Γεια σας και απο εμας!


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Ως εκπροσωπος των σκυλιων μου χαιρετω εκ μερους τους ολο το φορουμ!

Θα ακουθησουν φωτογραφιες του θιασου με πρωτο τον Αρη, αγγλικο σεττερ 6 ετων και πολυ χαδιαρικο
 

Attachments







kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Ντιανα...11ετων καποτε πολυ ζωηρη και αγρια. Τωρα σκετο αγρια ειναι η γκεκισα της αγελης και ο φοβος και ο τρομος των αρσενικων σκυλιων της περιοχης
 

Attachments





Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Καλώς ορισες το λοιπον κ καλα ποσταρισματα εύχομαι!
Για πες λιγο πως προέκυψαν όλα αυτά τα σκυλια (καλα τα κυνηγόσκυλα υποθετω τα χρησιμοποιεις) , πως ειναι οι "συγκατοικηση" κλπ κλπ
Κ φυσικα κ αλλες φωτος :X3:
 
  • Like
Reactions: kryptiae


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αδης 2 ετών και κομμένος!!!
Η Ντιάνα, τι έχει στην κοιλίτσα της; Σαν όγκος μοιάζει.

Να σου ζήσουν και να τα χαίρεσαι.
 










kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Σας ευχαριστω για το καλοσωρισμα!
Mareco απο σενα δεν το περιμενα αλλα θενκς :p

Λοιπον παιδια, περσυ ξεκινησε το προβλημα της ντιανας. Αρχικα ηλπιζα σε μαστιτιδα αλλα ο κτηνιατρος ειπε οτι ειναι ογκος. Με συμβουλεψε να οεριμενω μερικους μηνες και οτι καλυτερα ειναι να μην εγχειριστει λογο ηλικιας( 11μιση).
Τωρα προχθες που ο ογκος εχει διπλασιαστει, μου ειπε να την εγχειρησει για να μην επιβαρυνεται το σκυλι.
Την τεταρτη λογικα θα την εγχειρησει. Ελπιζω ολα να πανε καλα!
 


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
εύχομαι τα καλύτερα.. αν έχεις χρόνο πες μου λίγο για χαρακτήρα Άρη.. θενξ
Φιλε μου ο Αρης ειναι ενα αξιαγαπητο και χαδιαρικο σεττερ οπως τα περισσοτερα σεττερ!
Σε βαθμο πριχτη βεβαια αλλα οκ τον αγαπαμε χαχαχα!
Ειναι πολυ "μαλακο" σκυλι. Λες κι ειναι ακομα κουταβακι!
Του αρεσει να παιζει πολυ και φυσικα εχει παθος με το κυνηγι, σε βαθμο που δεν μαζευεται!

Επισης ειναι λιγο ζηλιαρης -αλλα ποτε κακος! Κολαει πανω μου ολη μερα κ αν τολμησω να χαιδεψω αλλο σκυλι παιρνει το χερι μου κ το βαζει πανω του για να χαιδευω μονο αυτον!
Αντιθετα η ντιανα ή ο Αδης δεν επιζητουν ποτε σχεδον το χαδι
 
  • Like
Reactions: ntoulis


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Καλώς ορισες το λοιπον κ καλα ποσταρισματα εύχομαι!
Για πες λιγο πως προέκυψαν όλα αυτά τα σκυλια (καλα τα κυνηγόσκυλα υποθετω τα χρησιμοποιεις) , πως ειναι οι "συγκατοικηση" κλπ κλπ
Κ φυσικα κ αλλες φωτος :X3:
Καλως σε βρηκα!

Πως προεκυψαν...
Παντα ειχα σκυλια στο σπιτι μου. Τα αγαπω πολυ και ποτε δεν θα μπορουσα να ζησω χωρις σκυλο!
Απλως απο το 2002 εμπλεξα με τα κυνηγοσκυλα γιατι μεχρι τοτε εγω ειχα σκυλια φυλαξης και κυνηγουσα με σκυλια των θειων μου.

Τα κυνηγοσκυλα μου τα χρησιμοποιω στο κυνηγι αλλα τα εχω και σαν σκυλους συντροφιας. Ειναι μελη της οικογενειας δηλαδη και οχι "εργαλεια" οπως τα αποκαλουν καποιοι...
Το ντομπερμαν ειναι της αδερφης μου. Αλλα τελικα το κρατησα εγω γιατι ταιριαζε καλυτερα σε αυλη παρα σε διαμερισμα...οτι αλλο θες να μαθεις ρωτα με!
 
  • Like
Reactions: Μαρια&Ηρα


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
(y)
Ολα αυτα...μεσα μαζι σας ειναι?
Γιατι κ γω εχω τρελα με τα σκυλια αλλα σκεφτομαι οτι θα καταληξω να κοιμαμαι στο πατωμα εγω κ τα σκυλια στο κρεββατι μου εαν παρω κ αλλα κ ετσι εχω μονο την Ηρα (κ το κρεββατι μου) κ το κεφαλι μου ησυχο..:LOL:
Πες λιγα λογια παραπανω για τον Αδη (απτα αγαπημενα μου ονόματα:cool:) ...δε ξερω αν φαίνεται αλλα εχω μια αδυναμια στα μεγαλα μαυρα "εξ κολασεως" "μαντροσκυλα" :ROFLMAO:
 


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
(y)
Ολα αυτα...μεσα μαζι σας ειναι?
Γιατι κ γω εχω τρελα με τα σκυλια αλλα σκεφτομαι οτι θα καταληξω να κοιμαμαι στο πατωμα εγω κ τα σκυλια στο κρεββατι μου εαν παρω κ αλλα κ ετσι εχω μονο την Ηρα (κ το κρεββατι μου) κ το κεφαλι μου ησυχο..:LOL:
Πες λιγα λογια παραπανω για τον Αδη (απτα αγαπημενα μου ονόματα:cool:) ...δε ξερω αν φαίνεται αλλα εχω μια αδυναμια στα μεγαλα μαυρα "εξ κολασεως" "μαντροσκυλα" :ROFLMAO:
Χαχαχα το ονομα ηταν ιδεα της αδερφης μου! Εγω τον δικο μου τον ειχα βγαλει μαξ (δυστυχως πεθανε κουταβι).
Ολα αυτα (και αλλα 3) κοιμουνται στα σπιτακια τους στην αυλη. Μεσα στο σπιτι δεν βαζουμε σκυλια χαρην καθαριοτητας , μυρωδιας και αλλεργιας (δικης μου).
Εχουν 2 στρεμματα αυλη για να ζουν και ατελειωτα χωραφια για βολτες και κυνηγια!

Ο αδης ειναι σκυλι που αρχικα δεν ηθελα αλλα αποτελεσε την ευχαριστη εκπληξη...
Ειναι ΠΟΛΥ καλος φυλακας και με εμας ειναι ψυχουλα και "παιδακι"...

Η αδερφη μου παρολες τις αντιρησεις μου, τον εβγαζε καθε μερα βολτες (οταν τον ειχε στο διαμερισμα) και τον χαιδευε καθημερινα η μιση θεσσαλονικη.
Ξαφνικα μια μερα στο ασχετο, χωρις να τον χτυπησει ή μαλωσει ποτε κανεις, το σκυλι αγριεψε και αρχισε να δαγκωνει ατομα (ακομα και ενα παιδι με το οποιο επαιζε καθημερινα).
Αυτο εγινε στην ηληκια των 7 μηνων και αποτι εμαθα, ακριβως το ιδιο εγινε στα περισσοτερα αδερφια του και στον μπαμπα του...
Αυτη ηταν η ευχαριστη εκπληξη για μενα, γιατι το σκυλι εξελιχθηκε σε πολυ καλο φυλακα. Κατι το οποιο ηθελα
 


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Να πω και 2 λογια για τα beagle παρολο που δεν με ρωτησατε...ετσι θα απαντησω στις ερωτησεις του μελλοντος:p

Καποτε ειχα την εντυπωση οτι τα beagle εχουν χαρακτηρα μπασε χαουντ...βαριεστημενα, κοιμησμενα κτλ...
Φυσικα διαπιστωσα οτι αυτο δεν ισχυει! Ειναι σατανισμενα και πλησιαζουν λιγο τα τζακ ρασελ...
Αλλα οκ οχι και σε τοσο βαθμο οσο λενε καποιοι...δεν ειναι και δαιμονες της τασμανιας:p

Ειναι εξυπνα σκυλια κα ενεργητικα. Την ομορφη θυληκια την πηρα απο τον εκτροφεα που καποιοι εκραξαν χθες(τον τσιρκουδη) και ο αρσενικος ειναι απο branko
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Πως γίνεται να χεις αλλεργίες αλλα ναχεις τοσα?
Δεν ερχεσαι καθολου σε επαφη μαζι τους...πως?o_O
Απλα να πω πως προσωπικά πιστευω οτι αποκτουν αλλου είδους ευφυΐα (ανωτερη) εαν ζουν μεσα μαζι μας, γιατι ολη η καθημερινοτητα ειναι ενα ατελειωτο μάθημα...αμα το σκυλι ειναι εξω, ποτε να το δεις, ποτε να το μαθεις, ποτε να σε μαθει...δεν ΖΕΙΣ δλδ μαζι του...αποψη μου!
Παντως 8 (?) σκυλια νταξ...
Γατι ειχες αντιρρήσεις πραγματικα δεν καταλαβα...
Εαν εφτασε σαυτο το σημειο (να δαγκωσει) κ μαλιστα ενω ηταν ακομη μωρο παει να πει οτι η αδελφη σου δεν ηξερε να το χειριστει, χωρις παρεξηγηση κιολας...
Αγριος, δαγκωνιαρης ή ανεξελεγκτος δεν σημαινει καλος φύλακας!
Απλα ενα σκυλι που δεν ξέρει τι σημαινει "ορια"...κ σε ενα τετοιο σκυλι δεν θετεις απλα ορια αλλα τα επιβαλλεις με καθε μεσο...
Κατα ταλλα είναι κουκλος :love:
 


Mandy.D.A.S

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
88
86
56
Καλως ηρθες κι απο μενα και να χαιρεσαι την αγελη σου.
Δεν ξερω αν ειδα καλα αλλα το σημαδι στο μαγουλο της Ντιανας ειναι τομη?
Για τον Αδη θα διαφωνησω, κριμα που αγριεψε ετσι, αλλο καλος φυλακας κι αλλο δαγκωνω τους παντες ανεξαιρετως. Μηπως παιζει τιποτα ιατρικο που κληρονομηθηκε?( επειδη λες οτι προεκυψε και στα αδερφια του).
Και παλι να τα χαιρεσαι ολα για πολλα πολλα χρονια.
 
  • Like
Reactions: epial


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Πως γίνεται να χεις αλλεργίες αλλα ναχεις τοσα?
Δεν ερχεσαι καθολου σε επαφη μαζι τους...πως?o_O
Απλα να πω πως προσωπικά πιστευω οτι αποκτουν αλλου είδους ευφυΐα (ανωτερη) εαν ζουν μεσα μαζι μας, γιατι ολη η καθημερινοτητα ειναι ενα ατελειωτο μάθημα...αμα το σκυλι ειναι εξω, ποτε να το δεις, ποτε να το μαθεις, ποτε να σε μαθει...δεν ΖΕΙΣ δλδ μαζι του...αποψη μου!
Παντως 8 (?) σκυλια νταξ...
Γατι ειχες αντιρρήσεις πραγματικα δεν καταλαβα...
Εαν εφτασε σαυτο το σημειο (να δαγκωσει) κ μαλιστα ενω ηταν ακομη μωρο παει να πει οτι η αδελφη σου δεν ηξερε να το χειριστει, χωρις παρεξηγηση κιολας...
Αγριος, δαγκωνιαρης ή ανεξελεγκτος δεν σημαινει καλος φύλακας!
Απλα ενα σκυλι που δεν ξέρει τι σημαινει "ορια"...κ σε ενα τετοιο σκυλι δεν θετεις απλα ορια αλλα τα επιβαλλεις με καθε μεσο...
Κατα ταλλα είναι κουκλος :love:
Μαρια,
1) αδερφη μου παροτι παλαβη με τα σκυλια (οπως καποιες εδω μεσα), οντως δεν ξερει να τα χειριστει!
Το σκυλι ομως ειχε εμφυτη την φυλαξη. Ειναι καθαρα γονιδιακο το θεμα. Το οτι δεν εκπαιδευτηκε να το κοντρολαρει ειναι αλλο θεμα. Παντως σιγουρα ενα σκυλι που δεν ειναι στο dna του η φυλακη και το να ειναι αγριο, οτι και να του κανεις, δεν θα γινει αγριο ποτε!
Κανενα απο τα λυκοσκυλα που ειχα δεν ηταν καλος φυλακας. Ολα εγλυφαν οποιον εμπαινε στην αυλη.

2) θα ηθελα να ειχα παει τον αδη σε εκπαιδευτη αλλα η αδερφη μου δεν ηθελε( δεν τους εμπιστευεται στο πως τα φερονται κτλ) και ετσι ειναι ανεκπαιδευτος.
Την δουλεια του ομως την κανει. Εκει που ζω, ειναι καθαρα ιδιωτικο και πολυ απομονονενο μερος. Κοντα στα συνορα...
Δεν ερχεται ποτε κανεις χωρις να το γνωριζω. Οποιος περασει απο εκει, ερχεταθ σε μενα ή στα ξαδερφια μου. Εκει τελειωνει ο δρομος!
Ανθρωπος λοιπον που θα μπει σπιτι μου χωρις να το ξερω, ειναι ανθρωπος που ηρθε για να μου κανει χοντρη ζημια. Ενα σκυλι λοιπον σαβ τον αδη, που θα του κανει χοντρη ζημια, ειναι καταλληλο και ευπροσδεκτο!
Ο αδης δεν ειναι ενα σκυλι που θα ερθει σε επαφη με κοσμο σε μια πολη ή ενα χωριο. Δεν με οειραζει που δεν ειναι εκπαιδευμενος. Ζει μεσα στην αυλη μαζι μου. Και εκει θα ζησει για παντα.

Καποτε σε διαφορα τεστ που εκανα μου βρηκαν αλλεργοα σε καποια πραγματα. Σε αλλα εντονη κ σε αλλα οχι...
Στα σκυλια υποτιθεται οτι εχω αλλεργια, αλλα ποτε μα ποτε δεν με εχει ενοχλησει. Στις γατες επισης εχω κ μια φορα που μπηκα σε σπιτι με γατο μεσα με επιασε δυσπνοια!
Με τα σκυλια δεν ειχα ποτε το παραμικρο προβλημα αλλα οταν εισαι σε εξωτερικο χωρο και προβλημα να εχεις φευγει αμεσως!