Γερμανικό Ποιμενικό συναντά νεογέννητα γατάκια


AchiTG

Well-Known Member
15 Σεπτεμβρίου 2012
238
1
Και κατι που ξεχασα.Θα δυσκολευονται να κανουν κακακια πιθανοτατα οποτε θα τα πιανεις απο το σβερκο και θα κανεις μαλαξεις στην κοιλιτσα.Πιεζεις πολυ ελαφρα την κοιλια τους απο πανω προς τα κατω αρκετες φορες μεχρι να αδειασει το εντερο...Μακαρι να αντεξουν τα κακομοιρα
Συγγνωμη ρε συλβόσκυλο αλλα, τους τα κάνει ολα αυτα η μανα τους;;;; χαχαχαχα
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Πρεπει να ειναι πολυ ηλιθιος ο αλλος για να παρει 2 μπουκαλια με καυτο νερο και να αφησει πανω τα γατακια...!
Ναι όντως. Δεν είναι κάτι που σε εκπλήσσει φαντάζομαι...
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Η μαμα τους δεν τα κανει με αυτον τον τροπο προφανως!!Εχει τυχει 2 φορες να μαζεψω εγω γατακια απο καδους κ αυτα μου ειπε ο κτηνιατρος οταν πηγα να ρωτησω.Δεν θα σου κανει κακο να το δοκιμασεις παντως νομιζω...Ισα ισα
 


AchiTG

Well-Known Member
15 Σεπτεμβρίου 2012
238
1
Ναι όντως. Δεν είναι κάτι που σε εκπλήσσει φαντάζομαι...
χαχχαχαχα... Αστα να πανε!

Η μαμα τους δεν τα κανει με αυτον τον τροπο προφανως!!Εχει τυχει 2 φορες να μαζεψω εγω γατακια απο καδους κ αυτα μου ειπε ο κτηνιατρος οταν πηγα να ρωτησω.Δεν θα σου κανει κακο να το δοκιμασεις παντως νομιζω...Ισα ισα
Τωρα προσπαθησα να το κανω... αλλα που να βρεις κοιλια μετο δαχτυλο!
Το δαχτυλο μου ειναι ολο το γατακι! :)
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Καλησπερα! Ευχομαι ολα να πανε καλα με τα μικρα!!

θελει οπωσδηποτε ειδικο γαλα για γατακια! Εγω ολα τα εχω μεγαλωσει με ορμιλακ(υπαρχουν κι αλλες μαρκες ομως)!

Προσεξτε ομως μη κατεβασει γαλα η μικρη! Την ιδια ακριβως συμπεριφορα ειχε και η δικια μου με τα 4 γατακια που εχω( τωρα ειναι 50 ημερων περιπου και τα εχω απο 7 ημερων) και κατεβασε γαλα!
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Μπράβο στην Κυρία με τα όλα της και μπράβο σας που σώσατε τα γατάκια! Εύχομαι ολόψυχα να ζήσουν όντως και να τα δείτε να την τρελαίνουν στα παιχνίδια και τις αγκαλιές.
 




AchiTG

Well-Known Member
15 Σεπτεμβρίου 2012
238
1
Επισης τοσο μικρα γατακια δεν τα κραταμε ΠΟΤΕ απο τον σβερκο ειναι πολυ επικυνδυνο! Μονο η μαμα του ξερει να το κανει σωστα!

achiTG εδω ειναι ενα αρθρο που θα σε βοηθησει πολυ

Ορφανά γατάκια και πως να τα μεγαλώσετε!
Γεια σου Ηλιαννα! Ευχαριστω για το λινκ, αν και με αγχωσε περισσότερο...

Να σας πω τι θα κανω;

Θα ξεκινησω τηλεφωνα σε κτηνιατρους της περιοχής, μπας και βρω κανεναν να μου τα κρατήσει 10 μερες, τουλαχιστον να περασει η δυσκολη περιοδος και να ειμαι σιγουρος οτι θα ζήσουν...

Μετα τα ξαναπαερνω πισω και σιγουρα θα ειναι πιο ευκολο για μενα να τα μεγαλωσω.

Αλλιως δεν βλεπω να τα καταφέρνω...
 


AchiTG

Well-Known Member
15 Σεπτεμβρίου 2012
238
1
Μπράβο στην Κυρία με τα όλα της και μπράβο σας που σώσατε τα γατάκια! Εύχομαι ολόψυχα να ζήσουν όντως και να τα δείτε να την τρελαίνουν στα παιχνίδια και τις αγκαλιές.
Οταν δεν εχει κοσμο, απλα καθεται διπλα και τα κοιταει.
Οταν ομως εχει κοσμο τριγυρω, γυρναει γυρω-γυρω απο το καφασι! Αν δεις και στο βιντεο το κανει αυτο, προφανως για να τα προστατεψει η μικρη!
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Γεια σου Ηλιαννα! Ευχαριστω για το λινκ, αν και με αγχωσε περισσότερο...

Να σας πω τι θα κανω;

Θα ξεκινησω τηλεφωνα σε κτηνιατρους της περιοχής, μπας και βρω κανεναν να μου τα κρατήσει 10 μερες, τουλαχιστον να περασει η δυσκολη περιοδος και να ειμαι σιγουρος οτι θα ζήσουν...

Μετα τα ξαναπαερνω πισω και σιγουρα θα ειναι πιο ευκολο για μενα να τα μεγαλωσω.

Αλλιως δεν βλεπω να τα καταφέρνω...
Μην αγχωνεσαι και ολα θα πανε καλα..ακολουθησε της οδηγιες, αυτο το αρθρο εμενα με βοηθησε παρα πολυ οταν δεν ηξερα τη τυφλα μου!

Κτηνιατρο να σας τα κρατησει λιγο δυσκολο, εκτος κι αν γινει με πληρωμη.
 


AchiTG

Well-Known Member
15 Σεπτεμβρίου 2012
238
1
Ας ειναι και επι πληρωμη... δεν εχω και πολλες επιλογες.

Παντως παμε καλα, χαρη και σε εσας βεβαια!
IMG_20130511_093317edit.jpg
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Δεν νομίζω ότι πρέπει να τα κυκλοφορείς γενικώς.
Πρέπει να τα έχεις μόνιμα σε πολύ ζεστό και αποστειρωμένο όσο γίνεται περιβάλλον.
Κι όταν λέω "ζεστό" δεν εννοώ τα πλακάκια στον ήλιο.
 




AchiTG

Well-Known Member
15 Σεπτεμβρίου 2012
238
1
Δεν νομίζω ότι πρέπει να τα κυκλοφορείς γενικώς.
Πρέπει να τα έχεις μόνιμα σε πολύ ζεστό και αποστειρωμένο όσο γίνεται περιβάλλον.
Κι όταν λέω "ζεστό" δεν εννοώ τα πλακάκια στον ήλιο.
Ναι.. τα κυκλοφορω, γενικως!
Εχθες τα εβγαλα και για ποτακι και μετα για πατσα! Τρελαθήκανε τα μικρα! :p

Σιγα βρε mareco, για να τα γλείψει η Αυρα τα εβγαλα, δεν τα κανω βολτες στην πλατεια.

Ασε που αν δεν το εκανα δεν υπηρχε περιπτωση να κανουν την αναγκη τους!

Οτι και να δοκιμασα δεν τα καταφερα. Με το που τα παρελαβε αυτη, αμεσως επιτυχία...

YΓ. Πες στον admin να κανει κατι γιατι γραφω, γραφω, γραφω, παταω υποβολή και μου βγαζει σφαλμα και τα χανω ολα και μετα ξαναγραφω, ξαναγραφω, ξαναγραφω... Εκνευριστικό!
 
Last edited:


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Η Μαρεκο εχει απολυτο δικιο!
Τα μωρα πρεπει να ειναι στον χωρο τους, οσο πιο καθαρος γινεται. Με αυτο που κανεις τα εκθετεις σε πολλα μικροβια και μη ξεχνας οτι δεν εχουν το γαλα της μανας τους για να παιρνουν τα αναλογα αντισωματα!
 




AchiTG

Well-Known Member
15 Σεπτεμβρίου 2012
238
1
Η Μαρεκο εχει απολυτο δικιο!
Τα μωρα πρεπει να ειναι στον χωρο τους, οσο πιο καθαρος γινεται. Με αυτο που κανεις τα εκθετεις σε πολλα μικροβια και μη ξεχνας οτι δεν εχουν το γαλα της μανας τους για να παιρνουν τα αναλογα αντισωματα!
Πως να ειναι στο χωρο τους και να τα φλυφει και η Αυρα... Δεν χωραει το καλαθι τους! :p

Τα εχει παπαριασει η Αυρα...Πινουν το γαλα?Κανουν τις αναγκες τους?
Τα 3 απο τα 4 φαινονται αρκετα ενεργητικά. Κανουν κανονικα την αναγκη τους και τρωνε ευκολα και γρηγορα.

Το αλλο, (απο την αρχή ηταν αδύναμο και δεν ετρωγε αρκετα) το εχουν και τα άλλα στο φτυσιμο συνεχως, ενω το βαζω διπλα τους, μετα απο λιγο βλεπω τα 3 μαζι και το αλλο παλι μονο του...
Αυτο δεν τα βλεπω καλα... Ουτε η Αυρα δεν του δίνει σημασία! (φαινεται και στο βιντεο αμα δειτε...)

Ειναι η 3η μερα που τα εχω και ειναι ακομα ζωντανα ομως! Αυτο νομιζω πρεπει να μου δινει λίγο κουραγιο... ε;
 


AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
Ας ειναι και επι πληρωμη... δεν εχω και πολλες επιλογες.

Παντως παμε καλα, χαρη και σε εσας βεβαια!
View attachment 45922
Πόσο τρυφερή εικόνα..!!!
Να την χαίρεσαι την κυρία σου.. κ μπράβο για την πράξη σας..!!

Μακάρι όλα να πάνε καλά κ για τα γατάκια..!!
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
θα πηγαινει η Αυρα στον χωρο τους! ή θα στρωνεις οπωσδηποτε απο κατω κατι καθαρο και οσο το δυνατο σε ποιο ζεστο μερος..

γαλα για γατακια πηρες?ισως ειναι αδυναμο απο το γαλα που δινεις που δεν ειναι καταλληλο για γατακια! μου χει συμβει οταν βρηκα σαββατο απογευμα και μεχρι τη Δευτερα αναγκαστικα εδινα φρεσκο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981