Δεν ξερουν τι εχει..Βοηθεια!!!


Neema

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2010
50
0
Κομοτηνή
Γεια σας! Χθες τα ξημερωματα πηγε η αδερφη μου το σκυλακι της (ας πουμε οτι ειναι ενα μαλτεζακι) στην κτηνιατρικη κλινικη στη Θεσσαλονικη με σπασμους, εμετο και διαροια. Τις εχουν κανει απο εχθες ολες τις εξετασεις (κλινικες, αιματολογικες, υπερηχο, ακτινες κλπ.) και μας ειπαν οτι δεν μπορουν να πουν με σιγουρια τι ειναι. Ισως ειναι λενε παγκρεατιτιδα και θα της κανουν τωρα ενα τεστ. Αλλα μας ειπαν οτι και να βγει θετικο δεν θα ειναι σιγουροι αν εχει οντως παγκρεατιτιδα. Εν τω μεταξυ μεχρι τωρα το ποσο για ολα αυτα εχει παει κοντα στα 250€. Σαφως και δεν κανω θεμα για τα χρηματα αλλα μηπως μας δουλευουν? Γιατι αν ηξερα τι γινεται με το σκυλακι μας τοτε σαφως και ουτε καν θα εμπαινα εδω να σας ρωτησω. Αλλα ειμαστε σε απογνωση!!
 


Neema

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2010
50
0
Κομοτηνή
Μολις βγηκαν τα αποτελεσματα και ειναι θετικα για παγκρεατιτιδα. Μας ειπαν οτι ενδεχεται το σκυλακι να μη βγαλει καν την νυχτα. Περιμενουμε να γινει ακομα ενας υπερηχος! Πως γινεται ετσι ξαφνικα γαμωτο???? :.(
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Εύχομαι να πάνε όλα καλά με το σκυλάκι σας.
Δεν έχω τις γνώσεις ούτε το κουράγιο να σας πω κάτι παραπάνω.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Νομιζω οτι καλυτερες απαντησεις απο εκει που βρισκεστε δεν θα σας δωσει κανεις μας απο εδω! Μακαρι πραγματικα να τα καταφερει και να το θυμαστε αυτο σαν μια μεγαλη περιπετεια!

Ενημερωσε μας αν εχεις νεοτερα.
 


Neema

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2010
50
0
Κομοτηνή
Εγινε ο υπερηχος και ειδαν φλεγμονη στο παγκρεας. Της χορηγησαν επιθετικη αντιβιωση η οποια θα δρασει σε 4 ωρες περιπου.. Η καημενουλα ποναει πολυ και ειναι τελειως εξαντλημενη. Θα της κανουν και γαστροσκοπηση και πιθανοτατα θα της αφαιρεσουν την τροφη που υπαρχει στο στομαχι.. Μα ειναι μολις 1 χρονου και κατι λιγο... Σας ευχαριστω για τις ευχες! Ας ελπισουμε οτι θα δειξει δυναμη η ψυχουλα της..
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
έτσι ξαφνικά άρχισε να έχει σπασμούς και διάρροια??? πριν απο χτες το βράδυ το σκυλάκι ήταν μια χαρά?

Πάντως απ`όσο έχω ακούσει, η κτηνιατρική Θεσ/νίκης είναι από τα ελάχιστα αξιόλογα νοσοκομεία ζώων, νομίζω θα κάνουν ότι είναι ανθρωπίνως δυνατό.
 


Neema

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2010
50
0
Κομοτηνή
κανα 2 μερες πριν την επιασε 2-3 φορες ενα τρεμουλο οπως οταν φοβουνται τα σκυλια ή κρυωνουν. Αλλα μετα απο χαδι και αγκαλια σε λιγη ωρα περνουσε. Υπεθεσαν ισως οτι φοβοταν με κατι. Πηραν και τον κτηνιατρο και τους ειπε οτι πιθανοτατα δεν εχει κατι σοβαρο. Την Τριτη εφαγε λιγο πεινερλι και ισως ηταν η αφορμη για να δημιουργηθει ολο αυτο.Τελευταια εφευγε απο κοντα τους και κρυβοταν κατω απο το κρεβατι. Αλλα που να φανταστουν οτι θα εξελισσοταν σε κατι τετοιο? Τι να πω..Με το ζορι ανοιγει η καημενουλα τα ματακια της...
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Τι να πω, εύχομαι να είναι κάτι περαστικό.
Μήπως έτρωγε πολλές βλακίες? Γιατί θυμάμαι όταν είχε φάει η Λάρα μου πολλούς πασατέμπους, η γιατρός είχε κοιτάξει αμέσως το πάγκρεας και μου είχε πει ότι ευτυχώς δεν είχε τίποτα γιατί θα ήταν πολύ σοβαρό να έχει πειραχτεί το πάγκρεας.
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Περαστικά ... :(

Ο κ. Ράλλης είναι κορυφή στην γαστρεντερολογία και προτείνω να βασιστείτε στα λεγόμενά του .

Γαμώτο ... όταν ακούω δυσάρεστες καταστάσεις σε Maltes-άκια με πιάνει κρύος ιδρώτας και σπαράζει η ψυχή μου διότι έχω και εγω και δεν θελω να φανταστώ κάτι τέτοιο :( :(

Περαστικά και θετική σκέψη
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Δυστυχώς αυτά μπορεί να συμβούν, όπως και στους ανθρώπους, έτσι και στα σκυλιά μας. Μακάρι να είναι περαστικά. Το κακο είναι ότι δεν μιλάνε να σου πούνε αν πονάνε η αν δεν αισθάνονται καλά.
 




Neema

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2010
50
0
Κομοτηνή
Σημερα το μεσημερι μας ειπαν οτι ειναι κρισιμη η κατασταση της και οτι κοιμαται συνεχως.. Βεβαια, ενα θετικο (οσο μπορει) ειναι το οτι εφαγε λιγη κονσερβα αλλα περιμενουμε να δουμε αν θα κανει ευκοιλια. Σε κανενα μισαωρο που θα πανε να την δουν τα παιδια θα ξερουμε περισσοτερα. Ας ελπισουμε οτι θα γινει καποιο μικρο θαυματακι για την ψυχουλα μας! Ευχαριστω και παλι!
 


eleutheriaria

Well-Known Member
27 Ιουλίου 2012
300
1
Μόλις είδα το θέμα σας... Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να το ξεπεράσει γρήγορα!! Να μας ενημερώνεις για τις εξελίξεις γιατί θα σας σκεφτόμαστε :(
 


Neema

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2010
50
0
Κομοτηνή
Γεια σας και παλι! Η μικρουλα νοσηλευεται ακομη στην κλινικη. Ειναι καπως καλυτερα αφου αρχισε να τρωει λιγο. Μας ειπαν οτι ισως τελικα επαθε καποια δηλητηριαση που της προκαλεσε φλεγμονη στο παγκρεας. Ακομα δεν μπορουν να πουν με σιγουρια. Μας προεκυψε δυστυχως και ενα αλλο θεμα. Η μικρη τρεμει συνεχεια. Αλλα μιλαμε για πολυ εντονο τρεμουλο σε σημειο να μην μπορει να περπατησει ανετα. Της δινουν απο χθες vomex για να δουν αν βελτιωθει καπως. Τι διαολο συμβαινει ρε παιδια?? Που μπορει να οφειλεται αυτο τωρα? Εχουμε απελπιστει!
 




Neema

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2010
50
0
Κομοτηνή
Alexia σ' ευχαριστω για την απαντηση. Δεν γνωριζα καθολου γαι την ασθενεια αυτη. Ναι, ειναι ενα μικρουλι ασπρο Μαλτεζακι ημιαιμο. Το θεμα ειναι οτι την πηραμε απο τον δρομο το περασμενο Πασχα οποτε δεν ξεραμε τιποτα για το ιστορικο της. Θα ρωτησουμε αυριο τους γιατρους γι αυτο το συνδρομο. Το vomex δεν καταλαβα γιατι το δινουν. Βεβαια θα εξεταστει και απο νευρολογο για να δουμε τι γινεται. Μακαρι να ειναι κατι θεραπευσιμο. Επισης διαβασα και για μια νευρολογικη ασθενεια, την μορβα η οποια ειναι θανατηφορα. Ολες οι ατυχιες σ αυτο το σκυλακι θα τυχουν?? Ελεος δηλαδη!
 




Neema

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2010
50
0
Κομοτηνή
Γεια σας και παλι παιδια! Συγνωμη που αργησα τοσο πολυ να γραψω αλλα ειχα μεγαλο φορτο εργασιας. Απ οτι φαινεται το σκυλακι μας την γλιτωσε!! Τελικα μας ειπαν οτι ισως επαθε καποια τροφικη δηλητιριαση ή απλα ειναι πολυ ευαισθητη με τα λιπαρα φαγητα. Το τρεμουλο εχει περασει σχεδον τελειως. Τρωει κανονικα και ειναι και παλι ζωηρη! Χαλαλι της ολα! Μας εδωσε τετοια χαρα! Ηταν πολυ τυχερη αν σκεφτουμε οτι οι πιθανοτητες τις πρωτες μερες δεν ηταν με το μερος της. Ας ελπισουμε οτι δεν θα την ξαναπιασει τιποτα! Σας ευχαριστω ολους απο καρδιας! Μας δωσατε κουραγιο εστω και μεσω ενος site!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Γεια σας και παλι παιδια! Συγνωμη που αργησα τοσο πολυ να γραψω αλλα ειχα μεγαλο φορτο εργασιας. Απ οτι φαινεται το σκυλακι μας την γλιτωσε!! Τελικα μας ειπαν οτι ισως επαθε καποια τροφικη δηλητιριαση ή απλα ειναι πολυ ευαισθητη με τα λιπαρα φαγητα. Το τρεμουλο εχει περασει σχεδον τελειως. Τρωει κανονικα και ειναι και παλι ζωηρη! Χαλαλι της ολα! Μας εδωσε τετοια χαρα! Ηταν πολυ τυχερη αν σκεφτουμε οτι οι πιθανοτητες τις πρωτες μερες δεν ηταν με το μερος της. Ας ελπισουμε οτι δεν θα την ξαναπιασει τιποτα! Σας ευχαριστω ολους απο καρδιας! Μας δωσατε κουραγιο εστω και μεσω ενος site!
Πολύ ωραία νέα, μπράβο σας για την φροντίδα του (δυστυχώς δεν είναι δεδομένο) και να είναι πάντα σιδερένιο!