Γνωριμία με εκτροφέα Golden retriever


Arson

Active Member
11 Μαϊου 2009
29
0
Αθήνα
Πω πω όπως έβαλα τον τίτλο σαν ροζ αγγελία ακούγεται :D

Γνώρισα το φόρουμ αυτό πριν λίγες μέρες και έχω πάθει σοκ από το πόσο λίγα πράγματα γνωρίζω η πόσο λάθος τα γνωριζώ σχετικά με τον αχαίρευτο μου.
Ναι είναι το πρώτο μου σκυλί (παιδικό απωθημένο ήταν και στην συνέχεια μετατράπηκε σε απίστευτη αγάπη :)) και επομένως είχα αφήσει τα πιό πολλά στην κρίση των κτηνιάτρων του σχετικά με την ανάπτυξη του και εγώ είχα αφοσιωθεί κυρίως στο να του προσφέρω το παιχνίδι , την άσκηση και φυσικά απεριόριστη αγάπη ( για να το λέω τόσο συχνά πρέπει να είμαι ερωτευμένος μαζί του :p).

Λοιπόν το θέμα είναι το εξής.
Αφού έχω συνηδητοποιήσει την έλλειψη γνωσεων μου θα ήθελα να μάθω αν βρίσκεται εδώ κάποιος εκτροφέας golden (ή αν γνωρίζει κάποιος κάποιον αξιόλογο εκτροφέα) που να έχει την διάθεση ( και τον χρόνο φυσικά)
να μου διέθετε λίγο χρόνο από την ζωή του για να γνώριζε τον perrin και να μου έλυνε και μένα κάποιες απόρίες.
Καλό το φόρουμ αλλά η προσωπο με προσωπο επαφή δεν συγκρίνεται. :)

Ψιλόακραίο το βλέπω τώρα που το έγραψα αυτό που ζητάω αλλά αν υπάρχει κάποιος διαθέσιμος θα το εκτιμούσα αφάνταστα :)
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
ε μην μας κρατας σε αγωνια γραψε της αποριες σου και ολο και καποιος κατι θα
σου πει
 




dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
από ότι κατάλαβα ζητάει εάν γνωρίζουμε κάποιον προκειμένου

να συναντηθουν και να του λυσει απορίες για την φυλή και προσωπικά για

τον σκύλο του .
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Το κατάλαβα, αλλά εδώ είναι φόρουμ. Σκοπός είναι να θέτουμε ερωτήματα με σκοπό να τα διαβάσουν και άλλοι που πιθανόν να έχουν παρόμοιες απορίες... και να λάβουν απάντηση από την εμπειρία των άλλων.... :)

Από το προσωπικπό παράδειγμα του καθενός, μαθαίνουμε όλοι.
 


Arson

Active Member
11 Μαϊου 2009
29
0
Αθήνα
κυρίως για το συγκεκριμένο golden , πως τον βλέπει, μηπως δει κάτι για πιθανά μελλοντικά προβλήματα.Πράγματα τα οποία δλδ δεν θα δει ένας κτηνίατρος παρά μόνο ένας εκτροφέας. Η' δεν ισχύει αυτό ? :/
Και φυσικά με το αζημίωτο για τον χρόνο του...

Και μία γενική ερώτηση.Ο perrin έχει έρθει από Ουγγαρία.Δεν έχει pedigree και δεν με απασχόλησε και ποτέ να πω την αλήθεια. Υπάρχει κάποιος καλός λόγος για να του βγάλω...?
Εμένα μου αρκεί ότι (σύμφωνα με τους κτηνίατρους του πάντα) είναι ένα υγιέστατο, μεγαλόσωμο golden με φοβερό χαρακτήρα (σουργελο δλδ :p)που προς στιγμή μεγαλώνει στο max της ανάπτυξης του (υψος,βαρος κλπ).

υγ. πολύ μου αρέσει που πάντα υπάρχει κόσμος διαθέσιμος να λύσει απορίες σε αυτό το φόρουμ :)
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Αν έπαιρνα δεύτερο σκύλο, που το σκέφτομαι, όταν έρθω με το καλό Ελλάδα για μόνιμα, λέω να υιοθετήσω ένα ημίαιμο ρετρίβερ.
Πολύ μου αρέσουν αυτά τα σκυλιά!! :):)

καλώς όρισες :)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
.Δεν έχει pedigree και δεν με απασχόλησε και ποτέ να πω την αλήθεια. Υπάρχει κάποιος καλός λόγος για να του βγάλω...?
Αν το σκυλί είναι από εκτροφέα και για κάποιο λόγο δεν έλαβες το pedigree, ίσως και να μπορείς να το πάρεις μετά!Αν όμως είναι από πετσοπ, δεν παίζει να βρεις pedigree!
 


Arson

Active Member
11 Μαϊου 2009
29
0
Αθήνα
Μάλλον δεν το έθεσα σωστά το θέμα του pedigree.
Οταν ενοοω να βγάλω μου έχουν πει οτι μπορεί να περάσει κάποιες εξετάσεις να τον δουν μορφολογικά και να μου βγάλουν pedigree εφόσον είναι σωστός στα στάνταρ της φυλης.Η είμαι πλήρως παραπληροφορημένος....?????? :(

@Νatassa. πολύ καλή επιλογή θα κάνεις. :)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Αν το σκυλί είναι από εκτροφέα και για κάποιο λόγο δεν έλαβες το pedigree, ίσως και να μπορείς να το πάρεις μετά!Αν όμως είναι από πετσοπ, δεν παίζει να βρεις pedigree!
Pedigree παίζει να βρεί, το αν θα έχει σχέση με το σκύλο είναι που είναι αμφίβολο....:p

μάλλον απο πετσοπ ή ΒΥΒ το πήρε ο φίλος, αλλιώς θα πήγαινε στον εκτροφέα του κατευθείαν. φίλε, εγώ δεν ξέρω εκτροφέα να σου προτείνω..... αλλά με δεδομένο ότι δε θα ζευγαρωσεις σκύλο χωρίς πεντιγκρι και οτι τον αγαπάς έτσι ακριβώς οπως είναι, θα σου πρότεινα να μην ανυσηχείς, να ενημερωθείς για τις ασθένειες που κουβαλάει η φυλή ώστε να έχεις τα μάτια σου ανοιχτά και να χαιρεσαι το ζωάκι σου. Ναι, χρήσιμος θα ήταν ένας εκτροφέας golden για να σου πει πεντε πραγματα, αλλά δεν είναι ο μόνος τρόπος να πάρεις πληροφορίες.... :)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Οταν ενοοω να βγάλω μου έχουν πει οτι μπορεί να περάσει κάποιες εξετάσεις να τον δουν μορφολογικά και να μου βγάλουν pedigree εφόσον είναι σωστός στα στάνταρ της φυλης.
Λάθος. Αλλο το ένα, αλλο το άλλο. Αλλο η έκθεση μορφολογίας, αλλο το απο που κρατάει η σκούφια του (πεντιγκρι).
 


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
αυτο που λες, λεγεται ''αναγνωριση για εκδοση βεα1'', κ θα σε στεναχωρησω, αλλα κατι τετοιο εχει παψει να υφισταται εδω κ χρονια στην ελλαδα.εχουμε μονο ανανγωρηση για βεα2, κ βεα3.
το πεντιγκρυ ειναι καλο να το χουν ολοι οι σκυλοι.αλλα αν εσυ δεν θες να το ζευγαρωσεις ποτε κ ουτε ενδιαφερεσαι για εκθεσεις, ε, τοτε δεν το χριαζεσαι.
 


Arson

Active Member
11 Μαϊου 2009
29
0
Αθήνα
Πωπω νιώθω noob τελείως.
Δηλαδη με την εκθεση μορφολογιας θα δω το αν ειναι καθαροαιμος ο αχαιρευτος σωστα?

Η κοπέλα που μου τον είχε κάνει δώρο τον είχε φέρει 2.5 μηνων από ένα εκτροφείο στην ουγγαρία (οπως τουλαχιστον μου ειχε πει) και το μόνο χαρτί που μου έφερε ήταν ένα διαβατήριο που έγραφε και κάποια πράγματα που του είχαν κάνει. Αυτό το διαβατηριο έχει χαθεί (μαζί με πολλά αλλα χαρτα όταν μου παραβιασαν το αυτοκινητο) και με την κοπελα πλεον δεν εχω ''καλες'' σχεσεις για να με βοηθησει με το pedigree.( αλλα οπως λεει και ο φιλος kopritis δεν εχει σημασια για μενα).

edit.
elenamagna αυτο με τα βεα1 δεν το καταλαβα :/
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Το μόνο που μπορείς να δεις με την μορφολογία του είνaι αν μοιάζει καθαρόαιμος!Απο κει και πέρα το αν είναι καθαρόαιμο μπορείς να το δεις μόνο με το pedigree ίσως και με εξέταση dna, για την οποία διατηρώ κάποιες αμφιβολίες ακόμα αλλά δεν έχω μελετήσει τις τελευταίες πληροφορίες για να έχω ξεκάθαρη άποψη!:)
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
να ρωτήσω κάτι? γιατί ενδιαφέρεσαι να μάθεις άν ο σκύλος είναι πραγματικά καθαρόαιμος? (υπάρχουν πολλοί λόγοι να θέλει κάποιος να μάθει, αλλά αναρωτιέμαι ποιοί είναι οι δικοί σου...:))
 


Arson

Active Member
11 Μαϊου 2009
29
0
Αθήνα
να ρωτήσω κάτι? γιατί ενδιαφέρεσαι να μάθεις άν ο σκύλος είναι πραγματικά καθαρόαιμος? (υπάρχουν πολλοί λόγοι να θέλει κάποιος να μάθει, αλλά αναρωτιέμαι ποιοί είναι οι δικοί σου...:))
Κανένας συγκεκριμένος. Δεν με απασχολεί και ιδιαιτερα.Να σου πω την αλήθεια πιο πολυ περιεργεια είναι και νομιζοντας (μεσα στην αγνοια μου) οτι ειναι κατι που μπορω να το δω ευκολα.
Αυτο που με απασχολει ειναι να είναι υγιεις και να ζησει οσα πιο πολλα χρονια γινεται.
 


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
Δηλαδη με την εκθεση μορφολογιας θα δω το αν ειναι καθαροαιμος ο αχαιρευτος σωστα?



edit.
elenamagna αυτο με τα βεα1 δεν το καταλαβα :/
με την εκθεση μορφολογιας θα ανακαλυπτες τα μειωνεκτηματα, προτερηματα κ ισως ελλατωματα του σκυλου σου σαν μεμονωμενο ατομο μιας συγκεκριμενης φυλη.
απο κει κ επειτα θα εκρινες αν θα επρεπε να τον ζευγαρωσεις, ωστε να μεταφερει ολα του τα προτερηματα(αν ειχε, κ σε τι αναλογια σε σχεση με αλλα ατομα της φυλης του)μεσω γονιδιων στα κουταβια του κ να βαζες κ συ το λυθαρακι σου στην εκτροφη καθαροαιμων, υγειων φυλων.
αν το θεμα ''κουταβια κ διαιωνηση'' του ειδους δεν σε απασχολει, τοτε δεν θα πρεπει ετσι κ αλλιως να σε απασχολει κ η εκθεση μορφολογιας.
το βεα1 ηταν για σκυλια που δεν γνωριζαμε τους προγονους τους, να στο πω χονδρικα, κ απλα τα κοιταγε καποιος κριτης στην εκθεση μορφολογιας, εκρινε αν ηταν αρκετα καλα για να παρουν το βεα1(κατι σαν το πεντιγκρυ φαντασου αλλα χωρις γεννιες πισω του σκυλου σου), τους εδινε ενα χαρακτηρισμο καλος-πολυ καλος-εξαιρετος-επαρκης ή τα απεριπτε αναλογα με τα ελλατωματα τους ''ανεπαρκης''.
τα βεα2 κ βεα3 ειναι για τις επομενες δυο γεννιες κουταβιων του ιδιου σκυλου κ μετα τα κουταβια των κουταβιων με βεα3 περναν πεντιγκρυ.καταλαβες τιποτα, ή τα λεω με δικα μου λογια?:p:D
 


Arson

Active Member
11 Μαϊου 2009
29
0
Αθήνα
elenamagna τωρα το καταλαβα :) και ναι αυτο ειναι που μου ειχαν πει...

ευχαριστω για τις διευκρινησεις
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU