Γιόρκι με κατεβασμένα αφτιά


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλά σίγουρα, δεν κόβουμε τα αυτάκια τους :eek:

Μεταξύ μας.... Μου φαίνονται πολύ στριφνά όταν έχουν σηκωμένα αυτιά. Ανάλογα και το μούτρο βέβαια.
Σίγουρα είναι κληρονομικό το πόσο μικρό είναι το αυτί, η σωστή απόσταση μεταξύ τους και η θέση τους. Οσο πιο μικρό το αυτί τόσο πιο εύκολα θα σηκωθεί.

Αλλά γενικά έχω την υποψία, πως αν κόβεις τακτικά τις τρίχες στο αυτί μένουν όρθια. Αν δεν το κάνεις, κάποια στιγμή πέφτουν.
Που σημαίνει πως είναι στο χέρι σου αν θες όρθια ή κατεβασμένα αυτάκια. Εκτός πια αν μιλάμε για νταμπογιόρκι :D
Θα δοκιμάσω σήμερα στα δικά μου να τα τριμάρω, να δω τι θα γίνει και θα σας πω :)
Γιατί εμένα θυμάμαι 1000% πως τα είχαν σηκώσει. Και έκτοτε δεν ασχολήθηκα.
Και όταν άφησα μακρύ το μαλλί τους (να σκουπίζειι το πάτωμα δλδ) τα ρίξανε.

Και ενα λινκ που αναφέρει πως "τριμάρουμε" τα αυτάκια σε γιόρκι
http://members.cox.net/jrogan/ears.html

Ισως φανεί χρήσιμο.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Ωραίο link φίλε Yorkaddict... Θα ήθελα μόνο να παρακαλέσω όποιον το συμβουλευτεί εάν δεν έχει αχοληθεί με κάτι ανάλογο ή δεν έχει εμπιστοσύνη στον εαυτό του, να μην προσπαθήσει να βάλει μόνος/η νάρθηκα, διότι όπως πολύ σωστά αναφέται το λάθος σφιξιμο μπορεί να κόψει την κυκλοφορία του αίματος στο αυτάκι και να έχουμε άλλα μετά...! Έχω δει Υorkies που δεν τους έχουν κουρέψει τα αυτάκια ποτέ και παρόλα αυτά στέκονται κάγγελο!! Αλλά και εγώ είμαι υπέρ του ξυρίσματος και για λόγους αυτιού και για καυαρά αισθητικούς λόγους.
Από κει και πέρα καλή επιτυχία!!!
Προσωπικά μου αρέσει πολυ η φάτσα της μικρής μου, όταν τη βλέπω με σηκωμένα αυτάκια (όπως στη φωτό) και θα ήθελα να τα σηκώσει, αλλά αν πάλι δεν... το ίδιο μου κάνει, γιατί είναι το κοριτσάκι μου!! :)
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλά που το είπες...
Αυτό καλύτερα ειδικός πρέπει να το κάνει.

Το τριμάρισμα που είπα πιο πάνω αναφερόταν σε ξυρισμα των τριχών, όχι σε νάρθηκες και τσιμπήδες :eek:
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Καλά που το είπες...
Αυτό καλύτερα ειδικός πρέπει να το κάνει.

Το τριμάρισμα που είπα πιο πάνω αναφερόταν σε ξυρισμα των τριχών, όχι σε νάρθηκες και τσιμπήδες :eek:
Ναι, καλέ το κατάλαβα... απλά γενικά το λέω για όσους ενδιαφερόμενους διαβάζουν!! :D
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το πείραμα πέτυχε στην Ντόλυ (το θυληκό μου) αλλά δυστυχώς απέτυχε στον Benzie τον αρσενικό.
Ανήκει μάλλον στην κατηγορία Νταμπογιόρκι :D
Εχει μεγαλύτερα αυτιά από την αδελφούλα του. Τα μισοσηκώνει όταν είναι σε εγρήγορση, ή όταν ακούσει κάποιο θόρυβο.
Βοήθησε και όταν του έπιασα με κοκαλάκι τα μπροστινά μαλάκια, γιατί αλλιώς πέφτανε πάνω στα αυτιά και τα βαραίνανε πιο πολύ.
Εβγαλα και φωτό :D

P1250234...jpgP1250236...jpgP1250235...jpg

Εννοείται το κοκαλάκι μετά απο λίγο το έβγαλε.
:)
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Το πείραμα πέτυχε στην Ντόλυ (το θυληκό μου) αλλά δυστυχώς απέτυχε στον Benzie τον αρσενικό.
Ανήκει μάλλον στην κατηγορία Νταμπογιόρκι :D
Εχει μεγαλύτερα αυτιά από την αδελφούλα του. Τα μισοσηκώνει όταν είναι σε εγρήγορση, ή όταν ακούσει κάποιο θόρυβο.
Βοήθησε και όταν του έπιασα με κοκαλάκι τα μπροστινά μαλάκια, γιατί αλλιώς πέφτανε πάνω στα αυτιά και τα βαραίνανε πιο πολύ.
Εβγαλα και φωτό :D

View attachment 16191View attachment 16192View attachment 16193

Εννοείται το κοκαλάκι μετά απο λίγο το έβγαλε.
:)
Κούκλος είναι με όρθια ή πεσμένα αυτάκια ..... φτου φτου!!! :)