Γνώμες για malinois και εκτροφείο




george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
οσον αφορα το ηλεκτρικο κολαρο.

τα σημερινα ηλεκτρικα κολαρα δεν εχουν καμια σχεση με τα παλια. η τεχνολογια εχει βοηθησει παρα πολυ, οπως ειναι φυσικο, να ειναι πολυ πιο "φιλικα" προς το ζωο.

δυστυχως ομως το χρησιμοποιουν πολλοι χωρις να εχουν τις καταλληλες γνωσεις και με τον λαθο τροπο, κυριως ως τιμωρια.

κατα τα αλλα το ηλεκτρικο κολαρο ειναι ενα ακομα εργαλειο (με τα θετικα του και τα αρνητικα του) και μελετη εχει δειξει οτι στρεσσαρει λιγοτερο το ζωο απο οτι ο πνιχτης, το καρφι, ακομα και απο την λιχουδια.



μια γενικη ερωτηση:
γιατι ενα σκυλι που γουσταρει αυτο που κανει, γουσταρει να παει να δαγκωσει,που ανυπομονει, το θεωρουμε στρεσαρισμενο??
 




reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
μια γενικη ερωτηση:
γιατι ενα σκυλι που γουσταρει αυτο που κανει, γουσταρει να παει να δαγκωσει,που ανυπομονει, το θεωρουμε στρεσαρισμενο??
ορμωμενος απο την ερωτηση σου...

σκυλι που καλειται να αντιμετωπισει μια απειλη,ειτε αμυνομενο,ειτε επιτιθεμενο,ειναι εξ ορισμου και ορθοτατα στρεσσαρισμενο...

αυτο ακριβως το στρες και οι συνεπαγομενες,παραγομενες ορμονες ειναι που ενεργοποιουν την οποια αντιδραση...

αντιλαμβανεσαι οτι τον ορο stress τον χρησιμοποιω με την κυριολεκτικη του σημασια και οχι με την συνηθη,λανθασμενη, που το ταυτιζουν με τον φοβο...

(Physiological or biological stress is an organism's response to a stressor such as an environmental condition. Stress is a body's method of reacting to a challenge.)

η εκπαιδευση το μονο που κανει ειναι να κατευθυνει αυτο το στρες προς το επιθυμητο αποτελεσμα...

τα σκυλια των κυναθληματων ,βλεπουν τις επιθεσεις-δαγκωματα ως routine γι αυτο και ειναι αστρεσσαριστα,κατα την διαρκεια των δαγκωματων,κατι που στα ματια ενος γνωστη ειναι πασιφανες απο την γλωσσα σωματος τους και το Pitch του γαυγισματος,το οποιο ειναι πολυ πιο πριμο,απ οτι αυτο της αμυνας η επιθεσης, το οποιο ειναι πολυ πιο μπασο περιλαμβανοντας και εντονο γρυλισμα...

αυτος αλλωστε ειναι και ο λογος που ενας πρωταθλητης ipo,mondio,ring, η ακομη και knpv δεν γινεται να θεωρηθει εξ ορισμου ικανος για φυλαξη-σωματοφυλακη και πρεπει να περασει συγκεκριμενα τεστς καταλληλοτητας κι εν συνεχεια συγκεκριμενη εκπαιδευση εβδομαδων προς την νεα κατευθυνση...

η ικανοτητα στον στιβο,δεν δειχνει απολυτως τιποτα σχετικα με την υπαρξη η μη ικανοτητας φυλαξης,γι αυτο αλλωστε υπαρχουν και τα τεστς καταλληλοτητας,τεστς που δημιουργηθηκαν επειδη ακριβως σκυλια απο γραμμες κυναθλητων, βγηκαν φολες στην φυλαξη...

αυτο προσπαθουν εδω και 11 σελιδες ,να εξηγησουν καποια μελη και τα υπολοιπα δεν εννοουν η δεν θελουν να το καταλαβουν...
 




george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
ορμωμενος απο την ερωτηση σου...

σκυλι που καλειται να αντιμετωπισει μια απειλη,ειτε αμυνομενο,ειτε επιτιθεμενο,ειναι εξ ορισμου και ορθοτατα στρεσσαρισμενο...

αυτο ακριβως το στρες και οι συνεπαγομενες,παραγομενες ορμονες ειναι που ενεργοποιουν την οποια αντιδραση...

αντιλαμβανεσαι οτι τον ορο stress τον χρησιμοποιω με την κυριολεκτικη του σημασια και οχι με την συνηθη,λανθασμενη, που το ταυτιζουν με τον φοβο...

(Physiological or biological stress is an organism's response to a stressor such as an environmental condition. Stress is a body's method of reacting to a challenge.)

η εκπαιδευση το μονο που κανει ειναι να κατευθυνει αυτο το στρες προς το επιθυμητο αποτελεσμα...

τα σκυλια των κυναθληματων ,βλεπουν τις επιθεσεις-δαγκωματα ως routine γι αυτο και ειναι αστρεσσαριστα,κατα την διαρκεια των δαγκωματων,κατι που στα ματια ενος γνωστη ειναι πασιφανες απο την γλωσσα σωματος τους και το Pitch του γαυγισματος,το οποιο ειναι πολυ πιο πριμο,απ οτι αυτο της αμυνας η επιθεσης, το οποιο ειναι πολυ πιο μπασο περιλαμβανοντας και εντονο γρυλισμα...

αυτος αλλωστε ειναι και ο λογος που ενας πρωταθλητης ipo,mondio,ring, η ακομη και knpv δεν γινεται να θεωρηθει εξ ορισμου ικανος για φυλαξη-σωματοφυλακη και πρεπει να περασει συγκεκριμενα τεστς καταλληλοτητας κι εν συνεχεια συγκεκριμενη εκπαιδευση εβδομαδων προς την νεα κατευθυνση...

η ικανοτητα στον στιβο,δεν δειχνει απολυτως τιποτα σχετικα με την υπαρξη η μη ικανοτητας φυλαξης,γι αυτο αλλωστε υπαρχουν και τα τεστς καταλληλοτητας,τεστς που δημιουργηθηκαν επειδη ακριβως σκυλια απο γραμμες κυναθλητων, βγηκαν φολες στην φυλαξη...

αυτο προσπαθουν εδω και 11 σελιδες ,να εξηγησουν καποια μελη και τα υπολοιπα δεν εννοουν η δεν θελουν να το καταλαβουν...
σε ευχαριστω για την αναλυτικη σου απαντηση.

για ολους αυτους του λογους εθεσα κ εγω αυτη την ερωτηση, χρησιμοποιωντας ομως την λεξη στρες με την "αρνητικη" της εννοια, δηλαδη την εννοια που την χαρακτηρισες ως λανθασμενη.

απο οτι εχω καταλαβει, την ανυπομονεσια την εχουμε μετανομασει σε στρες.

προσωπικα, δεν ειδα στρες στα σκυλια των προηγουμενων βιντεο.
εχω δει "στρες" και φοβο σε αλλα σκυλια, αυτο ειναι ομως αποτελεσμα της πολυ κακης(λανθασμενης) δουλειας που εχει γινει στα σκυλια.

εχω μια μικρη διαφωνια πανω στο οτι τα σκυλια που κανουν ring δουλευουν μια συγκεκριμενη ρουτινα λογω του οτι το σεναριο δεν ειναι ποτε το ιδιο. η ασκηση παραμενει ιδια αλλα ολα τα αλλα αλλαζουν απο τα αξεσουαρ μεχρι το σκηνικο.

εχει αναφερθει πολλες φορες οτι καποια απο τα σκυλια που κανουν σπορ δεν ειναι καταλληλα για φυλαξη-σωματοφυλακη.

απο οτι εχω καταλαβει ομως μιλατε κυριως για σκυλια που εχουν εκ γενετης αυτα τα ενστικτα και προκυπτουν κυριως απο την κυριαρχικοτητα τους.
πιστευω ομως οτι και σκυλια με λιγοτερη κυριαρχικοτητα μπορουν να τα καταφερουν εξισου καλα, απλως χρειαζονται δουλιτσα.

πριν μερικες σελιδες ειχες ανεβασει ενα αρθρο περι διαφορων μεταξυ των σκυλιων των κυναθλητων και της αστυνομιας.
ενα σκυλι των σπορ δεν μπορει να γινει police dog οταν τα drive του, defense-fight, ειναι πολυ χαμηλα και στο protection work χρησιμοποιει το prey.

δεν νομιζω οτι καποια μελη δεν θελουν να το καταλαβουν, απλως δεν δεχονται(κ εγω μαζι) οτι ολα τα σκυλια που κανουν σπορ δεν ειναι καταλληλα.

τελος, δεν πρεπει να ξεχναμε οτι δεν ειμαστε ολοι καταλληλοι για ενα σκυλι με υψηλα defense-fight drives. επισης, δεν εχουμε ολοι τις ιδιες απαιτησεις. ετσι μερικες φορες η πιο ασφαλη επιλογη ειναι ενας πιο "νορμαλ" σκυλος και ας δουλευει κυριως με το prey.
 
  • Like
Reactions: Orilis






Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
τα σκυλια των κυναθληματων ,βλεπουν τις επιθεσεις-δαγκωματα ως routine γι αυτο και ειναι αστρεσσαριστα,κατα την διαρκεια των δαγκωματων,κατι που στα ματια ενος γνωστη ειναι πασιφανες απο την γλωσσα σωματος τους και το Pitch του γαυγισματος,το οποιο ειναι πολυ πιο πριμο,απ οτι αυτο της αμυνας η επιθεσης, το οποιο ειναι πολυ πιο μπασο περιλαμβανοντας και εντονο γρυλισμα...
το γενικευεις πολυ ομως ετσι , δεν ειναι τα σκυλια που διαπρεπουν στα κυναθληματα τα ιδια , αλλα βασιζονται στο πρευ αλλα στο αγγρεσιον και αλλα σε συνδυασμο . Το θεμα ειναι ομως αν ενας σκυλος ειναι αληθινο ιπο3 , οταν παει να δαγκωσει ειτε σε προπονηση ειτε στον αγωνα μονο ηρεμος δεν ειναι , φουλ στο στρεσσ ( το θετικο οπως το λες και εσυ ) ειναι . Υπαρχουν σκυλια που οταν μπουν στην κρυπτη , μπαινουν και γινεται το ελα να δεις και στο γαυγισμα και η χροια της φωνης του μονο πριμο δεν ειναι οπως λες , και συνηθως αυτα τα σκυλια κερδιζουν το χειροκροτημα απο το κοινο .
Και κατι αλλο σκυλος που εχει μαθει να δαγκωνει σε επιπεδο αληθινου ιπο 3 , μη νομιζεις οτι θελει και πολλα πολλα για να το γυρισεις για φυλακα η στον ανθρωπο , ευκολακι αλλα ειπαμε ιπο 3 αληθινο οχι κουκουρουκου φραουλες
 




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
δεν νομιζω οτι καποια μελη δεν θελουν να το καταλαβουν, απλως δεν δεχονται(κ εγω μαζι) οτι ολα τα σκυλια που κανουν σπορ δεν ειναι καταλληλα.
.
αυτο

και εκτος αυτου δεν μπορω να καταλαβω πως καθεσαι και γραφεις ολα αυτα σε ατομο που ουτε καν θα εχει δει τετοιο σκυλο.
που οι εμπειριες του και τα παθη του βασιζοντε μονο πανω σε κυριαρχιες.(φαντασου το να ζουσε με ενα μαλι).
φανταζομαι εχεις δει τετοιο σκυλο λαιβ λιγο πολυ και καθεσαι και αναλυεις πανω σε καποιον που δεν εχει δει,με τεραστια εμπειρια που τον αναγκασε για φυλακα να διαλεξει ντογκο αρτζεντινο.

τι ψαχνεις τωρα να βρεις;ειλικρινα αναρωτιεμαι
οπερ μεμαμησετον,αστα μερικα να πεσουν κατω.πρωτα βλεπουμε (εκτος γιουτιουμπι) και μετα λεμε..ο @Sirkos μια χαρα τα πε.
συμφωνουμε η οχι αυτος εχει δει πιο πολλα απο εμας,οποτε θα μεινω σε αυτο.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
τα σκυλια των κυναθληματων ,βλεπουν τις επιθεσεις-δαγκωματα ως routine γι αυτο και ειναι αστρεσσαριστα
..
Eπειδη ειναι routine οπως λες και εσυ,και ισχυει!Μαθε λοιπον οτι επειδη ο σκυλος γνωριζει οχι μονο δεν τον εμποδιζει να στρεσαριστει αλλα αυτο δειχνει το καλο νευρικο του συστημα.Τα σκυλια γνωριζουν,ειναι τρελα με αυτο και ομως ειναι σε απολυτη υπακοη...αυτο θελει ΝΕΥΡΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ....

Αυτες τις μερες λοιπον σε αυτο το θεμα αλλα και στο θεμα με το γερμανικο μαθαμε οτι:Τα σκυλια που κανουν σπορ,δεν φενεται απο πουθενα οτι εχουν νευρικο συστημα καλο,δεν κανουν για φυλαξη,ζουνε σε μποξ,ειναι ρουτινα και αυτο το κανει ευκολο,δεν φενεται πουθενα η ψυχη..(το αλλο εσπασε το ποδι του και συνεχιζει αλλα οκ),πολλα απο αυτα εχουν και διαφορα αλλα προβληματα.

Τα σκυλια του σπορ δεν δουλευονται ολα με πρευ,αλλα εκαι με επιθετικοτητα,σε σκυλια του σπορ ειδικα υψυλου επιπεδου θα δεις ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΝΕΡΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ,Δαγκωνουν μανικι αλλα για πλακα δαγκωνουν και οτι αλλο θες,και σε φυλαξη γυριζουν για ΠΛΑΚΑ.Πανω απο μια εβδομαδα δεν θα χρειαστει για να τα γυρισεις στον ανθρωπο,και αφου ειναι τοσο ευκολο και ρουτινα γιατι ΔΕΝ μπορουν να το κανουν αλλα σκυλια?

Εκτος οτι η επιθετικοτητα κρυβει πολλες φορες ανασφαλεια.
Τωρα για τα σκυλια της αστυνομιας,οτι μενει παει εκει,και ειναι λογικο.

Και το πιο καλο ειναι οτι αναθεμα αν ξερετε να ξεχωριζετε οταν δειτε ενα σκυλο στην κρυπτη με τι δουλευει

ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ?Γιατι εγω ειμαι ασχετος και δεν μπορω να διακρινω:





https://www.youtube.com/watch?v=r66ykXIAqBE
 




reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
@george_gs @Sirkos και @Dimi_21

θα σας απαντησω λεπτομερως ,το πιθανοτερο αυριο οταν θα εχω αρκετο χρονο...

μεχρι τοτε απαντηστε μου ειλικρινα στο εξης...

εαν παρετε 10 πρωταθλητες ,οποιων κυναθληματων θελετε,οι οποιοι δεν εχουν ποτε δουλευτει σε φυλαξη χωρου,τους βαλετε σε μια αυλη κι ερθω εγω με ενα πιστολι που πεταει μπαλακια ,ποσοι απο αυτους θεωρειτε οτι θα ακολουθησουν τα μπαλακια αντι να με σταματησουν?
 
  • Like
Reactions: Kouros


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
@george_gs @Sirkos και @Dimi_21

θα σας απαντησω λεπτομερως ,το πιθανοτερο αυριο οταν θα εχω αρκετο χρονο...

μεχρι τοτε απαντηστε μου ειλικρινα στο εξης...

εαν παρετε 10 πρωταθλητες ,οποιων κυναθληματων θελετε,οι οποιοι δεν εχουν ποτε δουλευτει σε φυλαξη χωρου,τους βαλετε σε μια αυλη κι ερθω εγω με ενα πιστολι που πεταει μπαλακια ,ποσοι απο αυτους θεωρειτε οτι θα ακολουθησουν τα μπαλακια αντι να με σταματησουν?
Ρε φιλε εδω εγραψες πραγματα σαν αιτιολογια και οχι μονο δεν ειναι σωστα αλλα ειναι και το αντιθετο.
Δεν ξερω,αλλα να ξερεις οτι αυτα τα σκυλια δεν ειναι οπως τα μαστιφοειδη που προτινες κιολας αντι για μαλινουα,να περιμενουν να μπεις.Απαντησε μου εσυ ποσα απο αυτα αν η αυλη ηταν χαμηλη θα ειχαν βγει εξω και θα σε ετρωγαν,
 




Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
@george_gs @Sirkos και @Dimi_21

θα σας απαντησω λεπτομερως ,το πιθανοτερο αυριο οταν θα εχω αρκετο χρονο...

μεχρι τοτε απαντηστε μου ειλικρινα στο εξης...

εαν παρετε 10 πρωταθλητες ,οποιων κυναθληματων θελετε,οι οποιοι δεν εχουν ποτε δουλευτει σε φυλαξη χωρου,τους βαλετε σε μια αυλη κι ερθω εγω με ενα πιστολι που πεταει μπαλακια ,ποσοι απο αυτους θεωρειτε οτι θα ακολουθησουν τα μπαλακια αντι να με σταματησουν?
Εγω παλι θα σε ρωτησω και απαντησε μου ειλικρινα , αν εχεις ιδεα τι δουλεια θελει ενα σκυλι για να φτασει σε τοπ επιπεδο παγκοσμιως και ποσα σκυλια παγκοσμιου επιπεδου εχεις δει να προπονουνται ? και μιλαμε για προπονησεις οχι για γουτσου γουτσου
Ενα σκυλι με σοβαρο ιπο 3 δεν ειναι φυλακας , ειναι αθλητης , το οτι δε θα βγαλει την ιδια φυλαξη με ενα σκυλι εκπαιδευμενο για φυλακα ,δε σημαινει οτι οποιοσδηποτε λαλακας θα μπει στο χωρο του και θα του πεταξει ενα μπαλακι θα τρεξει να το πιασει , μη τα ισοπεδωνουμε ολα για χαρη εντυπωσιασμου .
Στο εξωτερικο εχουν τις υποδομες και την ευκαιρια να αλλαζουν σκυλο συχνα και να "καινε" σκυλια το ενα μετα το αλλο , μεχρι να βρουν αυτο που θα "αντεξει" την πιεση και τις προπονησεις που θα κανανε πολλους απο εμας να εξαφανιστουν , σε ενα τετοιο σκυλο τωρα τραβα εσυ μπες στο χωρο του χωρις τον ιδιοκτητη μπροστα και πετα του ενα μπαλακι .
Στην ελλαδα υπαρχει η ταση να υποβαθμιζονται τα κυναθληματα και τα σκυλια που διαπρεπουν επειδη μεταξυ μας τωρα οσα δε πιανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια .
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Dimi_21




george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
καταρχας ειναι διαφορετικο το "γουσταρω να παιζω με μπαλακι με τον αφεντικο μου" απο το "γουσταρω να παιζω με μπαλακι με τον οποιονδηποτε".

αυτα λοιπον τα τοπ σκυλια πολλες φορες δεν γουσταρουν ουτε τα αντερα τους. πηγαινε εσυ μετα να τους πετας μπαλακια και περιμενε να τα κυνηγησουν...

οπως ειπε κ ο @Sirkos ειναι τοσο σκληρα σκυλια που τα δικα μας και τα περισσοτερα που κυκλοφορουν στην Ελλαδα, μπροστα τους μοιαζουν με γατακια.

και επειδη πολλα μας εχετε πει για τα μαστιφοειδη...
αφου ειναι τοσο υπεροχα σκυλια, με καταπληκτικες ικανοτητες φυλαξης-σωματοφυλακης,γιατι δεν υπαρχουν πουθενα βρε παιδια?? γιατι δεν χρησιμοποιουνται ουτε στον στρατο ουτε στην αστυνομια?? καλα για sport δεν το συζητω καν...

@Albatross αν δεις τον Γερμανικο Ποιμενικο πριν την δεκαετια του 60, θα παρατηρησεις οτι δεν εχει καμια σχεση με τον σημερινο που ολοι ξερουμε, τον Rex, τοσο στην μορφολογια οσο και στον χαρακτηρα.
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
@Sirkos παγκοσμιοι πρωταθλητες ε? να υποθεσω οτι ο θεματοθετης θα παρει καποιον απογονο παγκοσμιου πρωταθλητη αυστηρα ετσι?

οχι τιποτε πλεμπες της σειρας...δεν παιζουμε...

στο δια ταυτα ομως δεν βλεπω ουτε εσενα ουτε τον γιωργο να απαντατε στο ερωτημα...εαν ειστε τοσο σιγουροι ενα ξερο "κανενας" θα αρκουσε...αντι γι αυτο βλεπω να γραφετε περι συγκρισεων με μαστιφοειδη για να χουμε να λεμε...

το ερωτημα δεν ειναι τι ειναι καλυτερο για φυλαξη,αλλα το εαν και κατα ποσο,ενας κυναθλητης ειναι εξ ορισμου ικανος για φυλαξη-σωματοφυλακη η αστυνομικη εργασια...

@george_gs

χαιρομαι που ανεφερες τα στυνομικα σκυλια...πες μου λοιπον,γιατι πριν ενταχθουν στο αντιστοιχο προγραμμα εκπαιδευσης περνανε απο συγκεκριμενα τεστς επιλογης,αντι να ξεκινησουν απ' ευθειας το προγραμμα εκπαιδευσης της αστυνομιας? γιατι δηλαδη πρεπει πρωτα να κριθουν ως ικανα?

με βαση τα λεγομενα τα δικα σου του σιρκου και του ντιμ τα σκυλια ειναι τερατα νευρων, ιδιοσυγκρασιας και ικανοτητας αντιμεπτωπισης οποιασδηποτε απειλης...

με βαση τα δικα μου λεγομενα και το σκεπτικο των σωματων ασφαλειας δεν ειναι...
 
  • Like
Reactions: Kouros