Για σας απο ενα μελλοντικο σκυλομπαμπα...


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ολα αυτά που λες, δεν έχουν καμμία σχέση με το δικό μου σχόλιο.

Ο Μάκης δήλωσε, ότι δεν κυνηγάει. Θέλει ένα τέτοιο γλυκόσκυλο, μόνο για παρέα. Και καλά κάνει.
9,5 στα 10 κυνηγόσκυλα που βρίσκονται παρατημένα, είναι ήδη ενήλικα νεαράς ηλικίας, άρα ο χαρακτήρας και η υγεία τους, δεν είναι ούτε άγνωστη, ούτε έκπληξη. Είναι ήδη διαμορφωμένα και μπορείς να δεις άμεσα, τι θα βάλεις στο σπίτι σου. Το φοβερό τους...ελάττωμα...που τα κατέστησε αδέσποτα, από τους πρώην ιδιοκτήτες, είναι ότι δεν κάνουν για κυνήγι. Tίποτα άλλο. Συνήθως είναι κροτοφοβικά, και πάντα είναι τα πιο γλυκά σκυλιά του κόσμου.

[h=3]Η Candy, το epaniel, ψάχνει σπίτι![/h]
 


Second

Active Member
29 Δεκεμβρίου 2012
36
0
Ασχετο ομως ειναι και ποσα αδεσποτα επανιελ υπαρχουν, ο ανθρωπος περιμενει το κουταβι του και ηρθε να μοιραστει τη χαρα του. Ξοφαλτσα γλιτωσε το κραξιμο πριν λιγο μην παμε τωρα και στη δημιουργια τυψεων :)
 




Kathrinf1

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2012
330
0
Η αγγελία που έβαλε η Mareco φαίνεται τέλεια! Ήταν μια πολύ καλή ευκαρία, αλλά δεν πειράζει...:(
 


epagneul breton

Active Member
3 Απριλίου 2013
33
0
Να πω την αλήθεια μου, όταν είδα αυτή την αγγελία το σκέφτηκα πάρα πολύ. Οι μόνοι λόγοι που με κρατάνε μακριά από το να πάρω αδεσποτάκι είναι οι εξής:
1[SUP]ος [/SUP] και πιο σημαντικός είναι, ότι σκέφτομαι στο μέλλον τη συμμετοχή σε αγώνες
2[SUP]ος[/SUP] θέλω να είμαι όσο πιο κοντά στο 100% για τον χαρακτήρα του σκύλου καθώς στο σπίτι υπάρχουν και μικρά παιδιά. Ξέρω βέβαια από πρώτο χέρι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με τα επανιέλ αλλά έχω ακούσει και έχω δει επανιέλ εκτροφηκά να δαγκώνουν χωρίς λόγο (και εμένα) και δεν θέλω να ρισκάρω με ένα αδέσποτο.
Να είσαι σίγουρη mareco πως αν δεν υπήρχαν αυτοί οι λόγοι, η κουκλίτσα θα είχε βρει ήδη σπίτι…
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Στο μόνο που επιμένω να γίνει κατανοητό, είναι ότι...ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ...μ'ένα σκυλί ενήλικο, που ζει ήδη κάποιο καιρό φιλοξενούμενο, όπως πχ η Candy, ο χαρακτήρας δεν είναι έκπληξη. Είναι διαμορφωμένος και ξεδιπλωμένος σχεδόν 100%. Ξέρεις ήδη, τι σκυλί παίρνεις. Αυτό λέω και τίποτα παραπάνω. Δεν αμφισβητώ την επιλογή σου, για το κουτάβι του φίλου σου. Δεν έχω κανένα πρόβλημα μ'αυτό. Απλώς, υποστηρίζω κάπως παραπάνω, την επιλογή του αδέσποτου :)
 


glykeria

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
145
24
Εγώ κάπου μπερδεύτηκα...πώς το ότι ''εκτροφικά'' επανιέλ σε δάγκωσαν, δείχνει κάτι για τα αδέσποτα ημίαιμα και μη?Ειδικά όπως αναφέρει και η mareco σε περιπτώσεις όχι κουταβιών αλλά ενήλικων σκύλων που έχουν δείξει χαρακτήρα.
Δεν θα ήθελα να κρίνω την επιλογή σου,δικαίωμά σου είναι,αλλά έχω μια ερώτηση.Τα υπόλοιπα κουτάβια της γέννας θα τα κρατήσει ο φίλος σου,θα τα πουλήσει,θα τα δωρίσει? Απλά βλέπω τόοοσα πολλά αδέσποτα κυνηγόσκυλα,πολλά από τα οποία βρίσκουν τραγικό θάνατο.Για να μην μιλήσω για περιπτώσεις κυνηγών που το λιγότερο άσχημο που κάνουν (αφού έχουν χρυσοπληρώσει τους σκύλους τους,πολύ συχνά εκτροφικούς), είναι να τους εγκαταλείψουν.Για να μην παρεξηγηθώ πιστεύω πως υπάρχουν και μια χαρά σωστοί κυνηγοί που αγαπούν τα σκυλιά τους.
Εύχομαι με το καλό το κουτάβι και μια τέλεια συμβίωση!
 


epagneul breton

Active Member
3 Απριλίου 2013
33
0
mareco
Δεν διαφωνώ στα όσα λες, αλλά όπως είπα και πιο πάνω ο πιο σημαντικός λόγος είναι η μετέπειτα συμμετοχή μου σε αγώνες.
glykeria
Τα κουτάβια θα τα κρατήσει ο φίλος μου μαζί με τον ιδιοκτήτη του αρσενικού μιας και είναι φίλοι και πηγαίνουν μόνο μαζί για κυνήγι.
Όσο αυτό για τα εκτροφικά σκυλιά δεν δείχνει κάτι για τα ημίαιμα αλλά θέλω να ξέρω όσο περισσότερο μπορώ με τι έχω να κάνω αφού όπως προείπα θα συναναστρέφεται με μικρά παιδιά πάρα πολύ συχνά.
Να τονίσω πως δεν θέλω για κανένα λόγο να νομίσετε ότι υποβαθμίζω τα ημίαιμα, ίσα ίσα τα αγαπάω και αυτά το ίδιο γιατί τα χαρτιά δεν κάνουν την αγάπη. Και εμένα το πρώτο μου σκυλάκι ημιαιμάκι ήταν.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις ευχές σας...
 


glykeria

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
145
24
Μακάρι να έχουν καλή τύχη όλα τα κουτάβια.
Ως γνώστης απ' ότι κατάλαβα της φυλής θα ξέρεις ότι τα επανιέλ είναι ιδανικοί σύντροφοι για παιδιά.Η δικιά μου που είναι ημίαιμη έχει πολλά χαρακτηριστικά γνωρίσματα επανιέλ στη συμπεριφορά της και δεν έχω δει πιο τρυφερή προσέγγιση -και προσεκτική παράλληλα- σε μικρής ηλικίας παιδιά.Η όρεξη της για παιχνίδι μάλιστα με παιδιά είναι κυριολεκτικά ανεξάντλητη(γενικά ανεξάντλητη ενέργεια...).Α, οι γονείς είναι βρετανικά επανιέλ ή αμερικάνικα?Τι χρωματισμούς έχουν?Βάλε και καμιά δική τους φωτό αφού αργεί το μωρό σου!
 


epagneul breton

Active Member
3 Απριλίου 2013
33
0
Μακάρι να έχουν καλή τύχη όλα τα κουτάβια.
Ως γνώστης απ' ότι κατάλαβα της φυλής θα ξέρεις ότι τα επανιέλ είναι ιδανικοί σύντροφοι για παιδιά.Η δικιά μου που είναι ημίαιμη έχει πολλά χαρακτηριστικά γνωρίσματα επανιέλ στη συμπεριφορά της και δεν έχω δει πιο τρυφερή προσέγγιση -και προσεκτική παράλληλα- σε μικρής ηλικίας παιδιά.Η όρεξη της για παιχνίδι μάλιστα με παιδιά είναι κυριολεκτικά ανεξάντλητη(γενικά ανεξάντλητη ενέργεια...).Α, οι γονείς είναι βρετανικά επανιέλ ή αμερικάνικα?Τι χρωματισμούς έχουν?Βάλε και καμιά δική τους φωτό αφού αργεί το μωρό σου!
Είμαι 1000% σίγουρος ότι τα όλα τα κουτάβια θα ζήσουν μια ευτυχισμένη ζωή.
Εννοείται πως ξέρω ότι τα επανιέλ όχι μόνο είναι ιδανικοί σύντροφοι για τα παιδιά αλλά τα προσέχουν σαν τα μάτια τους και ανέχονται τα πάντα από αυτά.
Την όρεξη τους για παιχνίδι αλλά και για χάδια θα την χαρακτήριζα ακόρεστη, μπορούν να παίζουν και να ζητάνε χάδια 25 ώρες το 24ωρο.
Οι γονείς είναι Βρετανοί και το χρώμα τους λευκό με πορτοκαλί/κανελί. Είναι και οι δύο πολύ όμορφοι. Φώτο θα βάλω από την μητέρα αν μπορέσω να επισκεφτώ τον φίλο πριν από τη γέννα γιατί μένουμε σε διαφορετικές πόλεις. Του πατέρα φώτο λίγο χλωμό γιατί τον βλέπω πολύ σπάνια τον ιδιοκτήτη του τον τελευταίο καιρό.
 


glykeria

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
145
24
Ωραία!Προσωπικά θεωρώ πως τα βρετανικά είναι μακράν πιο όμορφα από τα αμερικάνικα!Και ο χρωματισμός επίσης σούπερ, πορτοκαλί- κανελί με άσπρο είναι και η δικιά μου.
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Πόσο χαίρομαι να βλέπω ιδιώτες που νοιάζονται πραγματικά για τα σκυλιά τους!!!! Και εγώ απο ιδιώτη θα το πάρω το ακιτα μου!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ασχετο ομως ειναι και ποσα αδεσποτα επανιελ υπαρχουν, ο ανθρωπος περιμενει το κουταβι του και ηρθε να μοιραστει τη χαρα του. Ξοφαλτσα γλιτωσε το κραξιμο πριν λιγο μην παμε τωρα και στη δημιουργια τυψεων :)
Aπό ποιον γλύτωσε το κράξιμο? ποιος κινδύνεψε να τον κράξει? Ο φιλος εδω, βρηκε μια από τις απειροελάχιστες φωτεινές περιπτώσεις ιδιωτών, έψαξε σωστά για το σκυλι που θα αποκτησει και εξετασε τις παραμέτρους. Πραγματικα και εγώ δεν αντιλαμβάνομαι τι θες να πεις.


Πάντως, θα είμαι ειλικρινης, όταν ειχα πρωτοδει επανιέλ σε εκθεση δεν ενθουσιάστηκα. Οταν ειδα όμως απο κοντα, σε γνωστό μου (που οντως παει και αυτος για κυνηγι)... τι απιστευτο πλάσμα ηταν...
 


epagneul breton

Active Member
3 Απριλίου 2013
33
0
Ωραία!Προσωπικά θεωρώ πως τα βρετανικά είναι μακράν πιο όμορφα από τα αμερικάνικα!Και ο χρωματισμός επίσης σούπερ, πορτοκαλί- κανελί με άσπρο είναι και η δικιά μου.
Όντως αυτός ο χρωματισμός είναι πολύ ωραίος. Αν και τα τρικολόρε είναι και αυτά πολύ ωραία. Να την χαίρεσαι την κούκλα σου.

Πόσο χαίρομαι να βλέπω ιδιώτες που νοιάζονται πραγματικά για τα σκυλιά τους!!!! Και εγώ απο ιδιώτη θα το πάρω το ακιτα μου!
Μακάρι να ήταν όλοι έτσι αλλά δυστυχώς δεν είναι όλοι (μιλάω για αυτούς που τα ζευγαρώνουν). Με το καλο να πάρεις το ακίτα σου.

Πάντως, θα είμαι ειλικρινης, όταν ειχα πρωτοδει επανιέλ σε εκθεση δεν ενθουσιάστηκα. Οταν ειδα όμως απο κοντα, σε γνωστό μου (που οντως παει και αυτος για κυνηγι)... τι απιστευτο πλάσμα ηταν...
Όπως ακριβώς το λες, απίστευτο πλάσμα...
 
Last edited by a moderator:


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294


epagneul breton

Active Member
3 Απριλίου 2013
33
0
Epagneul Breton - Aroania Fanny και Ρέα - Εκπαιδευτικό Νο4 - YouTube Εγω δεν ηξερα την ρατσα να ειμαι ειλικρινης...Με την αγγελια της candy εμαθα ποια ειναι.μου εκανε πολυ εντυπωση αυτο το βιντεο!Αυτη η σταση ακινησιας που παιρνουνε ειναι απιστευτη!
Γενικά όλα τα σκυλιά δείκτες παίρνουν περίεργες στάσεις την ώρα που "κλειδώνουν" το θήραμα. Και που να τα δεις να φερμάρουν περιστέρια στην καφετέρια, θα κλάψεις από τα γέλια...(αυτό βέβαια είναι σπάνιο αλλά όχι απίθανο)
 


epagneul breton

Active Member
3 Απριλίου 2013
33
0
Σήμερα επικοινώνησα με τον φίλο και όλα πάνε καλά. Η κοιλίτσα αρχίζει και πρίζεται, η σκυλίτσα είναι υγειής και χαρούμενη και εδώ και μια εβδομάδα είναι μαζί με τον σύντροφό της. Πήγε και μια βόλτα από τον κτηνίατρο και τα νέα είναι καλά, η εγκυμοσύνη πηγαίνει μια χαρά. Αν δεν ελλάξει το πρόγραμμα μου το άλλο ΣΚ θα τον επισκευτώ και μάλλον θα έχω φώτο και από τους δύο γονείς...:fan:
 




Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
δεν μπορω να καταλαβω γιατι να ανυπομονει ο ανθρωπος!!! ειλικρινα δεν μπορω!!! , δεν ειναι τιποτα καποια στιγμη θα ερθει !!:p


υ.γ παρεπτιτοντως 54 και σημερα !!!!! *lingua*