Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δε θέλω.......


Kalamata

Member
27 Ιουνίου 2012
12
0
Οκ παιδια. Ευχαριστω για τη βοηθεια..............Αυτα τα ωραια..... Εγω ηθελα να ρωτησω για κάτουρα και εσεις το χεσατε το θεμα......Σορρυ κιολας....
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Καλαμάτα, δε χρειάζεται να πάρεις σκύλο από εκτροφέα. Δε σου είπε κανείς αυτό.

Σου είπανε απλά να μην πάρεις κουτάβι από ανεύθυνη γέννα. Γιατί θα έρθει και η επόμενη και η επόμενη και μάντεψε και η επόμενη! Αποτέλεσμα: 5-6 κουτάβια που ίσως πάνε σε πολύ καλές οικογένειες, όπως ευελπιστώ να είναι η δική σου, κι άλλα τόσα και βάλε πεταμένα στο δρόμο. Όχι επειδή ο φίλος σου δεν τα αγάπησε, αλλά επειδή δεν αναλογίστηκε αν θα τα αγαπάνε τόσο πολύ οι επόμενοι ιδιοκτήτες.

Εδώ βλέπεις ότι υπάρχουν ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ στο δρόμο, από ανθρώπους που κάποτε έδωσαν 1000 ευρώ όπως λες για να τα αποκτήσουν. Θα κολώσουν άλλοι που δεν έδωσαν δεκάρα για να πάρουν σκύλο από γέννα κάποιου σαν το φίλο σου που παράγει "λαμπραντόρ";

Επίσης, ο φίλος σου που το ζευγάρωσε έκατσε να διαβάσει τι σημαίνει κύηση, γέννα και φροντίδα μετά; Ήξερε ότι έβαζε τη σκύλα του σε κίνδυνο; Έκανε τις ανάλογες εξετάσεις και στους δύο γονείς για να σιγουρευτεί ότι είναι καλά; Αν οι γονείς δεν ήταν καθαρόαιμοι δεν επιτρεπόταν να προχωρήσει στη γέννα γιατί δεν ήξερε τι κληρονομικά φέρει ο καθένας. Κι όταν λέω καθαρόαιμοι δεν εννοώ εμφανισιακά, εννοώ στα χαρτιά, στο pedigree, στην ΜΟΝΑΔΙΚΗ απόδειξη καθαροαιμίας και επιβεβαίωσης του γενεαλογικού του σκύλου.

Αλλά φαντάζομαι τα έχεις διαβάσει αυτά, γιατί λες ότι παρακολουθείς το φόρουμ καιρό πριν ποστάρεις. Τότε πως κατέληξες σ' αυτήν την απόφαση;;
 




Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Οκ παιδια. Ευχαριστω για τη βοηθεια..............Αυτα τα ωραια..... Εγω ηθελα να ρωτησω για κάτουρα και εσεις το χεσατε το θεμα......Σορρυ κιολας....
:) καλό.

Ελα μην νευριαζεις. Στο τελος θα μας συμπαθησεις, θα δεις.
Ειδικα εμενα. :)
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Επισης, δεν εχουν ολοι τη δυνατοτητα να δωσουν 1000-1500 ευρω να δωσουν για σκυλο εκτροφεα, ο οποιος μαλιστα τους ζηταει και Ε9 για να δουν αν πρεπει να αγορασουν το δικο τους, τελειο μορφολογικα, εκθεσιακο και μακρινο απογονο του Αινσταιν κουταβι.
Δηλαδή μιλήσατε με εκτροφείς και σας ζήτησαν 1000-1500 €;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
...Εγω ηθελα να ρωτησω για κάτουρα και εσεις το χεσατε το θεμα....
Ε...εντάξει. Της ίδιας συνομωταξίας είναι τα αντικείμενα ερώτησης και απαντήσεων :rolleyes:
On topic δηλαδή :wink:
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Mε φωναξατε?
Θέλει ο πλούσιος να κρυφτεί και η χαρά δεν τον αφήνει...:p

Αμαλία, γέμισε πισίνα. Ερχόμαστεεεεεεεεεε :D

Nαι Αμαλια, και επι τη ευκαιρια να κανουμε και εκεινο το ''test''...:p
Eνας ενας γιατι δε χωραμε ολοι. χαχαχαχχα :cool:
 




ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Μου κάνει πράγματι τρομερή εντύπωση το νούμερο που ακούω, μιας και αρκετοί γνωστοί και φίλοι, ιδιοκτήτες εκτροφικών σκύλων "εμπορικών" φυλών, δεν έχουν πληρώσει περισσότερο από 800€.
Μου κάνει ακόμη μεγαλύτερη εντύπωση γιατί κορυφαίος εκτροφέας φυλής που μ' ενδιαφέρει (από σκανδιναβική χώρα) μου έδινε κουτάβι από κορυφαία γέννα στη φυλή με 1300€.
Και τέλος μου κάνει εντύπωση, πως όσοι διαμαρτύρονται για τις τιμές των εκτροφέων επαναλαμβάνουν ακριβώς αυτό το μοτίβο:1000-1500€.
Δύο τα λογικά συμπεράσματα στα οποία μπορώ να καταλήξω:
α) Το νούμερο αυτό δεν προέρχεται στην πραγματικότητα από εκτροφείς αλλά είναι κάτι σαν αστικός μύθος
β) Το νούμερο αυτό το χρησιμοποιούν οι εκτροφείς για να απορρίψουν κάποιον που η πρώτη του ερώτηση είναι "πόσο κάνει το κουτάβι"
 




Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Φαίνεται πως πράγματι διαβάζεις καιρό το forum... Κι όμως, κανένα από την πλημμύρα των κατουροθεμάτων δεν έλυσε τις απορίες σου.
Φαίνεται πως ξέρεις ήδη την απάντηση στις ενστάσεις σου, την γράφεις μόνος σου στον τίτλο σου.
Φαίνεται επίσης πως έχεις αρκετή ώρα για σκότωμα, ελπίζω να την περνάς μόνο προκαλώντας απαντήσεις που ξέρεις ότι θα έρθουν και όχι προκαλώντας προβλήματα στον σκύλο που ξέρεις ότι θα δημιουργηθούν.

Σαν πας στην Καλαμάτα... Μείνε εκεί, έχει και θάλασσα :)
 


Vasilis75

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2012
417
0
Athens
Δικαιολογιες ωραιοτατες για να παιρνει κανεις τσαμπα ρατσατο κουταβι τα βλεπω εγω και να στηριζει τις ανεξελγκτες γεννες ιδιωτων. Υπευθυνος για αυτα τα κουταβια ειναι ο ιδιοκτητης τους διοτι εχουν ιδιοκτητη. Η ευαισθησια με τον τροπο που που πας να τη δειξεις θα φαινοταν με τα σκυλια που δεν εχουν ιδιοκτητη.

Αν ηταν οτι να ναι το σκυλακι κι οχι λαμπραντορ στοιχημα οτι δεν θα τα εγραφες αυτα. ;-)
Και που ξερεις εσυ οτι ειναι 100% λαμπραντορ? Μαλλον για ημιαιμο το κοβω για να το χαριζει, αλλα δεν ειναι εκει το θεμα. Δηλαδη αν το παει ο ιδιοκτητης του οπως λες σε μια φιλοζςικη οργανωση, η το παρατησει στο δρομο και ο φιλος "καλαματα" το μαζεψει απο κει θ' αλλαξει τιποτα? Παλι το ιδιο πραγμα θα ειναι.
Υ.Γ. Μην βαζεις στοιχηματα που δεν μπορεις να κερδισεις.....
 


Vasilis75

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2012
417
0
Athens
Επειδη βλεπω οτι πολλοι απο σας ειστε στην ευχαριστη θεση να απανταντε οταν σας πειραζει κατι που δεν συμβαδιζει με τα δικα σας πιστευω και θελω....

Θα σας κανω μια ερωτηση...... Ποια η διαφορα , ο ιδιοκτητης του "λαμπραντορ" να το παει και να το παρατησει σε μια φιλοζωικη οργανωση Η να το παρατησει στο δρομο και να το μαζεψει απο κει ο "καλαματας", απο, το να του το δωσει απευθειας!!!!
Εγω προσωπικα (πειτε με χαζο), δεν καταλαβαινω την διαφορα.
Τι να σωσω μια ψυχη απο μια φιλοζωικη (οπου σημειωτεον εχει ΗΔΗ περιθαλψη και φροντιδα), απο το να σωσω μια ψυχη απο γεννα φιλου.
Η γεννα εχει ΗΔΗ ΓΙΝΕΙ, οποτε μην αρχισετε τις δικαιολογιες του στυλ "να βαλει μυαλο ο ιδιοκτητης" κλπ..κλπ, γιατι αν καποιος ειναι ανευθυνος, ΧΕΣΤΗΚΕ αν θα δωσει-χαρισει το κουταβι η θα το πεταξει στα σκουπιδια.
Εγω βλεπω οτι ο φιλος "καλαματα" παει να κανει ενα καλο, δηλαδη να φροντισει μια ψυχη (που μπορει και να πεταχτει στο δρομο) και ολοι σας του λετε να το παρατησει και να παει να παρει αλλο απο φιλοζωικη.......
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Δηλαδη αν το παει ο ιδιοκτητης του οπως λες σε μια φιλοζςικη οργανωση, η το παρατησει στο δρομο και ο φιλος "καλαματα" το μαζεψει απο κει θ' αλλαξει τιποτα? Παλι το ιδιο πραγμα θα ειναι.
Υπαρχει μια δοση ''λογικης'' σε αυτο. Αυτος που εχει γινει ήδη ΒΥΒ, απο το να το πεταξει στο δρομο ή απο το να το ''φορτωσει'' σε καμια φιλοζωϊκη, καλυτερα να βρει σπιτι να παει το σκυλι(εννοειται χωρις λεφτα, δεν πληρωνουμε ΠΟΤΕ ΒΥΒ)...

ΔΕΝ ΣΥΝΤΗΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΦΑΥΛΟ ΚΥΚΛΟ.

Ομως:

Το αν θα ξανακανει ''κουκουρούκου'' γεννα ενας ΒΥΒ, εχει να κανει πιο πολυ με το μυαλο του παρα με το αν βρηκε να δωσει τα κουταβια στην προηγουμενη, ή αν τα πεταξε κλπ. Άλλωστε, ''καθε γεννα, άλλη γεννα'' και αυτος σε καθε επόμενη ''κίνηση'' θα ονειρευεται παλι τα πιθανα εσοδα(οπως και στην προηγουμενη), η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια, κοκ...
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Επειδη βλεπω οτι πολλοι απο σας ειστε στην ευχαριστη θεση να απανταντε οταν σας πειραζει κατι που δεν συμβαδιζει με τα δικα σας πιστευω και θελω....

Θα σας κανω μια ερωτηση...... Ποια η διαφορα , ο ιδιοκτητης του "λαμπραντορ" να το παει και να το παρατησει σε μια φιλοζωικη οργανωση Η να το παρατησει στο δρομο και να το μαζεψει απο κει ο "καλαματας", απο, το να του το δωσει απευθειας!!!!
Εγω προσωπικα (πειτε με χαζο), δεν καταλαβαινω την διαφορα.
Τι να σωσω μια ψυχη απο μια φιλοζωικη (οπου σημειωτεον εχει ΗΔΗ περιθαλψη και φροντιδα), απο το να σωσω μια ψυχη απο γεννα φιλου.
Η γεννα εχει ΗΔΗ ΓΙΝΕΙ, οποτε μην αρχισετε τις δικαιολογιες του στυλ "να βαλει μυαλο ο ιδιοκτητης" κλπ..κλπ, γιατι αν καποιος ειναι ανευθυνος, ΧΕΣΤΗΚΕ αν θα δωσει-χαρισει το κουταβι η θα το πεταξει στα σκουπιδια.
Εγω βλεπω οτι ο φιλος "καλαματα" παει να κανει ενα καλο, δηλαδη να φροντισει μια ψυχη (που μπορει και να πεταχτει στο δρομο) και ολοι σας του λετε να το παρατησει και να παει να παρει αλλο απο φιλοζωικη.......
Βασιλη που κολλανε οι σωτηριες ψυχων απο γεννα φιλου δεν καταλαβαινω. Τετοιους φιλους εχεις που ζευγαρωνουν τα σκυλια τους και παρατανε τα κουταβια στις φιλοζωικες? Να τους χαιρεται οποιος τους εχει για παρεα! Τα κουταβια που φερνει το σκυλι καποιου στον κοσμο ειναι ευθυνη ΤΟΥ και να κοψει το λαιμο του αφου το διαλεξε. Να τα κρατησει οσα δεν χαρισει και να τα ταιζει μεχρι να γερασουν. Μεγεια του με χαρα του. Μη μας λες ομως για σωτηριες ψυχων "καθαροαιμων λαμπραντορ". Αν το παμε κι ετσι, στις σωτηριες ψυχων των σκυλων, και το δουμε τοσο φιλευσπλαχνα οσο το παρουσιαζεις, παρε ενα που δεν εχει και την εμφανιση ουτε το ονομα λαμπραντορ αν τοσο σε καιει η σωτηρια της ψυχης του, που θα υιοθετηθει πιο δυσκολα απο καποιων που δεν κοιταει σωτηριες αλλα θελει τσαμπα λαμπραντορ π.χ.

Κουραφεξαλλα ολα τα υπολοιπα. Τσαμπα σκυλο ρατσας θελετε!
 
Last edited:


ippotis

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
320
0
Λάρισα
Οκ παιδια. Ευχαριστω για τη βοηθεια..............Αυτα τα ωραια..... Εγω ηθελα να ρωτησω για κάτουρα και εσεις το χεσατε το θεμα......Σορρυ κιολας....
βασικά σε νοιάζει να είναι καθαρόαιμο το σκυλάκι που θα πάρεις?
αν όχι τότε δεν πειράζει αν θα πάρεις το λαμπ του φίλου σου, απλως επειδή λες οτι θα σε πείραζε ο χρόνος που χρειάζεται για να μάθει να κάνει τις ανάγκες του έξω, τότε καλύτερο θα ήταν να υιοθετήσεις κάποιο ενήλικο αδέσποτο το οποίο θα έχει ήδη μάθει να περιμένει την βόλτα του και θα γλιτώσεις επιπλέον ζημιές, κομμένες κουρτίνες, σκισμένα παπούτσια κτλ..
 


Vasilis75

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2012
417
0
Athens
δεν πληρωνουμε ΠΟΤΕ ΒΥΒ)...

ΔΕΝ ΣΥΝΤΗΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΦΑΥΛΟ ΚΥΚΛΟ.

Ομως:

...
Κι εγω μαζι σου , δεν αντιλεγω. Το θεμα ειναι ομως γιατι θα πρεπει να σωσει ενα σκυλο απο φιλοζωικη απο το να σωσει το συγκεκριμενο κουταβι. Κριμα δεν ειναι να πεταχτει αλλη μια ψυχουλα στο δρομο??? Αυτο προσπαθω να πω....
 




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Κι εγω μαζι σου , δεν αντιλεγω. Το θεμα ειναι ομως γιατι θα πρεπει να σωσει ενα σκυλο απο φιλοζωικη απο το να σωσει το συγκεκριμενο κουταβι. Κριμα δεν ειναι να πεταχτει αλλη μια ψυχουλα στο δρομο??? Αυτο προσπαθω να πω....
Δεν ειναι ακριβως ετσι απλό...Σκεψου το.
 


Vasilis75

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2012
417
0
Athens
Βασιλη που κολλανε οι σωτηριες ψυχων απο γεννα φιλου δεν καταλαβαινω. Τετοιους φιλους εχεις που ζευγαρωνουν τα σκυλια τους και παρατανε τα κουταβια στις φιλοζωικες? Να τους χαιρεται οποιος τους εχει για παρεα! Τα κουταβια που φερνει το σκυλι καποιου στον κοσμο ειναι ευθυνη ΤΟΥ και να κοψει το λαιμο του αφου το διαλεξε. Να τα κρατησει οσα δεν χαρισει και να τα ταιζει μεχρι να γερασουν. Μεγεια του με χαρα του. Μη μας λες ομως για σωτηριες ψυχων "καθαροαιμων λαμπραντορ". Αν το παμε κι ετσι, στις σωτηριες ψυχων των σκυλων, και το δουμε τοσο φιλευσπλαχνα οσο το παρουσιαζεις, παρε ενα που δεν εχει και την εμφανιση ουτε το ονομα λαμπραντορ αν τοσο σε καιει η σωτηρια της ψυχης του, που θα υιοθετηθει πιο δυσκολα απο καποιων που δεν κοιταει σωτηριες αλλα θελει τσαμπα λαμπραντορ π.χ.

Κουραφεξαλλα ολα τα υπολοιπα. Τσαμπα σκυλο ρατσας θελετε!
Μιλησα εγω για τετοιουσ φιλους???? Ξαναδιαβασε καλυτερα τι εγραψα και μην βαζεις λογια που δεν ειπα στο στομα μου!!!
Εσυ δηλαδη προτιμας να το παρατησει το κουταβακι στο ελεος και τις ορεξεις του ιδιοκτητη και να παει να παρει ενα αλλο που εχει ηδη περιθαλψη????
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.929
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95