Γνώμες για malinois και εκτροφείο


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
για τι δουλειά ρώτησες τον εκτροφέα, ότι θέλεις το κουτάβι;
 
Last edited:








Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
γιατί off;
Συγνώμη αλλά σωματοφυλακή = μαστιφοειδή (στην πράξη και όχι στα video)
Χωροφυλακή = ποιμενικά για μεγάλες εκτάσεις, αν είναι διαμέρισμα μια χαρά είναι πάλι τα μαστιφ
All around Γ.Π
mali τα πάντα κάνει αλλά είναι πιο πολύ για σπορ.
 


georgefrms

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2016
106
67
γιατί off;
Συγνώμη αλλά σωματοφυλακή = μαστιφοειδή (στην πράξη και όχι στα video)
Χωροφυλακή = ποιμενικά για μεγάλες εκτάσεις, αν είναι διαμέρισμα μια χαρά είναι πάλι τα μαστιφ
All around Γ.Π
mali τα πάντα κάνει αλλά είναι πιο πολύ για σπορ.
Σε ευχαριστώ, αλλά τα έχω σκεφτεί όλα αυτά και έχω καταλείξει στα μαλινουά!
Στην εύρεση εκτροφείου έχω πρόβλημα γιατί τα περισσότερα ασχολούνται με IPO που δεν θέλω...
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Σε ευχαριστώ, αλλά τα έχω σκεφτεί όλα αυτά και έχω καταλείξει στα μαλινουά!
Στην εύρεση εκτροφείου έχω πρόβλημα γιατί τα περισσότερα ασχολούνται με IPO που δεν θέλω...
τα καλά εκτροφεία για ΙΠΟ θα έχουν αφού στο λέω και εσύ το ξέρεις μόνος σου. Αυτά είναι τα mali τώρα.
Ρώτα τον @tasos malinoua μήπως ξέρει κάποιο να ασχολείται με άλλη γραμμή αν και απίθανο.

Πάντως να ξέρεις όταν θα έρθει η ώρα να ζητήσεις δάγκωμα (όχι σε μαξιλάρι / μανίκι) πραγματικό εκεί θα εκτιμήσεις τα μαστιφοειδή.
 


georgefrms

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2016
106
67
τα καλά εκτροφεία για ΙΠΟ θα έχουν αφού στο λέω και εσύ το ξέρεις μόνος σου. Αυτά είναι τα mali τώρα.
Ρώτα τον @tasos malinoua μήπως ξέρει κάποιο να ασχολείται με άλλη γραμμή αν και απίθανο.

Πάντως να ξέρεις όταν θα έρθει η ώρα να ζητήσεις δάγκωμα (όχι σε μαξιλάρι / μανίκι) πραγματικό εκεί θα εκτιμήσεις τα μαστιφοειδή.
Αν οι συνθήκες ήταν άλλες θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά για Corso. Δυστυχώς όμως δεν είναι!
Οπότε μαλινουά! Και αν δεν βρω κάτι να καλύπτει τις ανάγκες μου, ούτε μαλινουά!
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
πάντως για να πούμε και την άλλη άποψη..

ο εκτροφέας ζει στην Γερμανία, που είναι το κέντρο των σπορ...
στο σαιτ του δείχνει/προβάλει οτι εκτρέφει σπορ γραμμές άρα προφανώς τα κουτάβια του δεν κάνουν και μάλλον δεν ενδιαφέρεται και ο ίδιος να κάνουν σωματοφυλακή.

Σου είπε ότι δεν έχει κουτάβι...
προσωπικά δεν τον βλέπω αγενή.......χοντροκομμένο ναι , αλλά αγενή όχι..
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


georgefrms

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2016
106
67
πάντως για να πούμε και την άλλη άποψη..

ο εκτροφέας ζει στην Γερμανία, που είναι το κέντρο των σπορ...
στο σαιτ του δείχνει/προβάλει οτι εκτρέφει σπορ γραμμές άρα προφανώς τα κουτάβια του δεν κάνουν και μάλλον δεν ενδιαφέρεται και ο ίδιος να κάνουν σωματοφυλακή.

Σου είπε ότι δεν έχει κουτάβι...
προσωπικά δεν τον βλέπω αγενή.......χοντροκομμένο ναι , αλλά αγενή όχι..
Χοντροκομμένος και αγενής είναι πολύ κοντά!
Έχω απογοητευτεί γιατί δεν βρίσκω εκτροφείο με χαρακτηριστικά φύλαξης. Βρίσκω πολύ λίγα για αστυνομία/στρατο και τα περισσότερα είναι Αμερική...
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
ίσως ο τύπος να ενοχλήθηκε γιατί δεν κατάλαβες ότι τα κουτάβια του δεν προορίζονται για φύλαξη.....
όπως και να ναι , εμείς μπορούμε να κάνουμε μόνο υποθέσεις...

με αυτό το εκτροφείο μίλησες; http://veranisk9center.gr/
ο ίδιος ο Βεράνης ασχολείται με σπορ αλλά μιας και είναι συνταξιούχος μπάτσος ίσως να ξέρει ή να έχει κάτι ..
 


georgefrms

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2016
106
67
ίσως ο τύπος να ενοχλήθηκε γιατί δεν κατάλαβες ότι τα κουτάβια του δεν προορίζονται για φύλαξη.....
όπως και να ναι , εμείς μπορούμε να κάνουμε μόνο υποθέσεις...

με αυτό το εκτροφείο μίλησες; http://veranisk9center.gr/
ο ίδιος ο Βεράνης ασχολείται με σπορ αλλά μιας και είναι συνταξιούχος μπάτσος ίσως να ξέρει ή να έχει κάτι ..
Δυστυχώς με τους Έλληνες εκτροφείς έχω κακή εμπειρία.
Κυρίως με κυνηγετικές φυλές. Μόνο ένας μου είπε "δυστυχώς δεν ταιριάζει το κυνήγι σου με την συγκεκριμένη φυλή οπότε θα ήταν καλύτερα να κοιτάξεις για κάτι άλλο."
Και για Μαλινουά όσα έχω δει, πάντα δεν μου καθόταν κάτι καλά.
Μία ο χώρος, μία ο εκτροφέας, μία οι πολλές γέννες, μία οι κακές εμπειρίες άλλων που διάβαζα.
Ένα απλό παράδειγμα είναι ότι όλοι μου είπαν ότι τα κουτάβια που έχουν ή θα έχουν κάνουν για αυτό που θέλω. και τα περισσότερα ενήλικα που έβλεπα είχαν το κλασσικό λεπτό και ψηλό αθλητικό σωματότυπο των μαλινουά. Εκτροφεία της αμερικής που έχουν μαλινουά για φύλαξη και προσωποφύλαξη λίγο μοιάζουν με αυτά που μου έδειχναν εδώ...
Έτσι λοιπόν κοιτάζω περισσότερο στο εξωτερικό μια και μου φαίνονται πιο επαγγελματίες.
 


kok

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2013
210
120
Συνήθως τα αμερικανικά σκυλιά διαφέρουν από τα ευρωπαικά, στις περισσότερες ράτσες.
Όταν λες ''πιο επαγγελματίες'' τι εννοείς;
 


georgefrms

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2016
106
67
Συνήθως τα αμερικανικά σκυλιά διαφέρουν από τα ευρωπαικά, στις περισσότερες ράτσες.
Όταν λες ''πιο επαγγελματίες'' τι εννοείς;
Ένα γενικό γνώρισμα είναι ότι δεν προσπαθούν να σου πουλήσουν κουτάβι παρουσιάζοντας το σαν τέλειο. Ενώ εδώ είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο...
Βλέπεις πάθος για την πώληση και όχι για τον σκύλο.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
τα πολλα λογια ειναι φτωχεια
οσοι εκτρεφουν με σκοπο το σπορ προσπαθουν να δωσουν τα μικρα σε καποιους που θα ασχοληθουν με σπορ σαν προτεραιοτητα.
βεβαιαως ολα ειναι κροκοδειλακια (μικρα) μετα τα χαλαν.
τωρα οταν χρειαστει να δαγκωσει κρεας ο σκυλος και οχι μαξιλαρακι σχεδον με ολα θα εχεις εκπληξεις.εκτος και αν............

πριν λιγο καιρο ειχα την κουβεντα που κανεις εσυ τωρα με εναν φιλο μου..του ειπα 1000 φορες να μην παρει μαλινουα,επεμενε..του εδειξα απο που να παρει και εφερε τον μικρο τυρανο του χαχαχα.
το καλοκαιρι γνωρισα αλλο ενα σκλι απο τον ιδιο εκτροφεα (σχεδον) που εχει ενας γερμανος φιλος μου και το κρατησα κατι μερες που θα πηγαινε λευκαδα.

εχω την τυχη να ζησω και τα 2 σκλια σπιτι μου.το δευτερο για να κανει διακοπες ο φιλος,το πρωτο το εχω τωρα εδω γιατι τους εκανε την ζωη δυσκολη και βλεπω να μου τον κανουν δωρο στο τελος.
και τα 2 σκλια μου αρεσαν πολυ (εμενα) και τα 2 θα μπορουσα να πω οτι τα ζηλευω (με την καλη εννοια) αν ειχα σκοπο να παρω αλλο μαλι μαλλον θα επαιρνα απο εκει τωρα και ειναι πιο κοντα σε αυτο που εσυ θες,θελουν ομως καλα χερια.οχι γιατι ειναι γαμωσκυλα αλλα γιατι ειναι καλα σκλια.

αφου εφτασες γερμανια να ρωτησεις αν θες θα σε στειλω να ρωτησεις καπου πιο κοντα,εκτος Ελλαδος παλι ομως.
αν θες θα σου στειλω σε πμ ποιος ειναι


οποιος με ρωτησει γιατι σε πμ για να προλαβω...
....................γιατι ετσι
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Ένα απλό παράδειγμα είναι ότι όλοι μου είπαν ότι τα κουτάβια που έχουν ή θα έχουν κάνουν για αυτό που θέλω. και τα περισσότερα ενήλικα που έβλεπα είχαν το κλασσικό λεπτό και ψηλό αθλητικό σωματότυπο των μαλινουά.
Η εκτροφή των μαλινουά τα τελευταία χρόνια έχει στραφεί κατά κύριο λόγο προς τα σπορ ''παράγοντας'' υπερτυπικούς σκύλους και όσον αφορά την μορφολογία αλλά και τον χαρακτήρα τους.
Κάποιοι προσπάθησαν να ''φτιάξουν'' αυτά τα προβλήματα βάζοντας άλλες φυλές μέσα στην εκτροφή τους. Αυτό οδήγησε στην εμφάνιση άλλης μορφής υπερτυπισμού και έτσι βλέπουμε σκυλιά με έντονο βαθύ στήθος, με φαρδιά μασέλα, που και αυτά ποσώς έχουν σχέση με το πρότυπο.
Προσωπικά δεν θα έπαιρνα ούτε με σφαίρες κουτάβι (βέλγικο) απο άνθρωπο που δεν ξέρω καλά και δεν με ξέρει. Γιαυτό θεωρώ ότι η παγκόσμια διαδικτυακή αναζήτησή που κάνεις -προκειμένου να ευδοκιμήσει, θα πρέπει να έχει πολύ μέλλον.
Αν και πιστεύω ότι κάνοντας ένα σκόντο ως προς την σωματοφυλακή, μπορεί και να βρείς στην Ελλάδα κάποιο σκυλί που να σου κάνει.
 


georgefrms

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2016
106
67
Δυστυχώς @TARA η σωματοφυλακή είναι το σημαντικότερο προσόν που πρέπει να έχει ο σκύλος που ψάχνω. Ακόμα και την φύλαξη θα την κάνει μέσα στο σπίτι και όχι σε αυλή. Ξέρω ότι ψάχνω κάτι δύσκολο γι' αυτό και ψάχνω κάποιο εκτροφείο που το κουτάβι του θα έχει πολλές πιθανότητες να βγεί έτσι όπως το θέλω. Γι' αυτό και δεν σκέφτομαι τον παράγοντα χρήματα και εξωτερικό...Το "βαθύ στήθος, με φαρδιά μασέλα" το βλέπω κυρίως σε αμερικάνικα εκτροφεία.
Στην αμερική υπάρχουν κάποια εκτροφεία που ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις μου.
Το κόστος όμως για να πάω, να δώ, και να φέρω τον σκύλο είναι περίπου 7000€. Ξεφεύγω πολύ και το θεωρώ παράλογο...
@tasos malinoua εννοείται στείλε μου PM! περιμένω!
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
..Το "βαθύ στήθος, με φαρδιά μασέλα" το βλέπω κυρίως σε αμερικάνικα εκτροφεία.
οκ. δεκτό, με την διαφορά οτι πρόκειται για άλλον έναν υπερτυπισμό που σε βάθος χρόνου αλλοιώνει τον τύπο της φυλής.
 


georgefrms

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2016
106
67
οκ. δεκτό, με την διαφορά οτι πρόκειται για άλλον έναν υπερτυπισμό που σε βάθος χρόνου αλλοιώνει τον τύπο της φυλής.
Δεν συμφωνώ ούτε με την ακραία αμερικάνκη προσέγγιση που μερικά μοιάζουν να είναι ζευγαρωμένα με μαστιφ. Απλά είναι κάποια άλλα εκτροφεία που έχουν σκύλους που μου κάνουν.
Πολύ μπέρδεμα και ψάξιμο! Και δεν το περίμενα!
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
δεν είναι μόνο η αμερικάνικη εκτροφή , τέτοια σκυλιά βρίσκονται σε πολλά εκτροφεία και της Ευρώπης και χρησιμοποιούνται και αυτά στα σπορ.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU