Δεν τρωει...


romelseir

Member
3 Δεκεμβρίου 2011
5
0
Καλησπερα σε ολους ο Ρομελ ο 4 μηνων Γ.Π που εχω με τον αδελφο μου εχει χασει την ορεξη του τρωει πολυ λιγο.Στην αρχη ετρωγε την τροφη της Purina tonus και ξαφνικα του ηταν αδιαφορη ειπαμε οτι θα την βαρεθηκε και του δωσαμε της Arden grange οπου ειναι ακομα στην προσαρμογη βεβαια ακομα τιποτα τρωει πολυ λιγο.Επισης ανησυχουμε για αυτο καθως ζυγιζει 17 κιλα
 

Attachments



Πετρος+Μαρια

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2011
201
0
Αθήνα
μην ανησυχεις απο κιλα μια χαρα ειναι!!!οσο πιο αδυνατος ειναι τωρα μικρος τοσο το καλυτερο για τα κοκκαλακια του...σχετικα με το φαγητο αν δεν υπαρχει καποιο παθολογικο προβλημα,μαλλον τσαλιμακια σας κανει...εχε σταθερες ωρες ταισματος...καλεσε τον να φαει και αν δεν τρωει αφηνεις το μπολ με το φαγητο 20 λεπτα και μετα το μαζευεις το ιδιο και στο επομενο γευμα...θα πεινασει και θα φαει απο ενστικτο και μονο...απλα να εισαι σταθερος ο δικος μου τραβηξε αυτο το βιολι για 3 μερες και τωρα οποτε ακουει το κουβα να ανοιγει κανει παρτυ...
 


romelseir

Member
3 Δεκεμβρίου 2011
5
0
μην ανησυχεις απο κιλα μια χαρα ειναι!!!οσο πιο αδυνατος ειναι τωρα μικρος τοσο το καλυτερο για τα κοκκαλακια του...σχετικα με το φαγητο αν δεν υπαρχει καποιο παθολογικο προβλημα,μαλλον τσαλιμακια σας κανει...εχε σταθερες ωρες ταισματος...καλεσε τον να φαει και αν δεν τρωει αφηνεις το μπολ με το φαγητο 20 λεπτα και μετα το μαζευεις το ιδιο και στο επομενο γευμα...θα πεινασει και θα φαει απο ενστικτο και μονο...απλα να εισαι σταθερος ο δικος μου τραβηξε αυτο το βιολι για 3 μερες και τωρα οποτε ακουει το κουβα να ανοιγει κανει παρτυ...
Ευχαριστω για την απαντηση κ εμεις αυτο κανουμε τις προαλλες εφαγε αρκετο αλλα ημουν απο πανω του συνεχεια κ του φωναζα για να ερθει η του δειχνα να φαει απ το χερι μου κ μετα απ το πιατο του.Τωρα θα δειξει...
 






romelseir

Member
3 Δεκεμβρίου 2011
5
0
Ναι ολα μια χαρα βασικα καναμε ενα λαθος και του βαζαμε περισσοτερο απ οσο επρεπε...και αυτος ετρωγε νορμαλ αλλα εμας μας φαινοταν λιγο οποτε ολα ειναι οκ!!Απλα εχω μια απορεια δεν ειναι καπως αδυνατος?Στην κτηνιατρο που το ειπα μου λεει ειναι φυσιολογικο καθως αναπτυζεται συνεχεια κ οτι παιρνει σε ογκο το χανει απ το υψος ισχυει?
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ο σκυλάκος για την ηλικία του είναι μια χαρά!
Να βάζετε τόση ποσότητα όσο λέει η σακούλα από πίσω!
Μην προσπαθείς να τον κάνεις να φάει παραπάνω, δεν είναι καλό πάντα!Είναι στην ανάπτυξη και είναι καλύτερα να είναι προς το αδύνατο παρά προς τα πάνω!
Βάζε του λοιπόν πάντα την ποσότητα που του πρέπει και θα είσαι οκ!

Επίσης κάθε φορά που βλέπω σκυλιά και τέτοια πλακάκια κάτι με τσιμπάει μέσα μου!
Στρώσε οπωσδήποτε χαλιά...είναι θάνατος τα γυαλιστερά πατώματα για τον σκύλο!Είναι σε ανάπτυξη και θέλει σταθερά εδάφη, ειδάλλως μπορεί να προξενήσεις σοβαρά προβλήματα στις αρθρώσεις του!
 
Last edited:


Πετρος+Μαρια

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2011
201
0
Αθήνα
μην ανησυχεις για τα κιλα...οσο ειναι να φτασει θα φτασει ειναι γραμμενο στο dna του απο εκει και περα οσο περισσοτερο το επιβραδυνεις τοσο το καλυτερο που μεγαλωνει καθε μερα ετσι ωστε να μην επιβαρυνονται οι αρθρωσεις του...οπως λεει και ο κτηνιατρος μας οσο πιο αδυνατο τον βλεπεις τοσο να χαμογελας...
 


Πετρος+Μαρια

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2011
201
0
Αθήνα
Ο σκυλάκος για την ηλικία του είναι μια χαρά!
Να βάζετε τόση ποσότητα όσο λέει η σακούλα από πίσω!
Μην προσπαθείς να τον κάνεις να φάει παραπάνω, δεν είναι καλό πάντα!Είναι στην ανάπτυξη και είναι καλύτερα να είναι προς το αδύνατο παρά προς τα πάνω!
Βάζε του λοιπόν πάντα την ποσότητα που του πρέπει και θα είσαι οκ!

Επίσης κάθε φορά που βλέπω σκυλιά και τέτοια πλακάκια κάτι με τσιμπάει μέσα μου!
Στρώσε οπωσδήποτε χαλιά...είναι θάνατος τα γυαλιστερά πατώματα για τον σκύλο!Είναι σε ανάπτυξη και θέλει σταθερά εδάφη, ειδάλλως μπορεί να προξενήσεις σοβαρά προβλήματα στις αρθρώσεις του!
στελιιο βλεπω το ξενυχταμε ε?5 παρα!!!!χαχαχα
 


romelseir

Member
3 Δεκεμβρίου 2011
5
0
Ο σκυλάκος για την ηλικία του είναι μια χαρά!
Να βάζετε τόση ποσότητα όσο λέει η σακούλα από πίσω!
Μην προσπαθείς να τον κάνεις να φάει παραπάνω, δεν είναι καλό πάντα!Είναι στην ανάπτυξη και είναι καλύτερα να είναι προς το αδύνατο παρά προς τα πάνω!
Βάζε του λοιπόν πάντα την ποσότητα που του πρέπει και θα είσαι οκ!

Επίσης κάθε φορά που βλέπω σκυλιά και τέτοια πλακάκια κάτι με τσιμπάει μέσα μου!
Στρώσε οπωσδήποτε χαλιά...είναι θάνατος τα γυαλιστερά πατώματα για τον σκύλο!Είναι σε ανάπτυξη και θέλει σταθερά εδάφη, ειδάλλως μπορεί να προξενήσεις σοβαρά προβλήματα στις αρθρώσεις του!
Ναι θα το κανουμε απλα ειναι καινουργιο το σπιτι κ δεν εχουμε προλαβει να τα βαλουμε
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.133
Μηνύματα
896.046
Μέλη
19.946
Νεότερο μέλος
harouli