Γραψιμοοο...!!(δεν ακουει το "ΕΛΑ")


stelloo

Well-Known Member
19 Μαϊου 2010
99
1
Καλησπερα σε ολους!
Καθε βραδακι παμε με το Ναλακι στην πλατεια της γειτονιας μου και συνανταμε την τρελη σκυλοπαρεα μας, η οποια αποτελειται απο 8-10 σκυλια διαφορων φυλων και ηλικιων και τους ιδιοκτητες τους!
Περναμε τελεια ολοι, τα σκυλια παιζουν τουλαχιστον 2 ωρες ανελεητο παιχνιδι(!!) και οποτε η Ναλα εχει κοινωνικοποιηθει παααρα πολυ με σκυλια και ανθρωπους!
Εχω ομως κι εγω ενα θεματακι..Καποιες μερες κυριως αυτες που εχουν ερθει ολα τα σκυλια, η Ναλα με γραφει ΕΝΤΕΛΩΣ..ουτε ενα βλεμα μιλαμε, γεγονος που με κανει να λυπαμαι παρα πολυ γιατι βλεπω οτι τα αλλα σκυλακια παντα προσεχουν τα αφεντικα τους αν ακουστει το ονομα τους..ακομα και τα κουταβακια!
Σκεφτομαι οτι δεν μαγαπαει τοσο..γιατι τις εννοιες των εντολων τις ξερει αλλα τισ αγνοει.Ισως ακουγεται ηλιθια σκεψη αλλα ειμαι πολυ συναισθηματικη με το θεμα της Ναλας.
Ρωταω τον φιλο μου που εχει πιτ μπουλινα απιστευτα υπακουη χωρις εκπαιδευτη και μ λεει ηταν ετσι απο μικρη!!Βλεπω το αλλο το κουταβακι 2,5 μηνων ακουει "ελα" παραταει παιχνιδι και σκαει βολιδα..δηλαδη οτι ειναι απο μικρα ετσι θα παραμεινουν?η Ναλα ειναι υπακουη στο σπιτι (εννοειται γιατι δεν εχει ερεθισματα), οταν ειμαστε βολτα χωρις σκυλια, και καποιες φορες στην πλατεια για να μην ειμαι αδικη..αλλα ειναι με τις ωρες της.
Επειδη ειμαι και υπερβολικη ωρες ωρες ..αν παει να απομακρυνθει και της πω "Ναλα εδω" σταματαει και επιστρεφει στο οπτικο πεδιο, αν παιζει και πω το ονομα της ΚΛΑΣΙΜΟ!αν πω "ελα" η θα με κλασει η θα ξεκινησει να ερχεται και στη διαδρομη θα γυρισει να δαγκωσει το αυτι της Ηρας και θα ξεκινησει το παιχνιδι (αυτο θα πει ψυχρολουσια!!).
Εχετε καμια ιδεα για το τι μπορω να κανω?να τη διορθωνω?να μη δινω καμια εντολη περα απο το "εδω"?γενικα δεν την πρηζω στη βολτα με τις εντολες αλλα μ φαινεται οτι θα επρεπε να κανουμε μαθηματα υπακοης με πιο πολλα ερεθισματα τριγυρω.
Να σας πω επισης οτι περα απο τα πρωινα που ξυπναμε καμια αλλη ωρα δεν θελει χαδια, οποτε στην πλατεια δεν περναει ουτε για χαδακι απο μενα:(:(:(
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
είναι λιγούρα; :D
Αν ναι, πάρε μεζεδάκια κ ξεκίνα να τη φωνάζεις σε άσχετα χρονικά διαστήματα, οπότε όταν έρχεται θα κερδίζει τη λιχουδιά της!

έτσι θα ξέρεις ότι όταν τη φωνάζεις, πρόκειται για καλό :)

επίσης, μπορείς να το ξεκινήσεις αυτό κ μονος σου οταν εισαι μαζί της, με 10 μετρο λουρί, να το μάθει εκεί πρώτα κ μετά οταν έχει κ άλλους εξωτερικούς παράγοντες.

Επίσης, εκεί που παίζει κ σε ''γράφει'' όπως λες, έχεις δοκιμάσει να κρυφτείς κ να δεις την αντίδρασή της;

Εγώ μία φορά το'χω κάνει στη λώρα όταν ήταν πιο μικρή γιατί περπατάγαμε στο βουνό κ είχε πάει πιο μπροστά κ από την τρομάρα που πέρασε μέχρι να με βρει δεν το ξαναέκανε ποτέ :p
Τώρα έρχεται κάθε λεπτό κ τσεκάρει πού είμαι.;)

Όσο για τα χάδια, μπορεί να είναι στο ταπεραμέντο του σκύλου αυτό. Να'ναι πιο... ανεξάρτητη.
Πάντα έτσι ήταν;
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Σκεφτομαι οτι δεν μαγαπαει τοσο..γιατι τις εννοιες των εντολων τις ξερει αλλα τισ αγνοει.Ισως ακουγεται ηλιθια σκεψη αλλα ειμαι πολυ συναισθηματικη με το θεμα της Ναλας.
η Ναλα ειναι υπακουη στο σπιτι (εννοειται γιατι δεν εχει ερεθισματα), οταν ειμαστε βολτα χωρις σκυλια, και καποιες φορες στην πλατεια για να μην ειμαι αδικη..αλλα ειναι με τις ωρες της.
Μη μπερδεύεις τα ανθρώπινα συναισθήματα με του σκύλου. Ο σκύλος σε εμπιστεύεται 100%, το ότι δεν ακούει κάποιες φορές είναι άλλο θέμα (σεβασμός).
Επειδί είμαι της άποψης πως λιχουδιές δίνουμε για "κόλπα", ότι έχει σχέση με βασική υπακοή διαλέγω το δύσκολο δρόμο... επαναλήψεις, επαναλήψεις και πάλι επαναλήψεις. Δηλαδή καλό είναι ο σκύλος να μάθει να έρχεται όταν λες το ονομα του όχι για να πάρει λιχουδιά αλλά επειδί έτσι γουστάρεις.
Βάλε το σε λουρί των 10μ και άνω. Πηγαινε το στο πάρκο και εκεί που παίζει φώναξε "Έλα" με μικρό τίναγμα (μικρό), αν δεν έρθει ας πούμε την δεύτερη φορά στο τρίτο "Ελα" τίναγμα και μάζευε το λουρί.
Γενικά τα πάρκα είναι δύσκολο μέρος για εκπαίδευση επειδί όλα τα σκυλιά είναι "ανεξέλεγκτα"
 
Last edited:


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Κακώς την αφήνεις ελεύθερη αν δεν άκούει στο έλα 100%. Είναι πολύ επικίνδυνο. Ξεκίνα εκπαίδευση απο την αρχή (γιάυτή την εντολή). Μπορείς να δοκιμάσεις και με σφυρίχτρα (κάνε μια αναζήτηση για σφυρίχτρα καλέσματος). Απ'οτι φαίνεται πάντως τη λέξη Ελα την έκαψες. Ξεκίνα ξανά με άλλη λέξη. Στην ενότητα της εκπαίδευσης έχει αρκετά νήματα γι'αυτό το θέμα. Θέλει υπομονή όμως. Πρώτα σε ελεγχόμενο χώρο με λίγα ερεθίσματα και σιγά σιγά προσθέτεις ερεθίσματα. Δεν πας απο το άδειο σαλόνι του σπιτιού σου στην παιδική χαρά! :)

καλή επιτυχία!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Επίσης, αν δεν είσαι (σχεδόν) σίγουρη οτι θα ύπακούσει, μην την φωνάζεις! Ετσι της μαθαίνεις οτι είναι ανεκτό απο σένα να μην έρχεται.
 


stelloo

Well-Known Member
19 Μαϊου 2010
99
1
είναι λιγούρα; :D
Αν ναι, πάρε μεζεδάκια κ ξεκίνα να τη φωνάζεις σε άσχετα χρονικά διαστήματα, οπότε όταν έρχεται θα κερδίζει τη λιχουδιά της!

έτσι θα ξέρεις ότι όταν τη φωνάζεις, πρόκειται για καλό :)

επίσης, μπορείς να το ξεκινήσεις αυτό κ μονος σου οταν εισαι μαζί της, με 10 μετρο λουρί, να το μάθει εκεί πρώτα κ μετά οταν έχει κ άλλους εξωτερικούς παράγοντες.

Επίσης, εκεί που παίζει κ σε ''γράφει'' όπως λες, έχεις δοκιμάσει να κρυφτείς κ να δεις την αντίδρασή της;

Εγώ μία φορά το'χω κάνει στη λώρα όταν ήταν πιο μικρή γιατί περπατάγαμε στο βουνό κ είχε πάει πιο μπροστά κ από την τρομάρα που πέρασε μέχρι να με βρει δεν το ξαναέκανε ποτέ :p
Τώρα έρχεται κάθε λεπτό κ τσεκάρει πού είμαι.;)

Όσο για τα χάδια, μπορεί να είναι στο ταπεραμέντο του σκύλου αυτό. Να'ναι πιο... ανεξάρτητη.
Πάντα έτσι ήταν;
Ειναι πολυ λιγουρα κυριως με ζαμπονακια!!
Καθε μερα κανουμε εκπαιδευση στο "ελα" και σε αλλα και τα κανει ολα τελεια!Ακομα και στη βολτα την απογευματινη που δεν εχει σκυλια μακουει πολυ και αν παω να φυγω πιο περα μ΄ακολουθει..αλλα οταν ειναι με σκυλια πεφτει γραψιμο!!Οποτε ειναι επιλογη της να με γραφει ενω ξερει τι σημαινει η εντολη, ετσι ξεδιαντροπα η κουραδα!!
Και επισης αν μια φορα της δωσω ζαμπονακι οταν ειμαστε με τα σκυλια για το "ελα" μετα ερχεται..αλλα δεν θελω να το κανει γι'αυτο.Προτιμω να θελει να ερθει.Αυτο που λες να της κρυφτω θελω καποια στιγμη να το κανω αλλα δεν θα της δημιουργησω λιγακι αγχος?
Τα χαδια τα αντεχει για 1 λεπτο το πολυ και ειναι 4 μηνων!!προτιμαει τα παιχνιδια!
 


stelloo

Well-Known Member
19 Μαϊου 2010
99
1
Βάλε το σε λουρί των 10μ και άνω. Πηγαινε το στο πάρκο και εκεί που παίζει φώναξε "Έλα" με μικρό τίναγμα (μικρό), αν δεν έρθει ας πούμε την δεύτερη φορά στο τρίτο "Ελα" τίναγμα και μάζευε το λουρί.
Γενικά τα πάρκα είναι δύσκολο μέρος για εκπαίδευση επειδί όλα τα σκυλιά είναι "ανεξέλεγκτα"
Μπορω ομως να την διορθωνω ετσι απο τωρα που ειναι 4 μηνων??
 


stelloo

Well-Known Member
19 Μαϊου 2010
99
1
Κακώς την αφήνεις ελεύθερη αν δεν άκούει στο έλα 100%. Είναι πολύ επικίνδυνο. Ξεκίνα εκπαίδευση απο την αρχή (γιάυτή την εντολή). Μπορείς να δοκιμάσεις και με σφυρίχτρα (κάνε μια αναζήτηση για σφυρίχτρα καλέσματος). Απ'οτι φαίνεται πάντως τη λέξη Ελα την έκαψες. Ξεκίνα ξανά με άλλη λέξη. Στην ενότητα της εκπαίδευσης έχει αρκετά νήματα γι'αυτό το θέμα. Θέλει υπομονή όμως. Πρώτα σε ελεγχόμενο χώρο με λίγα ερεθίσματα και σιγά σιγά προσθέτεις ερεθίσματα. Δεν πας απο το άδειο σαλόνι του σπιτιού σου στην παιδική χαρά! :)
Ειναι τοσα σκυλια και παιζουνε ολα ελευθερα οποτε δεν νιωθω καλα να την κραταω δεμενη..και επισης μπορει να μην ερθει αλλα ξερει τα ορια που θα απομακρυνθει και δεν φευγει και ακουει πολυ καλα το "εδω" που σημαινει να μεινει στο χωρο που ειμαστε. Ετσι κι αλλιως με 10 σκυλια παρεα που θα βρει καλυτερα!!

Λες να την εκαψα την εντολη?για να ειναι μια εντολη εγκυρη πρεπει να την κανει παντα??
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Η εντολή σίγουρα είναι καμένη...κάθε φορά που χρησιμοποιούμε μια εντολή και ο σκύλος δεν έκτελεί, αυτή καίγεται όλο και περισσότερο!Μαθαίνει ότι και να μην την εκτελέσει δεν τρέχει κάστανο οπότε και τελικά αδιαφορεί πλήρως για αυτή!


Κι εγώ θα συμφωνήσω ότι αν ο σκύλος δεν εκτελεί σωστά αυτή την εντολή δεν πρέπει να λύνεται ποτέ σε μη περιφραγμένο κι ελεγμένο χώρο!
Ποτέ δεν ξέρεις ποιο ερέθισμα μπορεί να την προκαλέσει και να αρχίσει να τρέχει, να κυνηγά μια γάτα ή δεν ξέρω τι άλλο....
 


stelloo

Well-Known Member
19 Μαϊου 2010
99
1
Ψαχνω στην αναζητηση αλλα δεν βρισκω κατι για καμμενες εντολες..αν γνωριζει καποιος λινκ θα το εκτιμουσα!!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Eννοούσα να ψάξεις για "σφυρίχτρα καλέσματος".... οχι για καμμένες εντολές (δεν υπάρχει αμφιβολία επ'αυτού, είναι καμμένη, αποδέξου το.)

Ειναι τοσα σκυλια και παιζουνε ολα ελευθερα οποτε δεν νιωθω καλα να την κραταω δεμενη..και επισης μπορει να μην ερθει αλλα ξερει τα ορια που θα απομακρυνθει και δεν φευγει και ακουει πολυ καλα το "εδω" που σημαινει να μεινει στο χωρο που ειμαστε. Ετσι κι αλλιως με 10 σκυλια παρεα που θα βρει καλυτερα!!
με αυτή τη λογική, ο σκύλος σου δε θα μάθε ποτέ να σε ακούει. μια μέρα αν αυτό γίνει στο λάθος μέρος, μπορεί να στοιχήσει τη ζωή του. Ηαπόφαση είναι δική σου.

Ο σκύλος σου έρχεται σε σένα μόνο οταν δεν έχει κάτι καλύτερο να κάνει. Δεν υπολογίζει και πολύ τη σχέση σας και σίγουρα δεν υπολογίζει εσένα ως αρχήγό (και έιναι και κουτάβι.... τι θα γίνει όταν μεγαλώσει?). Εχεις πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα απο το γεγονός οτι δεν έρχεται στις συγκεκριμένες συνθήκες κατα τη γνώμη μου.Αν όμως εσύ δε δίνεις την πρέπουσα σημασία, γιατί να δώσει αυτός? :)
 


stelloo

Well-Known Member
19 Μαϊου 2010
99
1
Eννοούσα να ψάξεις για "σφυρίχτρα καλέσματος".... οχι για καμμένες εντολές (δεν υπάρχει αμφιβολία επ'αυτού, είναι καμμένη, αποδέξου το.)
Οχι το αποδεχομαι απλα νομιζα οτι επρεπε να ψαξω για καμμενες εντολες..

Ο σκύλος σου έρχεται σε σένα μόνο οταν δεν έχει κάτι καλύτερο να κάνει. Δεν υπολογίζει και πολύ τη σχέση σας και σίγουρα δεν υπολογίζει εσένα ως αρχήγό (και έιναι και κουτάβι.... τι θα γίνει όταν μεγαλώσει?). Εχεις πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα απο το γεγονός οτι δεν έρχεται στις συγκεκριμένες συνθήκες κατα τη γνώμη μου.Αν όμως εσύ δε δίνεις την πρέπουσα σημασία, γιατί να δώσει αυτός? :)
Στεναχωρεθηκα πολυ με αυτο που ειπες:(:(:(..και νιωθω χαομενη..Τι να κανω δηλαδη??να ειμαι πιο αυστηρη για να καταλαβει οτι ειμαι απο πανω?γιατι την αγαπη μου γι'αυτην πιστευω την καταλαβαινει.Ισως ειμαι παραπανω μαλακη μαζι της απ'οσο πρεπει.
Αν δε βαριεσαι και εχεις χρονο αναλυσε λιγο το θεμα του μεγαλυτερου προβληματος
:(:(:(
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Παιδιά μην υπερβάλλετε, 4 μηνών είναι, έχει περιθώρια να μάθει.

Να σας υπενθυμίσω το άρθρο του Gaia Lykaia
4ο με 8ο μήνα
Το κουτάβι αρχίζει να δοκιμάζει τα φτερά του. Μπορεί ξαφνικά να μην υπακούει στο όνομα του ή όταν το φωνάζουμε. Τα δόντια του ακόμα αλλάζουν. Τα κανονικά του δόντια μπορεί να εμφανίσθηκαν μέχρι τον 6ο μήνα, αλλά δεν θα έχουν καταλήξει στη σωστή τους και μόνιμη θέση μέχρι τον 10ο μήνα, οπότε θα συνεχίσει να έχει ανάγκη να μασάει πράγματα.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ξεκινά βασική υπακοή να συμμαζευτεί!Είναι λίγο περίεργη η ηλικία αυτή γιατί είναι μεταβατική!Ανάλογα με τον σκύλο ο εκπαιδευτής ξέρει και βλέπει αν πρέπει να πιεστεί ο σκύλος για να εκτελέσει μια εντολή!Η μικρή σου έχει αποκτήσει ανοχή στην εντολή και πρέπει να της βάλεις όρια!Απλώς είναι μόλις 4 μηνών και δεν ξέρεις τι να κάνεις,να συνεχίσεις την ανοχή η να την πιέσεις!Πάντως δεν ωφελούν τα μιξ που κάνεις!
Μην κανείς το λάθος να συγκρίνεις το σκύλο σου με κάποιον άλλο!Είναι πολλά θέματα που μπορεί ένας σκύλος που συναντάς στο πάρκο που πηγαίνεις να υπακούει και η δικιά σου όχι!Παίζουν πολλά ρόλο!Γι αυτό επικεντρώσου στην δική σας σχέση!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Οχι το αποδεχομαι απλα νομιζα οτι επρεπε να ψαξω για καμμενες εντολες..



Στεναχωρεθηκα πολυ με αυτο που ειπες:(:(:(..και νιωθω χαομενη..Τι να κανω δηλαδη??να ειμαι πιο αυστηρη για να καταλαβει οτι ειμαι απο πανω?γιατι την αγαπη μου γι'αυτην πιστευω την καταλαβαινει.Ισως ειμαι παραπανω μαλακη μαζι της απ'οσο πρεπει.
Αν δε βαριεσαι και εχεις χρονο αναλυσε λιγο το θεμα του μεγαλυτερου προβληματος
:(:(:(
καλέ δεν το είπα για να στενοχωρηθείς! μη χειρότερα!! :) Απλά θεωρησα οτι ίσως δεν έχεις δώσει την πρέπουσα προσοχή στο θέμα και περιμένεις να σε ακούει κι εξω απο το σπίτι επειδή σ'ακούει μέσα! Καμία σχέση! Πρέπει να το δουλέψεις σταδιακά! :) Οντως, είναι πράγματι πολύ μικρός. Αλλά αφού έχεις την ευκαιρία, χτίσε μια σωστή σχέση απο τώρα! :) Οταν είπα μεγαλύτερο πρόβλημα αυτό εννοουσα... οτι ίσως έχετε θέματα ιεραρχίας, αλλά εντάξει ήταν υπερβολικό το σχόλιο με δεδομένο οτι ο σκύλος είναι 4 μηνών.

Προτείνω να διαβάσεις σιγά σιγά την ενότητα της εκπαίδευσης και συμπεριφοράς. Θα βρεις πολλές ενδιαφέρουσες συζητήσεις. Ξεκίνα απ'αυτή με τη σφυρίχτρα.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Η εντολη καιγεται επειδη δεν διορθωνεται η μη εκτελεση. Μπορει να καει καλλιστα και από την υπερμετρη και ασκοπη χρηση. Δεν είναι ρομποτ ο σκυλος.

Το κουταβι σου μπορει να είναι ανεξαρτητο, παιχνιδιαρικο και φιλοπεριεργο σαν χαρακτηρας.
Τα άλλα κουταβια μπορει να τρεχουν στον ιδιοκτητη τους λογω ανασφαλειας, λογω περισσοτερου σεβασμου, δεσιματος, καλυτερης δουλειας, μπορει να εχουν ηδη περισσοτερη εκτονωση και να μην κανουν σαν παλαβα όταν τα αφηνουν ελευθερα.

Για τα μεγαλυτερα δεν μπορεις να ξερεις παντα τον χαρακτηρα τους, την εκπαιδευση που τους εχει γινει, τι ειδους ιδιοκτητη εχουν.

Το ΕΛΑ σε περιβαλλον με μεγαλα ερεθισματα και αποσπαστικα στοιχεια (distractions) είναι το επιστεγασμα της υπακοης. Ζητας πολλα από ένα κουταβι 4 μηνων.
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
σωστά είναι μικρός ακόμα.μη έχεις τόσες μεγάλες απαιτήσεις από τώρα.
βεβαία να προσέξεις μην μάθεις στον σκύλο σου να σε αγνοεί,ειναι πολύ εύκολο αυτό.
για εμένα ξεκίνα με μια καινούρια λέξη και προσπάθησε να την λες μόνο όταν είσαι σίγουρος πως θα ακούσει έτσι σιγα σιγά θα του γίνει συνήθεια να έρχετε με το άκουσμα της εντολής.

γενικά δεν νομίζω πως είναι η πιο εύκολη εντολή το έλα.
χρειάζεται να έχεις καλή σχέση με τον σκύλο σου και να σε εμπιστεύεται 100%
μην το παρακάνεις δίνοντας διαρκώς εντολές γιατί βαρεθεί.2-3 καλά επιτυχημένα έλα στην κάθε βολτα είναι αρκετά.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Μιλαμε για 4 μηνων κουταβι....??
Εμενα οχι ελα δεν ακουγε αλλα και με το ονομα του να τον φωναζα ουτε καν γυρναγε... μονο τον ηχο των ταπερ και της κατσαρολας αναγνωριζε !! Ερχοταν τρεχοντας!:p
Συμφωνω με dog.crime. Το ελα προυποθετει "δεσιμο" σκυλου και ιδιοκτητη. Επισης εαν απο τοσο μικρα απαιτουμε τα σκυλακια μας να εκτελεσουν εντολες, "καψαμε" και τις εντολες και πιθανον τα σκυλια μας.
Οτι μαθαινει σε αυτη την ηλικια θα πρεπει να ειναι μεσω παιχνιδιου. Ενα υγιες κουταβι μονο το φαι, το παιχνιδι και τον υπνο πρεπει να εχει στο νου του. Ετσι μας ελεγε ο εκπαιδευτης μας.