Δεν τρωει την τροφη της..


vivi7

Active Member
5 Σεπτεμβρίου 2015
42
3
32
Καλησπερα σας. Λοιπον θελω την βοηθεια σας ρε παιδια. Το σκυλακι μ ειναι 6μηνων ημιαιμο τζακ ρασελ(δε παιζει ρολο αυτο αλλα το λεω απλα). Οταν αρχισα να της βαζω ξηρα τροφη την ετρωγε μια χαρα..μετα αρρωστησε κ της εβαλα (με συμβουλη κτηνιατρου) ρυζι με κοτοπουλο κ κονσερβα για λιγες μερες εφαγε. μετα που εγινε καλα μου ειπε για να τρωει ξανα την τροφη της να της βαλω λιγο κοτοπουλο μαζι κ το εφαγε μια χαρα.τωρα πια οταν της βαζω να φαει σκετη τροφη δεν την πλησιαζει καθολου. ενω εχει ορεξη κατα τ'αλλα με τα υπολοιπα που τρωμε εμεις δλδ με τα κρεατα. κ επισης οταν δε τρωει περιμενω 15 λεπτα κ μετα της λεω τερμα θα μεινεις νηστικη κ το παιρνω απο κατω κ το βαζω πανω στο τραπεζι(ψηλα δλδ) κ μετα παει κ να φαει το ζηταει κλαψουριζοντας κ της το κατεβαζω παλι στο πατωμα κ τοτε τρωει. υποθετω οτι αυτο το κανει γτ καποιες φορες προτιμησε να μεινει νηστικη απο το να φαει την τροφη της κ μετα το μετανιωσε. τι να κανω για να τρωει ξανα με ορεξη? να της βαζω για παντα τροφη με κατι αλλο πχ λαδι η τυρι η κρεας? ειναι λυση αυτο?
 




vivi7

Active Member
5 Σεπτεμβρίου 2015
42
3
32
Τρώει λοιπόν, απλα σου κανει ναζάκια...
ναι το κωλοπαιδι :p ενταξει αυτο δεν ειναι τοσο κακο απλα καποιες φορες δε τρωει καν ακομα κ να της το παρω.
 


christos1908

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
46
17
42
Όχι δε νομίζω πως ειναι λύση. Εγώ σε πρωτη φάση θα της έπαιρνα το πιάτο και θα την άφηνα νηστική για ενα γεύμα και θα της το ξανά έβαζα το βράδυ. Νομίζω με μερικές φορές θα στρώσει χαρακτήρα. Μην της το δίνεις οταν το ζητάει, οταν έρθει η ωρα για το επόμενο γεύμα.

Μετα μπορεις να δοκιμάσεις μια πιο γευστική ξηρά τροφη. Συνηθως αυτές με περισσότερο κρεας ειναι και πιο γευστικές...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf