Γιατί το σκυλάκι μου δεν θέλει να πάμε βόλτα???


mar8ahou

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
55
0
Απίστευτο και όμως αληθινό...έχω ένα σναουτσεράκι και είναι τώρα 6 μηνών...όσο δεν είχαμε τα εμβόλια την είχα στο σπίτι και κάποιες στιγμές μέσα στην ημέρα της έβαζα το λουράκι της για να το συνηθίζει...την Κυριακή πήγαμε έξω μια χαρά μυρίσαμε τσαλαπατήσαμε μεσα στα νερά, τρέξαμε και το σημαντικότερο??? τα κάναμε έξω και πήραμε και το κερασματάκι μας για επιβράβευση!!!!
από τότε όμως την παω κάθε μέρα και κάθεται στο σκαλάκι της εξώπορτας...δεν κουνιέται καθόλου και δεν αντιδρά σε τίποτα του τύπου "έλα εδώ κτλ"...
τί να κάνω?
α επίσης δοκίμασα να την πάω αγκαλιά και να την αφήσω σιγά σιγά κάτω αλλά δεν έκανε βήμα ούτε μπροστά ούτε πίσω...
φυσικά μόλις μπούμε στον κήπο κάνει σαν το παλαβό πάνω κάτω...
Βοήθεια!!!δεν θέλω να την τραβάω και να της αφήσω ψυχολογικό!!!
 


harley

Well-Known Member
6 Οκτωβρίου 2008
126
0
ειναι στην αναπτυξη και ειναι καλλιτερα να μην το πιεζεις για εντονη ασκηση για μην εχει προβλημα με τα κοκαλλα και δεν αρεσει στα κουταβια
και πολυ να απομακρυνονται απο τον χωρο τους.μολις κλεισει χρονο και
μετα:cool:
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
νωρίς είναι για να αγχώνεσαι
και μην αγχώνεσαι γενικά γιατί ο σκύλος το καταλαβαίνει και αγχώνεται πιό πολύ

περίμενε λίγο εκεί στο σκαλάκι και μίλα γλυκά-πάμε μωρή βρωμοσκυλίτσα κι έτσι...υπομονή και μην την τραβάς θα έρθει-μυρίζει διάφορα-δώσ της χρόνο-μικρό είναι και μέχρι να μεγαλώσει θα περνάει διάφορες φάσεις-ακόμα και να φοβηθεί πράγματα που ποτέ δεν φοβόταν μπορεί να τύχει-σε όλα αυτά εμείς χαλαρώνουμε την κατάσταση χωρίς βιασύνες και πιεσεις και με γλυκιά επιβολή παίρνουμε αυτό που θέλουμε

απο την κυριακή δεν έχουν περάσει ούτε 3 μέρες ε?και 6 μήνες ήταν κυρίως μέσα.

Βέβαια ήθελε και να το βγάζεις έξω το ζωντανό που και πού-χωρίς να το αφήνεις κάτω στα χώματα εκεί που συχνάζουν σκυλιά κλπ αλλά ήθελε λίγο μυρωδιά "έξω" αλλά μας τρομάζουν και αυτοί οι γιατροί "χωρίς εμβόλια" και τέτοια-εντάξει να πρόληψη αλλά χρειάζεται και μέτρο
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Βοήθεια!!!δεν θέλω να την τραβάω και να της αφήσω ψυχολογικό!!!
Τι ψυχολογικό βρε mar8ahou? Ο σκύλος τσιτώνει τα πόδια, μουλαρώνει και δεν κάνει βήμα, ούτε μπρος, ούτε πίσω. Τι θα κάνεις, δεν θα τον τραβήξεις?

Και κάτι άλλο. 6 μηνών πρωτοβγηκε ο σκύλος έξω από το σπίτι? :shock::-?
Γιατι?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
καλά ναι
στο τέλος τέλος θέλει και λίγο τράβηγμα ή σπρώξιμο-ανάλογα το κόλλημα
όπως όλοι μας εξάλλου:cool:
αλλά αρχικά καλά είναι να πάς γλυκά γλυκά:)
 


mildecoy

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2009
294
3
Βγεθι, Κερατεα
Οταν ο σκυλος "κοκαλωνει" τοτε εχει να κανει με την σιγουρια του περιβαλλοντος καθως και με την κρισιμη περιοδο των 6 περιπου μηνων, που ολα αλλαζουν. Εκει θα πρεπει να δεις τι χρειαζεται για να τον ξεγελασεις. Ομως θα πρεπει να εισαι σιγουρη για τις κινησεις που θα κανεις. Ενας μεγαλος εκπαιδευτης ειχε πει οτι ενα προβλημα λυνεται πολλες φορες οταν αυτο φτασει στο μεγιστο και λειτουργησει το F or F(Fight or Flight). Ισως το τραβηγμα να λειτουργησει αλλα πρωτα θα προτεινα μια πιο μετρια λυση οπως να τον "φορτωνα" στο παιχνιδι με ανοικτη την εξωπορτα του σπιτιου.Τα σναουτσερ χρησιμοποιουν το στομα τους αρκετα. Η φιλοσοφια της εκπαιδευσης ειναι Προσθεση-Αφαιρεση, ειτε με θετικη υποκινηση (επιβραβευση-τιμωρια) ειτε με αρνητικη υποκινηση(επιβραβευση-τιμωρια).:confused::confused:
 


ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
το δικο μου παλι δεν ξεκουβαλαει απο το μερος που τον πηγαινω! στο θεμα μας ομως...πραγματι κι εγω πιστευω οτι αργησες οχι απλα πολυ αλλα παρα πολυ τις βολτες...ειναι απολυτα λογικο στην αρχη να μην ξεκουναει...δεν νιωθει και ασφαλεια ακομα...με τον καιρο ομως...μην το πιεζεις...και βεβαια αν πεισμωνει δεν εχεις αλλη επιλογη απ το να τραβηξεις αλλα οχι πιεση...σιγα-σιγα με μικρες βολτες θα συνηθισει...:)
 


mar8ahou

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
55
0
Ο κτηνίατρος μου είπε πως μέχρι να τελιώσουν τα εμβόλια δεν πρέπει να βγαίνουμε βόλτες...μέχρι τώρα την πήγαινα στον κήπο (που ξέρω πως δεν μπαίνουν άλλα ζώα), βόλτα με το αυτοκίνητο (που την ευχαριστιέται κιόλας) και σε γειτονικά σπίτια με μπαλκόνια...δεν ήξερα ότι έκανα κάτι κακό!
την τελευταία φορά περίμενα 20 λεπτά στο ίδιο σημείο και δεν κουνούσε καθόλου...σκέφτομαι μήπως να πάρω μαζί μου κερασματάκια! θα είναι σωστό όμως να την ανταμοίβω συνέχεια?
πάντως όταν πηγαίνουμε κάπου που έχει πλακάκι όλα είναι οκ!!! το κόλλημά μας είναι με το τσιμέντο...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Τα εμβόλια τελείωσαν στους 4 περίπου μήνες.
2 ολόκληρους μήνες γιατί δεν έβγαζες το ζώο έξω?
 


mar8ahou

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
55
0
το πήρα από εκτροφέα...είχε βιβλιάριο υγείας αλλά ο κτηνίατρος είπε να ξανακάνουμε τα δύο πρώτα για σιγουριά...τί να πώ ελπίζω να μην έκανα βλακεία που τον άκουσα...
 




rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Αφου ειχε ολοκληρωσει τα εμβολια του γιατι δεν τον εβγαζες εξω, ειναι προστατευμενος δεν υπαρχει προβλημα. Τωρα αν ο κτηνιατρος εκανε κι αλλο επαναληπτικο δεν ξερω για πιο λογο, εν παση περιπτωση μπορουσες να το βγαλεις ηδη απο 3.5-4 μηνων, αφου ειναι καλυμμενος απο ολα και απο λυσσα στο τελος. Ενταξει εχασες απο κοινωνικοποιηση αλλα πρεπει να βιαστεις να αναπληρωσεις το χαμενο χρονο, μηπως δεν εχει συνηθισει το λουρακι, αφηνε το και λιγο μες στο σπιτι με το λουρι, αν εισαι παρων ομως.
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Δοκίμασε το πρωί που θα είναι νηστική να την βγάλεις έξω αν σταθεί στο σκαλάκι έχε μαζί σου μια πολύ καλή λιχουδιά (λίγο κρέας από αυτό που είχατε για φαγητό) και δοκίμασε με αυτο να την δελεάσεις να κατέβει τα σκαλιά δίνε της το λίγο λίγο μέχρι να φτάσετε στον δρόμο όπου και θα είσαι μέσα στην τρελή χάρα και θα την επιβραβεύεις λεκτικά με χαρούμενη φωνή και μόλις την δεις πιο άνετη άρχισε να περπατάς με γρήγορο ρυθμό - μη την αφήσεις να σκεφτεί - και κάντε την βόλτα σας.

Πες μας πως πήγε και βλέπουμε τι άλλο μπορούμε να κάνουμε...;)
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Το έζησα το έργο με τη Nelly. Βγήκε για κανονική βόλτα πρώτη φορά όταν ήταν 5 μηνών! Βρέθηκε αδέσποτη, με ψώρα όταν ήταν πολύ μικρή (περίπου 1-1,5 μηνών). Ο γιατρός του σωματείου της έκανε τα πρώτα εμβόλια και ένεση για την ψώρα, αλλά η γιατρός μου είπε ότι δεν έπρεπε να τα κάνει ταυτόχρονα και έπρεπε να ολοκληρώσει την θεραπεία για την ψώρα και μετά να κάνει εμβόλια. Ε, μέχρι να γίνουν όλα αυτά (αργεί και η ρημάδα η ψώρα) πήγε 5 μηνών...

Θυμάμαι στις πρώτες βόλτες μουλάρωνε κάθε τόσο και δεν κούναγε ρούπι! Τι την έπιανα με το καλό, τι μου ανέβαζε το αίμα στο κεφάλι... Θέαμα για τους περαστικούς είχα γίνει! Θυμάμαι και σχόλιο γιαγιάς "αφού δεν θέλει, άστο ντε!". Μου ήρθε να της απαντήσω "ok, θα την φέρνω σπίτι σου να κατουράει τότε!", αλλά κρατήθηκα :D

Κράτησε μέρες το μαρτύριο, μέχρι που τα πήρα και αποφάσισα ότι δεν μπορεί ένα ζωντανό μισή χαψιά να με κάνει ότι θέλει. Έκανα περίπου ότι λέει η lone wolf. Μια μέρα ξεκίνησα και δεν την άφησα ούτε να σκεφτεί ότι θέλει να σταματήσει. Πήγαμε σχεδόν με τη μία ως το πάρκο, χωρίς στάση. Μια φορά σταμάτησε και τότε αντί να την παρακαλάω ή να την σέρνω την τράβηξα στιγμιαία με τον οδηγό ώστε να ξεκολλήσει και συνέχισα. Ε, δεν το ξαναέκανε ;) Δεν μιλάμε βέβαια για φοβικό σκυλάκι, πέρα από το περπάτημα ήταν μια χαρά. Κοινωνική με ανθρώπους και σκυλιά, περίεργη με το περιβάλλον.

Περιέργως μάλιστα, παρά την κακή αρχή μας (καθυστέρηση κοινωνικοποίησης) είχε από την αρχή πολύ καλούς τρόπους με τα άλλα σκυλιά. Και δεν εννοώ ότι είναι κοινωνική του στυλ να ορμάει σαν παλαβή να παίξει. Ξέρει πώς να γνωρίζει άλλους σκύλους, κάθεται πρώτα κάτω και μετά προσεγγίζει, μυρίζει, παίζει, όλα καλά.

Δεν ξέρω αν θα σου δώσει κουράγιο αυτό, αλλά λίγο καιρό μετά έπρεπε να της μάθω πώς να μην τραβάει στη βόλτα!
 


pepes

Active Member
1 Νοεμβρίου 2008
34
0
άρπαχτο απο τον λαιμό
κοίτα το με το πιό βαμπίρ βλέμμα σου
και πές του
εγώ κάνω κουμάντο εδώ
και μετά πάρτο τραβώντας κι ας σέρνεται στην άσφαλτο/χαλίκια/τσιμέντα

αν δεν κατουράει βρές την κύστη και ζούλα την να βγουν τα ούρα
και παρομοίως και με την αφόδευση

:paja1::paja1::paja1::paja1::paja1:

άκου πράματα

πιάς το με το καλό το σκυλάκι καλή μου-πως το είπε? γλυκιά επιβολή
η lonewolf είναι εκπαιδευτής νομίζω?

Υ.Γ
κι αν σου βγάλει ψυχολογικά πάνε σε σκυλοψυχίατρο:paja1::paja1::paja1:
 




mar8ahou

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
55
0
Χαχαχα!!! λύση είναι και αυτή...λοιπόν το σκυλάκι μου δεν είναι φοβικό...μέχρι και με τον ντιλιβερά έγινε φίλη...ψάχνει τριγύρω,μυρίζει, παίζει με άλλους ανθρώπους και με άλλα ζώα (πχ όταν πάμε κτηνίατρο και έχει άλλα σκυλάκια εκεί)...τα σκαλάκια τα φοβόταν όταν ήταν 2-3 μηνών τώρα όμως τα ανεβαίνει και τα κατεβαίνει με τη μία...χθές το πρωί την πήρα αγκαλιά και έκανα εγώ βόλτα σε ένα αρκετά πολυσύχναστο μέρος...σκέφτηκα μήπως φταίει ο θόρυβος των αυτοκινήτων...το απόγευμα την άφησα λιγάκι κάτω με άλλη αφετηρία αυτή τη φορά και κάναμε κάποια μέτρα...δεν την πίεσα πολύ...
σήμερα αν κάποια στιγμή σταματήσει αυτή η βροχή θα ξαναδοκιμάσω!!!!
Σας ευχαριστώ πολύ όλους...με βοηθάει πάρα πολύ να ακούω και άλλες απόψεις είμαι νέα μαμα ακόμα:D
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
αν δεν κατουράει βρές την κύστη και ζούλα την να βγουν τα ούρα

:paja1::paja1::paja1::paja1::paja1:

άκου πράματα
χαχαχα..πόσες φορές το έχω σκεφτεί όταν βιάζομαι και η η δικιά μου μυρίζει τριγύρω και είναι στον κόσμο της!!!!:D:D:D:p:p:p:paja1::paja1:
 


roza

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2009
72
0
δοκιμασε το εξης απλο.. παρε μια λιχουδια ανοιξε την πορτα του κηπου και παιξε μαζι με το σκυλακι σου λιγο μεσα στον κηπο. πανω στο παιχνιδι βγες λιγο εξω μολις βγει κι αυτο φωναξε το και δως του τη λιχουδια.καντο λιγες φορες για να μη φοβαται και μετα βλεπεις και κανεις. νομιζω οτιοι κοντινες βολτες με λουρακι τριγυρω απο το σπιτι ειναι καλυτερες για αρχη. εμενα ο ρεξ δεν ηθελε να μπαινει στο αυτοκινητο οταν ηταν μικρουλης. ζαλιζοταν ο φουκαριαρης αποτι καταλαβα και με το που ανοιγε η πορτα αυτος ετρεχε να κρυφτει.. ειχε πολυ πλακα..να βλεπεις τη γκρετα ετοιμη στο καθισμα και το ρεξ να κρυβεται.. μια δυο , μετα εβαλα ενα κοκκαλο μεσα τσουπ μπηκε. αυτο ηταν. εγινε λιγες φορες ακομα και ενω πηγαιναμε βολτα αυτος ασχολιοταν με το κοκκαλο . καποιες στιγμες κοιταζε γυρω του και σιγα σιγα συνηθισε. βγαλαμε το κοκκαλο και απο τοτε μολις δει εστω και το παραθυρο ανοιχτο κανει μια και μπαινει μεσα στο αυτοκινητο .παει στο πισω καθισμα και περιμενει:D:D:D:Dμια φορα τα εχασα και τα δυο. φωναζα φωναζα τιποτα. κανω μια και τα βλεπω να καθονται ανετα στο πισω καθισμα του αμαξιου να με κοιταζουν χαλαρα σε στυλ αντε αργεις????ειχα αφησει ανοιχτο το παραθυρο του οδηγου κι αυτα μπηκαν μεσα και περιμεναν τη βολτα!
 


mar8ahou

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
55
0
Ωραία ιδέα με το κερασματάκι θα το δοκιμάσω...πάντως κυκλοφορεί πολύ άνετα στον κήπο και στα διαδρομάκια του και στο αυτοκίνητο...το θέμα είναι ο δρόμος....ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια
θα βάλω το σχέδιο μπροστά σήμερα κιόλας...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU