Γερμανικος Ποιμενικος


Antreas Pap

Member
21 Απριλίου 2016
12
5
33
Καλημερα στην παρεα.
Σημερα ανακαλυψα την σελιδα αυτη και ειπα να πω και εγω τις ανησυχιες μου!
Εχω ενα γερμανικο ποιμενικο καθαροαιμο κουταβι 4 μηνων.
Το θεμα μου ειναι οτι ειναι πολυ λιγα κιλα νομιζω. Ειναι 13 κιλα.
Απ οτι βλεπω σε site τωρα επρεπε να ειναι γυρω στα 19 και τα αυτια του δεν εχουν σηκωθει ακομα. Εχει πεσει το ενα πανω στο κεφαλι και το αλλο κατω και δεχνουν προς την ιδια κατευθυνση.
Τι γινεται? Κανω κατι λαθος? Του δινω την origen large breed και λεω να αλλαξω σε belcando.
Πιο μεσημερι θα βαλω και φωτος.
Ευχαριστω για τον χρονο σας!
 


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Καλώς όρισες και να σου ζήσει... Αρσενικό ή θυλικο; Ο κτηνίατρος πως το βλέπει; Ο εκτροφέας τι λέει για τις ανησυχίες σου; Για τα αυτιά νομίζω ότι συμβαίνει συχνά να σηκωνονται ένα ένα εκτός αν υπάρξει τραυματισμός. Έχει χρόνο ακόμα για να το σηκώσει. Αν ισχύουν τα ίδια με τα βελγικα σε μας το δεύτερο το σήκωσε κοντά στους 7 μήνες αν θυμάμαι. Έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε βέβαια. Για σιγουριά μίλα πρώτα με τον εκτροφεα σου για κάθε ανησυχία σου.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
@Antreas Pap καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Να το χαίρεσαι το κουτάβι σου και να είναι πάντα υγειές.
Καθαρόαιμο λες. Με pedigree; Αν ναι, έχει εκτροφέα, που τον πλήρωσες αδρά για να σε βοηθάει με κάποιες τέτοιες ανησυχίες, μεταξύ άλλων πολύ σοβαρότερων θεμάτων.
Αν όχι, δεν είναι καθαρόαιμο, οπότε όλα αυτά τα θέματα για βάρος, αφτιά, γενικότερη εμφάνιση κλπ, τα ορίζει η θεά Τύχη.

Αν ισχύουν τα ίδια με τα βελγικα σε μας το δεύτερο το σήκωσε κοντά στους 7 μήνες αν θυμάμαι.
Απ'ότι θυμάμαι, τα καθαρόαιμα Βέλγικα, γεννιούνται με τα αφτάκια τους ήδη όρθια. Ε @TARA ;
 


theokets

Well-Known Member
10 Απριλίου 2016
252
1.138
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Mareco πραγματικα ειμαι λιγο καιρο στο φορουμ αλλα εχω διαβασει πολλα θεματα ανεξαρτητου κατηγοριας... και για καποιο λογο σε βλεπω να απαντας παντα και παντου χωρις νοημα....απλα λες τα ιδια και τα ιδια στον κοσμο. καμια απαντηση που να βοηθαει μπορεις να δωσεις ? Ρωτησε το παιδι 2 πραγματα και δεν απαντησες σε κανενα. Σορρυ για το οφτοπικ Αντρεα!
 
  • Like
Reactions: tryphon13






Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Καλημέρα να σου ζήσει!!!Εσενα στο ματι πως σου φένεται??θεωρω πως δεν υπαρχει πρέπει στα κιλα.20 κιλα 4 μηνων μου φενεται πολυ...

Για τα αυτια εχω ακουσει οτι ειναι "λογικο" να γινεται αυτο.
 


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Το δικό μας ήρθε με ένα σηκωμενο και αν θυμάμαι υπήρξε τραυματισμός. Ήταν εκτροφικη. Από έξω είχε έρθει. Ήμουν παιδί και Απλά θυμάμαι ότι το ένα για κάποιο διάστημα ήταν ελαφρώς δίπλωμενο. Επίσης η ωτιτιδα ενοχοποιειται για τέτοια θέματα. Αρχικά κτηνίατρος, κατόπιν εκτροφέας και φινάλε με.προσευχη... Έχω και κάποιες ασκήσεις ηχητικου χαρακτήρα που μπορεί να βοηθήσει από όταν θα αρχίσει να στήνεται το αυτί. Σε πμ και εφόσον πάρει τα πάνω του.
 


Antreas Pap

Member
21 Απριλίου 2016
12
5
33
Αρσενικο ειναι και δεν εχει κανενα προβλημα με τα αυτια του. Ο κτηνιατρος μου ειπε οτι θα σηκωθουν αλλα απο οτι βλεπω αλλα ειναι ηδη σηκωμενα. Εμενα με καιει πιο πολυ το θεμα με τα κιλα του.
 




Antreas Pap

Member
21 Απριλίου 2016
12
5
33
Απο ηρακλειο ειναι ο εκτρωφεας του και ο πατερας του κουταβιου ηταν 2 χρονια πρωταθλητης ελλαδος.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Δωσε παραπανο πληροφοριες ρε ανθρωπε με το τσιγκελι στα βγαζουμε :D
Σε τι ηταν πρωταθλητης Ελλαδος??
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
καλως ηρθες στο forum και να σου ζησει ο μικρος!
για τα αυτια συμβαινει να αργησουν να σηκωθουν (οι 4 μηνες ειναι απολυτα αποδεκτη ηλικια να μην εχουν σηκωθει ακομα), να σηκωθουν σε διαφορετικες φασεις ή ακομα και να ξαναπεσουν για καποιο χρονικο διαστημα, ενω ειχαν σηκωθει και τα δυο.
Τα κιλα που αναφερεις επισης δεν ακουγονται τραγικα (μπορει το σκυλι σου να εχει μικρη οστικη μαζα πχ ή οντως να θελει ενα boost στην διατροφη του), αλλα σιγουρα κανενας απο το forum δε μπορει να σε βοηθησει περισσοτερο απο τον εκτροφεα και τον κτηνιατρο σου.
 


Antreas Pap

Member
21 Απριλίου 2016
12
5
33
Καλημερα και ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Του εδινα την origen large breed αλλα το σαββατο του παραγγειλα την belcando.
Σημερα μιλησα με τον εκπαιδευτη και μου λεει να του παρω μπαρφ απο τον αντωνακη που εχει δωσει αυτος την συνταγη και να την ανακατεψω με την belcando.
Δεν ξερω αληθεια δεν μου πανε τα κιλα του, μου φαινονται λιγα.
Τα φωτα σας!!
 




Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Η αλλαγή σε μπαρφ δε ξέρω αν θα οφελησει στην αύξηση κιλών. Κοίτα αυτή που θα του δίνεις να έιναι ανάπτυξης. Για μεγαλοσωμο σκύλο.
 


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Επίσης στη δουλειά έχουμε 20 σκυλιά. 15 γερμανικά και 5 malinilois... Τα γερμανικά παίζουν από 28 μέχρι 38 κιλά... Μεγάλες αποκλίσεις σε άρτια σκυλιά. Φαντάζομαι ανάλογες διάφορες θα είχαν ως κουτάβια...
 






Antreas Pap

Member
21 Απριλίου 2016
12
5
33
Orijen large breed...ήταν puppy? Αν όχι πως θα πάρει κιλά;
Φυσικα ηταν puppy.
Παιδες μια ολοκληρωμενη απαντηση απο καποιον που ξερει καλα γιατι τα χω χασει :p
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU