Δεν ξέρουμε τι έχει...


lablover

New Member
4 Ιουλίου 2006
4
0
Gerakas, Greece
Κατ'αρχάς σας ευχαριστώ που μου δίνετε την ευκαιρία να θέσω την ερώτησή μου.
Αφορά το Labrador μου, ετών 7, το οποίο εδώ και μερικές ημέρες παρουσιάζει τα εξής συμπτώματα:
Τρέκλισμα
Αστάθεια
Πέφτει στα καλά καθούμενα
Στα πρώτα 1-2 πεσίματα έτρεμε κι όλας, υποθέτω γιατί τρόμαζε κι αυτός ο άμοιρος
Δεν τρώει το φαγητό του, παρά μόνο αν στέκομαι κυριολεκτικά πάνω από το κεφάλι του δίνοντας του εντολή "φάε το φαΐ σου"
Σήμερα, για πρώτη φορά, εμφανίζει κάτι σε τυμπανισμό, αφού έχει πρηστεί το στομάχι του. Πιάνοντας τον στο στομάχι, με τα δυο μου χέρια (σαν αγκαλιά), ένιωσα σα να τρεμουλιάζει (το στομάχι).
Με πιάνει η ψυχή μου να τον βλέπω να πέφτει χάμω και δεν μπορώ να βρω άκρη τι μπορεί να έχει!
Να σημειώσω ότι κάνει κανονικά τα εμβόλιά του κάθε χρόνο, τακτικά αποπαρρασίτωση, ενώ μαζί του ζει άλλο ένα Labrador, υγιέστατο.
Τρώει ξηρά τροφή, κάποιες λίγες φορές, μαγειρεμένο φαγητό-κόκαλα.

Του έχω κάνει όσες εξετάσεις θεώρησαν, οι δύο κτηνίατροι στους οποίους απευθύνθηκα, ότι χρειάζονται, πλήρη αιματολογικό έλεγχο (και για καλααζάρ) και για δυσπλασίες, χωρίς κάποια να δείξει κάτι ύποπτο.
Τέλος, να αναφέρω ότι πριν 3 μήνες άλλαξε περιβάλλον (μετά από 6 χρόνια), αφού μετακόμισα. Στην αρχή δεν το πήρε και πολύ καλά, αλλά έδειξε στη συνέχεια ότι προσαρμόστηκε.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την πολύτιμη βοήθειά σας!
 




S

SwkDoG

Guest
Φίλε lablover καλώς ήρθες!!... :)

Όσο για το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις αν μπορείς πες μας τι εξετάσεις έχεις κάνει ακριβώς για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε περαιτέρω.
Βέβαια αν τα συμπτώματα επιμένουν καλό θα ήταν να ξαναπάς στον/στην κτηνίατρο σου και να το συζητήσετε και μαζί γιατί μπορεί ο χρόνος να είναι πολύτιμος.

Περιμένω νεότερα και εύχομαι να είναι όλα καλά!... :)
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Για σου lablover !!
Αν το σκυλί σου έχει τόσο βάρια συμπτώματα και η κτηνίατροι που το εξέτασαν δεν βρήκαν τίποτα νομίζω κάλο είναι να πάς το Labrador σε άλλο γιατρό.
Πίνει καθόλου νερό ? Τι κόπρανα έχει ?
Πρόσφατα από λάθος διάγνωση κτηνίατρου πέθανε 2 χρ. ντόμπερμαν μιας φίλης μου.
 


lablover

New Member
4 Ιουλίου 2006
4
0
Gerakas, Greece
Σας ευχαριστώ!Δεν περίμενα τόσο άμεση ανταπόκριση ειλικρινα! :D
Του έκανα ακτινογραφία για δυσπλασία, για καλααζάρ και πλήρη βιοχημικό (αίματος).
Σήμερα του ξεκίνηση ΡΙΜΑΝΤΙΛ, μήπως είναι κάτι μυοσκελετικό (αν και δε δείχνει να πονάει κάπου..) και βλέπουμε είπε ο γιατρός.
Ετοιμάζομαι να πάω και στον τρίτο να δούμε τι θα μας πει κι αυτός..
Πίνει κανονικά νερό και τα κόπρανα του είναι φυσιολογικότατα

Magi, αυτό ακριβώς φοβάμαι κι εγώ και δεν ξέρω τι να κάνω, πέραν από μια τρίτη γνώμη..Νιώθω ότι χάνω πολύτιμο χρόνο!
Dimitris21 πέραν αυτών που του δίνω εγώ δεν έχει πρόσβαση σε τίποτε άλλο φαγώσιμο (μένει σε βεράντα 40μ2 στο 2ο όροφο).
 






nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
τι εγινε τελικα ...εχουμε κανα νεοτερο απο τον σκυλο file lablover...??
 


lablover

New Member
4 Ιουλίου 2006
4
0
Gerakas, Greece
Τίποτε ακόμα, θα κάνει και μια ακτινογραφία τη Δευτέρα και βλέπουμε.Από καρδιά μέχρι καρκίνο και πάει λέγοντας, τίποτα συγκεκριμένο...Και ο χρόνος περνάει.. :cry:
 


S

SwkDoG

Guest
Έχουμε κάποιο νέο σε αυτό το θέμα?...

Με ενδιαφέρει και επιστημονικά,πέρα από ανθρωπιστικά,η εξέλιξη της υγείας του σκύλου.
Όποτε μπορέσεις ενημέρωσε μας...
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
kanena neo apo to labradoraki????

8a proteina mia endoskophsh, enan yperhxo.....

pantws de mou fainontai symptwmata gia muoskeletiko problhma.
kai fobamai oti to rimadyl einai megalo risko, eidika an to skuli upositizetai.
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
δυστηχως η φιλη lablover δεν ξαναμπηκε ...στο φορουμ ...το Labrado-ρακι το χασανε...απο οτι με ενημερωσαν...
 




nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
αντιγραφω τα λογια της φιλης lablover.....

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Μας λύπει πάρα πολύ. Είναι το πρώτο πρωινό που ξυπνάω και δεν είναι στο σπίτι μετά από 7 χρόνια.
Ο γιατρός τον άνοιξε είπε, γιατί ήταν κι αυτός πολύ περίεργος και του βρήκε όγκο είπε, όγκους, για την ακρίβεια, κάπου στο "μεσάντερο", δε συγκράτησα τη λέξη.Αυτά..