Γερμανικό Ποιμενικό Ciara


Nantia_Ciara

Member
5 Αυγούστου 2013
14
0
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι η Νάντια κι απέκτησα ένα μωρό Γερμανικό Ποιμενικό, λίγο καιρό πριν.. Την Ciara μου! Παρ'όλο που είμαι γνώστης της φυλής, έχω ανησυχήσει για το θέμα των αυτιών της. Το ένα της αυτάκι δεν έχει καταφέρει να σηκωθεί, ενώ το άλλο ήταν στητό από όταν την παρέλαβα από τον εκτροφέα. Οι απόψεις του γιατρού και του εκτροφέα στο θέμα, δεν συμφωνούν καθόλου. Ο γιατρός είπε να βάλει νάρθηκα, γιατί εξαιτίας μιας ωτίτιδας που πέρασε μικρή μπορεί να τραυματίστηκε ο χόνδρος, ενώ ο εκτροφέας είπε να δώσουμε λίγο αργότερα συμπλήρωμα χονδροϊτίνης. Υπάρχει κάποιος εδώ που να είναι γνώστης και να έχει εμπεριστατωμένη άποψη; Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο για τη μικρή. Είναι περίπου 3 μηνών τώρα.
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Καλώς ήρθατε!!
Από ποιο εκτροφείο είναι η μικρή????
Είναι πολύ μωρό ακόμα για να κρίνετε αν θα σηκωθεί ή όχι το αυτί της και να επεμβείτε κιόλας με συμπληρώματα... υπερβολικό κατά τη γνώμη μου!!!
Δώστε της λίγο χρόνο και βλέπετε!
 


Nantia_Ciara

Member
5 Αυγούστου 2013
14
0
Καλώς σας βρήκα.. Είναι από το Pets' Academy του Γιάννη Γεωργιάκου στην Κόρινθο, τον οποίο και εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια και ως εκτροφέα αλλά και ως εκπαιδευτή. Ο γιατρός της με τρόμαξε, που μου είπε ότι τσάκισε ο χόνδρος από τα ξυσίματα και τα τριψίματα που έκανε η μικρή, λόγω της ωτίτιδας.. Ξέρω ότι είναι νωρίς αλλά και νάρθηκα που πρότεινε δεν ήθελα να της βάλω.. Γι'αυτό και ρώτησα για συμπληρώματα..
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ναρθηκα εννοεί το ειδικό λευκοπλαστ που βάζουν εσωτερικά για να κρατηθει το πτερύγιο?

Καλώς ήρθες και να χαίρεσαι την ciara (εχω αδυναμία στο ονομα της)
 


Nantia_Ciara

Member
5 Αυγούστου 2013
14
0
Αυτό που κατάλαβα ότι εννοεί, είναι ο νάρθηκας που βάζουν και στον ακρωτηριασμό των αυτιών. Την ταινία που δένει όλο το αυτί εξωτερικά. Δεν είμαι σίγουρη όμως, γιατί δεν άφησα πολλά περιθώρια συζήτησης. Είμαι λιγάκι κατηγορηματική για το νάρθηκα.

Καλώς σας βρήκα και χαίρομαι που σου αρέσει το όνομα της μικρής μου!!!
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
αν υπάρχει περίπτωση να έχει προκαλέσει βλάβη στον χόνδρο (σύμφωνα με το γιατρό ), τότε θες άμεσα νάρθηκα και συμπλήρωμα.

Σε τυχών ερεθίσματα βλέπεις αντίδραση στο αυτί ;
Αν κάτι του προκαλέσει την προσοχή , κάνει προσπάθεια να το σηκώσει;
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Για βαλε μας καμια φωτογραφια απο την μικρη σου για να δουμε πως ειναι το αυτακι της. Απλα αν οντως ειχε παθει ωτιτιδα και εχει προκαλεσει ζημια πρεπει να βαλεις ναρθηκα.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Γιατι εισαι κατηγορηματικά αντιθετη στο ναρθηκα? Και στη δική μας φυλη (γιορκσαιρ τεριερ) βάζουν ναρθηκα οπως στον περιεγραψα, όχι το φουλ τυλιγμα που γινοταν με τους ακρωτηριασμους, για να σηκωθει το αυτί, αν εχει αργήσει.
Σε εμας βεβαια βοηθουσε και το τριμάρισμα του αυτιου, σε εσάς που ειναι πιο χοντρο το πτερύγιο δεν ξερω αν θα προσφέρει τπτ...
 




Nantia_Ciara

Member
5 Αυγούστου 2013
14
0
σε ερεθίσματα, γυρνάει το αυτί της όπως είναι πεσμένο. δεν δείχνει να προσπαθεί να το σηκώσει. το στρίβει ανάλογα με το από πού προέρχεται ο ήχος, όπως θα το έστριβε και ένα labrador για παράδειγμα. για την ωτίτιδα της κάναμε θεραπεία με automax και μαλάξεις στη βάση του χόνδρου του αυτιού αλλά το τσάκισμα από ότι είπε ο γιατρός, το είχε ήδη κάνει. τι χρονικό περιθώριο μπορώ να δώσω για να δω μήπως επανέλθει και σηκωθεί μόνο του; δεν θέλω να είμαι υστερική και να φορτώσω το κουτάβι με συμπληρώματα χωρίς λόγο.. μέχρι πότε θα πρέπει κανονιλά να το σηκώσει από μόνη της;
 




vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
σε ερεθίσματα, γυρνάει το αυτί της όπως είναι πεσμένο. δεν δείχνει να προσπαθεί να το σηκώσει. το στρίβει ανάλογα με το από πού προέρχεται ο ήχος, όπως θα το έστριβε και ένα labrador για παράδειγμα. για την ωτίτιδα της κάναμε θεραπεία με automax και μαλάξεις στη βάση του χόνδρου του αυτιού αλλά το τσάκισμα από ότι είπε ο γιατρός, το είχε ήδη κάνει. τι χρονικό περιθώριο μπορώ να δώσω για να δω μήπως επανέλθει και σηκωθεί μόνο του; δεν θέλω να είμαι υστερική και να φορτώσω το κουτάβι με συμπληρώματα χωρίς λόγο.. μέχρι πότε θα πρέπει κανονιλά να το σηκώσει από μόνη της;
μέχρι 6 μηνών πρέπει να τα έχει σηκώσει .
Αν όμως έχει πρόβλημα , μετά θα είναι ποιο δύσκολο να διορθωθεί όσο μεγαλώνει .
το συμπλήρωμα δεν το επιβαρύνει
 


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Μιλάμε για 3 μηνών κουτάβι! Βάλε μια φωτό να δούμε τί εννοείς! Είναι τελείως πεσμένο; Είναι μισοσηκωμένο; Άποψή μου είναι πολύ νωρίς ακόμα για συμπληρώματα...
 


Nantia_Ciara

Member
5 Αυγούστου 2013
14
0
έτσι είναι το αυτί της μέχρι και σήμερα. κοντεύει τριών μηνών, αλλά πραγματικά δεν θέλω να φορτωθεί με συμπληρώματα από τώρα. άλλωστε η τροφή της είναι από τις καλές και υποτίθεται πως έχει μέσα στοιχεία χονδροϊτίνης. το θ'εμα μου είναι το πόσο να περιμένω στην παρούσα.
 


Nantia_Ciara

Member
5 Αυγούστου 2013
14
0
έτσι είναι το αυτί της μέχρι και σήμερα. κοντεύει τριών μηνών, αλλά πραγματικά δεν θέλω να φορτωθεί με συμπληρώματα από τώρα. άλλωστε η τροφή της είναι από τις καλές και υποτίθεται πως έχει μέσα στοιχεία χονδροϊτίνης. το θ'εμα μου είναι το πόσο να περιμένω στην παρούσα.
προσπάθησα να βάλω φωτο και προφανώς δεν τα κατάφερα.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Aνεβασε την σε πhotobucket και μετά εδώ. Και εμενα χτες δεν την ανεβαζε από τον υπολογιστη
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
προσωπικά δεν θα βασιζόμουν στην κρίση αγνώστων....δια φωτογραφίας....

τα φυσικά συμπληρώματα διατροφής θα ωφελήσουν την σκυλίτσα σου έτσι και αλλιώς....
μην βασίζεσαι στα στοιχεία χονδροιτίνης που περιέχονται στις ξηρές τροφές....

είναι πολύ λιγότερα απο αυτά που χρειάζονται τα κουτάβια στην ανάπτυξή τους...
ιδιαίτερα όταν έχουν κάποιο πρόβλημα...
 


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Αν θυμάμαι καλά ο Γιάννης περίμενε γέννα λίγο μετά το Πάσχα, οπότε το κουτάβι δεν είναι ούτε 3 μηνών! Έτσι δεν είναι;;; Οπότε είναι πολύ νωρίς για να ανησυχείς για τα αυτάκια της... Περίμενε λίγο και αν χρειαστεί της δίνεις όποια συμπληρώματα θεωρηθούν αναγκαία...
 


Nantia_Ciara

Member
5 Αυγούστου 2013
14
0
Αν θυμάμαι καλά ο Γιάννης περίμενε γέννα λίγο μετά το Πάσχα, οπότε το κουτάβι δεν είναι ούτε 3 μηνών! Έτσι δεν είναι;;; Οπότε είναι πολύ νωρίς για να ανησυχείς για τα αυτάκια της... Περίμενε λίγο και αν χρειαστεί της δίνεις όποια συμπληρώματα θεωρηθούν αναγκαία...
18/05 γεννήθηκε η μικρή.. Ο Γιάννης σύστησε να πάρουμε γνώμη από δεύτερο γιατρό και αν ίοντως δει τον χόνδρο τσακισμένο, να δώσουμε arthroluxyl. Πήγαμε σε δεύτερο γιατρό και μου είπε πως ο χόνδρος δεν έχει κάτι κι ότι θέλει το χρόνο της.. Δείχνει να προσπαθεί να το σηκώσει.. Χθες το βράδυ το σήκωσε για λίγο.. Θα δούμε.. Δεν θέλω να φορτωθεί με τίποτα τόσο μωρό.. Γι'αυτό και ρώτησα πόσο χρόνο πρέπει να δώσω πριν ακούσω το γιατρό της. Προφανώς και θα αλλάξουμε γιατρό!
Πάντως ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU