Δεν τρώει την ξηρά τροφή !!!


Lianag

Member
28 Νοεμβρίου 2012
14
2
49
Athens, Greece
Καλησπέρα σε όλους ...Θα ήθελα αν μπορούσατε να με βοηθήσετε..Πήρα στην Μπουμπού μου (ημίαιμο τσοπανόσκυλο 15 μηνών 33 κιλά) την Acana passifica και ούτε την αγγιζει !!!!!!!
Μέχρι τώρα τις έδινα acana large breed και δεν είχα κανένα πρόβλημα!!! Τώρα αρνείται πεισματικά να πλησιάσει !!!!!!Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιο τρόπο να την ξεγελάσω;;;;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 


Βαγγέλης-7

Active Member
27 Δεκεμβρίου 2013
34
2
της αλλαξες την τροφη κατευθειαν σε acana passifica?αν ναι,ισως χρειαζοτανε καποιο χρονο προσαρμογης στην νεα τροφη..
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
έκανες σταδιακή αλλαγή, ή από το ένα γεύμα με τη μία τροφή, στο επόμενο με την άλλη?

Γενικά αλλαγή τροφής κάνεις σταδιακά. Βάζεις την παλιά και λίγο από την καινούρια, σιγά σιγά αφαιρείς ποσοστό του γεύματος από την παλιά και προσθέτεις περισσότερο από τη νέα, μέχρι να φτάσεις να βάζεις μόνο από τη νέα.

τροφή γιατί αποφάσισες να αλλάξεις ?
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Acana Pacifica είναι τελείως άλλη συνταγή, με βάση τα ψάρια. Πάρε πάλι Large Breed και ανακάτεψέ τες μπας και φάει, για να μην πάει χαμένη.
 


simone0mylo

Well-Known Member
1 Ιουλίου 2013
89
0
η σταδιακή αλλαγή τροφής γίνετε για να μην διαταράξουμε το έντερο οχι για να συνηθίσει την τροφή .... συνήθως οταν αλλάζουμε τροφή ίδιας ποιότητας το σκυλί τρώει πιο λαίμαργα τις πρώτες μέρες,
μάλλον δεν του αρέσουν τα ψάρια ..χαχα...δεν υπάρχει λογική η η τροφή είναι προβληματική η δεν του άρεσε καθόλου... πάρε την παλιά τροφή και βάζε μικρή ποσότητα με ψάρι μπας και δεν την πετάξεις.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
η σταδιακή αλλαγή τροφής γίνετε για να μην διαταράξουμε το έντερο οχι για να συνηθίσει την τροφή .... συνήθως οταν αλλάζουμε τροφή ίδιας ποιότητας το σκυλί τρώει πιο λαίμαργα τις πρώτες μέρες,
μάλλον δεν του αρέσουν τα ψάρια ..χαχα...δεν υπάρχει λογική η η τροφή είναι προβληματική η δεν του άρεσε καθόλου... πάρε την παλιά τροφή και βάζε μικρή ποσότητα με ψάρι μπας και δεν την πετάξεις.

Αν το σκυλί δεν ειναι λαίμαργο το ποιό πιθανό ειναι οτι δεν της άρεσαν τα ψάρια.
το εχω συναντήσει και στην δικιά μου.
πάρε και απο την παλιά και ανακατεψέτες.
 


Lianag

Member
28 Νοεμβρίου 2012
14
2
49
Athens, Greece
Σταδιακά της την άλλαξα αλλά η κυρία αρνείται πεισματικά ...Ο λόγος της αλλαγής ήταν το θέμα του τριχώματος, μου την πρότειναν ως λίγο καλύτερη για το μάδημα...Μάλλον τα ψαράκια δεν είναι το φόρτε μας........βέβαια τα μπισκότα σολωμού της arden τα έτρωγε σαν τρελλή....Γενικά είναι ιδιότροπη πολύ στο φαγητό της !!!!!!!!Τέλοσπαντων ψάχνω διάφορα τεχνάσματα να την φάει γιατί είναι κρίμα .......τελικά μάλλον όμως θα την φάμε εμείς :lol::lol:...Σας ευχαριστώ όλους !!!
 


aith

Well-Known Member
18 Απριλίου 2013
59
7
αθήνα , νεα φιλαδέλφεια
η δική μου , για κάποιο λόγο ενώ έτρωγε εξ αρχής την fish4dogs μια χαρά ,σε μια δοκιμή που έκανα με μια μικρή συσκευασία της acana pacifica , ούτε να τη μυρίσει, παραξενιές , τι να πεις !
 


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
Της δίνεις εσύ η κάποιο άλλο μέλος της οικογένειας να τρώει οτιδήποτε άλλο μέσα στη μέρα?
 


Lianag

Member
28 Νοεμβρίου 2012
14
2
49
Athens, Greece
Συνήθως τρώει κανένα μπισκοτάκι ή κάτι παρόμοιο....Βέβαια τώρα έχει φάει διάφορα γιατί την λυπήθηκα:-\"....Λέτε να την αφήσω νηστική μπας και γίνει κάτι;;;;Πάντως η αντίδραση της είναι μέχρι και αστεία...Παίρνει την κροκέτα και την φτύνει και αρχιζει να τρέχει μέσα στο σπίτι....Κωμωδία το μουσούδι μου !!!!!!
 


nikalias

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
256
3
Γλάρισα
15 μηνών δεν νομίζω να έχει πρόβλημα να μείνει νηστική λίγο παραπάνω από το αναμενόμενο μπας και προθυμοποιηθεί να την φάει .
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Καλημερα αν γενικα το σκυλι ειναι περιεργο με το φαι νομιζω η μονη λυση ειναι πεινα.
Εμενα που ειναι περιεργος υπερβολικα εχω φτασει σε σημειο να του βαζω την ξηρα με το ωμο ανακατεμενα με το χερι στο στομα και να περιμενω να την φαει και ολα αυτα γιατι εχει εκθεσεις το σκυλι αυτο τον καιρο.Μετα πεινα με την σεσουλα.

Βαλε την τροφη και αμα δεν την ακουμπησει παρτην και ξαναβαλτην σε 4 μερες να δεις πως θα πεσει με τα μουτρα.Και γενικα αμα δεν πεφτει με τα μουτρα με το που κατεβει το μπολ η τρωει και χαζευει και παει περα δοθε παρε της το και ξαναβαλτο σε 1,2 η 3 μερες ξανα και θα δεις πως θα το εκτιμησει.
Γενικα μαθε της πως αμα δεν τρωει οτι μπει στο μπολ μεσα σε 5 λεπτα(περισσοτερο δεν χρειαζονται τα σκυλια) θα πεφτει πεινα χωρις να ξερει ποσο θα διαρκεσει.Αλλες φορες μπορει να ειναι 1 μερα αλλες 3 η 4.
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Όχι ρε συ να αφήνεις για μέρες νηστικό το σκυλί! Άμα είναι μικρό μπορεί να πάθει καμιά υπογλυκαιμία και να το χάσεις! Το αφήνεις ένα τέταρτο, αν δεν το φάει, το παίρνεις και το ταΐζεις στο επόμενο προγραμματισμένο γεύμα. Το επαναλαμβάνεις μέχρι να φάει. Υποτίθεται ότι ταΐζεις 2 φορές τη μέρα, οπότε δεν κινδυνεύεις.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Ε καλα αν ειναι μικρο το αφηνεις λιγοτερο.Ενα τεταρτο ειναι παρα πολυ πιστεψε με.Οταν το μπολ κατεβαινει το σκυλι πρεπει να καθαριζει το φαι με την μια ουτε σουλατσαρει ουτε να χαζευει.Αν το αφησεις 15 λεπτα δεν φαει και το ξανακατεβασεις το βραδυ μαθαινει οτι αμα δεν φαω τωρα θα φαω το βραδυ.
Κατεβαζεις το μπολ αμα δεν φαει εχασε το φαι ολη της μερας.Αν φαει το πρωτο γευμα τρωει και το επομενο και οσο τρωει το μπολ κατεβαινει.Αν κανει νερα το αφηνει νηστικο παλι 1-2 μερες και ξαναβαζεις φαι.
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Περίμενε λίγο... Κι αν μάθει ότι άμα δε φάει το πρωί θα φάει το βράδυ, τι έγινε; Το θέμα είναι να φάει εφόσον πεινάει, όχι να τρώει με το ζόρι υπό το φόβο να μείνει νηστικό τις επόμενες μέρες...
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Ενα σκυλι χωρις προβλημα υγειας δεν δικιολογειτει να μην τρωει τα γευματα του.Αν ενα σκυλι κανει θεματα με το φαι μονη λυση για να στρωσει ειναι να ξερει πως μπορει να χασει το φαι αν πασα ωρα και στιγμη.Ετσι το εκτιμαει οπως και τα αδεσποτα.
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Διαφωνώ, γιατί με τον τρόπο σου το μαθαίνεις να τρώει και όταν δεν πεινάει. Έτσι δεν μπορείς να δεις πότε ένα σκυλί δεν έχει όρεξη να φάει και να προβληματιστείς για το τι παίζει, εκτός αν είναι σε πολύ άσχημη κατάσταση. Σκέψου μόνο την εκδοχή να το ταΐσει κρυφά η μάνα σου στο τραπέζι λίγη ώρα πριν το γεύμα και μετά απλά να μη θέλει να φάει κροκέτα γιατί χόρτασε. Για ποιο λόγο να μείνει νηστικό τις επόμενες 4 μέρες;
 


Lianag

Member
28 Νοεμβρίου 2012
14
2
49
Athens, Greece
Μάλλον το πρόβλημα είναι η Acana πάντως...γιατί εχθές που τις έδωσα arden πάλι με ψάρι έφαγε και με κοίταγε και με ύφος...Η πλάκα έιναι πως μόλις ανακάτεψα την arden με την acana η Μπουμπού έγινε καπνός !!!!!!!
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
κρατα acana για εκτονωση. θα ριχνεις λιγο στο πιατο και θα τρεχει σαν παλαβη!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981