ΔΙΑΡΡΟΙΕΣ για πάνω από μια βδομάδα


christina287

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2011
133
0
Καλησπέρα. Το σκυλί μου έχει περίπου 10 μέρες που κάνει διάρροιες σαν πουρέ με βλέννα. Είχα επικοινωνήσει με την κτηνίατρο και μου είχε πει να του δώσω 2 μέρες ρύζι. Μετά απο αυτό ηταν πάλι φυσιολογικά τα κακάκια του αλλά μετά από λίγες μέρες άρχισε πάλι τα ίδια. Με το που του δίνω ρύζι σταματάνε οι διάρροιες αλλα μετά ξαναρχίζουν.
Όταν ξεκίνησαν του είχε δώσει salospir η κτηνίατρος και τα κόψαμε μήπως έφταιγαν αυτά. Αλλά το πρόβλημα τελικά συνεχίζεται.
Η αλήθεια είναι ότι στην βόλτα έφαγε χόρτα και κακά αλόγου και επίσης έφαγε ένα μπαλάκι του τέννις ολόκληρο.
Η κτηνίατρός μας αύριο επιστρέφει και θα τον πάω να τον δει αλλά θα ήθελα και τη δική σας γνώμη.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Αστον νηστικό μέχρι να τον δει ο γιατρός.
Μόνο νερό. Τίποτα άλλο.
Και ρώτα τον, μήπως θέλει να του πας δείγμα για καλλιέργεια.
 




christina287

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2011
133
0
Πηγαμε σημερα στην κτηνίατρο και ειπε να του δινω ρυζι και κοτοπουλο για μια βδομαδα μεχρι να παρει στις 15 αυγουστου το drontal και να δουμε μηπως χρειαζεται αποπαρασιτωση επειδη εφαγε τα κακα του αλογου.
 


christina287

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2011
133
0
Πότε το έφαγε αυτό ? Το σαλοσπίρ γιατί το έπαιρνε ?
Το μπαλακι το εφαγε πριν 2 μερες!! Και τα salospir του τα ειχε δωσει η κτηνιατρος γιατι εχουμε ενα προβληματακι με τα πισω ποδια. Εχω γραψει και σε αλλο θεμα γι αυτο το προβλημα, το οποιο ψαχνω απο οταν ηταν 3 μηνων και δεν εχω βγαλει ακρη. Μου ειπαν απο το φορουμ για εναν κτηνιατρο ειδικο στις δυσπλασιες στη θεσσαλονικη και 20 αυγουστου θα παμε κι εκει να το κοιταξουμε.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Οποτε έχει πρόβλημα ο σκύλος να δίνεται ρύζι με κοτόπουλο... Δεν κρατήθηκα αλλά αυτές οι "επιστημονικές" θεραπείες με κάνουν να αναρωτιέμαι αν πράγματι οι κτηνίατροι ενδιαφέρονται για την υγεία του σκύλου ή απλά να κρύψουν τα συμπτώματα.

Χρηστίνα όπως έγραψε η mareco νηστεία μέχρι να πάει στον γιατρό. Ούτε ρύζι, ούτε γιαούρτη, τίποτα.
Πάρε και 2-3 δείγματα απο τα κόπρανα του σκύλου να τα εξετάσει για παράσιτο.

edit: Τώρα είδα το τελευταίο σου ποστ. Για ποιό λόγο να μη πάρεις τώρα Drontal αν έχει παράσιτο ο σκύλος? Ο γιατρός έκανε εξέταση ή απλά θα δίνει θεραπείες και ότι του κάτσει στην τύχη?
 


christina287

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2011
133
0
Εχει κάνει το εμβολιο το guardian που καλυπτει για ενα χρονο και απο κει και περα περνει καθε 3 μηνες ενα χαπι και πρεπει να το παρει στις 15 Αυγουστου. Δειγμα απο τα κοπρανα δεν πηρε αλλα της ζητησα να κανουμε αιματολογικες και του πηρε αιμα αν και μου ειπε οτι δεν χρειαζεται. Επισης μας εδωσε και αντιβιωση. Δε θυμαμαι το ονομα, θα το δω και θα το γραψω.
Δεν ανεφερε κατι αλλο.. μονο οτι θα περιμενουμε να δουμε αν θα εχει σκουλικι. Αυριο θα παρουμε και τα αποτελεσματα απο τις αιματολογικες.
Τι αλλο μπορω να κανω?
 




christina287

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2011
133
0
Βγηκαν οι εξετασεις μας και τελικα δεν χρειαζεται αντιβιωση εχει ομως αυξημενη cpk. Με φυσιολογικές τιμες 14-120 εχουμε 364. Μας ειπε οτι αυτη η τιμη αφορα μυοπαθεια.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.132
Μηνύματα
896.037
Μέλη
19.944
Νεότερο μέλος
Stelios Krani