Γερμανικός Ποιμενικός: Μορφολογικός και Εργασιακός


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο, απόρροια έρευνας:

http://www.rsv2000.de/export/sites/...-shepherd-lines-are-genetically-different.pdf

Ουσιαστικά λέει ότι οι δύο γραμμές του Γερμανικού Ποιμενικού, μορφολογική και εργασιακή, έχουν πολλές διαφορές μεταξύ τους σε γεννετικό επίπεδο.

Ένα άλλο χαρακτηριστικό σημείο είναι ότι στις περιπτώσεις που γίνεται διασταύρωση των δύο γραμμών, τότε το αποτέλεσμα βρίσκεται πιο κοντά στο "εργασιακό" group.

Πέραν του pdf, υπάρχει και η παρακάτω σελίδα που δείχνει σε κατηγορίες τα ερωτήματα που εξετάζονται.

RSV2000 .:. Zuchtlinien des Deutschen Schäferhundes unterscheiden sich genetisch
 




Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο, απόρροια έρευνας:

http://www.rsv2000.de/export/sites/...-shepherd-lines-are-genetically-different.pdf

Ουσιαστικά λέει ότι οι δύο γραμμές του Γερμανικού Ποιμενικού, μορφολογική και εργασιακή, έχουν πολλές διαφορές μεταξύ τους σε γεννετικό επίπεδο.

Ένα άλλο χαρακτηριστικό σημείο είναι ότι στις περιπτώσεις που γίνεται διασταύρωση των δύο γραμμών, τότε το αποτέλεσμα βρίσκεται πιο κοντά στο "εργασιακό" group.

Πέραν του pdf, υπάρχει και η παρακάτω σελίδα που δείχνει σε κατηγορίες τα ερωτήματα που εξετάζονται.

RSV2000 .:. Zuchtlinien des Deutschen Schäferhundes unterscheiden sich genetisch
Κατα πόσο βγαίνει καλό αποτέλεσμα όταν διασταυρόνονται αυτές οι 2 γραμμές γνωρίζουμε; Και αν είναι καλό γιατί δεν εφορμόζεται εδω; Και επειδή γνωρίζω εκτροφείς που το εφορμόζουν και έχουν πολύ καλά αποτελέσματα γιατί "σνομπάρεται" εδώ;
 






ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Κατα πόσο βγαίνει καλό αποτέλεσμα όταν διασταυρόνονται αυτές οι 2 γραμμές γνωρίζουμε; Και αν είναι καλό γιατί δεν εφορμόζεται εδω; Και επειδή γνωρίζω εκτροφείς που το εφορμόζουν και έχουν πολύ καλά αποτελέσματα γιατί "σνομπάρεται" εδώ;
,,,
μετα θα επρεπε να κανουν εκθεσεις για σκυλια μιξης εργασιακης και μορφολογικης γραμμης,,, μετα θα λεγοτανε,,, μικτης γραμμης και οι κτηνιατροι χειρουργοι θα τριβαν τα χερια τους,,,, ==))
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Κατα πόσο βγαίνει καλό αποτέλεσμα όταν διασταυρόνονται αυτές οι 2 γραμμές γνωρίζουμε; Και αν είναι καλό γιατί δεν εφορμόζεται εδω; Και επειδή γνωρίζω εκτροφείς που το εφορμόζουν και έχουν πολύ καλά αποτελέσματα γιατί "σνομπάρεται" εδώ;
Όλες οι προσπάθειες σύγκλισης των γραμμών έχουν αποτύχει παταγωδώς

Από τη μία, τα κουτάβια που θα πέρνουν μορφολογικά χαρακτηριστικά από τις εργασιακές γραμμές, θα απομακρύνονται από το πρότυπο και από την άλλη, θα πέρνουν στοιχεία του χαρακτήρα των μορφολογικών που τα καθιστούν λιγότερο κατάλληλα για εργασία.

Στην εκτροφή δε μπορεί κάποιος έτσι εύκολα να υπολογίσει ότι θα πάρει τα καλά στοιχεία και από τους δύο γεννήτορες. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Φαύλος κύκλος δηλαδή...
 


Αυγερις

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2011
555
0
41
πατρα
εχω συμμετασχει στο παρελθον με καποιους εκτροφεις σε μια συζητηση αρκετα τραβηγμενη για τις γνωσεις μου και αποκομισα το εξης

αν απομονωσει καποιος μεσα απο την εκτροφη και διασταυρωση των 2 διαφορετικων πλεων δειγματων γερμανικου ποιμενικου...μπορει να φτιαξει αυτο που λεμε προτυπο και με χαρακτηριστικα σε υπερθετικο βαθμο

οχι ομως υπερτυπισμο

μπορει να γινει αυτο με επιλεκτικη εκτροφη απλα δεν θα το κανει κανεις ποτε γιατι θα παρει ισως και 25 χρονια αφοσιωσης και δουλειας + οτι μπορει να υπαρχουν δυσκολιες στην διαδρομη και να φτασει και τα 40 χρονια...πχ να μην δινει ενας απογονος αυτο που χρειαζεται και φτου και απο την αρχη.

στην καταληξη της κουβεντας εφτασα σε συμπερασμα οτι δεν θα γινει ποτε γιατι δεν συμφερει
και δεν συμφερει γιατι πρεπει εμπορικα να υπαρχουν 2 ειδων γερμανικα και οχι ενα...αρα και διπλασιοι εκτροφεις και παει λεγοντας.

φυσικα ο γερμανικος ξεκινησε ενας και για εμενα παραμενει ενας αλλα στην διαδρομη εγινε 2
εργασιακα και εκθεσιακα

αφου καταφεραμε να χωρισουμε γενετικα τον σκυλο σε 2 χαρακτηριστικα σιγουρα μπορουμε να το επαναφερουμε....

καποια στιγμη θα καταφερω να διαβασω αυτον τον πινακα και αν μπορεσω θα αναφερθω σε αυτον συγκεκριμενα...ωστε να μπορω να βοηθησω στην ερμηνεια του θα εχουμε μια καλυτερη αποψη.
 


wgsd

Banned
Banned
31 Μαϊου 2010
89
0
Εγώ απτήν άλλη δε μπορώ να καταλάβω γιατί να διασταυρωθούν οι δύο τύποι? Για να πάρω εργασιακό σε άλλο χρώμα? Ποιο είναι το ζητούμενο? Ποιο το νόημα? Προσωπικά μιλώντας, απλά δε το βλέπω.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Περισσότερο είναι ο καημός των Γερμανών να ξαναφέρουν την "εθνική" τους φυλή στα standards προ 30 ετών και βάλε.

Ακόμα και στα εργασιακά, η φυλή σώζεται λόγω της σωστής χρήσης της στην κλειστή ανατολική ευρώπη, όπου η εκτροφή εμπεριείχε τη φιλοσοφία της "φυσικής επιλογής". Μόνο τα καλύτερα σκυλιά ζούσαν από κάθε γέννα και το εκτροφικό πρόγραμμα ήταν πραγματικά σε άλλο επίπεδο.

Δεν είναι τυχαίο ότι όταν έπεσε το τείχος του Βερολίνου, οι δυτικοί Γερμανοί έτρεξαν να αγοράσουν (τις περισσότερες φορές για ένα κομμάτι ψωμί) τους πιο γνωστούς επιβήτορες της ανατολικής Γερμανίας, ή τουλάχιστον να ζευγαρώσουν με αυτούς για να πάρουν τα συγκεκριμένα αίματα.

Ακόμα, δεν είναι τυχαίο ότι και σήμερα, 20+ χρόνια μετά την πτώση του "ανατολικού" μπλοκ, πολλά εργασιακά εκτροφεία διαφημίζουν της "ανατολικές" γραμμές (East German / DDR / Czech lines)
 


wgsd

Banned
Banned
31 Μαϊου 2010
89
0
Και πάλι δε βλέπω νόημα.Επίσης δε πιστεύω να υπάρχει κανας καημός, απλά η εθνική τους φυλή είναι 2 τύποι... όπως και σε πολλές άλλες φυλές.Κάτι άλλο που θέλω να πω όσο αφορά τους Τσέχους είναι ότι με το που έγινε η τυποποίηση της φυλής από τον Stephanitz κοντά στο 1910 οι Τσέχοι εισήγαγαν σκύλους από τη Γερμανία και άρχισαν να τους ζευγαρώνουν με δικούς τους σκύλους.Μόλις το 1921 γεννήθηκε ο γπ τσέχικων γραμμών και ανακηρύχθηκε νικητής στο Sieger Show, ο Klodo vom Boxberg. Η βάση είναι οι ανατολικές γραμμές από εκεί και πέρα αλλάζουν πολύ τα πράγματα.Μπλέκονται πολύ.Οπότε καλά κάνουν και διαφημίζουν τις γραμμές τους και δεν το διαφημίζουν λάθος. Έτσι το βλέπω εγώ.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Πρώτα απ' όλα να ξεκαθαρίσω ότι είμαι λάτρης των γραμμών της πρώην ανατολικής Ευρώπης. Κατ' εμέ, τα σκυλιά αυτά ήταν ο ορισμός του "εργασιακού" σκύλου.

Από εκεί και πέρα όμως, στο θέμα της διαφήμισης, να θέσω ένα ερώτημα:

Το εκτροφικό πρόγραμμα της Τσεχοσλοβακίας ή της Ανατολικής Γερμανίας έχει πάψει από το τέλος της δεκαετίας του 80. Μιλάω για το επίσημο κρατικό εκτροφικό πρόγραμμα.

Οι σημερινοί εκτροφείς που χρησιμοποιούν γραμμές που προέρχονται από αυτά τα σκυλιά, διαφημίζουν ότι έχουν γραμμές DDR (π.χ.)

Πόσο όμως επηρεάζουν αυτές οι γραμμές, μετά από 25 χρόνια, μιας και η εκτροφή έχει αλλάξει σε πιο εμπορική ακόμα και για τα δεδομένα των εργασιακών εκτροφείων;

Και αν θες, μου επιτρέπεις και άλλη μια ερώτηση:

Κατά von Stephanitz, ο Γερμανικός Ποιμενικός πρέπει να διαθέτει (μεταξύ άλλων) ισορροπημένο χαρακτήρα αλλά και κοινωνική επιθετικότητα (social agression). Ξέρεις πολλά εκτροφεία εργασιακού Γερμανικού Ποιμενικού που να προσπαθούν να κρατήσουν αυτά τα πολύ σημαντικά στοιχεία του χαρακτήρα σε ισορροπία;

Εγώ προσωπικά γνωρίζω πολύ λίγα.

Γιατί πολύ απλά, από τη μια το sport έχει εξευγενιστεί, και η επιθετικότητα δεν είναι ζητούμενο, αλλά τιμωρείται (δες διαφορές μεταξύ Schutzhund και IPO) ενώ πριμοδοτείται το ακραίο prey drive και από την άλλη, εκεί που ζητάνε την επιθετικότητα (σώματα ασφαλείας) δεν τους νοιάζει και πολύ η ισορροπία στο χαρακτήρα, μιας και μιλάμε για σκυλιά "φάτον".

O σημερινός Γερμανικό Ποιμενικός, έχει δυστυχώς παραστρατήσει κατά πολύ από το σκύλο που οραματίστηκε ο von Stephanitz...
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Eγώ σαν ο πλέον άσχετος άνθρωπος να ρωτήσω κάτι;
ποια είναι πρακτικά η διαφορά μεταξύ ενός εργασιακού και ενός εκθεσιακού γπ;
Και όταν λέω πρακτικά εννοώ ποιό είναι ας πούμε το ιδανικό εβδομαδιαίο πρόγραμμα για κάθε έναν απο τους δύο τύπους; (εκτόνωση, κυναθλήματα, δυσκολία εκπαίδευσης κλπ)
 


wgsd

Banned
Banned
31 Μαϊου 2010
89
0
Συμφωνώ γενικά σε όλα που αναφέρεις απλά λέω ότι η διαφήμιση που γίνεται για τις γραμμές αίματος δεν είναι λάθος γενικότερα.Όντως έχουν αλλάξει πολλά από το όραμα που είχε ο ιδρυτής της φυλής αλλά δε το βρίσκω κακό. Προσωπικά λατρεύω το ακραίο prey drive. Επίσης δέχομαι αυτές τις αλλαγές που έγιναν στη φυλή όταν σκέφτομαι ότι και ο άνθρωπος γενικά έχει αλλάξει από το 1900 ,προσωπικότητα, ανατομία κτλπ. Απλά το βλέπω σαν εξέλιξη.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Προσωπικά λατρεύω το ακραίο prey drive.
Δεν έχω πρόβλημα και εγώ, απλά δε το θεωρώ πανάκεια.

Και άλλη μια ερώτηση: Γιατί πρέπει να μπει το τόσο ακραίο prey drive στο γερμανικό ποιμενικό, όταν υπάρχει ήδη φυλή παρόμοιας χρηστικότητας που το διαθέτει ήδη; (Malinois)

;)
 


wgsd

Banned
Banned
31 Μαϊου 2010
89
0
Eγώ σαν ο πλέον άσχετος άνθρωπος να ρωτήσω κάτι;
ποια είναι πρακτικά η διαφορά μεταξύ ενός εργασιακού και ενός εκθεσιακού γπ;
Και όταν λέω πρακτικά εννοώ ποιό είναι ας πούμε το ιδανικό εβδομαδιαίο πρόγραμμα για κάθε έναν απο τους δύο τύπους; (εκτόνωση, κυναθλήματα, δυσκολία εκπαίδευσης κλπ)
Για να απαντήσεις την ερώτησή σου απλά σκέψου τη διαφορά μεταξύ ενός υπερκινητικού παιδιού και ενός νορμαλ. Κάπως έτσι είναι στο γπ πολύ γενικά μιλώντας.
 


wgsd

Banned
Banned
31 Μαϊου 2010
89
0
Δεν έχω πρόβλημα και εγώ, απλά δε το θεωρώ πανάκεια.

Και άλλη μια ερώτηση: Γιατί πρέπει να μπει το τόσο ακραίο prey drive στο γερμανικό ποιμενικό, όταν υπάρχει ήδη φυλή παρόμοιας χρηστικότητας που το διαθέτει ήδη; (Malinois)

;)
Δε μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό, ίσως λόγω όγκου? Και τα malinois προσπαθούν μέσα από την εκτροφή να τους δώσουν μεγαλύτερο όγκο από το τυπικό. Ίσως τελικά σαν άνθρωποι θέλουμε να τα έχουμε όλα σε ένα πακέτο που μας αρέσει να το βλέπουμε? Δε ξέρω.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Συνεπώς πιστεύεις οτι η διαφορά των δυο περιορίζεται στην ενέργεια;
Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα κάτι λιγότερο γενικό, αν γνωρίζει κάποιος για κάποιο άρθρο ή θα μπορούσε ο ίδιος να μου δώσει κάποιες πληροφορίες παραπάνω θα το εκτιμούσα:)
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Εγώ γνωρίζω εκτροφεά που το εφαρμόζει, και έχει μελετήσει πολύ το θέμα, καθώς ήταν χρόνια στο εξωτερικο (Γερμανία) και πριν κάποια χρόνια ήρθε εδώ για να το εφαρμώσει επίσης. Τα κουτάβια που είδα εγώ ήταν άψογα στην μοργολογιά αλλά παράληλλα είχαν και το ταπεραμέντο των εργασιακών!
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Συνεπώς πιστεύεις οτι η διαφορά των δυο περιορίζεται στην ενέργεια;
Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα κάτι λιγότερο γενικό, αν γνωρίζει κάποιος για κάποιο άρθρο ή θα μπορούσε ο ίδιος να μου δώσει κάποιες πληροφορίες παραπάνω θα το εκτιμούσα:)
Επίσης οι εργασιακοί τείνουν να είναι πιο υγιείς απο τους μορφολογικούς!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981