Γερμανικός ποιμενικός - Ακαθαρσίες


asevastos

Member
14 Αυγούστου 2008
13
0
Λοιπόν παιδιά ύστερα από καιρό απουσίας απο το σαιτ. σήμερα σας ξαναγράφω.... Για όσους δεν θυμάστε, έχω εναν γερμανικό ποιμενικό και το παλαιότερο θέμα που είχα ποσταρει ήταν περι διατροφής. Το σήμερινό είναι περι ακαθαρσίας.
Είναι 7 μηνών στα 35 κιλά. και τον ταίζω Propac- Large breed puppy.
Το θέμα είναι ότι μέσα σε 2 μέρες έχει κάνει 2 σακούλες σουπερμαρκετ κακα. Το πρόβλημα μου δεν είναι να τα μαζεύω αλλα δεν ξέρω πως να του δημιουργήσω ένα ωράριο ώστε να τα κάνει έξω όταν τον πάω βόλτα 2 φορές την ημέρα. Τον πάω έξω και μόνο μυρίζει, κάθομαι 2-3 ώρες και τίποτα. Μολις επιστρέφω στο σπίτι αφού τον αφήσω μόνο τότε αρχίζει η παραγωγή κοπράνων.
Και κατι τελευταίο. Υπάρχει κάποιο υγρό η σκόνη που την ρίχνεις και δεν μυρίζει ο κήπος και διώχνει και τις μύγες. Δεν μπορώ να ανοίξω την μπαλκονόπορτα από την μυρωδιά.... και τις μύγες...
Στην τροφή δίνω την δοσολογία που γράφει η τροφή από πίσω για 5-7 μήνες 430-570 γραμμάρια...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
asevastos said:
Λοιπόν παιδιά ύστερα από καιρό απουσίας απο το σαιτ. σήμερα σας ξαναγράφω.... Για όσους δεν θυμάστε, έχω εναν γερμανικό ποιμενικό και το παλαιότερο θέμα που είχα ποσταρει ήταν περι διατροφής. Το σήμερινό είναι περι ακαθαρσίας.

Πολλά κόπρανα =κακή απορρόφηση της τροφής.
Ταΐζεις σταθερά από την αρχη Propac ή κάθε τρεις και λίγο αλλάζεις τροφή? Με ποια κριτήρια κατέληξες στην Propac?

asevastos said:
Τον πάω έξω και μόνο μυρίζει, κάθομαι 2-3 ώρες και τίποτα. Μολις επιστρέφω στο σπίτι αφού τον αφήσω μόνο τότε αρχίζει η παραγωγή κοπράνων.
Ρίξε μια ματιά εδώ:
10 συμβουλές για καθαρό σπίτι

asevastos said:
Και κατι τελευταίο. Υπάρχει κάποιο υγρό η σκόνη που την ρίχνεις και δεν μυρίζει ο κήπος και διώχνει και τις μύγες. Δεν μπορώ να ανοίξω την μπαλκονόπορτα από την μυρωδιά.... και τις μύγες...
Δεν ξέρω για σκόνες και υγρά που όταν τα ρίχνεις στα περιττώματα δεν μυρίζουν. Η καλύτερη λύση είναι η σχολαστική καθαριότητα και η απολύμανση.
Με λίγα λόγια σήκωσε τα μανίκια και στρώσου στη φασίνα!;)
 


asevastos

Member
14 Αυγούστου 2008
13
0
Φίλε μου θα στα πω ενα ενα για να εξηγήσω τα σκοτεινά σημεία....
1)
Την εταιρία προπακ την επέλεξα ύστερα από σηζήτηση με τον κτηνίατρο και με πολλούς πετ σοπαδες. Κανείς δεν μου έχει αρνηθεί ότι δεν είναι καλή εταιρία. Κανείς από αυτούς που δεν την φέρνουν δεν μου έχουν πει κατι το αρνητικό η καμια σοβαρή δικαιολογία.
π.χ (α) δεν την φέρνω μου είπε ενας για να μην μπλέκω με καράβια και αμερικανούς)
π.χ (β) δεν την φέρνω γιατί πρέπει να παραγγείλω μεγάλες ποσότητες και μου μένουν
π.χ (γ) Είναι ακριβή και δεν την παίρνει ο κόσμος)

Οπως είχα ξαναπεί σε προηγούμενο τοπικ μου χρόνο δεν έχω λόγο δουλειάς για να ασχολούμε με μαγειρέματα οπότε έχω παραμείνει σε ξηρά τροφη.
Από την πρώτη μέρα του δινω αυτήν την τροφή χωρίς καμία αλλαγή


2)Το διάβασα το αρθρο

3) Φίλε στο λέω ειλικρινά χωρίς παρεξήγηση. Στους εφτά μήνες τωρα, έχω μαζέψει τόσο σκατό που μερικές φορές σιχαίνομαι τον εαυτό μου..
Σήμερα πχ καθάρισα.
Αύριο θα έχει κάνει μέχρι το βράδυ 2/3 της σακούλας του σουπερμαρκετ..
Εχω αγοράσει γάντια, φτιαράκι
ΚΑι καθε μέρα ρίχνω βραστό νερό με 4-5 μπουκάλια ξύδι γιατί δεν υποφέρεται η μυρωδιά. Ωστόσο οι μύγες κάνουν πανηγύρι.

Τέλος να πώ το χόμπι του είναι να τα πατάει και να απλώνει σε κάγκελα, στον τοίχο, τα πηγαίνει βόλτες και μετά θέλει και αγκαλίτσες και γίνομαι ο σκατιάς ο ίδιος.
Τα ρούχα μου δεν τα βάζο στο πλυντήριο μην πάθουμε τίποτα, τα πλένω στο χέρι...

Καμια άλλη ιδέα?:(
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Όπως έγραψα: Πολλά περιττώματα =κακή απορρόφηση της τροφής

Αυτή ταΐζεις το σκύλο?
http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food_reviews/showproduct.php?product=238&cat=7

Μαθέ να αξιολογείς ΕΣΥ τις ξηρές τροφές και μην ακούς ούτε τους κτηνίατρους (που τα παίρνουν), ούτε τους πετσοπαδες (που προσπαθούν να σου πουλήσουν οτιδήποτε τους αποφέρει μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους ή οτιδήποτε τους έχει μείνει στοκ στην αποθήκη). Θα σε βοηθήσει αυτό: Τα συστατικά των ξηρών τροφών

Εγώ στη θέση σου θα άλλαζα τροφή. Αυτή που του δίνεις είναι γεμάτη καλαμπόκι και υποπροϊόντα.

Δοκίμασε να καθαρίζεις με Topine. Είναι υγρό απολυμαντικό και μικροβιοκτόνο για χρήση σε όλους τους χώρους του σπιτιού.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
αλαξε την τροφη που δινεις

δεν ειναι φυσιολογικη τετοια ποσοτητα κοπρανων για τετοια ποσοτητα τροφης που δινεις
 


asevastos

Member
14 Αυγούστου 2008
13
0
Και τι να δώσω ρε παιδιά? Τι να κάνω τώρα. να μπω σε διάφορες διαδικασίες με το ποια τρωει, και ποια δεν τρώει, και αν κάνει διάροιες να μαγειρεύω ρύζια και να περιμένω και χίλια 2? από την στιγμή που ο σκύλος είναι υγειέστατος μέχρι τώρα και ο κτηνίατρος που τον βλέπει έχει πάθει πλάκα με την ανάπτυξή του και τα όλα του τα + δεν θέλω να βάλω μπελάδες στο κεφάλι μου. Μάλλον θα μειώσω τις δόσεις....

Αυτό το μικροβιοκτόνο που το πουλάνε για να το πάρω?
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
744
Την εταιρία προπακ την επέλεξα ύστερα από σηζήτηση με τον κτηνίατρο και με πολλούς πετ σοπαδες. Κανείς δεν μου έχει αρνηθεί ότι δεν είναι καλή εταιρία. Κανείς από αυτούς που δεν την φέρνουν δεν μου έχουν πει κατι το αρνητικό η καμια σοβαρή δικαιολογία.
Δηλαδή πως είναι περίπου ο διάλογος?

"Κύριε Κτηνίατρε-Πετσοπά είναι καλή η Propac?" ...και αυτοί λένε "Ναί" ή σου δικαιολογούν το γιατί είναι καλή τροφή , αν υπάρχουν καλύτερες , κλπ.?

Πές περισσότερες λεπτομέρειες για το τι σου είπαν για την τροφή , πως κατέληξες σε αυτή για να βοηθηθούν και άλλοι αλλά και εμείς , οπότε και να σε πληροφορήσουμε.

Αύριο θα έχει κάνει μέχρι το βράδυ 2/3 της σακούλας του σουπερμαρκετ..
Μέχρι αύριο το βράδυ πόσες ώρες βόλτα θα έχει πάει και πόσες "μερίδες" από τα 2/3 της σακούλας θα έχει αφήσει στην βόλτα?

και ο κτηνίατρος που τον βλέπει έχει πάθει πλάκα με την ανάπτυξή του και τα όλα του τα +
Για το σκατό τι άποψη εκφράζει?
 
Last edited:




asevastos

Member
14 Αυγούστου 2008
13
0
Δηλαδή πως είναι περίπου ο διάλογος?

"Κύριε Κτηνίατρε-Πετσοπά είναι καλή η Propac?" ...και αυτοί λένε "Ναί" ή σου δικαιολογούν το γιατί είναι καλή τροφή , αν υπάρχουν καλύτερες , κλπ.?

Πές περισσότερες λεπτομέρειες για το τι σου είπαν για την τροφή , πως κατέληξες σε αυτή για να βοηθηθούν και άλλοι αλλά και εμείς , οπότε και να σε πληροφορήσουμε.

Μέχρι αύριο το βράδυ πόσες ώρες βόλτα θα έχει πάει και πόσες "μερίδες" από τα 2/3 της σακούλας θα έχει αφήσει στην βόλτα?



Για το σκατό τι άποψη εκφράζει?

Ωραία θα απαντήσω εγώ σε αυτά που με ρωτάς αλλά θα ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου μερικά πράγματα...
1) Υπάρχει περίπτωση ο σκύλος να μην τρώει την τροφή και να του δημιουργεί και προβλήματα και ας είναι η καλύτερη του κόσμου?
2) Οποιον και να ρωτήσεις δεν θα σου πει οτι η δική του τροφή είναι η καλύτερη?
3) δεν ειναι λάθος να αλλάζεις τροφή σε σκύλο?
4) Στο βωμό του εμπορίου αν αρχίσεις και ασχολείσαι υπάρχει περίπτωση να χαλας το μήνα περισσότερα λεφτά για το σκύλο παρά για σενα?
5) Παθαίνει κάτι ο σκύλος αν δεν τον βγάζεις κάθε μέρα για 3 ώρες βόλτα σύνολο?

Υπάρχουν εμβόλια , τροφές, κολάρα. λουριά, παιχνίδια, πιατάκια, σπιτάκια. κλουβιά μεταφοράς.ρούχα. κουβερτάκια για ξάπλωμα, σαμπουάν, απολυμαντικά χώρου, επισκέψεις στο γιατρό

Με όλα αυτά θα μου πειτε. ρε φίλε γιατί πήρες σκύλο?
Και εγώ θα απαντήσω το εξής: Εχω όλη την καλή διάθεση να τρώω ακόμα και προσωπικό χρόνο για να μπορώ να έχω τον σκύλο υπο ιδανικές συνθήκες αλλά όταν παράδειγμα το θέμα με την τροφή είναι να χάσω 300 ευρώ στα καλά καθούμενα σε πηγενε ελα, σε αγορές τροφών,στο να μην τρώει τις τροφές, στο να αρχισεο τις δοιάρειες και να πληρώνω επισκέψεις σε γιατρό. να αγοράζω και να βράζω ρύζια και τετοια τι να το κάνω......Να το βάλω αγγελία?

Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να σου συμβεί και να υπάρχει μια περίπτωση στο εκατομμύριο να χρειαστεί να δωθεί ο σκύλος. αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είμαι υπέυθυνος.
Σε προηγουμενο σκυλί που είχα (Ντομπερμαν -αρσενικό) τα είχα 3πλο πληρώσει όλα αυτά που προτείνουν οι περισσότεροι μέχρι και εκπεδευτές είχα πάρει και μου είχε βγεί η ψυχη να είμαι όλη μέρα με το σκύλο και στο τέλος δάγκωσε εμένα στα καλά καθούμενα και στους ξένους καθόταν σούζα και ας μην τους είχε δει ποτε....
Οπότε ο σκύλος ήταν επικίνδυνος για μένα τουλάχιστον και τον πήρε συγγενής.
Οπότε επέλεξα να πάρω ένα σκυλί που ειναι πανέξυπνο και δεν είναι ζωρικο.
Πιστέψτε με χωρίς εκπεδευτεί χωρίς τίποτα μου φαίνεται οτι συμπεριφέρετε καλύτερα και απο μερικούς ανθρώπους, του έχω μάθει μονος μου εντολές από βίντεο και βιβλία. ούτε ενοχλεί τους γείτονες. είναι φύλακας όταν πρέπει εχω μείνει με ανοιχτό το στόμα

Οταν βλέπω τα σκατά ομως κλείνει και το στόμα και η μύτη....

Οσο για τον φίλο που ρωτάει όρισμένα πράγματα να πω ότι δεν εχω κάτσει να βάλω 10 διαφορετικές τροφές στην σειρά για να δω τα συστατικά τους και να τα συγκρίνω γιατί πολύ απλά δεν είμαι γνώστης.

Την τροφή αυτή δεν την φέρνουνε πολλοί αλλά όλοι την έχουν ακουστά

Θεωρείται από τις κορυφαίες από όσους έχω ρωτήσει.
Και πετσοπάδες αλλά και τον γιατρό που τον ρώτησα την είχαν ακουστά και μου είχα πει ότι είναι από τις πιο πλήρεις και αυτό φαίνεται στην ανάπτυξη...
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
744
Ωραία θα απαντήσω εγώ σε αυτά που με ρωτάς αλλά θα ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου μερικά πράγματα...
Ωραία λοιπόν!...Σύμφωνοι!...Μόλις απαντήσεις αυτά που σε ρώτησα , θα σου απαντήσω και σε αυτά που ρώτησες στη συνέχεια... :D
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ωραία θα απαντήσω εγώ σε αυτά που με ρωτάς αλλά θα ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου μερικά πράγματα...
1) Υπάρχει περίπτωση ο σκύλος να μην τρώει την τροφή και να του δημιουργεί και προβλήματα και ας είναι η καλύτερη του κόσμου?
Nαι.

2) Οποιον και να ρωτήσεις δεν θα σου πει οτι η δική του τροφή είναι η καλύτερη?
Ναι. Γι'αυτό πρέπει να μάθεις να ψάχνεις. Και αν ταιριάζει στον σκύλο, να μπορείς να το κρίνεις και να λές "ώς εδώ"

3) δεν ειναι λάθος να αλλάζεις τροφή σε σκύλο?
Ναι. Αλλά εδώ έχεις πρόβλημα. Να αλλάζεις χωρίς λόγο είναι λάθος.

4) Στο βωμό του εμπορίου αν αρχίσεις και ασχολείσαι υπάρχει περίπτωση να χαλας το μήνα περισσότερα λεφτά για το σκύλο παρά για σενα?
Οχι, πρέπει να είσαι χαζός.

5) Παθαίνει κάτι ο σκύλος αν δεν τον βγάζεις κάθε μέρα για 3 ώρες βόλτα σύνολο?
Οχι αλλά δεν τα κάνει έξω τα κάνει μέσα. 2-3 βόλτες μισάωρες (δηλαδή το μισό απ'ότι αναφέρεις όμως είναι απαρίτητες αλλιώς παθαίνει πολλά.

Κόφτα όλα και δώσε ωμό κοτόπουλο σκέτο.
 


asevastos

Member
14 Αυγούστου 2008
13
0
Ωραία φίλε μου.
1) Διάλογος.

έχω πάει σε 10 διαφορετικά πετ-σοπάδικα και εχω δεί τις εξής μάρκες
α) hils
b) pro plan
c) techni -cal
d) eukanuba
e) orijen
f) pro pac

Και κάνω την εξής ερώτηση.
Για σας έχω ενα γερμανικό ποιμενικό 2.5 μηνών και θέλω να αγοράσω μια καλή τροφή και να πέρνα παντα την ίδια εταιρία. Βεβαια βάση ηλικίας θα αλλάζει κατι.
Οπότε στα 10 μου είπανε
Καλούτσικες είναι οι eukanuba,technical, orijen
Ανώτερες είναι οι pro plan και η hills( αλλά η συγκεκριμένη έχει χάλια γεύση και πολλά σκυλιά δεν την τρώνε)
Και τέλος η Pro pac είναι από τις καλύτερες πιο ενισχυμένη απο την pro plan
αλλά δεν την φέρνουν πολλοί, είναι αμερικάνικη, πρέπει να κάνεις μεγάλες παραγγελίες, είναι ακριβή αλλά είναι από τις κορυφαίες.

Αφού εγώ έβγαλα μια σούμα ότι κανείς δεν εχει πει τιποτα αρνητικό για αυτήν και τα μασάνε λίγο για τις υπόλοιπες ακόμα και άτομα που δεν την φέρνουν
επέλεξα αυτήν.


Σε ερώτηση μου στο γιατρό ότι λέω να καταλήξω στην προ πακ μου είπε ότι την έχει ακουστά και ότι θεωρείται από τις καλύτερες

Στο σαιτ της προπακ δείχνει να έχει πάρει πολλά βραβία στην Αμερική και έτσι την επέλεξα.



2) Βόλτα τον πάω 2 φορές την ημέρα 1,5 ώρα το πρωι μόλις σηκωθώ και 1,5 ώρα για βράδυ πριν κοιμηθώ

Δύο φορές τα έχει κάνει εξω και έχει ουρίσει τις υπόλοιπες αφού τον φέρω σπίτι και μόνο αν τον αφήσω, αν καθήσω μαζί του δεν κάνει τίποτα. Μόλις μπω μέσα τα έχει κάνει χάλια.

3) Ο γιατρός όταν του το είπα αυτό μου είπε ότι μήπως το παραταίζω? από εκεί και πέρα δεν το συζητήσαμε άλλο απλά μου είπε να μην του αφήνω φαγητό, και να του κάνω 2 γεύματα την ημέρα.. και μετά έξω για να τα κάνει...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Toυ αφήνεις φαγητό ? Αυτό είναι το πρόβλημα.

Δεν μπορείς να απαιτείς εκπαίδευση τουαλέτας χωρίς προγραμματισμένες και σταθερές ποσότητες φαγητού. Δεν υπάρχει κάν ανάγκη για μία καλή τροφή.

Κάνε 2 γεύματα την ημέρα και περιόρισέ τον σε crate ώστε να μην μπορεί να τα κάνει όταν δεν είσαι παρών. Για τις βόλτες πάρε ένα flexi να μπορέσει να απομακρύνεται λίγο από σένα και μην περπατήσεις καθόλου, πήγαινε κάπου και περίμενε όλη την μιάμιση ώρα που θα έβγαινες βόλτα. Ολα αυτά αφού έχει φάει και κάτσει στο crate 2 ώρες.
 


asevastos

Member
14 Αυγούστου 2008
13
0
σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου....
Οπότε περιμένω να φάει και αφού φάει όλη την μερίδα του μετά μέσα για 2 ώρες και κατευθείαν βόλτα....
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
744
Ωραία φίλε μου.
1) Διάλογος.
Ακριβώς φίλε! ;)

έχω πάει σε 10 διαφορετικά πετ-σοπάδικα και εχω δεί τις εξής μάρκες
α) hils
b) pro plan
c) techni -cal
d) eukanuba
e) orijen
f) pro pac

Και κάνω την εξής ερώτηση.
Για σας έχω ενα γερμανικό ποιμενικό 2.5 μηνών και θέλω να αγοράσω μια καλή τροφή
Τι θα σου απαντούσα εγώ:

"Κοίτα να δείς φίλε...Όλες αυτές οι τροφές είναι super premium δηλ. οι κορυφαίες!
Κάθε μιά στον τομέα της αλλά για τον δικό σου που είναι και σκύλαρος ζωή να'χει και χρειάζετε μια τροφή να τον στηρίξει , θα σου πρότεινα την Propac.
Είναι αμερικάνικη , δεν την φέρνουν πολλοί γιατί είναι ακριβή...με τελωνεία , κλπ. αλλά είναι super premium ενισχυμένη."

Και φυσικά σαν έμπορος με ενοίκια να τρέχουν , ΤΕΒΕ , κλπ. θα σου πούλαγα αυτή με το μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους για εμένα...πάντα premium.

Σε ερώτηση μου στο γιατρό ότι λέω να καταλήξω στην προ πακ μου είπε ότι την έχει ακουστά και ότι θεωρείται από τις καλύτερες
Πως και γιατί είναι καλύτερη δεν είπε ούτε αυτός βέβαια.
Ακουστά την έχει γιατί διαφημίζετε.

Στο σαιτ της προπακ δείχνει να έχει πάρει πολλά βραβία στην Αμερική και έτσι την επέλεξα.
Και των άλλων τροφών οι σελίδες έχουν βραβεία... :D

2) Βόλτα τον πάω 2 φορές την ημέρα 1,5 ώρα το πρωι μόλις σηκωθώ και 1,5 ώρα για βράδυ πριν κοιμηθώ
Πολύ καλό!

Δύο φορές τα έχει κάνει εξω και έχει ουρίσει τις υπόλοιπες αφού τον φέρω σπίτι και μόνο αν τον αφήσω, αν καθήσω μαζί του δεν κάνει τίποτα. Μόλις μπω μέσα τα έχει κάνει χάλια.
Πολύ κακό!...Θέλει υπομονή , να περιμένεις μέχρι να τα κάνει και η βόλτα σας να έχει παιχνίδι και μυρωδιές...χώμα , κλπ.

3) Ο γιατρός όταν του το είπα αυτό μου είπε ότι μήπως το παραταίζω? από εκεί και πέρα δεν το συζητήσαμε άλλο απλά μου είπε να μην του αφήνω φαγητό, και να του κάνω 2 γεύματα την ημέρα.. και μετά έξω για να τα κάνει...
Να τον ακούσεις...όπως και τον denis και να μην ξεχνάς να συζητάτε τα πάντα.

Υ.Γ. Στα ερωτήματα σου θα απαντήσω σε λιγάκι...υποχρεώσεις... :)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Αυτό το μικροβιοκτόνο που το πουλάνε για να το πάρω?
Σε όλα τα super markets. :)
asevastos said:
Οσο για τον φίλο που ρωτάει όρισμένα πράγματα να πω ότι δεν εχω κάτσει να βάλω 10 διαφορετικές τροφές στην σειρά για να δω τα συστατικά τους και να τα συγκρίνω γιατί πολύ απλά δεν είμαι γνώστης.
Να γίνεις για να μην πέφτεις θύμα της διαφημισης. ;)
Σου παρέθεσα ένα link για να ενημερωθείς για τον τρόπο αξιολόγησης των ξηρών τροφών. Το διάβασες?

Σχετικά με τα υπόλοιπα ερωτήματα σου θεωρώ ότι οι συμφορουμιτες ήταν υπέρ του δεόντως κατατοπιστικοί.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση βέβαια, είναι πως παρόλο που έχεις σοβαρό πρόβλημα, εξακολουθείς να υπερασπίζεσαι με σθένος την συγκεκριμένη τροφή. To γεγονός ότι ο σκύλος κάνει υπερβολικά κόπρανα δεν σε βάζει σε σκέψεις? :confused:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Aφού ο σκύλος τρώει στο αυτόματο κατα βούληση ... τί λέμε ?

Εμενα θα με έβαζε σε σκέψεις η κρίση του κτηνιάτρου περί του εντυπωσιακού της ανάπτυξης ... μάλλον δεν θα μπορεί να ξεχωρίσει έναν υπερφορτωμένο νεαρό σκύλο από έναν καλά αναπτυγμένο ...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Aφού ο σκύλος τρώει στο αυτόματο κατα βούληση ... τί λέμε ?
Ναι, αλλά συγκεκριμένα γραμμάρια:
Στην τροφή δίνω την δοσολογία που γράφει η τροφή από πίσω για 5-7 μήνες 430-570 γραμμάρια...
Δεν δικαιολογείται με τίποτα αυτή η παραγωγή κοπράνων…
 




asevastos

Member
14 Αυγούστου 2008
13
0
1) Φίλε rottie εγώ δεν έχω κανένα κώλυμα με την εταιρία Pro-pac ούτε λεφτά παίρνω από κανέναν για διαφήμιση.
Γυρνάς και μου λες να αλλάξω τροφή. Οκ. Υστερα απο τα 2 λινκ που μου είπες να διαβάσω βλέπω καταρχάς ότι ως κύριο συστατικό η ξηρά τροφή που δίνω έχει το κρέας και ως δεύτερα τα υπόλοιπα οπότε δεν βλέπω που το πρόβλημα. Αυτό που έχω διαβάσει και ξέρω είναι επισης ότι τα καλαμπόκια δεν χωνεύονται εύκολα.Πες μου γιατί πρέπει να αλλάξω τροφή (δηλαδή ποια τα αρνητικά της συγκεκριμένης) και πρότεινε εσύ για τους δικούς σου ξεχωριστούς λόγους την τροφή που πρέπει να δίνω στο σκύλο μου. Για να μπω να συγκρίνω τα συστατικά και τέτοια....


2) Τα 10 βήματα για καθαρό σπίτι τα διάβασα αλλά βλέπω ότι είναι για κουτάβι.
Εγώ 7 μηνών πρέπει να τον βάλω στο κλουβί κλεισμένο όσο λείπω για να μην τα κάνει?


Θα παω να παρω το απολυμαντικό που μου είπες αυριο...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.133
Μηνύματα
896.049
Μέλη
19.946
Νεότερο μέλος
harouli