0
Καλώς όρισες εσύ κ ο μικρός σου!!

Με ενδιαφέρει η φυλή, μπορείς να μας πεις λίγα πράγματα για αυτήν;;:)
απ οσο ξερω ο ελβετικος ποιμενικος εχει τον ιδιο χαρακτηρα με τον γερμανικο ποιμενικο.
δηλαδη: πιστος, φυλακας, φιλόξενος με τους ανθρωπους κτλ. εγω τα στοιχεια που παρατηρησα ως τωρα στον δικο μου που ειναι 4 μηνων ακομα ειναι οτι μαθαινει ευκολα κ γρηγορα διαταγες τυπου ''κατσε'' ''μεινε'' ''ελα'' αλλα βεβαια καποιες φορες δεν υπακουει ακομα. χρειαζεται χρονο για να ανταποκρινεται σωστα. για να φανταστεις σημερα ανοιξα την αυλοπορτα και του ελεγα ''μεινε εκει'' για να μην βγαινει στον δρομο μονος του. αφου επιχειρησε να βγει πολλες φορες και τον συγκρατησα υστερα απο μιση ωρα περιπου εγω ημουν εξω απο την αυλη και αυτος απο μεσα με ανοιχτη την πορτα και δεν εκανε βημα. οταν πηγαινε να βγει του ελεγα ''οχι'' και μαζευε το ποδι του προς τα μεσα.συνεπως ειναι εξυπνη ρατσα.
ειναι πολυ ενεργητικα σκυλια που χρειαζονται εξασκηση και καπου να σπαταλησουν την ενεργεια τους. τουλαχιστον οσο ειναι μικρα μετα δεν ξερω.
ειμαι ακομα στην φαση που μαθαινω κ εγω καθε μερα καινουργια πραγματα για την συγκεκριμενη ρατσα.
 












GIANNIS25

Member
7 Μαϊου 2009
6
0
το πηρα απο οικογενειακο εκτροφειο της πολωνιας (οργανωμενο). εχει pedigree, ειναι γραμμενο στον πολωνικο κυνονιολογικο συλλογο, εχει tattoo και εχει κανει test δυσπλασιας.επισης εχω ενα εγγραφο με το γενεολογικο δεντρο του σκυλου μου.
η κοπελα απο πολωνια ετυχε να ταξιδεψει στη Ωχριδα (κοντα στα Σκοπια) για εναν διαγωνισμο σκυλων οπου συμμετειχε με το δικο της ελβετικο ποιμενικο. ετσι κανονισαμε και μου εφερε τον κουταβακο μου μεχρι την Ωχριδα χωρις επιπλεον κοστος και εγω ταξιδεψα απο Καστορια στην Ωχριδα και απεκτησα τον Matt !!!
αν καποιος ενδιαφερεται μπορω να του στειλω πληρηφοριες.
εψαχνα για την συγκεκριμενη ρατσα πολυ καιρο στην Ελλαδα αλλα δεν υπαρχει εκτροφειο. απο pet shop δεν το σκεφτηκα καν !!!
επισης ειχα βρει καποιοα κουταβια εδω στη Ελλαδα τα οποια μου τα δινανε για καθαροαιμα ενω δεν νομιζω να ηταν (δεν ειχαν καμια σχεση με τα χαρακτηριστικα της φυλης) το μονο κοινο που ειχαν ειναι το λευκο χρωμα στο τριχωμα και παρ ολα αυτα τα πουλουσαν ακριβα !!!
ετσι εψαξα στο εξωτερικο κ κατεληξα στο εκτροφειο στην Πολωνια οπου ακομα ανταλλασουμε email και με ρωταει πως παει το κουταβακι κτλ κτλ.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
το πηρα απο οικογενειακο εκτροφειο της πολωνιας (οργανωμενο). εχει pedigree, ειναι γραμμενο στον πολωνικο κυνονιολογικο συλλογο, εχει tattoo και εχει κανει test δυσπλασιας.επισης εχω ενα εγγραφο με το γενεολογικο δεντρο του σκυλου μου.
η κοπελα απο πολωνια ετυχε να ταξιδεψει στη Ωχριδα (κοντα στα Σκοπια) για εναν διαγωνισμο σκυλων οπου συμμετειχε με το δικο της ελβετικο ποιμενικο. ετσι κανονισαμε και μου εφερε τον κουταβακο μου μεχρι την Ωχριδα χωρις επιπλεον κοστος και εγω ταξιδεψα απο Καστορια στην Ωχριδα και απεκτησα τον Matt !!!
αν καποιος ενδιαφερεται μπορω να του στειλω πληρηφοριες.
εψαχνα για την συγκεκριμενη ρατσα πολυ καιρο στην Ελλαδα αλλα δεν υπαρχει εκτροφειο. απο pet shop δεν το σκεφτηκα καν !!!
επισης ειχα βρει καποιοα κουταβια εδω στη Ελλαδα τα οποια μου τα δινανε για καθαροαιμα ενω δεν νομιζω να ηταν (δεν ειχαν καμια σχεση με τα χαρακτηριστικα της φυλης) το μονο κοινο που ειχαν ειναι το λευκο χρωμα στο τριχωμα και παρ ολα αυτα τα πουλουσαν ακριβα !!!
ετσι εψαξα στο εξωτερικο κ κατεληξα στο εκτροφειο στην Πολωνια οπου ακομα ανταλλασουμε email και με ρωταει πως παει το κουταβακι κτλ κτλ.
μπραβο φιλε μου! οαση εισαι στις χιλιαδες ιστοριες των πετ σοπ! καλως μας ηρθες λοιπων
 




GIANNIS25

Member
7 Μαϊου 2009
6
0
να ειστε καλα. ευχομαι να ειστε ευτυχισμενοι με τα σκυλια σας και να περνατε καλα μαζι !!!