Γεια σας από εμένα και τον Σκούμπι! (βρήκα ένα αδέσποτο σκυλάκι)


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
Πως είναι ο σωστός τρόπος για να τον πιάνω? μην του κάνω και ζημιά.. Ναι είναι κούκλος αλλά ελπίζω να μου το λένε αυτό και όταν μεγαλώσει και γίνει τερατάκι!!
ο σωστος τροπος ειναι το χερι σου κατω απο το στηθος του κ ο σκυλος να ακουμπαει στο βραχιωνα σου και με το αλλο σου χερι κρατας τον κρατας απο το οσχεο.
φαντασου σαν να θες να κοιμησεις ενα μωρο στην αγκαλια σου αλλα ο σκυλος θα ειναι μπρουμυτα.βοηθηστε με καποιος αν δεν το εχω εξηγησει καλα...
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
οκ κατάλαβα..έτσι τον πιάνω όταν έχω να τον μεταφέρω κάπου αλλά αν είναι να τον πάω ένα μέτρο παραπέρα τον πιάνω συνήθως όπως στην φώτο αλλά προσπαθώντας να μην πιέσω τα ποδαράκια του.Ευχαριστώ!
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
δεν ειναι οτι πιεζεις τα ποδαρακια του μονο,αλλα με αυτο τον τροπο αυτος σφιγγει την κοοιλιτσα του κ ειναι λιγο επικηνδυνο για κυλη οπως σου ειπα.;)
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μόλις έφτιαξα αλμπουμ με τον Σκούμπι μου για όσους θέλουν να τον δουν.Οι περισσότερες είναι από ένα μήνα πριν, τώρα έχει γίνει σχεδόν διπλάσσιος!
Επίσης sara είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα με τουμπάρει και εμένα.. Δεν μου πάει να τον κακοκαρδίσω και ας μην παραπονιέται καθόλου ο μπέμπης μου..:):):)
Πρόσεχε, μεγάλε, σου λέω! Εμένα με κοίταζε παρακαλεστικά και μετά με πολύ ενδιαφέρον εάν έπαιρνε ΚΑΙ πατάτες ΚΑΙ σάλτσα ντομάτα με το κουτάλι!:p:D:D Εάν δε τα μακαρόνια με κιμά (που του έδωσα, κάκιστα ποιουμένη, κάποτε) δεν είχανε και τριμμένη παρμεζάνα από πάνω είχαμε θρήνους, κλαυθμούς και οδυρμούς!:D Επίσης μην αφήνεις βρώμικα πιάτα στο νεροχύτη διότι θα στα καθαρίσει αγρίως και ουχί με απορρυπαντικό!!:eek::D:D

Να σου ζήσει! Γλυκύτατος είναι! Είσαι σίγουρος ότι είναι ημίαιμος? Εμένα για Ελληνικός Ποιμενικός μου μοιάζει, όχι δηλαδή ότι ξέρω πολλά πάνω στο θέμα.
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
μεχρι ποια ηλικια ειναι επικινδυνο αυτο??οσο ειναι κουταβι η γενικα??
ετσι κ αλλιως δεν θα μπορεις να τον σηκωνεις κ για πολυ κ οσο βαραινει ειναι πιο επικηνδυνο..μην τον σηκωνεις ποτε ετσι γενικα:)
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Καταρχάς sara είμαι κοπέλα(Λίνα με λένε!!) και πολύ γέλασα με αυτό το μεγάλε!!:D:D:D ένα πόδι και κάτι χέρια που φαίνονται στις φώτο είναι του φίλου μου!!
Καλά εσύ τον έχεις κακομάθει πολύ τον δικό σου..Εγώ δεν του δίνω επίτηδες να δοκιμάσει μαγειρευτό γιατί μετά ποιος ξέρει που θα καταλήξουμε!!

Δεν είμαι σίγουρη αν είναι ημίαιμος γιατί έχει αρκετά καλά χαρακτηριστικά απ όσο έχω διαβάσει εκτός από τα μάτια του που είναι ανοιχτόχρωμα και ελπίζω να μην σκουρύνουν!!
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
ετσι κ αλλιως δεν θα μπορεις να τον σηκωνεις κ για πολυ κ οσο βαραινει ειναι πιο επικηνδυνο..μην τον σηκωνεις ποτε ετσι γενικα:)
σορυ mathousalix δεν ειδα οτι το εστειλες εσυ:Dειναι κ περασμενη ωρα...:p
 






Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Απλά απ' τα πιο χαριτωμένα κουτάβια που έχω δει :)
Δεν ξέρω αν είναι ελληνικός ποιμενικός (μοιάζει, αλλά δεν ξέρω και πολλά) αλλά αν είναι, διάβασε ΠΟΛΥ για τη φυλή, είναι απ' τις δυσκολότερες!
Πώς να αντισταθείς βέβαια σ' αυτό το αρκουδάκι... φτου του, πανέμορφο!!!
 




Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Είναι αρκουδοκουκλάκι. :) Μην ανησυχείς, οι Ελληνικοί Ποιμενικοί έχουν το προνόμιο να ομορφαίνουν κι άλλο όσο μεγαλώνουν. :p Θα σε συμβούλευα να ξαναπάς στον εκπαιδευτή και να τελειώσετε υπακοή πριν παραμεγαλώσει. Ιδανικά πριν τους 6-8 μήνες.
Για το σήκωμα προτείνω ένα χέρι κάτω από το στήθος και το άλλο κάτω από το ποπουδάκι του, να κρατάει το βάρος. Δε θέλει πολύ να πάθει ένα κουτάβι εξάρθρωση άμα το σηκώνεις από τις μασχάλες.
 




scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Απλά απ' τα πιο χαριτωμένα κουτάβια που έχω δει :)
Δεν ξέρω αν είναι ελληνικός ποιμενικός (μοιάζει, αλλά δεν ξέρω και πολλά) αλλά αν είναι, διάβασε ΠΟΛΥ για τη φυλή, είναι απ' τις δυσκολότερες!
Πώς να αντισταθείς βέβαια σ' αυτό το αρκουδάκι... φτου του, πανέμορφο!!!
Αυτό είναι το πρόβλημα, επειδή είναι το πιο όμορφο κουτάβι που έχω δει δεν μπορώ να του χαλάω χατήρι και μάλλον με έχει πάρει χαμπάρι..

Και επειδή είμαι σχεδόν άσχετη από κουτάβια έχω να ρίξω πολύ διάβασμα για πολλά θέματα..Επομένως όποια συμβουλή ευπρόσδεκτη..
Ευχαριστώ πολύ όλους!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Nα σε ρωτήσω, ποιός σου είπε ότι είναι Ελληνικός Ποιμενικός;
Εχετε δει κάποιον από τους γονείς του;
Το βρήκατε σε στάνη;
Για να ξέρουμε για τι μιλάμε!:)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Για μια πρώτη επαφή μπές στο www.ofep.gr και διάβασε ένα ενδιαφέρον αρθράκι που έχει δεξιά στην κεντρική σελίδα με τίτλο Σήμερα απόκτησα τον πρώτο μου Ελληνικό Ποιμενικό!Θα σου δώσει έναν πολύ γενικό μπούσουλα για αρχή!:)
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Μόλις τον βρήκα (μόνο του σε μια παραλία στο Ναύπλιο):eek: δεν είχα ιδέα τι ήταν αλλά μετά ψάχνοντας είδα πως μοιάζει με κάποιους ελληνικούς ποιμενικούς που ειδα και στην σελίδα που λες. Εγώ μπασταρδάκι το αποκαλώ αλλά προς το παρόν έχω δει ομοιότητες με ελ. ποιμενικούς. Θα δω βέβαια πως θα εξελιχθεί αν και δεν με νοιάζει η μορφολογία του αλλά ο χαρακτήρας του! :)
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
OK, Λίνα, σόρρυ για το μπέρδεμα!:D:D:D Από τη μια ο φίλος σου στη φωτογραφία, από την άλλη ο Σκούμπυ, η ιδεά του αρσενικού επικράτησε!:eek::D:D:D
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ρωτάω απλά γιατί αν δεν είναι Ε.Π. θα είναι πολύ πιο έυκολο να το χειριστείς το όλο ζήτημα του κουταβιού!;)
Βέβαια καλύτερα να είσαι προετοιμασμένη για τα δυσκολότερα παρά το αντίθετο!!!!:)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU