Γερμανικός ποιμεν. ή Καύκασου?


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
galazio said:
οποια φυλη κι αν διαλεξεις απο τις δυο,θα την παρεις απο εκτροφεα,-και οχι απο μαγαζια-αγγελιες-γνωστους γειτονες κλπ-
εαν θελεις να αποφυγεις πολλα (μα παρα πολλα ) προβληματα,που κοστιζουν απο καθε αποψη.
ελπιζω να εισαι διατεθιμενος να το κανεις αυτο.
.
 


likos

Active Member
18 Μαϊου 2008
35
0
Καλα ε,αμα σας πω πια ρατσα μου καρφωθηκε στο μυαλο θα φαω μπινελικι και δικιο θα εχετε γιατι ειναι λιγακι οφ τοπικ αλλα πρεπει να μοιραστω μαζι σας την ανειπωτη χαρα της ιδεας αυτης.Pit Bull.Γνωμες?
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
likos said:
Καλα ε,αμα σας πω πια ρατσα μου καρφωθηκε στο μυαλο θα φαω μπινελικι και δικιο θα εχετε γιατι ειναι λιγακι οφ τοπικ αλλα πρεπει να μοιραστω μαζι σας την ανειπωτη χαρα της ιδεας αυτης.Pit Bull.Γνωμες?
συμφωνω,παρτο.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
likos said:
Καλα ε,αμα σας πω πια ρατσα μου καρφωθηκε στο μυαλο θα φαω μπινελικι και δικιο θα εχετε γιατι ειναι λιγακι οφ τοπικ αλλα πρεπει να μοιραστω μαζι σας την ανειπωτη χαρα της ιδεας αυτης.Pit Bull.Γνωμες?
Για να ξέρεις πραγματικά τι αγοράζεις και να μην πέσεις θύμα του τι πιστεύει ο καθένας ότι πουλάει, προτίμησε American Staffordshire terrier από εκτροφέα και όχι πιτμπουλοειδες από αγγελία.

ΟΜΙΛΟΣ ΦΙΛΩΝ AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER ΕΛΛΑΔΟΣ
Φιλίππου Β36 Θρακομακεδόνες Τηλ.: 210 2430922 Fax: 210 6204505
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
likos said:
Καλα ε,αμα σας πω πια ρατσα μου καρφωθηκε στο μυαλο θα φαω μπινελικι και δικιο θα εχετε γιατι ειναι λιγακι οφ τοπικ αλλα πρεπει να μοιραστω μαζι σας την ανειπωτη χαρα της ιδεας αυτης.Pit Bull.Γνωμες?
δεν ειναι φυλακας(αν και δεν υπαρχει περιπτωση να σε πειραξει ανθρωπος αν ειναι διπλα σου), θελει σοβαρη και σωστη κοινωνικοποιηση, γατες πουλια θα εξαφανισθουν απο τον ζωτικο του χωρο! ειναι κουκλια, πανεξυπνα και αγαπησιαρικα!
 


likos

Active Member
18 Μαϊου 2008
35
0
Rottie σε ευχαριστω πολυ δεν μπορεις να φανταστεις ποσο κοντα μου ειναι οι θρακομακεδονες!Θα παω σημερα κιολας.
 


likos

Active Member
18 Μαϊου 2008
35
0
Sir elric θα μου επιτρεψεις με ολη την ευγενεια και τον σεβασμο να διαφωνησω μαζι σου.Αν εκπαιδευτουνε γινονται παρα πολυ καλοι φυλακες.Οσο για την κοινωνικοποιηση μην ανυσηχεις καθολου δεν ξερω γιατι αλλα και λιονταρι να μεγαλωσει στην οικογενεια μου αρνακι θα ειναι.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
likos said:
.Αν εκπαιδευτουνε γινονται παρα πολυ καλοι φυλακες.
δεν ειναι ακριβως ετσι! εκτροφη των σκυλων εχει βασισθει σε καποια επιθυμητα χαρακτηριστικα που θελαμε! για αυτο υπαρχουν σκυλια που κανουν για να προσεχουν κοπαδια, σκυλια που κανουν για να μας φυλανε το σπιτι κλπ. Τα πιτμπουλοειδη εχουν εκτραφη για παρα πολλα χρονια εχοντας σαν ενα απο τα επιθυμητα αποτελεσμα την παντελη ελειψη επιθετηκοτητας προς τον ανθρωπο, αυτο τα κανει να μην εχουν τα ιδια ενστικτα και νευρα με ενα ροτβαιλερ, ενα γερμανικο ποιμενικο!
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
sir-elric said:
δεν ειναι φυλακας(αν και δεν υπαρχει περιπτωση να σε πειραξει ανθρωπος αν ειναι διπλα σου), θελει σοβαρη και σωστη κοινωνικοποιηση, γατες πουλια θα εξαφανισθουν απο τον ζωτικο του χωρο! ειναι κουκλια, πανεξυπνα και αγαπησιαρικα!
Ως περήφανη κάτοχος της υπέροχης φάτσας δίπλα, δεν έχω παρά να συμφωνήσω με τον sir, ειδικά σε ότι αφορά το κομμάτι της κοινωνικοποίησης με την οποία θα πρέπει να ασχοληθείς από πολύ νωρίς και πολύ σοβαρά. Πέρα από την απαραίτητη εκπαίδευση (γιατί είναι πολύ δυνατά και πεισματάρικα ζώα) θέλουν επαφή, παιχνίδι, εξοικείωση με άλλα ζώα από μικρή ηλικία.

Τα πουλιά δεν είναι απαραίτητο ότι θα τα κυνηγάει, τα γατιά επίσης (με κάποια για παράδειγμα η δικιά μου παίζει). Αλλά αυτό δεν είναι ίδιον των πιτ, ισχύει για όλα τα σκυλιά πιστεύω.

Για φύλαξη δεν χρειάζεται να το εκπαιδεύσεις, όπως όλα τα σκυλιά θα "προστατεύει" το χώρο του. Δεν είναι ανάγκη να φτιάξεις κανένα κροκόδειλο, και πίστεψε με, δεν το θέλεις :wink: .

Τώρα σε ότι αφορά το "κουκλια, πανεξυπνα και αγαπησιαρικα" μόνο ένα έχω να δηλώσω: *agapoylas* *agapoylas* *agapoylas*
 


likos

Active Member
18 Μαϊου 2008
35
0
Σε αυτο που λες εχεις απολυτο δικιο!Ομως εκτραφηκαν για να κανουν και οτιδηποτε τους πει ο ανθρωπος με ο,τι αυτο συνεπαγεται.Επισης ξερεις κι εσυ οτι ολες σχεδον οι ρατσες εχουν χασει καποια στοιχεια απο αυτα που ειχαν οταν πρωτοδημιουργηθηκαν με αποτελεσμα να μπορουν να χρησιμοποιηθουν και σε αλλες ειδικοτητες με καλα αποτελεσματα οπως το dogo argedino που ειχε δημιουργηθει αποκλειστικα για να κυνηγαει ομως οταν ανακαλυψαν την μεγαλη του δυναμη χρησιμοποιηθηκε και σαν φυλακας με μεγαλη αποτελεσματικοτητα μαλιστα.Ετσι και το πιτ ενα σκυλι με τεραστια δυναμη και απολυτη αφοσιωση στο αφεντικο του μπορει να κανει ο,τι του ζητηθει.Μαλιστα ο θειος μου που ειναι εκπαιδευτης εχει δυο πιτ μπουλ και ειναι καλυτεροι φυλακες απο το ντοπερμαν της θειας μου (της αδερφης του).Και εχε υποψιν οτι και τα τρια σκυλια ειναι εκπαιδευμενα στην φυλαξη.
 


likos

Active Member
18 Μαϊου 2008
35
0
Τελικα παιδια αναθεωρησα για το πιτ μπουλ και ξαναβαδιζω σε μονοπατια αναζητησεως και κατασταλαξεως στην ρατσα.Να πω την αληθεια ειμαι αναμεσα σε πολλες επειδη στην πραγματικοτητα δεν μπορω να προσδιορισω τι σκυλος ταιριαζει σε μενα, στον τροπο ζωης μου και στην εξαμελης (με ενα μωρο 2 χρονων)οικογενεια μου.Να σας πω τι φυλες περνανε απο το μυαλο μου:μαλινουα,ντοπερμαν,νεας γης,μαστιφ,μαστινο ναπολιτανο.Εσεις τι λετε?Κρεμομαι απο τα χειλη σας(για την ακριβεια απο τα δακτυλα σας).
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
likos said:
Τελικα παιδια αναθεωρησα για το πιτ μπουλ και ξαναβαδιζω σε μονοπατια αναζητησεως και κατασταλαξεως στην ρατσα.Να πω την αληθεια ειμαι αναμεσα σε πολλες επειδη στην πραγματικοτητα δεν μπορω να προσδιορισω τι σκυλος ταιριαζει σε μενα, στον τροπο ζωης μου και στην εξαμελης (με ενα μωρο 2 χρονων)οικογενεια μου.Να σας πω τι φυλες περνανε απο το μυαλο μου:μαλινουα,ντοπερμαν,νεας γης,μαστιφ,μαστινο ναπολιτανο.Εσεις τι λετε?Κρεμομαι απο τα χειλη σας(για την ακριβεια απο τα δακτυλα σας).
ειναι καθαρα θεμα τι σου αρεσει και τι μπορειτε να χειριστητε σαν οικογενια!

π.χ το μαλινουα δεν οτι ποιο ευκολο
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
δεν θελω να σε αποθαρυνω αλλα καλυτερα να περιμενεις λιγο και να πας σε καμια εκθεση να δεις απο κοντα τις φυλες που σου αρεσουν και να μιλησεις με τους εκτροφεις. :wink:
 


ektor

Well-Known Member
22 Μαρτίου 2008
118
0
likos said:
Τελικα παιδια αναθεωρησα για το πιτ μπουλ και ξαναβαδιζω σε μονοπατια αναζητησεως και κατασταλαξεως στην ρατσα.Να πω την αληθεια ειμαι αναμεσα σε πολλες επειδη στην πραγματικοτητα δεν μπορω να προσδιορισω τι σκυλος ταιριαζει σε μενα, στον τροπο ζωης μου και στην εξαμελης (με ενα μωρο 2 χρονων)οικογενεια μου.Να σας πω τι φυλες περνανε απο το μυαλο μου:μαλινουα,ντοπερμαν,νεας γης,μαστιφ,μαστινο ναπολιτανο.Εσεις τι λετε?Κρεμομαι απο τα χειλη σας(για την ακριβεια απο τα δακτυλα σας).
Eγώ θα σου πρότεινα να ψάξεις κάτι που να ταιριάζει πρώτα με τον χαρακτήρα και την προσωπικότητα σου και μετά με το γούστο και την αισθητική σου!
 


likos

Active Member
18 Μαϊου 2008
35
0
Νικο φιλε μου δεν με αποθαρινεις καθολου γιατι ουτως η αλλως την αποκτηση του σκυλου την περιεργαζομαι 2 μηνες τωρα και ειχα καταληξει στον γερμ.ποιμ. που μου ταιριαζει απο ολες τις αποψεις.Αν δεν ειχε τα πολλα προβληματα υγειας που με ανυσηχουν τοτε δεν θα υπηρχε λογος να συζηταμε.
Ξερεις ποτε και που γινεται καμια εκθεση?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ξερεις ποτε και που γινεται καμια εκθεση?
Τελος Ιουνιου- στον Μαραθωνα!

Ακριβες ημερομηνια ειναι 28 και 29 του μηνα!

Αλλα ειναι βραδυνη εκθεσεη- δηλ, ξεκιναει στις 5 το απογευμα!
 




Stelios-GS

Well-Known Member
13 Μαϊου 2008
54
0
Βουλιαγμένη
likos said:
Ξεχασα να σας πω οτι δεν μενουμε σε διαμερισμα αλλα σε μονοκατοικια με 100 τ.μ. περιπου αυλη.Παιδια πηρα σημερα ενα βιβλιο για τον γερμανικο και να πω την αληθεια απογοητευτηκα λιγο.Φυσικα αυτο το σκυλι εχει φοβερες δυνατοτητες αλλα πλεον πολλες ασθενειες απο την ανεξελεγκτη εκτροφη και δερματικα προβληματα.Δεν ξερω μου εχει δημιουργηθει η εντυπωση του αναξιοπιστου γερμανικου ποιμενικου.Εσεις τι λετε γι αυτο?
Tώρα το διάβασα αυτό.
Φίλε μου εγώ μην την ματιάσω την δικιά μου δεν έχει περάσει τίποτα σοβαρό....
Ουτε δερματικά ,ούτε τίποτα,πίστεψε με πολλά βιβλία είναι τελείως λάθος.
Ειναι καταπληκτικό σκυλί και με αγάπη για τα άλλα μέλη της οικογένειας....
Πιστεύω (άποψη μου) ότι είναι η ιδανική ράτσα για μια οικογένεια με μικρά παιδιά...Φυσικά ο σκύλος αυτός θέλει δουλειά (κοινωνικοποίηση από μικρό,βόλτες ,τρέξιμο )αλλά ποιο σκυλί δεν θέλει?

Δεν είναι καθόλου αναξιόπιστο.
 


likos

Active Member
18 Μαϊου 2008
35
0
Ευχαριστω πολυ για την κατατοπιση.Μηπως μπορω να μαθω απο που πηρες τον
σκυλο(πετσοπ,εκτροφεας,καποια αγγελια)?Θα με βοηθησεις πολυ.Να σου πω την αληθεια κι εγω τα θεωρω καπως υπερβολικα τα βιβλια μιας και δεν εχω δει
γερμ.ποιμ.αρρωστο ποτε αλλα επειδη την ειχα πατησει ασχημα με την προηγουμενη σκυλιτσα μου προσπαθω να ειμαι πιο επιφυλακτικος.