Γιατί με δαγκώνει;


Joker096

Member
27 Δεκεμβρίου 2011
8
0
Πηρα εδω και 2 βδομαδες ενα ημιαιμο ροτβαιλερ (ο κτηνιατρος μου πε πως ειναι διασταυρωση με μολοσσιαια φυλη :p) και ενω το αγαπω και με αγαπα (απ'οτι δειχνει φυσικα) καποιες φορες με δαγκωνει...Ρωτησα καποιον φιλο μου που ειχε ροτβαιλερ και μου ειπε πως επειδη βγαζει δοντια τωρα για αυτο (πηγα και του πηρα κατι κοκκαλακια για να παιζει)...Μπορειτε να μου πειτε τι να κανω;
 




Baloo

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2011
179
2
12
Κρήτη
Μην σε ανυσυχεί, είναι απόλυτα φυσιολογικό αν βγάζει τώρα δόντια. Στο φορουμ θα βρεις πολλά θέματα για τα δαγκώματα των κουταβιών. Κάνε μια αναζήτηση με τις λέξεις "δαγκώνει" 'κουτάβι" "δόντια" κλπ και θα βρεις πάρα πολλές πληροφορίες. Να σου ζήσει το κουτάβι και χρόνια σας πολλά!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εδώ με δαγκώνει εμένα ενήλικος σκύλος που υιοθέτησα προσφατα με κουταβίσιο όμως τροπο. Παιχνίδι είναι και δεν έχει σχέση με την αγαπη που σου έχει. Όταν το κάνει απλά θα σταματάς κάθε δραστηριότητα μαζί του εκείνη τη στιγμή και θα φωνάζεις σαν να πονάς πολύ. Σύντομα θα δει ότι το παιχνίδι σας κόβεται όταν σε δαγκώνει και θα το αταματήσει.
 






Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Μετά τους 6 μήνες θα σταματήσει, αν ασχοληθείς φυσικά να του δείξεις ότι δεν είναι αποδεκτό να δαγκώνει εσένα.
Δείξτου ότι σε ενοχλεί, κάνε ένα δυνατό ΑΟΥ και δώσε του ένα από τα μασουλητήρια που αγόρασες. Μόλις δαγκώσειι το μασουλητήρι ΜΠΡΑΑΒΟ.
:)
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Μετά τους 6 μήνες θα σταματήσει, αν ασχοληθείς φυσικά να του δείξεις ότι δεν είναι αποδεκτό να δαγκώνει εσένα.
Δείξτου ότι σε ενοχλεί, κάνε ένα δυνατό ΑΟΥ και δώσε του ένα από τα μασουλητήρια που αγόρασες. Μόλις δαγκώσειι το μασουλητήρι ΜΠΡΑΑΒΟ.
:)
+1
 


JacksonGSP

Well-Known Member
6 Απριλίου 2011
251
0
Και να επιμένεις πολύ σ'αυτό, κάθε φορά που σε δαγκώνει πάντα μα πάντα να κάνεις το ίδιο, να είσαι σταθερός και επίμονος. Στο λέω εγώ γιατί μου τα ΄λεγαν, αλλά δεν άκουγα και την πάτησα και επειδή δεν ήμουν αρκετά σταθερός στο θέμα "δάγκωμα" ο σκύλος έφτασε 10 μηνών με κάτι δοντάρες ΝΑ για να δω φως στο τούνελ...