Δεν προχωράει


Rottweil

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2012
141
0
Ο σκύλος μου είναι 5 μηνών rottweiler.Εδώ και 1 μήνα που τον έχω δεν έχει κάνει βήμα από μόνος του εκτός πυλωτής και του πεζοδρομίου που περνάει μπροστά από την πολυκατοικία μου.Όταν πάω να τον βγάλω στον δρόμο στυλώνει τα πόδια και δεν θέλει να κουνηθεί η κάθεται κάτω.Προσπάθησα να τον κάνω να προχωρήσει έχοντας διάφορα παιχνίδια μαζί μου,αλλά δεν έκανε βήμα χωρίς να τον τραβάω με όλη μου την δύναμη.Πρέπει να μάθει να περπατάει εκτός πυλωτής αλλιώς μέχρι να τον πάω στο εκπαιδευτήριο με τα πόδια θα γεράσω.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Αν έχεις βρει ήδη εκπαιδευτή, γιατί δεν ζητάς την βοήθειά του;
Είναι οτι καλύτερο μπορείς να κάνεις. Μισή ωρίτσα υπόθεση.
 


Rottweil

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2012
141
0
Μου φαινόταν κάπως απλό αυτό το πράγμα για να ζητήσω την βοήθεια του
εκπαιδευτή,αλλά τελικά είναι πρόβλημα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Ισως είναι πρόβλημα, ίσως και όχι.
Αν επιμένει τόσο στο να μην κάνει βήμα, ίσως έχει κάποια σημαντική φοβία ή και απλή χαζομάρα.
Αφού όμως έχεις την δυνατότητα και την πρόθεση, να απασχολήσεις έτσι κι αλλιώς εκπαιδευτή, για μένα είναι καλύτερο να πάρεις την γνώμη και την βοήθειά του, γι'αυτή την περίπτωση. Ειδικά αν αποδειχθεί κάτι σοβαρό, είναι κρίσιμο να το χειριστείς σωστά από την πρώτη στιγμή.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Μου φαινόταν κάπως απλό αυτό το πράγμα για να ζητήσω την βοήθεια του
εκπαιδευτή,αλλά τελικά είναι πρόβλημα.
Τίποτα δεν είναι απλό για να ζητήσεις την βοήθεια του εκπαιδευτή, θα του λες ακόμη και κάτι που θεωρείς χαζό γιατί εφόσον δημιουργεί θέμα στην καθημερινότητα σας δεν είναι καθόλου χαζό.
 


Rottweil

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2012
141
0
Ισως είναι πρόβλημα, ίσως και όχι.
Αν επιμένει τόσο στο να μην κάνει βήμα, ίσως έχει κάποια σημαντική φοβία ή και απλή χαζομάρα.
Αφού όμως έχεις την δυνατότητα και την πρόθεση, να απασχολήσεις έτσι κι αλλιώς εκπαιδευτή, για μένα είναι καλύτερο να πάρεις την γνώμη και την βοήθειά του, γι'αυτή την περίπτωση. Ειδικά αν αποδειχθεί κάτι σοβαρό, είναι κρίσιμο να το χειριστείς σωστά από την πρώτη στιγμή.
Ίσως φοβάται τα αυτοκίνητα,αλλά δεν φαίνεται να αντιδρά φοβισμένα στους δυνατούς θορύβους
από αυτοκίνητα ή άλλα οχήματα,ούτε όταν περνάει κάποιο από μπροστά του δείχνει σημάδια
φοβίας.Αν δεν μάθει ως τη Δευτέρα θα καλέσω τον εκπαιδευτή,αλλά θέλω να το παλέψω.Δεν
έχω δοκιμάσει ακόμα τα μπισκότα για σκύλους ως μέθοδο για να προχωρήσει.
 


Rottweil

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2012
141
0
Τίποτα δεν είναι απλό για να ζητήσεις την βοήθεια του εκπαιδευτή, θα του λες ακόμη και κάτι που θεωρείς χαζό γιατί εφόσον δημιουργεί θέμα στην καθημερινότητα σας δεν είναι καθόλου χαζό.
Ναι,γιατί θέλω πολύ να τον βγάζω βόλτες σε διάφορα μέρη και επειδή δεν προχωράει
δεν πάμε τη βόλτα που θέλω.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Μην τον πιέσεις. Δοκίμασε με λιχουδιές αλλά με μέτρο και όσο δεις ότι ανταποκρίνεται. Οχι περισσότερο. Σου ξαναλέω...εφόσον ανέφερες την χρήση εκπαιδευτή, θεωρώ πως είναι ότι καλύτερο. Αν δεν το σκόπευες, θα σου αναπτύσσαμε ο καθένας μας την θεωρία του, δοκιμάζοντας διάφορα.
Καλύτερα όμως, να κινηθείς εκ του ασφαλούς.
Είναι περίεργο 5 μηνών, να μην θέλει να κυκλοφορήσει έξω και γι'αυτό καλύτερα να μην ρισκάρεις.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
μερικά ροτάκια καλό είναι να ξεκινάνε απο πολλύ νωρίς την κοινωνικοποίηση, ισως και πριν ολοκληρωθούν οι εμβολιασμοί, με πολύ προσοχή πάντα, κατα τα άλλα εγώ θα έκανα συχνές σύντομες και μικρές βόλτες έστω και αγκαλιά στην αρχή, οταν λέω μικρές εννοώ 10-15 λεπτά και πίσω, μην προσπαθήσεις να του επιβάλλεις έντονη κοινωνικοποίηση με μεγάλες και αγχώδεις βόλτες γιατί μαλλον θα εχεις τα αντίθετα αποτελέσματα.
 


Rottweil

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2012
141
0
μερικά ροτάκια καλό είναι να ξεκινάνε απο πολλύ νωρίς την κοινωνικοποίηση, ισως και πριν ολοκληρωθούν οι εμβολιασμοί, με πολύ προσοχή πάντα, κατα τα άλλα εγώ θα έκανα συχνές σύντομες και μικρές βόλτες έστω και αγκαλιά στην αρχή, οταν λέω μικρές εννοώ 10-15 λεπτά και πίσω, μην προσπαθήσεις να του επιβάλλεις έντονη κοινωνικοποίηση με μεγάλες και αγχώδεις βόλτες γιατί μαλλον θα εχεις τα αντίθετα αποτελέσματα.
Τον έχω φέρει σε επαφή με άλλους σκύλους γνωστών μου στο σπίτι μου
δεν έχει δείξει θέμα και ήταν αρκετά φιλικός.Αγκαλιά δοκίμασα να τον πάρω,
αλλά σαν κουτάβι δεν κάθεται ήρεμος και κάνει σαν τρελός.
 


Rottweil

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2012
141
0
Μην τον πιέσεις. Δοκίμασε με λιχουδιές αλλά με μέτρο και όσο δεις ότι ανταποκρίνεται. Οχι περισσότερο. Σου ξαναλέω...εφόσον ανέφερες την χρήση εκπαιδευτή, θεωρώ πως είναι ότι καλύτερο. Αν δεν το σκόπευες, θα σου αναπτύσσαμε ο καθένας μας την θεωρία του, δοκιμάζοντας διάφορα.
Καλύτερα όμως, να κινηθείς εκ του ασφαλούς.
Είναι περίεργο 5 μηνών, να μην θέλει να κυκλοφορήσει έξω και γι'αυτό καλύτερα να μην ρισκάρεις.
Εκεί θα καταλήξω λογικά.
 


Theo

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2010
356
1
Αθηναίων Πολιτεία
Δούλεψε και τη σχέση σας παραπάνω. Δεν το λέω προσβλητικά.
Ρότι 5 μηνών τρέχει, ψάχνει, εξερευνά, μαθαίνει, επιμένει, επιμένει, επιμένει αλλά κυρίως ακολουθεί τον a leader.
Αν φύγεις μπροστά και στηλώνει, αρνείται όχι μόνο να βγει σε νέο περιβάλλον, αλλά επίσης δείχνει ανασφάλεια προς εσένα. Δεν ακολουθεί τυφλά.
Εως θανάτου θα λέγαμε αν ήταν άνθρωπος, έως ενστίκτου θα πω για το σκύλο.

Επίσης αν μένει στην pilotis ίσως είχε-έχει τραυματικό επεισόδιο με κάτι απ' έξω.

Καλή αρχή με την εκπαίδευσή του και να σου ζήσει.
 


Rottweil

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2012
141
0
Δούλεψε και τη σχέση σας παραπάνω. Δεν το λέω προσβλητικά.
Ρότι 5 μηνών τρέχει, ψάχνει, εξερευνά, μαθαίνει, επιμένει, επιμένει, επιμένει αλλά κυρίως ακολουθεί τον a leader.
Αν φύγεις μπροστά και στηλώνει, αρνείται όχι μόνο να βγει σε νέο περιβάλλον, αλλά επίσης δείχνει ανασφάλεια προς εσένα. Δεν ακολουθεί τυφλά.
Εως θανάτου θα λέγαμε αν ήταν άνθρωπος, έως ενστίκτου θα πω για το σκύλο.

Επίσης αν μένει στην pilotis ίσως είχε-έχει τραυματικό επεισόδιο με κάτι απ' έξω.

Καλή αρχή με την εκπαίδευσή του και να σου ζήσει.
Δεν μένει στην πυλωτή της πολυκατοικίας.Ο σκύλος κοιμάται σε crate και μένει
στο σπίτι μαζί μας.Δεν ξέρω δεν έχει δείξει σημάδια πως δεν με εμπιστεύεται νομίζω.
 


IVAN-TZIA

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2012
82
0
Κέα, Κυκλάδες
Επειδή έχω και εγώ έναν ακριβώς 5 μηνών θα σου πω οτι ότι πολλές παραξενιές έχουν χαχαχαχαχα
Αν δεν θέλουν κάτι να κάνουν πρέπει να καταλάβουν γιατί πρέπει να το κάνουν!
Ισχυρογνώμονες, πεισματάριδες και με τρομερό θράσσος. Ίσως γιαυτό λένε πως θέλουν και έμπειρους ιδοκτήτες τα ροττάκια :p
Φυσικά και μίλα με τον εκπαιδευτή έστω τηλεφωνικά για αρχή αλλά οι λιχουδιές είναι κινητήριος δύναμη για πολλά πράγματα. Κράτα στο χέρι σου κάτι που θέλει πολύ (λίγο ζαμπόν, το αγαπημένο του παιχνίδι, οτιδήποτε ΘΕΛΕΙ) μη του το δίνεις αλλά κατέβα απο το σπίτι προκλητικά (κουνόντας αυτό που θέλει). Χωρίς να του πολυδίνεις σημασία πήγαινε εκεί που θες και περίμενε να σε ακολουθήσει αν δεν έρθει τότε υπάρχει κάτι σοβαρό (τραύμα, φοβία κλπ) αν τελικά έρθει δώστου το ως ανταμοιβή και επανέλαβε την όλη διαδικασία λίγο πιο μακριά... έως ότου "λυθεί" και σε ακολουθεί. Μικρές βόλτες εως τη γωνία για αρχή και σιγα-σιγά μόνος του θα σε τραβάει να πάτε παρακάτω.
Να σου ζήσει και καλή δύναμη γιατί όπως σου είπα ΥΠΟΦΕΡΩΩΩΩΩΩΩ!!!
 




Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Αυτό το έκανε και η μικρή μου όταν την πρωτοπήρα που ήταν 6 μηνών .
Σιγά σιγά άρχισε να περπατάει ,,, τώρα πια πιστεύω οτι το έκανε γιατί δεν με ήξερε .
Ίσως δεν ένιωθε ασφάλεια μαζί μου.
Αν πάρει κάποιος το λουρί της που δεν το ξέρει δεν κουνιέται ρούπι !!
Σε λίγο καιρό που θα σε μάθει , πιστεύω , μια χαρά θα περπατάει .
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Εχεις δοκιμάσει να τον βγάλεις εξω με τη βοηθεια ενός άλλου σκύλου;
πχ βαζεις τον άλλον μεσα στην αυλη σου, παίζουν και μετα χαλαρά βάζεις λουρί εσυ στον δικό σου, ο αλλος ιδιοκτήτης στο δικο του και βγαινεται έξω, χωρις τραβήγματα και φωνές, αν ο άλλος ξέρει να βγαίνει βόλτα υποθετω ο δικός σου θα ακολουθήσει.
 


Rottweil

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2012
141
0
Εχεις δοκιμάσει να τον βγάλεις εξω με τη βοηθεια ενός άλλου σκύλου;
πχ βαζεις τον άλλον μεσα στην αυλη σου, παίζουν και μετα χαλαρά βάζεις λουρί εσυ στον δικό σου, ο αλλος ιδιοκτήτης στο δικο του και βγαινεται έξω, χωρις τραβήγματα και φωνές, αν ο άλλος ξέρει να βγαίνει βόλτα υποθετω ο δικός σου θα ακολουθήσει.
Μία φορά βγήκε και ήταν επειδή κυνήγησε μία γάτα ως την άκρη του πεζοδρομίου και μετά βγήκε μόνος του έξω και περπατήσαμε ως την γωνία.Με άλλους σκύλους δεν έχω δοκιμάσει,αλλά 2 φορές που του γαύγιζε ο σκύλος του γείτονα από τον δρόμο,ενώ είμασταν κάτω δεν πήγε να τον μυρίσει ούτε έκανε κάποια άλλη κίνηση να πάει προς
το μέρος του,αλλά γαύγισε και αυτός.
 


Rottweil

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2012
141
0
Με τον εκτροφέα του το συζήτησες;
Δεν πήρα ακόμα τον εκτροφέα του γιατί δεν έχει εμφανίσει κάποοια άλλη
προβληματική συμπεριφορά.
 


Rottweil

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2012
141
0
Επειδή έχω και εγώ έναν ακριβώς 5 μηνών θα σου πω οτι ότι πολλές παραξενιές έχουν χαχαχαχαχα
Αν δεν θέλουν κάτι να κάνουν πρέπει να καταλάβουν γιατί πρέπει να το κάνουν!
Ισχυρογνώμονες, πεισματάριδες και με τρομερό θράσσος. Ίσως γιαυτό λένε πως θέλουν και έμπειρους ιδοκτήτες τα ροττάκια :p
Φυσικά και μίλα με τον εκπαιδευτή έστω τηλεφωνικά για αρχή αλλά οι λιχουδιές είναι κινητήριος δύναμη για πολλά πράγματα. Κράτα στο χέρι σου κάτι που θέλει πολύ (λίγο ζαμπόν, το αγαπημένο του παιχνίδι, οτιδήποτε ΘΕΛΕΙ) μη του το δίνεις αλλά κατέβα απο το σπίτι προκλητικά (κουνόντας αυτό που θέλει). Χωρίς να του πολυδίνεις σημασία πήγαινε εκεί που θες και περίμενε να σε ακολουθήσει αν δεν έρθει τότε υπάρχει κάτι σοβαρό (τραύμα, φοβία κλπ) αν τελικά έρθει δώστου το ως ανταμοιβή και επανέλαβε την όλη διαδικασία λίγο πιο μακριά... έως ότου "λυθεί" και σε ακολουθεί. Μικρές βόλτες εως τη γωνία για αρχή και σιγα-σιγά μόνος του θα σε τραβάει να πάτε παρακάτω.
Να σου ζήσει και καλή δύναμη γιατί όπως σου είπα ΥΠΟΦΕΡΩΩΩΩΩΩΩ!!!
Παιχνίδι δοκίμασα και δεν έκανε τίποτα.Με τροφή θα δοκιμάσω σήμερα μόλις πέσει λίγο η ζέστη.3 άτομα είχαμε κατέβει μια μέρα να τον
παρακινήσουμε να προχωρήσει έξω από την πυλωτή της πολυκατοικίας,αλλά δεν ερχόταν.
Για τραυματισμό δεν το νομίζω,επειδή πρόσφατα τον είχα πάει στον κτηνίατρο και γενικά
μέσα στα όρια της πυλωτής τρέχει,χοροπηδάει,τραβάει αλλά στον δρόμο βάζει φρένο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki