Γερμανικός Ποιμενικός


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Γερμανικός ποιμενικός German Shephered στο Παρατρίχα - YouTube ειδα το βιντεο απο την εκπομπη παρατριχα και λεει πως με 2-3 φορες την εβδομαδα χτενισμα το σκυλι δεν μαδαει ισχυει?επισης οι βολτες που χρειαζεται ποσες ειναι κ ποση ωρα?να ρωτησω κ κατι ακομα.το σκυλι πρεπει να βγαινει βολτα καθε πρωι στις 8 η μπορει να βγανει στις 10?
 


keegan

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2010
340
0
Ισχύει ότι δεν θα μαδάει με 2-3 την εβδομάδα, αλλά καλό είναι να βουρτσίζεται 2 φορές τη μέρα πρωι-βράδυ από 2-3 λεπτά της ώρας. Ετσι θα πετύχεις να μην αφήνει σχεδόν καθόλου τρίχα μέσα στο σπίτι, να έχεις επαφή με τον σκύλο και η σχέση σας αθέατα χωρίς να το καταλαβαίνεις, αρχίζει να τοποθετείται σε σωστές βάσεις.

Οι βόλτες καθορίζονται από την ηλικία του σκύλου, την ανάγκη εκτόνωσης, την φυσική κατάσταση κ.τ.λ. Όσο πιο νωρίς ξυπνάει ο σκύλος τόσο το καλύτερο είναι να πηγαίνει βόλτα, αλλά και πάλι προσαρμόζεται με το πρόγραμμα της "αγέλης", αρκεί το πρόγραμμα αυτό να σέβεται τις καθημερινές ανάγκες του.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
grifos...όταν σπούδαζες είχες σκύλο???off topic
Δυο δικά μου και βοηθούσαμε 4 άτομα και με τα αδέσποτα στα Γιάννενα που στην πράξη σημαίνει ότι μένανε για πολύ καιρό στα σπίτια μας.

Επίσης, είχα κοπέλα.

Επίσης έκανα εντούρο.

Επίσης είχα μεγάλους βαθμούς.

Δε στερήθηκα κάτι απ' αυτά, αλλά έφτιαξα τους χρόνους μου κατάλληλα.

Χρειάζεται χρόνος όμως για να γίνει αυτό.
 




vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Κυριάκο όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων, υπομονής ,αντοχής , ενημέρωσης και προπαντός να αγαπάς πραγματικά αυτό με το οποίο ασχολείσαι.
 




Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Εσύ είσαι καλός....Εγώ όταν ρώτησα με είπαν ότι δεν μπορεί ένας φοιτητής να έχει σκύλο είναι πολύ δύσκολο
Κυριάκο μεγάλωσα με σκυλιά. Μέναμε σε σπίτι 80 τετραγωνικών με τους γονείς μου το οποίο είχε κήπο ένα στρέμμα, αλλά τα πέντε κρητικά σκυλιά μας μένανε στο σπίτι μαζί μας. Κάποια φορά που άφησα τον ένα σκύλο απέξω γιατί ήθελα να δω τηλεόραση όταν ήμουν πολύ μικρός, ο πατέρας μου με έβγαλε έξω να κάτσω μαζί με το σκύλο.

Μεγάλωσα μ' αυτόν τον άνθρωπο και ήταν επιλογή μου να συνεχίσω να έχω σκυλιά και να τους φέρομαι με τον τρόπο του, που έγινε τρόπος μου.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
νομιζω πως μπορουμε να εχουμε σκυλο αν κανουμε μικρες παραχωρησεις στην ζωη μας.ειναι οπως μια ανθρωπινη σχεση.
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
νομιζω πως μπορουμε να εχουμε σκυλο αν κανουμε μικρες παραχωρησεις στην ζωη μας.ειναι οπως μια ανθρωπινη σχεση.
Νομίζω είναι λίγο αλλιώς κ από τα πράγματα που ναι μεν ξέρεις πώς είναι όταν το έχεις ζήσει, αλλά δύσκολο να το μεταφέρεις στον αμύητο. Το πόσο δένεται μαζί σου ο σκύλος σου είναι πηγή πανικού κ μαγείας μαζι... :p
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Στην τριχωπτωση το Α ειναι η διατροφη
οσο συχνα και να το χτενιζεις το σκυλι παλι θα μαδαει αν δεν τρωει σωστα...
οποτε.. αφου του εξασφαλισεις την τροφη με την οποια εκεινο μαδαει οσο ποο λιγο γινεται (ειτε μιλαμε για ξηρα ειτε μαγειρευτη ειτε Barf εσυ ξερεις τι χρονο και χρημα μπορεις να διαθεσεις)
τοτε προφανως και το ιδανικο ειναι το καθημερινο βουρτσισμα.

οι βολτες εχουν να κανουν και αναλογα με το πως θα το μεγαλωσεις
καθως εκεινο μαθαινει απο εσενα το πως "πρεπει" να ειναι
πολλα εκθεσιακα πια δεν ειναι τοσο δρατηρια "εξ αιματος" αλλα οσο τα μαθει να ειναι εκεινος που τα χειριζεται.
ειδικα μα το τσιτωνεις συχνα μεσα στο σπιτι(ειτε με εντονους ηχους ειτε με αποτομες κινησεις ειτε με δυνατο παιχνιδι) τοσο ποιο πολυ εκτονωση θα θελει
(βεβαια μην παει ο νους σου οτι ευκολα θα κανεις ενα σκυλο καναπεδακια... εχει και αυτος καποια κατωτα ορια οπου απο εκει και μετα θελει εκτονωση ακομα και αν αυτο ειναι ενας μεγαλος περιπατος η μιση ωρα τρεξιμο οταν ωριμασει )
εσυ θα το ορισεις αυτο με υπομονη. εμενα η δικια μου απαιτει να τρεχει δυνατα αν οχι καθε μερα εστω μερα παρα μερα
αν δεν το κανει εχει μια καποια ενεργεια παραπανω στο σπιτι
απο την αλλη θα δεις σκυλια νεαρα σχετικα να αρκουνται σε απλους περιπατους η για να τρεξουν σε λιγο κυνηγι μιας μπαλας σε ενα παρκο

οι αναγκες οι αλλες εχουν να κανουν και με τις ωρες που τρωει
πιχι εσυ αμα φας στις 7 το βραδυ.. πας τουαλετα στις 8-9 πιχ ε ισως αμα το πρωι ξυπνησεις στις 6 να μην μπορεις να περιμενεις μεχρι τις 10 το πρωι
:p

αν και οταν θα βρεις και καταλιξεις τι ειδους τροφη θα ταιζεις (και αυτο μετραει) τοτε θα δεις ποιο ευκολα τους χρονους πεψης και θα υπολογισεις ποιο ευκολα τις αναγκες του
 




giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
αμα το πας στο καπακι μια βολτα για τις αναγκες του ναι πανευκολα
εμενα ειναι 12 μηνων πλεον
και οταν τρωει το βραδυ κατα τις 8 βγαινουμε μια βολτα και μετα παλι το πρωι στις 7-8 πανω κατω
βασικα εχει να κανει και με το πως θα μαθεις το σκυλο
διαλεξε και τροφες με τις οποιες θα βγαζει λιγα κοπρανα.. θα βοηθησει και αυτο