Γερμανικός ποιμενικός κουτάβι


dionusis

Active Member
7 Μαρτίου 2010
27
0
Καλησπέρα μετά από πολύ καιρό κ από εμένα..
Θέλω να ρωτήσω κάτι τους γνώστες της φυλύς των Γ.Π.
Ο γείτονας μου πήρε ένα κουτάβι Γ.Π. τουλάχιστον έτσι του είπαν αλλλά στα μάτια μου δεν μου φαίνεται κ πολύ καθαρόαιμο..Το πήρε από έναν που του είπε ότι μπορεί να βρει όλες τις φυλές(ύποπτο) αλλά δεν είναι κ ο πιο αξιόπιστος άνθρωπος στο χωριό!!Θέλω λοιπόν να μου πείτε τι νομίζετε εσείς που είστε πιο γνώστες.Το κακό είναι ότι το έχει πληρώσει για καθαρόαιμο..Δεν του έχω πει τίποτα γιατί θα τον στενοχωρήσω κ θα φωνάζει κ η γυναίκα του!!Να ανεβάσω λοιπόν φωτό??
Ευχαριστώ πολύ
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Τι να πείς απο μιά φωτογραφία?

όντως ύποπτο το γεγονός που λές ότι μπορεί να βρεί όλες τις φυλές
τα καθαρόαιμα κουτάβια δεν δίνονται σε μεσάζοντες......

επίσης ύποπτο όμως κι αυτό που λές εσύ-
το κακό είναι ότι το έχει πληρώσει για καθαρόαιμο....
αν του το είχαν χαρίσει δηλαδή? θα ήταν καλό?
δεν σε πιάνω!
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
αν του το ειχαν χαρισει ρε κοκονε δεν θα υπηρχε προβλημα,λογικο ειναι.δεν νομιζω να πειραζε κ κανεναν αν ηταν ημιαιμο.μαλλον ετσι το εννοει το φιλαρακι.οτι ισως πληρωσε για κατι το οποιο δεν αξιζει τα λεφτα του ,οσων αφορα την καθαροαιμια του.ποσα λεφτα εδωσε ομως?ξερεις?εσενα τι δεν σου φανηκε σωστο στο κουταβι κ λες οτι ειναι μαιμου?
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Πάντως τα ΓΠ ώς κουτάβια δεν μοιάζουν και πολύ για ΓΠ-αυτιά το ένα πάνω το άλλο κάτω-χρώμα κυρίως μαυρο - κεφάλι πολύ στρογγυλό
 




Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Συγνώμη εκεί ζει ο σκύλος;;;;
Δεμένος;;

Αν ζει εκεί τότε το προβλημα του φίλου σου δεν είναι αν είναι καθαρόαιμο.
Αν πήγαινε σε εκτροφέα και του έλεγε ότι ο σκύλος θα ζει εκεί δεμένος, δεν υπήρχε περίπτωση να του δώσει κουτάβι ούτως ή άλλως!
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
ελα μην ειμαστε κ υπερβολικοι!οι εκτροφεις δεν θα δωσουν σκυλια μονο για αυλες με κοκκινα χαλακια!αφου δεν εχει ακαθαρσιες δεν υπαρχει κανενα θεμα επ αυτου...εκει τον βολευει τον ανθρωπο εκει το εχει,ασε που δεν νομιζω να ειναι κ εκει ολη την ημερα δεμενο...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
καλά ναι
δεν μπορείς να ξέρεις
αλλά αν ρώταγε ο εκτροφέας που θα μένει και του έδειχναν αυτή την φωτό που βλέπουμε με την πρασινίλα κάτω (ένδειξη ότι δεν πέφτει ο ήλιος συχνά) σίγουρα θα τους έλεγε τουλάχιστον κάπου αλλού
επίσης το μήκος της αλυσίδας εμένα μου λέει ότι θα είναι αρκετή ώρα δεμένο....αλλά υποθέσεις κάνω
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
@Λαυρέντη
Το είπα σε περίπτωση που ζει εκεί δεμένο ;)
Υπό πορυποθέσεις δεν διαφωνώ με το να ζει ο σκύλος εκτός, είναι θέμα του καθενός,
αλλά δεμένος με τίποτα!

Και έτσι πως βλέπω τον χώρο εγώ προσωπικά δεν θα έδινα σκύλο.
Αλλά ας μας πει ο φίλος εάν ο σκύλος ζει εκεί!
 




Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Δεν είναι λίγοι οι σκύλοι που μένουν μόνιμα δεμένοι στην αυλη.
Δεν θέλω να βγάλω αυθαίρετα συμπεράσματα αλλά δίπλα έχει τροφή σε μάλλον μεγάλη ποσότητα, νερό, και σπιτάκι.
Αυτό με έκανε να πω ότι ο σκύλος μένει μόνιμα δεμένος εκει.

Πιθανώς να κάνω λάθος :)
 




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
η πρασσιναδα δεν εχει να κανει με το αν χτυπαει εκει ηλιος η οχι,αλλα ισως με το ποσο συχνα βρεχεται το μερος.εκει ακριβως ειναι κ η βρυση της αυλης.θα σκεφτομουν οτι πλενεται τακτικα το μερος.επισης,δεν γινεται να μην το χτυπαει καποιες ωρες την ημερα ο ηλιος εκεινο το σημειο.ειναι ακαλυπτο καταρχην κ απο δυο πλευρες τουλαχιστον ειναι ακαλυπτο ,συν μια πλευρα ακομη που υποθετω εγω οτι ειναι ακαλυπτη κ ειναι η πλευρα απο την οποια τραβηχτηκε η φωτογραφια...βλεπω πολυ csi!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μα αν το σπίτι είναι στην Νότια πλευρά του χώρου που βλέπουμε δεν νομίζω ότι έχει απευθείας ήλιο ποτέ...
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Πάντως επι του θέματος ο σκύλος δείχνει ΟΚ εξωτερικά για κουτάβι ΓερμΠοιμ
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Για να μπορεσει καποιος να κρινει αν ο συγκεκριμενος σκυλος είναι καθαρόαιμος, καλυτερα θα ήταν να παραθεσει το pedigree και όχι φωτογραφίες του σκύλου.
Αν δεν υπαρχει pedigree, τοτε σιγουρα δεν μιλαμε για καθαρόαιμο σκύλο, αλλα για καποιον που σίγουρα μοιαζει με γερμανικο ποιμενικο όσο κι ενας σκυλος απο καποιο καταφύγιο, που επισης μπορεινα μοιαζει με γερμανικο ποιμενικο :)
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Παιδιά βλέπω και εγώ csi ανελειπώς, γιατί μου το χαλάτε τώρα, αφού τα στοιχεία τα μελέτησα καλά.
:):):)
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
εγω να ξαναπω ακομη μια φορα ,οτι το πεντιγκρι ναι μεν μας λεει οτι ειναι καθαροαιμο ενα σκυλι,χωρις βεβαια αυτο να ειναι κ νομος,αλλα αν δεν υπαρχει,η ανυπαρξια του δεν δηλωνει αυτοματα ημιαιμο...οπωτε μην εκφραζομαστε με τοση σιγουρια.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981