Γεια σας!!


aleksandy

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2010
174
2
τα λες λες και οι συμβουλες αυτες ειναι ανουσιες.τι να πουν δηλαδη βαλτε τα σκυλια σας να ζευγαρωνουν αβερτα και μετα δωστε τα στον πρωτο τυχοντα ? και μετα τι?γεματοι οι δρομοι αδεσποτα και οι φιλοζωικες να τρεχουν και να μην φτανουν?(αν δεν καταλαβα καλα ζητω συγνωμη εκ των προτερων!)
Καταρχήν δε σχολίασα την ουσία των συμβουλών. Σχολίασα την ειρωνεία. Η άλλη έπαθε εγκεφαλικό λες κ πρώτη φορά ακούει ότι η πλειοψηφία ψάχνει σκύλο σε petshop. Επίσης που είδες να προτρέπω κάποιον να ζευγαρώσει αβέρτα? Αν ξαναδιαβάσεις προτείνω (εφόσον δε θέλει να δώσει ένα κάρο λεφτά σε εκτροφέα) να περιμένει να βρεθεί κανένα αδεσποτάκι που να της ταιριάζει (αυτό που λες κ εσύ δηλαδή).

aleksandy βλέπω κι εσύ δεν βαριέσαι να λες τα ίδια και τα ίδια έτσι;
Αρα, μην κατηγορείς τους υπόλοιπους οι οποίοι τουλάχιστον προσφέρουν κάτι.
Εσύ παίξτο καλός όπως κάνεις μέχρι τώρα. Δεν σε κρίνει κανένας, παρόλο που εσύ κρίνεις μονίμως τους πάντες.
Όσο βλέπω να την πέφτουν οι ίδιοι και οι ίδιοι σε νέα ανυποψίαστα μέλη θα λέω τα ίδια κ εγώ. Έχουμε κάτι κοινό έτσι?

Μια χαρά με κρίνεις. Υπονοείς ότι δεν προσφέρω ("... οι οποίοι τουλάχιστον προσφέρουν...") και ότι το "παίζω καλός". Αν δεν είναι αυτό κριτική τι είναι? Και τη δέχομαι δεν έχω πρόβλημα. Εννοείται ότι δεν προσφέρω όταν άλλοι ορίζουν το τι είναι προσφορά. Εννοείται ότι το παίζω καλός, μήπως και διακρίνουν κ λίγη φιλικότητα τα μέλη στα οποία επιτίθεστε (κάποιοι) και δεν εγκαταλείψουν το forum οριστικά (έχω δει παρόμοια κρούσματα).
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ειναι πολύ τυχερά τα νέα μέλη, που σε έχουν ως ασπίδα, κατά των αμίληκτων επιθέσεών μου.
Δεν ξέρω πως θα επιβίωναν χωρίς εσένα.
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Η συζητηση δεν με ενοχλει μπορω να συζητησω οτι θελετε και να ακουσω αυτα που θα μου πειτε.
Η επιθεση ομως με ενοχλει.

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις θα το κοιταξω καλυτερα και θα δω πως θα κινηθω.
Μην παιρνεις τιποτα προσωπικα.
Θεωρω οτι δεν έχει κανενας λόγο να σου επιτεθει.
Να εχεις στο μυαλο σου ότι οι συζητησεις αυτες διαβαζονται και απο άλλους, συμπασχοντες και μη.
Ο γραπτος λογος παρεξηγείται ευκολα αλλα αν μεινεις στην ουσια και βαλεις στην ακρη το προσωπικο στυλ του καθενος θα "παρεις"
αυτο το οποιο αξιζει. Την πληροφορια. :)

Αν καταλαβα καλα, ενδιαφερεσαι για μαλτεζακι;;
 


aleksandy

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2010
174
2
Ειναι πολύ τυχερά τα νέα μέλη, που σε έχουν ως ασπίδα, κατά των αμίληκτων επιθέσεών μου.
Δεν ξέρω πως θα επιβίωναν χωρίς εσένα.
Στην ειρωνεία τα πας πολύ καλά. Επίσης θα επιβίωναν χωρίς εμένα απλά αδιαφορόντας για αυτά που λες εσύ.
Αν και πρέπει να αναγνωρίζω ότι βελτιώνεσαι σιγά σιγά. Από την απ' ευθείας επίθεση έχεις φτάσει στο σημείο να κάνεις ένα φιλικό ποστ και μετά να συνεχίζεις με ειρωνεία. Νομίζω ότι εκπαιδεύεσαι σιγά-σιγά.
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Καλώς ήρθες κι από μένα!
Αν οι φίλες σου που έχουν τα μαλτεζάκια δεν τα έχουν πάρει από πετσοπ ή από κάποια άλλη άγνωστη πηγή, αν έχουν pedigree,δηλαδή ένα έγγραφο που παρουσιάζει τους προγόνους τους, άρα μέσα από αυτούς τα προβλήματα στον χαρακτήρα, την μορφολογία και την υγεία που μπορεί να εμφανίσει το κουταβάκι σου, έχουν κάνει όλες τις εξετάσεις που χρειάζονται για να αποκλείσουν ότι πάσχουν ή φέρουν κληρονομήσιμες ασθένειες, από τις οποίες μπορεί να νοσήσει και το κουτάβι σου και τέλος αν δηλώσουν την γέννα στον ΚΟΕ τότε μπορείς να πάρεις μια χαρά σκυλάκι από αυτους!

Αν όχι, τότε θα κάνεις ένα μεγάλο λάθος ενισχύοντας κάποιον να κάνει γέννες με λάθος στόχο!

Εγώ θα σου έλεγα να κάτσεις να διαβάσεις το κομμάτι του forum που αναφέρεται στην αναπαραγωγή και την επιλογή σκύλου και να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα!
Αυτο το σημειωνω παρ αυτα!!! Θα μου χρειαστει και μενα στο μελλον! Και νομιζω οτι ολη η ουσια ειναι εδω!! Τα σκυλια να ειναι απαλλαγμενα απο κληρονομικες ασθενειες, δηλωμενα στον ΚΟΕ και φροντισμενα με τις καλυτερες των δυνατων συνθηκες. Απλα επειδη οι ιδιωτες δεν μπαίνουν ευκολα σε ολο αυτο τον κοπο, τα πουλανε ετσι, μη ελεγμενα, και επειδη τα κρουσματα των ασθενων σκυλων απο αυτους ειναι πολλα για αυτο και θεωρουνται απαγορευμενη επιλογη.
Το τι θα πεις εσυ στους φιλους σου, δε μπορει κανεις να στο επιβαλλει με ηλεκτρονικο "εγκεφαλικο" και με κανενα αλλο τροπο, το ξερεις μονο εσυ. Απλα προτεινεται να αποτρεπονται τετοιες ενεργειες, αν θες το λες και σε αλλους. Αυτο.
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
τι έγινε ρε παιδιά μόνο εγώ δεν θα μαλώσω με κανέναν στο φόρουμ.τόσο καιρό και ούτε μια ''κοντρα''. δεν με παίζεται?:p:p:p

στο θέμα.

σαφώς και είναι πολλά τα λεφτά για αγορά κουταβιού από εκτροφέα(ειδικά στις μέρες μας)
αλλά δεν παίζουμε με αυτά τα θέματα.
θα αγόραζε κάνεις αμφιφόλου ποιότητας αυτοκίνητο,με το ρίσκο στην πρώτη στροφή να τον ρίξει έξω?...δεν νομίζω

κουτάβι όμως γιατί θα αγόραζε?επειδή το ρίσκο δεν είναι για την ζωή μας?
 




aleksandy

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2010
174
2
θα αγόραζε κάνεις αμφιφόλου ποιότητας αυτοκίνητο,με το ρίσκο στην πρώτη στροφή να τον ρίξει έξω?...δεν νομίζω

κουτάβι όμως γιατί θα αγόραζε?επειδή το ρίσκο δεν είναι για την ζωή μας?
Πωλούνται κ αυτοκίνητα σαπάκια 15ετίας και βάλε με 2-3 χιλιάρικα, η αγορά είναι γεμάτη, τί σχέση έχει αυτό?

Κουτάβι θα αγόραζε από petshop/byb κάποιος αν δεν είχε τις γνώσεις να κρίνει ότι υπάρχει ρίσκο και αμφίβολη ποιότητα. Η γνώση που υπαρχει εδώ μέσα δεν είναι διαδεδομένη παντού κ γι' αυτό το (καθ' όλα νόμιμο κατά τα άλλα) εμπόριο ζώων ακμάζει. Κάντε ενημέρωση, όχι πόλεμο.
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Η γνώση είναι αυτή που σώζει και η ημιμάθεια αυτή που σκοτώνει,σε κάθε περίπτωση.

είναι τουλάχιστον απαραίτητο όταν κάνεις ένα καινούριο βήμα είτε αυτό είναι σκύλος είτε αμάξι είτε γυναίκα:)p) να πληροφορηθείς και να πράξεις το σωστότερο.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Πόσο καιρό θα ψάξει κάποιος για να πάρει αυτοκίνητο, κινητό, λαπτοπ και δεν ξέρω τι άλλο;
Πόσο καιρό θα ψάξει για να πάρει σκύλο;

Το ζήτημα δεν είναι αν υπάρχει η γνώση....κανένας δεν γεννήθηκε γνωρίζοντας....το ζήτημα είναι ποσοι ενδιαφέρονται να την αποκτήσουν στο εν λόγω θέμα....
 


DogzLover

Well-Known Member
16 Μαϊου 2010
384
0
Neverland
Καλως ηρθες και ευχομαι να συνεχισουμε να σε ακουμε( να σε διαβαζουμε για την ακριβεια ) και να οχι να μην ξαναπατησεις το ποδι σου( το ποντικι για την ακριβεια ) σε αυτο το φορουμ, κατι που κανουν συνεχως νεα μελη εξαιτιας της ''αδικης επιθεσης μας'' , και επειδη δεν σου ειπαμε ενα απλο καλως ηρθες και με το καλο το νεο σκυλακι..
Απο οτι καταλαβα για να κλαις μεχρι τωρα το σκυλακι σου, παει να πει οτι αγαπας τα σκυλια.
Θα σε παρακαλουσα να παρεις στα πολυ σοβαρα ολες αυτες τις συμβουλες που θα σου πουν εδω.Υπαρχουν χιλιαδες κατα και μονο κατα, στο οτι θελεις να παρεις κουταβι απο μια γεννα της κακιας στιγμης!
Σε καταλαβαινω οτι εχεις ψιλοφρικαρει με καποια που κατα καιρους ακουγονται για εκτροφεια και ιδιωτες, αλλα το εχεις ψαξει τοσο καλα για εκτροφεια της ρατσας που θες, σε ελλαδα και εξωτερικο και δεν εισαι ευχαριστημενη?!Αν θες τοτε ενα σκυλακι υπαρχουν χιλιαδες αδεσποτα που περιμενουν ενα ζεστο σπιτικο, και πιστεψε με δεν εχουν καμια διαφορα απο αυτο που εσυ θεωρεις καλυτερο, δλδ τα κουταβια απο τις γεννες των φιλων σου.Και να σου πω οτι ενα μεγαλο ποσοστο αδεσποτων προερχεται απο κατι τετοιου τυπου γεννες.Αν παρεις ενα κουταβι απο τους φιλους σου τοτε ειναι σαν να επιβραβευεις αυτην την πραξη και να λες ναι σε γεννες ΒΥΒ!Στην θεση σου θα τους εκραζα κανονικα για να μην ζευγαρωσουν τα σκυλια τους!
 
Last edited:


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
τι έγινε ρε παιδιά μόνο εγώ δεν θα μαλώσω με κανέναν στο φόρουμ.τόσο καιρό και ούτε μια ''κοντρα''. δεν με παίζεται?:p:p:p

στο θέμα.

σαφώς και είναι πολλά τα λεφτά για αγορά κουταβιού από εκτροφέα(ειδικά στις μέρες μας)
αλλά δεν παίζουμε με αυτά τα θέματα.
θα αγόραζε κάνεις αμφιφόλου ποιότητας αυτοκίνητο,με το ρίσκο στην πρώτη στροφή να τον ρίξει έξω?...δεν νομίζω

κουτάβι όμως γιατί θα αγόραζε?επειδή το ρίσκο δεν είναι για την ζωή μας?
Πολλοί αγοράζουν σαράβαλα γιατι δεν έχουν λεφτά για κάτι παραπάνω. Η διαφορά είναι οτι το αυτοκίνητο ΔΕΝ ΥΠΟΦΕΡΕΙ οταν είναι ελαττωματικό.
 


DogzLover

Well-Known Member
16 Μαϊου 2010
384
0
Neverland
Πολλοί αγοράζουν σαράβαλα γιατι δεν έχουν λεφτά για κάτι παραπάνω. Η διαφορά είναι οτι το αυτοκίνητο ΔΕΝ ΥΠΟΦΕΡΕΙ οταν είναι ελαττωματικό.
Πολυ σωστο αυτο που ειπες...
 


strouli

Member
25 Ιουλίου 2010
12
0
Δηλαδη το θεμα ειναι τα λεφτα. Το αδεσποτο δεν μπορει να σου πεθανει σε 2 χρονια λογω κακων γονιδιων? Δεν μπορει να σου βγει επιθετικο ή προβληματικο? Δεν ειναι ρισκο? Φυσικα και ειναι αλλα εκει δεν τα εχεις "σκασει" ε? Καταλαβαινω οτι το να πληρωσεις για ενα τετοιο σκυλι ειναι σαν να τους ενισχυεις στο καταπτυστο εργο τους. Αλλα ειναι και μια πραξη καρδιας. Πληρωνεις και κανεις κι ενα καλο στο σκυλακι.
Εγω το μποξερ που ειχα το πληρωσα και ηταν χαλια. Αδυνατο, φοβισμενο, με ατροφικο ποδι, με πολυ προβληματικη συμπεριφορα.Με κομμενη ουρα σε κακα χαλια. Τις πρωτες εβδομαδες οταν το πλησιαζαμε εφευγε. Ερχοταν κοντα μας οταν περπατουσαμε μονο και μας ακολουθουσε. Με πολλη αγαπη, εξοδα και χρονο εγινε ενα φοβερο σκυλι. Δεν θα το αλλαζα με κανενα κι ας ηταν "αναπηρο". Για πολυ καιρο κοιμοταν στην αγκαλια μας ηρεμο. Αυτους που πληρωσα θα τους σκοτωνα. Ηταν εγκληματιες. Τους πεταξα τα λεφτα κι εφυγα με το σκυλι αγκαλια. Αλλα αυτο ηταν το σκυλι μου, με πολλα προβληματα και εδωσα 300 ευρω για να το εχω. Εδω αλλοι περιμενουν χρονια για να υιοθετησουν ενα αναπηρο παιδι. Μην κατηγορειτε εμας που τα αγοραζουμε. Κατηγορειστε αυτους που τα εκτρεφουν και αυτους που τα πουλανε ελαφρα την καρδια! Σε αυτο το φορουμ μπαινουν αυτοι που αγαπουν τα σκυλια. Φυσικα και θα μαθουν περισσοτερα και θα γινουν καλυτεροι. Η επιθεση δεν βοηθα κανεναν. Αν αγαπατε τα σκυλια και θελετε να τα βοηθησετε, αγαπηστε πρωτα τον ιδιοκτητη τους για να τον "διδαξετε"!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Σαφώς και είναι θέμα τα λεφτά....
Αν πληρώσω σε κάποιον για κάτι απαιτώ και την αντίστοιχη ποιότητα, προσοχή κι όλα τα σχετικά!
Αν πάρω ένα αδέσποτο από τον δρόμο, κάνω μια επιλογή ρίσκου, εν γνώση μου, με στόχο την καλύτερη ζωή του!

Καλώς ή κακώς η κοινωνίας μας άγεται από τον απλούστερο νομο της αγοράς...την προσφορά και την ζήτηση!
Αν ο κόσμος διαβάσει πριν επιλέξει από που και πως θα πάρει κουτάβι θα πάψει η ζήτηση, άρα θα πάψει και προσφορά!
Το ζήτημα δεν είναι να πιάσεις τον άθλιο, ακόμη και να τον πιάσεις θα έρθει άλλος να καλύψει το κενό που θα δημιουργηθεί!
Αντίθετα, αν εξηγήσεις στον κόσμο γιατί αυτός είναι άθλιος και να τον αποφεύγουν, τότε θα τελειώσει εκεί η αλυσίδα!

Είναι τόσο απλά τα πράγματα!



ΑΝ θες βάλε στο youtube puppy mills, το κουταβάκι που προέρχεται από εκεί και αγοράζοντάς το, το σώζεις, τυτόχρονα καταδικάζεις τους γονείς και κάποια αδέρφια του σε αυτή τη ζωή....
 


DogzLover

Well-Known Member
16 Μαϊου 2010
384
0
Neverland
Δεν ξερω γιατι αλλα δεν μπορεις να καταλαβεις ή δεν θες, αυτα που σου λεμε?
Να υποθεσω οτι και το μποξερ ηταν απο ενα αναγνωρισμενο εκτροφειο ε???Τα ιδια που τραβηξες με το μποξερ σου, θα τα ξανατραβηξεις και με το σκυλι που θες να αγορασεις και μετα θα τραβας τα μαλλια σου!Και με το σκυλι που θες να παρεις, για να στο πω στα ισα, ειναι σαν να πληρωνεις για ενα αδεσποτο, που οπως εσυ ειπες δεν ξερεις αν θα ζησει παραπανω απο 2 χρονια, λογω κακων γονιδιων..Δεν μπορεις να εισαι σιγουρη απο την στιγμη που οι φιλοι σου δεν εχουν κανει ολα τα απαιτουμενα για να πραγματοποιησουν μια γεννα, κατι πολυ φυσιολογικο μιας και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΦΕΙΣ
 


flygirl

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2010
335
49
Kefalonia
Αν και δεν θα συμφωνησετε μαζι μου,επειδη σας διαβαζω αρκετα και ενημερωνομαι για πολλα θεωρησα σωστο να σας πω τι εκανα τελικα με το σκυλακι που εψαχνα.
Εκει που ειχα σταματησει καθε προσπαθεια γιανα βρω αυτο που ηθελα και δεν κοιτουσα γεννες ή στο ιντερνετ πια,γιατι σκεφτομουν η να μαζεψω λεφτα να παρω απο καποιο εκτροφειο ή μπορει να πετυχω σε καποιο καταφυγιο αυτο που θελω,με πηρε η κτηνιατρος μου τηλεφωνο οτι μου βρηκε σκυλακι.Παρακολουθουσε την μαμα της σκυλας μου και ηξερε οτι ειναι υγιεστατο και οτι αυτοι που το εχουν το προσεχουν πολυ,ενημερωθηκε και για τον μπαμπα οτι και αυτος το ιδιο και μου ειπε οτι υπαρχουν 2 κουταβια 2,5 μηνων που τα δινουν.πηγα απο εκει μαζι με την κτηνιατρο το ειδαμε,το εξετασε,ειδα και που τα ειχαν και το πηρα.
Ζητουσαν καποια χρηματα απλα γιατι λενε οτι καποιος αμα το πληρωσει το θελει σιγουρα (γενικα μου φανηκαν ευποροι και οτι δεν τα ειχαν αναγκη,οποτε μπορει και να ισχυει).Η αφεντικινα της μαμας με περνει συνεχεια τηλεφωνο για να δει τι κανει ο σκυλος αμα προσαρμοστηκε κτλ

Ειναι οπως σας ειπα κοριτσακι,maltezaki και την λενε lilly.
Αυτα...
 


elenar075

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2010
86
0
Nεα Σμυρνη
Καλως την δεχτηκες λοιπον! .Και γω μαλτεζακι αδεσποτο ειχα 13 χρονια.Μου πηρε 7 χρονια για να ενδιαφερθω για αλλο σκυλο.