"Δεν θέλω σκυλί για εκθέσεις"


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Σχετικά με τους Αμερικανούς εκτροφείς: για να πάρεις σκύλο τους πρώτον κάνεις αίτηση. Σου ζητούν να τους πεις ακριβώς τι τον θέλεις και να δώσεις συστάσεις τις οποίες και ελέγχουν. Εάν πεις ότι θέλεις σκύλο που να είναι μεν εκθεσιακός, δεν πρόκειται όμως να τον κατεβάσεις σε έκθεση, τότε δε στον δίνουν που να χτυπηθείς. Θα προτιμήσουν άτομο που θα πάει στην έκθεση. Θα σου δώσουν δε σκύλο που έχουν κρίνει ότι κάνει μόνο για συντροφιά, εφόσον θέλεις σκύλο για συντροφιά και ναι, θα τον πάρεις μεν φθηνότερα αν και όχι πάρα πολύ φθηνά. Το ίδιο κάνουν και οι σωστικοί όμιλοι τις λίγες φορές που κάποιος σκύλος με γνωστό pedigree, ίσως και περγαμηνές καταλήξει σ' αυτούς (όχι βέβαια διότι τον παράτησαν αδέσποτο, προφανώς έχει χαρτιά). Είχα ενδιαφερθεί για έναν Αυστραλέζο πριν δω την αγγελία για το Μουφ πέρσυ το καλοκαίρι, ο οποίος ήτανε και πρωταθλητής agility. Έγραψα αλλά μου απαντήσανε ότι αν και είχα εγκριθεί για να πάρω σκύλο, δε μου δίνανε σκυλί που να παίρνει μέρος σε αθλήματα εφόσον εγώ είμαι άσχετη με αυτά (που τότε όντως ήμουνα τελείως) διότι θα προτιμήσουν κάποιον που ασχολείται. Πιστεύω ότι κάνανε καλά. Επίσης αν πάρεις από εκτροφέα θα υπογράψεις συμβόλαιο ότι σε περίπτωση που δε θες το σκύλο πρέπει να τους τον επιστρέψεις. Επιπλέον ελέγχουν από καιρό σε καιρό εάν υφίσταται ακόμα ο σκύλος.
Συγνώμη καταλαβαίνω ότι η συζήτηση τώρα θα πάει αλλού μετά την παρέμβαση του promithea αλλά εγώ σήμερα διάβασα το παραπάνω κείμενο της sara και θεωρώ ότι πρέπει εδώ να κάνουμε μια μικρή αλλά χρήσιμη σύγκριση μεταξύ του Ελλάντα και του υπόλοιπου κόσμου ...:mad::mad::mad:

sara αν έχεις την καλοσύνη γράψε μας και κανένα άλλο τέτοιο ''εξωτικό'' για το πως παίρνουν τους σκύλους τους έξω και με ποιές προυποθέσεις και πως τελοσπάντων λειτουργεί το όλο σύστημα να εκνευριστούμε λίγο:p
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Ποίος είναι ο καλύτερος;
Αυτός που ξέρει την φυλή και δεν θέλει να κατεβάσει το σκυλί σε εκθέσεις (δεν είμαι κατα των εκθέσεων).
Η αυτός που θέλει τον υπέροχο εκθεσιακό σκύλο δεν ξέρει την φυλή αλλά είναι διατεθειμένος να κατεβαίνει σε εκθέσεις;
Eγώ προσωπικά πάντως δεν θα έδινα ποτέ κουτάβι σε κάποιον που θα ήξερα ότι θα το βάλει σε ένα κένελ για όλη του την ζωή, και ας κατέβαινε σε εκθέσεις, και ας ανέβαζε την εκτροφή της φυλής. Θα προτιμούσα τον άλλον που θα κοιμόταν μαζί του στο κρεβάτι του. Πρώτα και πάνω απο όλα πρέπει να μπαίνει η αγάπη μας για τα σκυλιά, γι' αυτό ξεκινήσαμε αυτήν την "περιπέτεια" όλοι άλλωστε.
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Προμηθέα, αναφέρομαι σε DNA test σαν κι αυτό που άμα κάνουμε εσύ κι εγώ θα μας βγάλει ανθρώπους και όχι μισούς ανθρώπους και μισές μαϊμούδες.:D Και ναι, γίνεται να ξεχωρίσεις φυλές στους ανθρώπους, π.χ. έχουν αναγάγει ολόκληρο το ανθρώπινο είδος σε επτά,
@Sara West
οι περισσότεροι, αν όχι όλοι οι σημερινοί καθαρόαιμοι σκύλοι είναι στην ουσία ημίαιμοι, διότι αποτελούν ένα μίγμα πολλών σκύλων. Άρα αν έχεις ένα παρόμοιο κοκτέιλ, αυτό θα μπορούσε να λειτουργήσει παραπλανητικά για μια πιθανή εξέταση. Βλέποντας στο DNA ζημαρικά, κιμά, τυρί και μπεσαμέλ συμπερασματικά λες πως πρόκειται για παστίτσιο, θα μπορούσαν όμως να είναι και Λαζάνια στα οποία έχουμε βάλει μπόλικη μπεσαμέλ. Άρα συμπερασματικά σου είπαν πως πρόκειται για Αυστραλό Ποιμενικό!
Όσον αφορά στο μιτοχονδριακό DNA που γίνεται στους ανθρώπους, θα πρέπει να ξέρεις πως βάσει του DNΑ έχει γίνει προσπάθεια να διαχωριστούν οι φυλές σε κάποιες βασικές, αλλά έχει αποδειχτεί ουτοπικό στην ουσία, αφού λείπει σημαντική γνώση για ένα κομμάτι του κώδικα. Άσε που έχει χαρακτηριστεί και ρατσιστικό από πολλούς.
Έχουμε σαν παράδειγμα την παρόλα των βορείων γειτόνων μας που πήραν σαν βάση τα γονίδια HRL του DNA Νεοελλήνων για να αποδείξουν πως η καταγωγή μας ουσιαστικά είναι από την Αιθιοπία και πως το συγκεριμένο γονίδιο (πρόκειται ουσιαστικά για το DRB1 και τους απλότυπους Ε3Β και , R) βρίσκεται σε αυτήν την ποσότητα μόνο στους Έλληνες σε σχέση με όλους τους άλλους Μεσογειακούς λαούς. Λησμόνησαν όμως να αναφέρουν πως ακριβώς το ίδιο γονίδιο βρέθηκε και στο DNA των Ιαπώνων. Άρα έχουμε ένα γονίδιο που υπάρχει στους Αιθίοπες (Αφρικανική Νεγροειδής με γεογραφικό προσδιορισμό Υπο-Σαχάρας) και βρίσκεται σε μια μόνο μεσογειακή φυλή (Καυκάσια - με γεογραφικό προσδιορισμό Μεσογειακό) και σε μία μόνο φυλή της Άπω Ανατολής (Μογγολοειδής με γεογραφικό Προσδιορισμό Άπω Ανατολής). Αυτό δεν περιπλέκει λίγο τα πράγματα?
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Sara, για βάλε κανα λινκ για τα στοιχεία στα οποία στηρίζεται η εξέταση..... τι ακριβώς μετράνε; (δηλ. τι γονίδια χρησιμοποιούν ως markers?) Οφείλω να ομολογήσω οτι κι εμένα ύποπτο μου φαίνεται, αλλά δεν είναι και απίθανο..... πχ με φυλογεννετική ανάλυση μπορούν να διαχωριστούν υποπληθυσμοί ενος είδους, οπότε θεωρητικά μπορεί να γίνει και για ράτσες σκύλων..... αναμένω περισσότερες πληροφορίες....:)

YΣ: Εννοώ επιστημονικό λινκ, όχι εμπορικό..... τέτοια υπάρχουν πολλά....
 
Last edited:


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
sara αν έχεις την καλοσύνη γράψε μας και κανένα άλλο τέτοιο ''εξωτικό'' για το πως παίρνουν τους σκύλους τους έξω και με ποιές προυποθέσεις και πως τελοσπάντων λειτουργεί το όλο σύστημα να εκνευριστούμε λίγο:p
Γιατί να εκνευριστούμε? Αφού και στην Ελλάδα έτσι δίνουν οι εκτροφείς τους σκύλους! Αυτό δεν έγραψε και η Dr. Zhivago παραπάνω? Φυσικά δε μιλάμε σε καμιά περίπτωση για "ερασιτέχνες" και puppy mills αλλά για επαγγελματίες χομπίστες ή μη.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
@Sara West
οι περισσότεροι, αν όχι όλοι οι σημερινοί καθαρόαιμοι σκύλοι είναι στην ουσία ημίαιμοι, διότι αποτελούν ένα μίγμα πολλών σκύλων. Άρα αν έχεις ένα παρόμοιο κοκτέιλ, αυτό θα μπορούσε να λειτουργήσει παραπλανητικά για μια πιθανή εξέταση. Βλέποντας στο DNA ζημαρικά, κιμά, τυρί και μπεσαμέλ συμπερασματικά λες πως πρόκειται για παστίτσιο, θα μπορούσαν όμως να είναι και Λαζάνια στα οποία έχουμε βάλει μπόλικη μπεσαμέλ. Άρα συμπερασματικά σου είπαν πως πρόκειται για Αυστραλό Ποιμενικό!
Αυτό το σκέφτηκα κι εγώ όταν διάβαζα τι αχταρμάς υπάρχει πίσω από τον Αυστραλό Ποιμενικό. Περαιτέρω διάβασμα μου έδειξε ότι γίνεται αναγνώριση. Επιπλέον έχω και πείρα αυτής: αφού ΔΕΝ είπα του εργαστηρίου τι δείγμα τους έστελνα (θα μπορούσα π.χ. να τους έστελνα δικό μου ή μαϊμούς). ΠΩΣ μου στείλανε πίσω χαρτί ότι τους έστειλα Αυστραλέζο? Και γιατί όσοι κτηνίατροι εξέτασαν το Μουφ μέχρι τώρα, τον βγάλανε καθαρόαιμο? Και άλλη ερώτηση: αφού ΔΕΝ ξέρουμε από πού κρατάει η σκούφια του Μουφ, πώς είναι δυνατόν να αποκλείσουμε οποιαδήποτε καθαρόαιμη πιθανότητα (όχι ότι με καίει ιδιαίτερα, το Μουφ, είπαμε, είναι εκπάγλου καλλονής και τεραστίας μορφώσεως!:D).

Στους υπόλοιπους που ζητάνε περισσότερες πληροφορίες: να πάρω καλύτερα τηλέφωνο πρώτα τη φιλενάδα κτηνίατρο/ειδικό στη γενετική και να τη ρωτήσω? Αυτή σίγουρα θα μου δώσει καλύτερο link απ' ό,τι εγώ. Θα πρέπει να τη βρω πρώτα όμως και αυτό δεν το λέω για να αποφύγω. Το θέμα με ενδιαφέρει και μένα.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Eγώ προσωπικά πάντως δεν θα έδινα ποτέ κουτάβι σε κάποιον που θα ήξερα ότι θα το βάλει σε ένα κένελ για όλη του την ζωή, και ας κατέβαινε σε εκθέσεις, και ας ανέβαζε την εκτροφή της φυλής. Θα προτιμούσα τον άλλον που θα κοιμόταν μαζί του στο κρεβάτι του. Πρώτα και πάνω απο όλα πρέπει να μπαίνει η αγάπη μας για τα σκυλιά, γι' αυτό ξεκινήσαμε αυτήν την "περιπέτεια" όλοι άλλωστε.

Συμφωνώ! Αυτό το θεωρώ δεδομένο...
... δεν θα έδινα σε κανέναν σκύλο αν δεν πίστευα πως θα ήταν πραγματικά ευτυχισμένοι μαζί. ΜΕΤΑ έρχονται ΟΛΑ τα υπόλοιπα (πχ, εκθέσεις, εργασίες, σπορ κλπ).
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Και άλλη ερώτηση: αφού ΔΕΝ ξέρουμε από πού κρατάει η σκούφια του Μουφ, πώς είναι δυνατόν να αποκλείσουμε οποιαδήποτε καθαρόαιμη πιθανότητα (όχι ότι με καίει ιδιαίτερα, το Μουφ, είπαμε, είναι εκπάγλου καλλονής και τεραστίας μορφώσεως!:D).
δεν μπορούμε να το αποκλείσουμε, αλλά δεν μπορούμε και να το επιβεβαιώσουμε! :)

Η ουσία είναι όμως όπως ακριβώς την έθεσες:
Το Μουφ είναι ο σκύλος σου και σαν τέτοιος είναι ο καλύτερος σκύλος του κόσμου! Ακριβώς όπως για μένα ο δικός μου σκύλος είναι ο καλύτερος του κόσμου κ.ο.κ.!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Η αλήθεια είναι ότι εμένα θα με ενδιέφεραν ιδιαίτερα αυτά τα link!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
ΟΚ, κοίταξα πρόχειρα εγώ που ΔΕΝ είμαι κτηνίατρος και βρήκα τα εξής:

Ο Αμερικανικός Κυνολογικός Όμιλος προσφέρει DNA τεστ για να εξακριβωθούν τα pedigrees καθαρόαιμων. Επειδή οι εκθέσεις και οι σκυλοδιαγωνισμοί αποτελούν billion dollar industry, πρέπει να υποθέσω, ως μη κτηνίατρος, ότι το τεστ είναι ακριβές. Συγκεκριμένα το άρθρο που διάβασα σε έγκυρη εφημερίδα (http://www.usatoday.com/news/nation/2007-05-23-dna-testing-dogs_N.htm) γράφει τα εξής:

Genetics are a big deal in the world of purebred animals. The American Kennel Club has long offered DNA testing to confirm parentage — at $40 a test — using a cheek swab. The club keeps a DNA library of over 100,000 dogs on file, allowing breeders to investigate pedigree claims.
Τι λένε τώρα οι κτηνίατροι του άρθρου:



Most professionals see the tests as providing a fun fact. "Does it really matter? In reality, no. But some people want to know," says Bonnie Beaver, former president of the American Veterinary Medical Association.


Neither of the commercial tests probably would stand up in court, she said. With numerous cities and counties banning breeds considered dangerous, it's unclear how courts will rule if an owner makes a claim that a dog isn't, for example, a pit bull based on these tests, says Beaver, a professor of Small Animal Medicine at Texas A&M University in College Station.
Όμως λένε και το παρακάτω που ενδιέφερε εμένα:



The tests might help owners and veterinarians watch for breed-specific problems, says Marty Becker, author and veterinarian. For example, corgis, dachshunds and basset hounds are prone to obesity. Boxers tend to get cancer. Golden retrievers have skin problems. Knowing a dog was a certain breed that was at risk would help "prevent rather than treat, which is always preferable," Becker says.
Πάντως εξεπλάγην που διάβασα ότι τα pit bulls τα έχουνε απαγορέψει ορισμένες κομητείες!

Την εξήγηση για το πώς δουλεύει το τεστ την προσφέρει και ο Αμερικανικός Κυνολογικός Όμιλος: http://www.akc.org/dna/

Πάντως τεστ κάνουνε τουλάχιστον τα εξής πανεπιστήμια που έχουν πολύ καλές κτηνιατρικές σχολές και βιολογικά τμήματα: University of Missouri-Columbia και Washington State University (εκεί έκανα ένα τεστ του Μουφ), ενώ το συζητάει και το αμερικανικό Υπουργείο Γεωργίας που συνήθως κανονίζει τα περί ζώων, φυτών και άλλων εδώ.

Θα συνεχίσω να κοιτάζω για σελίδες και θα ρωτήσω και τη φίλη μου. Για την ώρα βρήκα διάφορα επιστημονικά άρθρα ιατροδικαστικής και εγκληματολογίας όπου βρίσκουν δείγματα από σκύλους σε εγκλήματα και βρίσκουν σε τι φυλή ανήκουν: http://www.bioone.org/doi/abs/10.2193/0022-541X(2005)69%5B1454%3ADTIAF%5D2.0.CO%3B2?cookieSet=1&journalCode=wild
Προτείνω να κοιτάξετε και τη βιβλιογραφία του διότι οι τίτλοι δίνουν κι αυτοί πληροφορίες για το τι ψάχνουν να βρουν και πώς.

Τώρα που το σκέφτομαι θα μπορούσα να ρωτήσω επ' αυτού φίλο μου που είναι διοικητής της αστυνομίας σε άλλη πολιτεία, αλλά προτιμώ να μην το κάνω διότι μετά θα με πρήξει στις ερωτήσεις γιατί και γιατί (προς τι το ενδιαφέρον για την εγκληματολογία και έτσι), μετά θα έχει γνώμη για την όλη συζήτηση (είναι και κυνόφιλος μέχρι αηδίας) και γενικώς είναι χειρότερος κι από μένα στο να διυλίζει τον κώνωπα. Θα πρέπει να περιμένετε να βρω την κτηνίατρο φίλη που είναι ειδική και στη γενετική (ΚΑΙ ανθρώπων!).

Μπορείτε να κοιτάξετε κι αυτό που είναι επίσης επιστημονικό: http://www3.interscience.wiley.com/journal/118845065/abstract Αν δεν μπορείτε να βρείτε το κυρίως κείμενο και έχετε μόνο την περίληψη, μπορώ ίσως να το βρω εγώ αν έχουμε συνδρομή στο πανεπιστήμιο.

Τέλος, βρήκα και αυτό που είναι ενδιαφέρον: http://www.countyweeklynews.ca/ArticleDisplayGenContent.aspx?e=8254 Ο κτηνίατρος της συγγραφέως τη βοήθησε με το δείγμα και λέει κάποια πράγματα σχετικά με το πώς βρίσκουν τις φυλές.
 
Last edited:




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ενδιαφέρον! Ειδικά το τελευταιο....(γιατί το αλλο του AKC αναφέρεται σε τέστ πατρότητας/μητρότητας). Θα το διαβάσω πιο προσεκτικά και θα επανέλθω....
 
Last edited:


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Αν πράγματι γίνεται έτσι η ανάλυση, τότε δεν είναι μούφα. Promitheas, προφανώς είναι δεδομένο οτι και τα καθαρόαιμα δεν είναι κλώνοι (ιδιο γεννετικό υλικο), αλλά κι αυτά μείγμα (ημίαιμα...). Και μάλιστα αναλύουν τα ποσοστά ετεροζυγωτίας στα καθαρόαιμα.... Διαλέγοντας για την ανάλυση γεννετικές περιοχές που μεταλλάσονται γρήγορα, είναι δυνατόν να διαχωριστούν ομάδες υποπληθυσμών...... γίνεται πολύ συχνά οπως είπα και παραπάνω για φυλογεννετικές αναλύσεις απο τους οικολόγους (τους επιστήμονες, όχι τους πολιτικούς...), που μελετάνε πως εξελίσεται ένα είδος ή ενας πλυθησμός ή οταν θέλουν να αναλύσουν τις σχέσεις των ειδών μεταξύ τους (ποιο προήλθε από ποιο). Απλώς δε φαντάστηκα οτι έχει γινει η ανάλυση και για σκύλους.....

Πάντως φαντάζομαι οτι πρέπει να κοστίζει αρκετά.... Sara, πόσο σου κόστισε εσένα (αν επιτρέπεται)?

Τελος, για να μην τα παρουσιάζουμε όλα ρόδινα, αυτό που με ανησύχησε είναι το εξής:
However, 35 of the 431 mixed breed dogs were assigned with a higher likelihood to one of the purebred populations instead of the mixed breed population.
Ολα καλά με τα καθαρόαιμα (μπορούν να αναγνωρίσουν σε ποια φυλή ανήκουν), αλλά καμιά φορά βγάζουν και τη "μαϊμού" καθαρόαιμη....:)
 
Last edited:


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Εγώ πάντως, αν και το τελευταίο link, που είναι και το μοναδικό που έχει αξία δεν το διάβασα όσο αναλυτικά θέλω, απογοητεύτηκα τελικά...
Το test αυτό θεωρώ ότι έχει να προσφέρει, ίσως και αρκετά, στην κομμάτι της εκτροφής, δηλαδή με γνωστές αφετηρίες, στον εμπλουτισμό της γενετικής δεξαμενής και στην επιλογή των γεννητόρων.
Απο την άλλη θεωρώ όμως ότι στην αντικειμενική κατάταξη "τυχαίων" σκύλων σε φυλές, πολύ λίγα...
Όπως το αντιλαμβάνομαι, μπορεί να πει τι φυλή, ή τι φυλές, έχει τις περισσότερες πιθανότητες να είναι, αλλά όχι κατηγορηματικά ο τάδε σκύλος είναι τάδε ράτσα...
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εγώ πάντως, αν και το τελευταίο link, που είναι και το μοναδικό που έχει αξία δεν το διάβασα όσο αναλυτικά θέλω, απογοητεύτηκα τελικά...
Το test αυτό θεωρώ ότι έχει να προσφέρει, ίσως και αρκετά, στην κομμάτι της εκτροφής, δηλαδή με γνωστές αφετηρίες, στον εμπλουτισμό της γενετικής δεξαμενής και στην επιλογή των γεννητόρων.
Απο την άλλη θεωρώ όμως ότι στην αντικειμενική κατάταξη "τυχαίων" σκύλων σε φυλές, πολύ λίγα...
Όπως το αντιλαμβάνομαι, μπορεί να πει τι φυλή, ή τι φυλές, έχει τις περισσότερες πιθανότητες να είναι, αλλά όχι κατηγορηματικά ο τάδε σκύλος είναι τάδε ράτσα...
Παντως το καθαρόαιμο ή ημίαιμο, δεν είναι ασπρο μάυρο..... υπάρχουν όλες οι δυνατές διαβαθμίσεις. Κάπου πρεπει να μπει το όριο, και ο καλύτερος τρόπος είναι γεννετικά.... Τα τεστ αυτά πάντα μιλάνε με πιθανότητες..... (ακόμα και τα DNA test στους ανθρώπους). Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι ακριβή..... Αν το τεστ βγάλει οτι με 99,9% πιθανότητα ο σκύλος είναι της τάδε ράτσας, εγώ καλύπτομαι....

Επίσης, αυτά τα τεστ όλο και βελτιώνονται οσο αυξάνονται τα δείγματα κάθε φυλής (για κάποιες είχαν μονο 3 ας πούμε) και ο αριθμός των γεννετικών περιοχών που χρησιμοποιούνται (στη συγκεκριμένη περίπτωση μονο 19). Φυσικά το δευτερο κάνει μεγάλη διαφορά και στο κόστος του τεστ.....
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Στο μέλλον δεν ξέρω, αν αυξηθούν οι γεννετικές περιοχές, αν αυξηθούν τα δείγματα αναφοράς, αν, αν ,αν...τότε ναι θα συμφωνήσω κι εγώ!
Αλλά αυτή την στιγμή με τα υπάρχοντα δεδομένα, μόνο 19 περιοχές ελέγχου που λες κι εσύ, θεωρώ ότι ποσοστά της τάξης του 99,9% είναι αστειότητες. με τεράστιο στατιστικό σφάλμα!;)
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Απ' όσο γράφανε στο κιτ που μου στείλανε δεν μπορούνε να αναγνωρίζουνε μόνο τις φυλές που ΔΕΝ έχουνε στη βάση δεδομένων τους. Τώρα το Μουφ μοιάζει με Αυστραλό και Αυστραλό τον βγάλανε και όσοι κτηνίατροι τον είδανε. Ο πρώτος μάλιστα που τον είδε όταν τον βρήκανε αδέσποτο έπρεπε να τους πει τη γνώμη του διότι αλλιώς δε θα τον έπαιρνε ο σωστικός όμιλος για τους Αυστραλέζους. Όσο για το εργαστήριο που έστειλα δείγματα, και πάλι μου τον βγάλανε Αυστραλό χωρίς να τους το πω.

Το τεστ μου στοίχησε 60 δολλάρια. Το άλλο τεστ για την ανίχνευση επικίνδυνων μεταλλάξεων μου στοίχησε 70. Με τις μεταλλάξεις ασχολείται ειδικά το Washington State University. Τα δε δείγματα ζήτησα να τα πάρει η κτηνίατρος του Μουφακίου για να είμαι σίγουρη ότι τα πήραμε σωστά. Το AKC που συγκρίνει το DNA με την τράπεζα δεδομένων του χρεώνει 40 δολλάρια. Τώρα που το σκέφτομαι, μπορεί να τους στείλω δείγματα κι εκεί μήηηηηηηηηπως και βρούμε κανά συγγενή/πρόγονό του. Όχι ότι θέλω pedigree, αλλά είμαι περίεργη. 100.000 δείγματα έχουνε, λέει, δεν είναι όλοι άριστα δείγματα και πρωταθλητές. Μου είχανε ζητήσει να τον γράψω μάλιστα πριν καιρό, αλλά έχω πνιγεί στη δουλειά. Θα ασχοληθώ λοιπόν μαζί τους για διάφορους λόγους την άλλη βδομάδα (έχω να κάνω καταγγελία κατά της κότας του agility όπως με έχουν συμβουλέψει και δεν έχω αδειάσει ακόμα να της κόψω τον κ*λο!).
 


Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
Eγώ προσωπικά πάντως δεν θα έδινα ποτέ κουτάβι σε κάποιον που θα ήξερα ότι θα το βάλει σε ένα κένελ για όλη του την ζωή, και ας κατέβαινε σε εκθέσεις, και ας ανέβαζε την εκτροφή της φυλής. Θα προτιμούσα τον άλλον που θα κοιμόταν μαζί του στο κρεβάτι του. Πρώτα και πάνω απο όλα πρέπει να μπαίνει η αγάπη μας για τα σκυλιά, γι' αυτό ξεκινήσαμε αυτήν την "περιπέτεια" όλοι άλλωστε.

Oυτε εγω και το μεγαλο μου προβλημα ειναι οτι οταν πηρα τον δευτερο σκυλο απο μεγαλο εκτροφειο στην Αμερικη στη συμφωνια ειναι να δωσω ενα κουταβι του με μια απο τις σκυλες μου... Οταν πηρα τον σκυλο(11 μηνων) καταλαβα οτι αυτος ο σκυλος ηταν κλεισμενος σε kennel η λαμψη στα ματια του οταν παιζαμε ηταν απεριγραπτη και η χαρα του... ρωτησα φιλη στο εξωτερικο και που ειπε οτι η Αμερικανα εχει υπεροχους χαρακτηρες, καλα ζωα (βεβαια τα ηξερα ολα αυτα) αλλα ο ανδρας της δε θελει σκυλια στο σπιτι εχει μεγαλα kennels αλλα μπορεις να δει οτι απο τον σκυλο ελειπε η επαφη και η αγκαλια... Πως εγω τωρα θα της δωσω κουταβι πισω οσο και αν με τιμαει αυτο, που ενα σκυλι μου θα δειχτει την Αμερικη... εχω αποφασει να την πληρωσω και να μην της το δωσω... και ελπιζω να δεχτει...
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Έχω δει άτομα που χρημάτισαν κριτές σε εκθέσεις ή διαγωνισμούς και έχουνε σκυλιά που εκτελούν δύσκολες φιγούρες και έτσι. Κι όμως μου θυμίζουν αυτόματα, όχι το σκυλί που λένε είναι ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου. Ίσως κι εκεί να έγκειται ο δισταγμός μου να προχωρήσω πολύ με το Μουφ διότι δε θέλω να χάσει τον αυθορμητισμό του και το παιχνιδιάρικο ύφος του. Είναι σα να γελάει.:)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Έχω δει άτομα που χρημάτισαν κριτές σε εκθέσεις ή διαγωνισμούς
Μπορείς να ονομάσεις κάποιον (με pm) ... γιατί εγώ ασχολούμαι 15 χρόνια με το άθλημα και δεν έχω δεί ούτε έναν (δεν λέω δεν γίνεται - πρόσεξε λέω δεν έχω δεί)