Γλείψιμο στις πατούσες και ξαφνικά σάλια


mousoudofatsa

Active Member
22 Ιουλίου 2008
32
0
αθήνα
Καλημέρα και χρόνια πολλά παιδιά... Ο Τόμμυ τις τελευταίες 2 μέρες παρουσίασε κάτι ανεξήγητο για εμένα. Μετά απο τρελό γλυψιμο και καθαρισμό στα πατούσια του, τα οποία τα έχω ελεγξει και δεν έχουν τίποτα, εμφάνισε σάλια όπου τρέχουν μόνο απο τη μια πλευρά, οχι πολλά αλλα αρκετά για να μουσκέυουν το μαξιλαράκι του τη νύχτα. Η διάρκεια ειναι απο 1 μεχρι 5 ώρες και μετά του περνάει. Να ενημερώσω πως ο Τομ δεν είχε ξανά ποτέ εμφανίσει κάτι παρόμοιο , φυσιολογικά δεν εχει σάλια παρά μόνο μετά την βόλτα και αυτά ελάχιστα, όπως επίσης αποκλείστηκε το θέμα στροφής στομάχου διότι δεν έχει κανένα άλλο σύμπτωμα της παθήσεως εκτός απο το ανεξήγητο σάλιο.
Μέχρι και ο γιατρός που τηλεφωνικά το πρώτο βράδυ ξενυχτώντας μετέφερα την κατάσταση σήκωσε τα χέρια ψηλά.

Εμφάνιση συμπτώματος: προχθές το απόγευμα μετά το φαγητό του.
Διάρκεια : ως τα μεσάνυχτα

Επανάληψη συμπτώματος : εχθές το απόγευμα νωρίς μετα απο το γλύψιμο στα πατουσάκια
Διάρκεια : περίπου 1 ώρα και έληξε αφου έφαγε.

Καμια ιδέα για όλο αυτό??????
Ευχαριστώ όλους τους φιλους του φόρουμ..
 




mousoudofatsa

Active Member
22 Ιουλίου 2008
32
0
αθήνα
Ναι συγνώμη έχεις δίκιο.

Ο Τόμμυ είναι γαλλικό μπουλντόγκ 4 ετών βάρους 20 κιλά.
Σημειωτέο οτι έχουμε ένα πολύ μεγάλο θέμα με τα νύχια απο μωρό.
Όσο και να το πρόσεξα, δεν κάθεται με τίποτα να τα κόψουμε ούτε σε εμένα αλλά ούτε στο γιατρό. Τελευταία φορά που πήγαμε στο γιατρό μου ανέφερε οτι την επόμενη φορά θα τον κοιμήσουμε λίγο γιατί δεν κάθεται ήσυχος με τίποτα. Ομολογώ οτι δεν μου άρεσε η ιδέα να τον κοιμήσουμε για να κόψουμε τα νύχια και έχουμε 2 θέματα γιατρός:συνηθισμένο και νύχια:πλέον μεγάλα αρκετά.
 




mousoudofatsa

Active Member
22 Ιουλίου 2008
32
0
αθήνα
Όχι μόνο όταν κοιμάται. Του συνέβει όταν ήταν ξύπνιος και τον σκούπιζα με χαρτάκι συνεχώς. Ήταν μουσκεμένο και το σαγόνι του και η κατάσταση συνεχίστηκε και στον ύπνο του όπου κάποια στιγμή σταμάτησε έτσι... ξαφνικά όπως ξεκίνησε. Το ίδιο και έχθες. Είναι απο την μια πλευρά μόνο. Έχω τσεκάρει ούλα , χείλη , δόντια δεν είχε κανένα ερεθισμό ή κατι παράξενο.
 




mousoudofatsa

Active Member
22 Ιουλίου 2008
32
0
αθήνα
Καταρχήν ευχαριστώ για τη βοήθεια σας παιδιά. Κατά δεύτερον το ξέρω γιατι απο τη μια πλευρά τα χείλη του ήταν στεγνά και απο την άλλη τον έπιανες και έμεναν στα χέρια σαλάκια.
Επίσης εχθές που το ξαναέπαθε ήταν απο την αντίθετη πλευρα.

Για εγκεφαλικό μου φαίνεται λιγο υπερβολικό δεν ξέρω κιόλας πως παρουσιάζεται όμως δεν θα ήταν παροδικό το περιστατικό αλλά μόνιμο . Επίσης δεν έχει κάτι αλλο ο μικρός μας φίλος τρώει παίζει κοιμάται κανονικότατα και η διάθεση στα ύψη. Αν ήταν εγκεφαλικό δεν θα είχε και άλλα συμπτώματα??
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Λές ότι είναι μόνο από τη μία πλευρά, μετά λές ότι είναι ενναλάξ και από τις δύο :)
Υπερβολικό είναι το εγκεφαλικό αλλά αν ήταν έτσι όπως το έλεγες ... όχι μπορεί να εμφανιστεί με οποιοδήποτε σύμπτωμα, δεν χρειάζεται να έχει κι άλλα ...

Μάλλον ο σκύλος έχει stress γι'αυτό γλύφει τα πόδια του. Αυτό δικαιολογεί και το σάλιο. Οσο ασχολείσαι είναι χειρότερα.
 


mousoudofatsa

Active Member
22 Ιουλίου 2008
32
0
αθήνα
Ναι Denis την μια μέρα έτρεχε σάλιο απο την δεξιά πλευρά και την άλλη απο την αριστερή. Θα το δώ και σήμερα αν το πάθει πάλι. Το ξέρω για το στρες αυτό σκέφτηκα και εγώ..
Κάτι άλλο... Έχει τύχει να μυρίσουν τα σκυλάκια σας τα τσίσα απο άλλο σκυλάκι ή και τα δικά τους και μετά να τρίζουν τα δοντάκια τους και να τρέμει το σαγόνι? Κατά καιρους μου το κάνει και αυτό και σκέφτομαι μήπως σχετίζεται με το παραπάνω περιστατικό..
 


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
Ναι Denis την μια μέρα έτρεχε σάλιο απο την δεξιά πλευρά και την άλλη απο την αριστερή. Θα το δώ και σήμερα αν το πάθει πάλι. Το ξέρω για το στρες αυτό σκέφτηκα και εγώ..
Κάτι άλλο... Έχει τύχει να μυρίσουν τα σκυλάκια σας τα τσίσα απο άλλο σκυλάκι ή και τα δικά τους και μετά να τρίζουν τα δοντάκια τους και να τρέμει το σαγόνι? Κατά καιρους μου το κάνει και αυτό και σκέφτομαι μήπως σχετίζεται με το παραπάνω περιστατικό..
αυτο μη σε αγχωνει καθολου! παρατηρειται κυριως σε αρσενικα σκυλια κ ειναι μια απλη λυψη δεδομενων ....
δηλαδη ο σκυλος οσφριζεται γλυφει κ επεξεργαζεται τα ουρα αλλων σκυλων για να παρει πληροφοριες για τους ''ξενους''. οταν δεις να πολυεπιμενει κ να τριζει τα δοντια συνηθως ειναι γιατι μυρισε κ γευτηκε ουρα σκυλας σε οιστρο..οποτε θελουν μια επιλπεον επεξεργασια για σιγουρια!:D:p
 


mousoudofatsa

Active Member
22 Ιουλίου 2008
32
0
αθήνα
A ok να και κάτι που δεν το σκέφτηκα και δεν το ήξερα καθόλου σε ευχαριστώ πάρα πολύ elenamagna να είσαι καλά... Μια τελευτάια ερώτηση πως μπαίνει η φώτο των φίλων μας δίπλα στο username μας να φαίνεται σε ολους όπως η δικές σας φώτο?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Oτι γλείφει τα πόδια του είναι νευρικότητα και ίσως κάτι το ενοχλεί..

Να σε ρωτήσω ..έχεις προσέξει κάποια ανησυχία η άσκοπη περιπλάνηση ?Εχεις παρατηρησει τίποτα περίεργο γενικά?
Την σιαλόρροια ειναι η πρωτη φορα που την βλεπεις?
 


mousoudofatsa

Active Member
22 Ιουλίου 2008
32
0
αθήνα
Το μόνο που με παραξένεψε είναι οτι προχθές ειχε βγεί μαζι με τη μητέρα μου εξω απο την πόρτα του διαμερίσματος μας και στολίζανε. Συνήθως τον προσέχω και δεν τον αφήνω να βγαίνει εξω γιατί οι απέναντι γείτωνες φοβούνται τα σκυλιά και περισσότερο η σύζηγος του γείτονα. Τέλοσπάντων , έτυχε εκείνη την ώρα και βγήκε ο γείτονας όπου και μόλις τον είδε το σκύλο πάγωσε... Ο Τόμμυ πηγε τον τριγύρισε οσφρίστηκε και το παντελόνι του ανθρώπου και ξαφνικά του γρύλισε και επιτέθηκε ελαφρώς στο παντελόνι. Δεν ήμουν αυτόπτης το έμαθα αργότερα και παραξενέυτηκα. Δεν είναι επιθετικο το σκυλί όσο μου επιτρέπεται να αναφερθώ... και γενικά είναι κοινωνικός πολύ παρόλο το στρές που του δημιουργείται απο τη χαρά του. (λαχάνιασμα, υπερθέρμανση ).

Έτσι λοιπόν την επόμενη ημέρα πειραματίστηκα με έναν άγνωστο κούριερ που χτύπησε τη πόρτα και εννοείται οτι ήμουν έτοιμη για όλα . Κακώς μεν που τον άφησα για να δώ απο την άλλη δεν το χωρούσε το μυαλό μου οτι συνέβει κάτι τέτοιο. Ο Τόμμυ υποδέχτηκε τον άγνωστο μια χαρά τον τριγύρισε τον μύρισε και στο τέλος άρχισε να κουνάει αυτο το στρογγυλό ποπάκι φέρνωντας στον κούριερ, ο οποίος είχε μείνει παγωτό, με χαρά το κόκκαλο του, το κουκλάκι του και μιά παντόφλα:D. επίθεση μηδέν .

Μόνο αυτό αλλά έχω στο μυαλό μου μια μικρή εξήγηση πλέον ..
 


mousoudofatsa

Active Member
22 Ιουλίου 2008
32
0
αθήνα
Όσο για την σιαλόρροια ναι είναι η πρώτη φορά και σταδιακά το τονίζω δεν είναι μόνιμη ούτε με διάρκεια βροχής που αναφέρεται για κάποιες ασθένειες. Εχθές συγκεκριμένα του συνέβει αφού έπλενε για 1 ώρα και.. τα πόδια του σε σημείο που κοιμόταν και συνέχιζε.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Δεν εχεις παρατηρησει δηλαδη καποια παραπανω ανησυχια?

η ξαφνικα να κανει ενεργειες σαν να ξεχναει που βρισκεται..
Εχεις παρατηρησει να τρωει πολυ η να πινει πολυ νερο?
η να ειναι κουρασμενο ανεξηγητα..
 


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
μηπως ειχε πατησει προηγουμενως τιποτα ο σκυλος κ ηθελε να καθαρισει τα πατουσακια του ( τα σαρ-πει ας πουμε, παντα μετα απο καθε βολτα καθονται κ πλενουν με τη γλωσσα τους τα ποδια τους)κ αυτο το κατι ηταν κατι τοξικο , χημικο κ του επεφερε την σιελορροια? ξερω γω..λεω μια εκδοχη.αλλα απ την αλλη αν το κανει συχνα πικνα δεν εχει λογικη αυτο που λεω..:(
 


mousoudofatsa

Active Member
22 Ιουλίου 2008
32
0
αθήνα
Δεν εχεις παρατηρησει δηλαδη καποια παραπανω ανησυχια?

η ξαφνικα να κανει ενεργειες σαν να ξεχναει που βρισκεται..
Εχεις παρατηρησει να τρωει πολυ η να πινει πολυ νερο?
η να ειναι κουρασμενο ανεξηγητα..

Νεράκι έπινε ανέκαθεν αρκετό και λέμαργα και μετά απο κάτι προβληματάκια με εμετούς το ξεπεράσαμε αφου μάθαμε τις ετολές φτάνει και τέλος. Όχι δεν παθαίνει κάτι τέτοιο που με ρωτάς ανέκαθεν υπναράς και όσο περνάνε και τα χρόνια γίνεται λίγο περισσότερο.
Στα πόδια ίσως τον ενοχλούν και τα μεγάλα νύχια πλέον αλλά έχει γίνει συνήθεια σχεδόν το πρόβλημα αυτό γιατί όπως προανέφερα το έχει απο μωρό αυτό το θέμα.

μηπως ειχε πατησει προηγουμενως τιποτα ο σκυλος κ ηθελε να καθαρισει τα πατουσακια του ( τα σαρ-πει ας πουμε, παντα μετα απο καθε βολτα καθονται κ πλενουν με τη γλωσσα τους τα ποδια τους)κ αυτο το κατι ηταν κατι τοξικο , χημικο κ του επεφερε την σιελορροια? ξερω γω..λεω μια εκδοχη.αλλα απ την αλλη αν το κανει συχνα πικνα δεν εχει λογικη αυτο που λεω..:(

Όσο για το τοξικό είναι ο μόνιμος καυγάς μας στο σπίτι γιατι η μάνα είναι υποχόνδρια με την καθαριότητα. Πλένει το μπαλκόνι συχνά και χρησιμοποιεί χρόνια τωρα χλωρίνη παχύρρευστη ... ΌΜΩΣ πάντα και εκείνη αλλά και εγώ δέυτερο χέρι το ξεπλένουμε με τις ώρες γιατί ξέρει καλά πως αν ο Τομ γλύψει κάτι και του συμβεί το παραμικρό θα την "κρεμμάσω" ανάποδα απο το μπαλκόνι. Άν συνέβαινε κάτι σχετικό με τη χλωρίνη πιστέυω θα είχαμε δράματα και οχι μόνο τη σιελόρροια . Εκτός απο ένα κουκλάκι τελευταίες 2 μέρες που του δώσαμε να παίξει. Τώρα που το σκέφτομαι μπορεί να παίζει κάτι απο αυτό.
 


mousoudofatsa

Active Member
22 Ιουλίου 2008
32
0
αθήνα
Τώρα που σας βρήκα φίλοι μου έχω κι άλλες απορίες και ευχαριστώ για το αμέριστο ενδιαφέρον που δείχνετε.

Όταν ενεργείται τώρα τελευταία και τελειώνει το πωπάκι του το μαζεύει και το αφήνει αρκετή ώρα μετά. γύρω στο τεταρτάκι , σαν να το σφίγγει και το χαλαρώνει αμέσως..
 
Last edited:


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Δεν κατάλαβα... :confused:
τι ακριβώς κάνει με το … «πωπακι» του? Μπορείς να γίνεις πιο αναλυτική?