Γραμματόσημο γιά ελκηθρόσκυλα


Whitefang

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2008
250
12
Κοζάνη
Με ένα πολύ καλαίσθητο κατά τη γνώμη μου γραμματόσημο ο Καναδάς θα τιμήσει την προσφορά των ελκηθρόσκυλων στην μεταφορά του ταχυδρομείου στις παγωμένες περιοχές της χώρας εδώ και ενάμιση αιώνα, από την εποχή των χρυσοθήρων (Gold Rush Era), έως και τώρα. Το γραμματόσημο θα κυκλοφορήσει στις 11 Μαϊου 2011.

Τα τελευταία 19 χρόνια οι mushers-ταχυδρόμοι και τα σκυλιά τους που δίνουν "κανονικά" τον όρκο των ταχυδρόμων σε επίσημη τελετή όταν διορίζονται (με ουρλιαχτά άραγε; :)) κάνουν το ετήσιο Annual Mail Run μεταφέροντας το ταχυδρομείο στο "μονοπάτι των χρυσοθήρων" (Gold Rush Trail) με τα γράμματα να έχουν την σφραγίδα "Carried by Dog Team".

Περισσότερες πληροφορίες στο site του Gold Rush Trail Sled Dog Association. Μπείτε στο site για να δείτε την υπέροχη φωτογραφία του 1920 στο background που θα χρησιμοποιηθεί φέτος στους αναμνηστικούς φακέλους, με την ομάδα να ξεκουράζεται μπροστά στο ταχυδρομείο του Quesnel.

Υπάρχουν άλλα παραδείγματα χωρών που τίμησαν σημαντικά γι' αυτές σκυλιά (όπως είναι τα αρκτικά σκυλιά για τον Καναδά) με την έκδοση γραμματοσήμου;

canada_post-dogsl.jpg
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Ωραίο το γραμματόσημο πάντως!!

Υπάρχουν άλλα παραδείγματα χωρών που τίμησαν σημαντικά γι' αυτές σκυλιά (όπως είναι τα αρκτικά σκυλιά για τον Καναδά) με την έκδοση γραμματοσήμου;

View attachment 17608
Μάλλον η απάντηση εδώ είναι αρνητική,εκτός και αν η ερώτηση είναι ρητορική :)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
και την εκατόμβη των χάσκι καναδοί την έκαναν και περιμένω να δώ κατα πόσο ο πέλεκυς του νόμου θα τιμήσει τα ελκηθρόσκυλα.......
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Ωραιο το γραμματοσημο,περιμενουμε και την Δικαιοσυνη τωρα.

Οι Τουρκοι εχουν γραμματοσημα με kangal.
 


Whitefang

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2008
250
12
Κοζάνη
και την εκατόμβη των χάσκι καναδοί την έκαναν και περιμένω να δώ κατα πόσο ο πέλεκυς του νόμου θα τιμήσει τα ελκηθρόσκυλα.......
Εχει γούστο να συγκρίνεις τον Καναδά με την ...Ελλάδα σε θέματα ζωοφιλίας και δικαιοσύνης.
Αυτός που σκότωσε τα 100 ελκηθρόσκυλα στον Καναδά θα πάει φυλακή, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
Μ' αυτούς πού σκοτώνουν 100 σκυλιά την εβδομάδα με φόλες εδώ στην πατρίδα μας δεν ξέρω τι γίνει.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Εχει γούστο να συγκρίνεις τον Καναδά με την ...Ελλάδα σε θέματα ζωοφιλίας και δικαιοσύνης...
...Μ' αυτούς πού σκοτώνουν 100 σκυλιά την εβδομάδα με φόλες εδώ στην πατρίδα μας δεν ξέρω τι γίνει.
Οχι ότι έχεις άδικο... αλλά έβαλες λάθος "στόχο"!
Ο Βαγγέλης δεν έδωσε συγχωροχάρτι στους συμπατριώτες μας, νομίζω... Και κανείς μας δεν δίνει...

Ομως, αυτό που κάνεις, πιστεύω ότι ξέρεις καλά πως λέγεται...:)
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Υπάρχουν άλλα παραδείγματα χωρών που τίμησαν σημαντικά γι' αυτές σκυλιά (όπως είναι τα αρκτικά σκυλιά για τον Καναδά) με την έκδοση
Πολλές χώρες τίμησαν τη Λάικα, το πρώτο αδέσποτο αυστροναυτάκι.

Α, βρηκα κι εδώ θέμα.
 
Last edited:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
σιγά μην σύγκρινα.........

χαίρομαι πολύ για τα νέα που ανέβασες.

βασικά σοκαρίστηκα πολύ τότε που το έμαθα και δεν μπορούσα να εστιάσω στο γραμματόσημο..........
 


Whitefang

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2008
250
12
Κοζάνη
Με λίγο ψάξιμο στο internet βρήκα πολλά και διάφορα γραμματόσημα που κατά καιρούς έχουν βγάλει διάφορες χώρες σχετικά με τα αγαπημένα μου αρκτικά ελκηθρόσκυλα. Παραθέτω τα κατά τη γνώμη μου καλύτερα (από τα παλιότερα έως τα νεότερα):

StPierre-Miquelo&#11.jpg
Τα Νησιά St. Pierre & Miquelon στον Βόρειο Ατλαντικό (νότια του Newfoundland, Καναδά) είναι ακόμα Γαλλικό έδαφος. Υπέροχο γραμματόσημο του 1938 (!)

Belgium1957-Antar&#.jpg
Φανταστικό γραμματόσημο του Βελγίου από το 1957, προς τιμήν της Αποστολής στην Ανταρκτική 1957-58.

Russia1965..jpg
Ρωσσία (Ε.Σ.Σ.Δ.) 1965

Finland1965-finni&.jpg
Φινλανδία 1965 - Φινλανδικό σπιτζ

Canada1967-malamu&#116.jpg
Καναδάς 1967 - Δυστυχώς η βασίλισσα φαίνεται καλά, ενώ δεν φαίνονται καλά τα ελκηθρόσκυλα και τα βόρεια φώτα (Northern Lights - Βόρειο Σέλλας)
 


Whitefang

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2008
250
12
Κοζάνη
Συνεχίζουμε τις φιλοτελικές μας εξορμήσεις:

Chile1971-antarti&#.jpg
Χιλή 1971 - Προς τιμήν των 70 χρόνων Αποστολών στην Ανταρκτική 1901-1971

EquatorialGuinea1.jpg
Ισημερινή Γουϊνέα (Equatorial Guinea) 1974 - Αναμνηστικό γραμματόσημο για τα 100 χρόνια ταχυδρομείου (1874-1974).
Παράξενο γραμματόσημο αν αναλογιστεί κανείς ότι η χώρα αυτή βρίσκεται στη Δυτική Αφρική, μεταξύ Καμερούν και Γκαμπόν, και χιόνι δεν πρέπει να έχουν δεί ποτέ.

Romania1982-Eugen&#8.jpg
Ρουμανία 1982 - Υπέροχο γραμματόσημο σχεδιασμένο από τον Eugen Palade.

USA1984-mal-colli&#101.jpg
Η.Π.Α. 1984 - Ενα από τα λίγα γραμματόσημα των Η.Π.Α. με θέμα σκυλιά. Μάλαμιουτ Αλάσκας μαζί με ένα Κόλλεϊ (!!)

Russia1988-dogs-b&#1.jpg
Ρωσσία (Ε.Σ.Σ.Δ.) 1988 - Αλλο ένα υπέροχο γραμματόσημο με τα σκυλιά να παλεύουν με μία αρκούδα.
 
Last edited:


Whitefang

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2008
250
12
Κοζάνη
Hungary1987-Eskim&#.jpg
Ουγγαρία 1987 - Προς τιμήν των εξερευνήσεων του Roald Amundsen στην Ανταρκτική.

Kampuchea-Cambodi&#.jpg
Καμπότζη 1987

Campuchea-Cambodi&#.jpg
Καμπότζη 1998 - Υπέροχο κόκκινο σιβηρικό

Argentina1999-Gus&#.jpg
Αργεντινή 1997 - Σχεδιασμένο από τον Gustavo Deveze

Laos1982-samoyed..jpg
Λάος 1982 - Σάμογιεντ
 


Whitefang

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2008
250
12
Κοζάνη
Benin1997-Benin20&#4.jpg
Μπένιν 1997 - Αλλο ένα υπέροχο κόκκινο σιβηρικό

Kyrgyzstan-samoy&#10.jpg
Κυργυστάν (Ρωσσία) - Σάμογιεντς.

Nicaragua1996-sib&#101.jpg
Νικαράγουα 1996 - Σιβηρικό με περίεργα μάτια (βλέπει πεταλούδες?) ενώ λέει "Να έχετε μία καλή μέρα" ("Have a nice day" που λένε στην Αμερική). Τι έπαιρνε ο σχεδιαστής και εμας δεν μας έδινε?

Niger1998-samoyed&.jpg
Νιγηριανή Δημοκρατία 1998 - Σάμογιεντ

SierraLeone-alask.jpg
Σιέρρα Λεόνε - Χάσκυ Αλάσκας (!!). Κι εδώ κάτι έπινε ο ποιητής.
 
Last edited:


Whitefang

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2008
250
12
Κοζάνη
Να απαιτήσουμε από τα Ελληνικά Ταχυδρομεία να βγάλουν γραμματόσημο με τον Ελληνικό Ποιμενικό ή με κανένα κοκκόνι.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ναι καλά.......κάτι πίνεις κι εσύ σαν τους άλλους τους καλλιτέχνες πιο πάνω μου φαίνεται........:lol:
 


Whitefang

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2008
250
12
Κοζάνη
Και βέβαια ορισμένα όμορφα γραμματόσημα από πρώην χώρες του ανατολικού μπλόκ

Tadjikistan1999-m&#.jpg
Τατζικιστάν 1999 - φανταστικό Malamute

Tadjikistan-sibe&#114.jpg
Τατζικιστάν - Σιβηρικά

Turkmenistan1997-&.jpg
Τουρκμενιστάν 1997 - Σιβηρικό έτοιμο για να δεθεί με harness στο έλκηθρο

Turkmenistan1999-&.jpg
Τουρκμενιστάν 1997 - Malamute

Yugoslavia1994-si&#.jpg
Γιουγκοσλαβία 1994 - πανέμορφο Σιβηρικό
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Πολύ καλή ιδέα, γραμματόσημα με κοκόνια...

Έχω ήδη ένα μοντελάκι άμα θελήσουν:p:cool:
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Συγγνώμη, αλλά το Σιβηρικό της Νικαράγουας που φαίνεται λίγο υπό την επίδραση..... κάτι στα ματάκια του.... και η πεταλουδίτσα δε βοηθάει και πολύ... υπονοούν κάτι οι Νικαραγουανοί σε σχέση με τις παραδοσιακές τους τοπικές καλλιέργειες.....????
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Από το σύμπλεγμα νησίδων Saint Pierre et Miquelon (γαλλική επικράτεια), ένα χριστουγεννιάτικο γραμματόσημο με Newfie

newfiesledgestam&.jpg


πηγή: http://www.hdserv.com/diana2.htm

(Είμαι off season, το ξέρω, ελπίζω όχι και off topic)
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Υπάρχουν άλλα παραδείγματα χωρών που τίμησαν σημαντικά γι' αυτές σκυλιά (όπως είναι τα αρκτικά σκυλιά για τον Καναδά) με την έκδοση γραμματοσήμου;
Έχω κάποιες πληροφορίες πως ορισμένοι γραφικοί σε κάποιο μικρό κρατίδιο κάτι πάνε να κάνουν με τις γηγενείς φυλές τους, να δούμε μόνο αν θα ξεφύγουν απ' τις κυνικές θεωρίες της πλειοψηφίας και θα κάνουν τη διαφορά