Για ποιους λόγους αποκτήσαμε σκυλο


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
Εγώ απέκτησα σκύλο και μάλιστα γένους θυληκού γιατί όλα τα υπόλοιπα 2ποδα θυληκά μου φεύγουν μετά από μερικούς μήνες (βέβαια στα 10 περίπου χρόνια θα ψάχνομαι πάλι). :)
χαχαχαχα!ξεκηνα να ταιζεις κροκετα κ στις αλλες κ θα δεις!τραβα τες κ μια αμπουλα,βαλε κ λουρακι κ θα σου ειναι πιστες μια ζωη!χαχα!αντε παλι σε εφτιαξα!
 


grekos

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2010
468
4
Μικροοργανισμός
Εγώ απέκτησα σκύλο και μάλιστα γένους θυληκού γιατί όλα τα υπόλοιπα 2ποδα θυληκά μου φεύγουν μετά από μερικούς μήνες (βέβαια στα 10 περίπου χρόνια θα ψάχνομαι πάλι). :)
Άσε τα δίποδα θυληκά να πηγαινοέρχονται,

δεν πειράζει είμαστε ανοιχτόμυαλοι άνθρωποι εμείς. χαχαχαχχαχαχ
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Τον πρωτο μου σκυλο τον αποκτησα στα 21 μου, οταν επιασα μονος μου σπιτι.Ηθελα και πιο πριν αλλα δεν μπορουσα γιατι η μανα μου ηταν εντελως αντιθετη και απολυτη. Ηταν ο Διας, ενα πιτμπουλ αρσενικο, το τελευταιο της γεννας και το τελευταιο που ειχε μεινει.Το πηρα απο εναν υδραυλικο στην Κυψελη ο οποιος το ειχε στο υπογειο του μαγαζιου του! Διαλεξα αυτην την ρατσα μετα απο σκεψη αναμεσα σε μποξερ και πιτμπουλ.Ηθελα ενα αθλητικο σκυλι με το οποιο θα τα καναμε ολα μαζι. Επειδη και εγω ειχα πολυ ενεργεια εκεινο τον καιρο ηθελα και εναν αναλογο σκυλο.
Πλεον στα 35 , παντρεμενος με εναν γιο στα 3, δεν εχω απειρο χρονο και ενεργεια οπως τοτε και διαλεξα ενα σκυλο με λιγοτερες απαιτησεις εκτονωσης ενεργειας και για να εχει εναν επιπλεον λογο να αισθανετε ασφαλης η οικογενεια μου.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Αγάπη για τα σκυλιά, γενικώς, είχα από πολύ νέος...
Αλλά, θες τα πολλά χρόνια σε σπουδές (αρκετά από τα οποία στο εξωτερικό), θες η αρχή της "καριέρας" που απορροφούσε πολύ χρόνο και ενέργεια, θες η αναβλητικότητα λόγω και άλλων προσωπικών και οικογενειακών θεμάτων, θες το γεγονός ότι μέσα στην ευρύτερη οικογένεια υπήρχαν πάντα 3-4 ημίαιμα σκυλιά, που ένιωθα σαν δικά μου...
Παράλληλα, όμως, είχα ασχοληθεί με το θέμα "σκύλος" και κυνοφιλία - κυνολογία, διαβάζοντας, μελετώντας και κάνοντας ...μακρυνά όνειρα. Επικρατούσε η έννοια του συντρόφου και του φύλακα. Και, έτσι, προσανατόλιζα τα διαβάσματά μου προς τα εκεί. Φυλές, υγεία, παραδόσεις, ιστορίες, θρύλοι... Δηλαδή, ο μαγευτικός κόσμος της Ομάδας 2 της FCI. Δηλαδή, εγώ ο άσχετος, με τα πιο "δύσκολα" σκυλιά. Με αυτά που χρειάζονται τον πλέον έμπειρο ιδιοκτήτη...

Οπως ξέρετε πια, το πρώτο μου σκυλί ...με διάλεξε, ένα χιονισμένο μεσημέρι του 2004. Και όλα τα υπόλοιπα εξελίχθηκαν, σαν να ήμουν έτοιμος από καιρό. Η σκύλα αυτή μου άλλαξε φιλοσοφία, με "εκπαίδευσε" και με "μόρφωσε", έβαλε ανεξίτηλη σφραγίδα επάνω μου...
Χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια, είδα το σκύλο "μέσα από τα μάτια της". Τόσο πολύ, που άρχισα να απορώ πως δεν είχα σκύλο τόσα χρόνια. Η σκύλα μου "έβλεπε" σαφώς το πρόβλημα των ...συναδέλφων της, των αδέσποτων του δρόμου και των σκυλιών των καταφυγίων. Με καθοδήγησε, λοιπόν, προς τα εκεί. Με έβαλε να μελετήσω τα θέματα των κουταβοπαραγωγών (puppy mills) και των "τυχαίων" - ερασιτεχνικών γεννών. Τα θέματα του σκύλου - δώρου!

Δεν ξέρω αν ήταν από εγωισμό, ή από προσωπική ανεπάρκεια, που ένιωθα ότι η σκύλα μου με συμπληρώνει και δεν το ψάχνω ιδιαίτερα. Με τρέλλαινε η υποδοχή που μου έκανε όταν επέστρεφα, το κεφαλάκι της σκυμένο από το μπαλκόνι και το κλάμα χαράς... Με στεναχωρούσαν τα "μούτρα" που μου έκανε όταν πήγαινα να την πάρω από την πανσιόν (και, γι' αυτό, σταματήσαμε να την αφήνουμε σε πανσιόν). Δεν ξέρω τι ήταν...

Αλλά ξέρω πως, όταν πεθανε και στα μέσα της καταθλιπτικής κρίσης όλων στην οικογένεια, μετά από 5 μέρες, η γυναίκα μου πήρε την πρωτοβουλία και μου είπε: "Τελικά, πρέπει να ξαναμπεί κουτάβι στο σπίτι μας (με τη δικαιολογία: πριν ενηλικιωθεί ο γάτος, ώστε να συνηθίσουν μαζί), σε παρακαλώ, διάλεξε ένα."

Και, τότε, πάλι σαν έτοιμος από καιρό, έπεσα στα βαθειά της ...Ομάδας 2. Εντάξει, όχι στα πολύ βαθειά... Και ήρθε η Μόκα. Και έπεσα σε ένα ακόμα πιο "ανθρωποκεντρικό" σκυλί! Σχεδόν ανθρώπινη συμπεριφορά. Επιδιώκει, όχι μόνο την κοντινή απόσταση από εμάς, αλλά και τη σωματική επαφή, τις κινήσεις των ποδιών της σαν να θέλει να μας αγκαλιάσει... Πιάνω τον εαυτό μου να έχω επί μισή ώρα ...45 κιλά ξαπλωμένα πάνω στο πόδι μου και να μην αλλάζω στάση για να μην μετακινηθεί... Πιάνω τον εαυτό μου να την κοιτάζω σε αυτά τα μάτια (οι φίλοι "μπουλμαστιφάδες" ξέρουν γι' αυτά τα μάτια), να χάνομαι μέσα τους και να της μιλάω. Μόνο που δεν μπορεί να μιλήσει...

Πόσο νιώθω πλέον ότι είναι αδύνατον να μη ζω με ένα σκύλο? Χτες, παρακολουθώντας εκλογικά αποτελέσματα με ένα φιλικό ζευγάρι, είδαμε χρωματισμένο τον χάρτη με τα χρώματα των κομάτων και ο φίλος (άλλος πορωμένος και αυτός) γυρνάει και μου λέει: "Ρε συ, το τάδε κόμα έχει βγει εκεί που υπάρχουν τα καλύτερα τσοπανόσκυλα"...

Για ποιό λόγο θα αποκτήσω και τον επόμενο σκύλο μου? Για αυτό τον ανεκτίμητο σύντροφο και, κάπου στο βάθος, γι' αυτόν τον εν δυνάμει φύλακα...
 


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
πηρα σκυλο μπας και βγαλω καμια γκομενα,
την πατησα, θα την πληρωνω μια ζωη:p:paja1:
Εσύ τουλάχιστον πήρες σωστό σκύλο για αυτή την δουλεία!
Σκέψου και εμάς με τα bull terriers!
-Aααα, κοίτα πως είναι είναι αυτός ο σκύλος!!!:mad::p

Solo flogera! :D
 


Allegro

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
878
10
Maroussi
Εσύ τουλάχιστον πήρες σωστό σκύλο για αυτή την δουλεία!
Σκέψου και εμάς με τα bull terriers!
-Aααα, κοίτα πως είναι είναι αυτός ο σκύλος!!!:mad::p

Solo flogera! :D
Μπααα... εγώ είμαι κάπου στο 60% θετικά σχόλια, 30% περίεργα σχόλια (δηλαδή δεν μπορούν να αποφασίσουν αν τους αρέσει ή όχι) και γυ΄ρω στο 10% όπως το είπες: "-Aααα, κοίτα πως είναι είναι αυτός ο σκύλος!!!:mad::p".
 


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Μπααα... εγώ είμαι κάπου στο 60% θετικά σχόλια, 30% περίεργα σχόλια (δηλαδή δεν μπορούν να αποφασίσουν αν τους αρέσει ή όχι) και γυ΄ρω στο 10% όπως το είπες: "-Aααα, κοίτα πως είναι είναι αυτός ο σκύλος!!!:mad::p".
Ωραίος!!!!!
Πάντως πιστεύω ότι για την δουλεία που λέμε το καλύτερο είναι το Bobtail!!!! :D
To έχω παρατηρήσει στις εκθέσεις!!!!;)

(τι κοιτάω στις εκθέσεις, εεεεε?!!):cuniaoo:
 


Allegro

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
878
10
Maroussi
Εγώ πάντως πήρα σκύλο για να βγάλω κανα φράγκο στις αρένες. Τελικά όμως μου βγήκε μαλακοπίτουρας κι έτσι τον ταίζω τσάμπα.
Καλύτερα όμως γιατί έτσι όπως είναι άσπρος θα λέρωνε πολύ.

Άντε βρε σας κοροιδεύω!!
Επειδή είναι όμορφος τον πήρα :D :D :D
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Οι περισσοτεροι απο εδω οταν μπενει καποιο νεο μελος του λετε να μην κοιταει τιην ομορφια αλλα τις αναγκες τις καθε φυλης και οι περισσοτεροι απο εδω εχετε κανει την επιλογη του σκυλου αναλογα με το ποιος σας αρεσει περισσοτερο..!

Εγω πειρα σκυλο
Γιατι ειναι ο καλητερος φιλος του ανθρωπου και δεν θα σε προδοσει ποτε!
Γιατι μου αρεσουν τα σκυλια και παντα ηθελα να εχω ενα δικο μου
Γιατι εχω πολυ χρονο να του αφιερωσο και να του προσφερω τις αναγκες του
Γιατι ειναι Πανεμορφος οπως ολα τα χασκι αλλωστε..!(Για εμενα οι ωραιοτερη φυλη)
Γιατι ηθελα εναν σκυλο που να μπορει να αθλητε μαζι μου
Γιατι ηθελα εναν "Περσεα" !!!!!!!
Για να δειξω σε πολλους απο εσας εδω μεσα οτι ενας απειρος ιδιοκτητης μπορει με θεληση και χρονο να κανει τον σκυλο οπως τον θελει
Γιατι ΑΓΑΠΑΩ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ !!!
 


Allegro

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
878
10
Maroussi
Εξ αρχής τονίζω οτι με έχει πιάσει το τρελό μου πάλι κι έτσι δεν θα κρατηθώ και θα σε πειράξω λίγο.
Ελπίζω να το δεις χιουμοριστικά :D

Οι περισσοτεροι απο εδω οταν μπενει καποιο νεο μελος του λετε να μην κοιταει τιην ομορφια αλλα τις αναγκες τις καθε φυλης και οι περισσοτεροι απο εδω εχετε κανει την επιλογη του σκυλου αναλογα με το ποιος σας αρεσει περισσοτερο..!

Εγω πειρα σκυλο

Γιατι ειναι ο καλητερος φιλος του ανθρωπου και δεν θα σε προδοσει ποτε!
Η έννοια της προδοσίας δεν υφίσταται στο μυαλλό του σκύλου. Όλα έχουν να κάνουν με επιλογές και πάντα θα επιλέξει αυτό που τον ευχαριστεί (για τους δικούς του λόγους).
Άρα μην είσαι τόσο σίγουρος. Πάω στοίχημα οτι ανάμεσα σε σένα και μια μπριζόλα ή μια γάτα, θα τρέξει προς το 2ο.

Γιατι μου αρεσουν τα σκυλια και παντα ηθελα να εχω ενα δικο μου
Γιατι εχω πολυ χρονο να του αφιερωσο και να του προσφερω τις αναγκες του
Γιατι ειναι Πανεμορφος οπως ολα τα χασκι αλλωστε..!(Για εμενα οι ωραιοτερη φυλη)
Άρα κι εσύ για την ομορφιά πήγες.
Άσε που σκύλος με "στοπ" δεν μπορεί να είναι όμορφος!!! :D :D

Γιατι ηθελα εναν σκυλο που να μπορει να αθλητε μαζι μου.
Εκείνον τον ρώτησες αν θέλει να αθλείται μαζί σου? Μπορεί να σκέυτεται: "Ρε που μπλέξαμε με τον τρελό! Πάλι θα μου βγει η πίστη τρέχοντας χωρίς λόγο. Πιο ωραία δεν ήταν δίπλα στο τζάκι με το κόκαλό μου?"

Γιατι ηθελα εναν "Περσεα" !!!!!!!
1. Δηλαδή τον έλεγαν Περσέα εκ γεννετείς?
2.Ας έπερνες χρυσόψαρο και ας το έλεγες Περσεα. :D

Για να δειξω σε πολλους απο εσας εδω μεσα οτι ενας απειρος ιδιοκτητης μπορει με θεληση και χρονο να κανει τον σκυλο οπως τον θελει.
Είμαι σίγουρος οτι αυτό δεν έχει ξαναγίνει!!
Περιμένουμε με κομμένη ανάσα να δούμε την πρόοδο του Περσέα!!!

Γιατι ΑΓΑΠΑΩ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ !!!
Όλοι έτσι λένε. Όλοι έτσι νομίζουν. :D
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Εξ αρχής τονίζω οτι με έχει πιάσει το τρελό μου πάλι κι έτσι δεν θα κρατηθώ και θα σε πειράξω λίγο.
Ελπίζω να το δεις χιουμοριστικά :D
Αυτο με το σκυλο και το στοπ δεν το καταλαβα..!
Πολλοι απο εδω μεσα περιμενουν να δουν πως τα παω με τον σκυλο ασχετα που δεν μιλανε..
ειχε πει καποτε καποιος δεν θα βρω ποτε εκτροφεα να μου δωσει σκυλο...Να που βρηκα,πειρα,περναω καλα με τον σκυλο και εχο καλες σχεσεις με τον εκτροφεα που σε οποιαδιποτε ευκερια εχω μιλαμε..!
ΤΟ οτι ηθελα εναν περσεα ειναι σε ισαγογικα..
Εγω ουτε ετσι το λεω ουτε ετσι το νομιζω οτι αγαπαω τα σκυλια σε αντιθεση με αλλους υποκριτες εδω μεσα..
Επισεις ο σκυλος θελει και αθλειται μαζι μου αν δεν ηθελε να το καταλαβαινα αλλωστε
 








Allegro

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
878
10
Maroussi
Να τον χαίρεσαι twipsy, πραγματικά!!! :D

Στοπ είναι αυτό που έχουν σχεδόν όλοι σκύλοι στη νοητή γραμμή που εννώνει τα μάτια τους. Εκεί το κρανίο κάνει ένα σκαλοπάτι, ένα "στοπ" και μετά αρχίζει η μουσούδα που καταλήγει στη μύτη.

Αυτό όπως καταλαβαίνεις είναι κατασκευαστικό λάθος της φύσης και όλα τα σκυλιά θα έπρεπε να είναι όπως τα Μπούλ Τέρριερ!!!!!
Χωρίς στοπ δηλαδή :D :D :D
 




twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Να τον χαίρεσαι twipsy, πραγματικά!!! :D

Στοπ είναι αυτό που έχουν σχεδόν όλοι σκύλοι στη νοητή γραμμή που εννώνει τα μάτια τους. Εκεί το κρανίο κάνει ένα σκαλοπάτι, ένα "στοπ" και μετά αρχίζει η μουσούδα που καταλήγει στη μύτη.

Αυτό όπως καταλαβαίνεις είναι κατασκευαστικό λάθος της φύσης και όλα τα σκυλιά θα έπρεπε να είναι όπως τα Μπούλ Τέρριερ!!!!!
Χωρίς στοπ δηλαδή :D :D :D
ωραια και τα μπουλ τρερριερ αλλα χασκι δεν ειναι χαχα
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
εεεε
είστε σίγουροι πως είστε στο σωστό θέμα???
βέβαια τίποτα δεν θα είχε ξεκινήσει αν ο twispy δεν έγραφε τον επίσης άσχετο(ή ημιάσχετο έστω) πρόλογο "πολλοί εδώ μέσα"
και τον επίσης ημιάσχετο επίλογο "να δείξω σε όλους εδω μέσα"

συνιστώ να παυσει η ασχετολογία ώστε το ωραίο τόπικ μας να συνεχίσει την ωραία πορεία του :)
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
εεεε
είστε σίγουροι πως είστε στο σωστό θέμα???
βέβαια τίποτα δεν θα είχε ξεκινήσει αν ο twispy δεν έγραφε τον επίσης άσχετο(ή ημιάσχετο έστω) πρόλογο "πολλοί εδώ μέσα"
και τον επίσης ημιάσχετο επίλογο "να δείξω σε όλους εδω μέσα"

συνιστώ να παυσει η ασχετολογία ώστε το ωραίο τόπικ μας να συνεχίσει την ωραία πορεία του :)
εγω νομιζο οτι ειπα τους λογους τους οποιους αποκτησα εναν σκυλο..!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
ΤΟ οτι ηθελα εναν περσεα ειναι σε ισαγογικα..
Πολύ κακώς είναι σε εισαγωγικά!:p Κι εγώ ήθελα πάντα σκύλο για πολλούς λόγους, ένας όμως από αυτούς ήταν και το ότι ήθελα έναν Άτταλο που να τον φωνάζω "'Ατταλεεεεεε" και να έρχεται!!:D Άσχετα βέβαια με το ότι μου βγήκε Μουφ και τον φωνάζω μεν αλλά έρχεται όποτε του κάνει κέφι!! Έτσι έχω πει και για το δεύτερο σκύλο: αρσενικός και Ευμένης. Το μόνο πρόβλημα όμως είναι ότι το Μουφ με καταπιέζει και έχει καταστήσει σαφέστατο το ότι δε θέλει άλλο σκύλο και είναι άρχων βασιλεύς του σπιτιού!!:D:D

Και ναι, είχα διάφορους να μου πουν ότι δεν είμαστε καλά που θέλω σκύλο για το όνομα, κλπ. Τώρα βέβαια βλέπουν ότι η υιοθεσία Αττάλου είχε τελικά επιτυχία...:)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95