Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δε θέλω.......


jenny 19

Member
25 Ιουνίου 2012
24
0
Καλώς ήρθες Καλαμάτα :)

Εδώ Αθήνα...

Και δεν μου λες βρε πατρίδα, τα χαρίζει λες...ok...γιατί διάβολο τα έφερε στον μάταιο τούτο κόσμο, μπορείς να τον ρωτήσεις και να μας πεις; Ξέρεις πόσα τέτοια κουτάβια, εμφανίζονται καθημερινά;
Δέκα-δέκα σκάνε μύτη, από παντού. Μεγάλη επιδημία μας έχει βρει. Δεν ήξερε ο καραγκιόζης να μην αφήσει την σκύλα του να γεννήσει ή ήθελε να της προσφέρει την χαρά του σεξ και της μητρότητας;

Α...ρε...παλούκωμα που τους χρειάζεται...

Γιατί καλέ μου άνθρωπε, δεν πας σε μια φιλοζωική να πάρεις ένα δύσμοιρο ψυχάκι, που κάθεται εκεί και περιμένει, μπας και πέσει κανένα μάτι πάνω του; Κι αυτό το ρημάδι το μάτι, μπορεί να κάνει και χρόνια να σταθεί σ'αυτό το κορμάκι. Μπορεί και ποτέ. Αμαρτία δεν είναι; Τι παραπάνω έχει το κουτάβι του αρχιβλάκα; Εκτός απ'τον αρχιβλάκα... Ασε, που μπορεί να ερωτευθείς κανένα λίγο ή πολύ μεγαλύτερο, και να γλυτώσεις από όλους αυτούς τους μπελάδες που αναφέρεις, οι οποίοι είναι σχεδόν αδιαμφισβήτητο ότι θα σας κατσικωθούν.

Εφόσον έχεις χρόνο και θέληση, γιατί να εξαντλήσεις την υπομονή σου, με ένα κουτάβι; ;-)
συμφωνω πολυ με mareco. ειμαι υπερ της φιλοζωικης και οπως σου ανεφερε η mareco μπορει να παρεισ μεγαλυτερο σκυλι για να γλιτωσεισ απο ολα αυτα. . . . κατα τ αλλα στην αρχη ειναι πολυ δυσκολο μεχρι να μαθει. τα κανει παντου σε ολο το σπιτι και ναι εισαι με μια σφουγγαριστρα στο χερι
 


Kalisee

Member
28 Μαϊου 2012
21
0
Κalisee, την ημέρα που θα βρεις ένα νέο μέλος, να έχει διαβάσει τους κανονισμούς και τα υπομνήματα του φόρουμ, πριν μας βομβαρδίσει με την θεματάρα και την αποριάρα του, σου υπόσχομαι εγώ προσωπικά, ότι θα κάτσω να συντάξω ένα θαυμάσιο χεστήριο και θα ζητήσω να γίνει και υπόμνημα και να είναι και υποχρεωτική η ανάγνωσή του, πριν την είσοδο του μέλους, στα λοιπά θέματα του φόρουμ :wink:
Ευχαριστώ..Το καταλαβαίνω αυτό που λες. Εγώ όμως σαν πες, χαζή, που δε γνωρίζω, δε θα σκεφτώ να ψάξω το συγκεκριμένο "χεστήριο"....

Δε θα ήταν καλά δηλαδή να υπάρχει ένα υπόμνημα να μου εξηγεί τους λόγους που πάω να κάνω κάτι ανόητο, παρά όταν έρθω με την αποριάρα μου..να μου πεις..ρε φιλενάδα..δεν κοίταξες εδώ υπάρχει ολόκληρο θέμα γιατί φέρεσαι χαζά;; Αντί να χάνεις το χρόνο σου στον καθένα να εξηγείς και να ξαναεξηγείς γιατί δεν πρέπει να παίρνουμε από σπίτια και να εκνευρίζεσαι που τα λες και τα ξαναλες, με αποτέλεσμα να αφνιδιάζεται ο άλλος που είναι γεμάτος άγνοια;

Ξέρω ότι υπάρχουν αυτά τα thread γιατί δεν ζευγαρώνουμε το σκύλο πχ κλπ...αλλά είναι θαμμένα μέσα στα άλλα. Γι αυτό και το πρότεινα, όχι για να σε βάλω να κάνεις αγκαρίες :)
 
Last edited:


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Εγώ θα ήθελα να προτείνω κάτι, συγχωρέστε με αν ήδη υπάρχει κάτι ξεχωριστό, γιατί δεν το είδα. Και αν το βάζω σε λάθος σημείο του φόρουμ, ζηγώ συγνώμη. Το κάνω με αφορμή της απορίας του φίλου Kalamata και τις απαντήσεις που πήρε.

Εγώ θα ήθελα να δω ένα ξεχωριστό thread για ανθρώπους που σκέφτονται να πάρουν σκυλάκι από γνωστό ή μέσω γνωστού κλπ, με τα επιχείρηματα για τα οποία είναι λάθος αυτό. Γιατί πολλοί δεν το σκέφτονται αμέσως και από το να νιώθουν δυσάρεστο καλωσόρισμα από εκείνους που ήδη έχουν καταλάβει και νιώθουν οργή και αγανάκτηση, εγώ θα ήθελα να δω ένα ξεχωριστό που να "ανοίγει τα μάτια" ας πούμε σε ανθρώπους που έχουν πιο αργές στροφές ή λιγότερη εμπειρία τέλος πάντων, στο συγκεκριμένο θέμα.

Για παράδειγμα, εγώ πήρα από κάποιο σπίτι ένα τσιουάουα, χωρίς να το πληρώσω, χωρίς να παω σε εκτροφέα κ.λπ κλπ. Ο αρχικός μου σκοπός όταν ξεκινήσαμε να πάρουμε σκύλο, οποιοδήποτε, ήταν να πάμε σε φιλοζωική ή αν βρίσκαμε αδέσποτο..

Αλλά, ας το πω, ως προς το συμφέρον, βρέθηκε αυτό το σκυλάκι από γέννα 7 κουταβιών που δεν το τάιζε πια η μάνα τους και το πήραμε με χαρά. Δεν ξέρω γιατί το ζευγάρωσε η ιδιοκτήτρια και δεν το σκέφτηκα καν, για να λεμε την αλήθεια.

Ήρθα εδώ και ανακοίνωσα και έπεσα απο τα σύννεφα γιατί δέχθηκα μία ας το πω επίθεση από τα παιδιά που έχουν περισσότερη εμπειρία και είναι πιο εύστροφοι απο εμένα σε αυτο το θεμα.
Μετά από πολλά μηνύματα και επιχειρήματα κλπ, ενταξει, άργησα αλλά το κατάλαβα.

Εγώ θα ήθελα λοιπόν, ένα ξεχωριστό μήνυμα για ανυποψίαστους ανθρώπους σαν εμένα που δεν καταλαβαίνουν με τη μία το σωστό τρόπο και το λάθος τρόπο. Που σκέφονται να πάρουν σκύλο όπως ο φίλος μας ο Καλαμάτας και ζητάνε συμβουλή αλλά δέχεται την οργή. Δεν θα επρεπε να νιώθει εγκληματίας.... δεν ήξερε από πριν.

Εσείς που εχετε την ευτυχία να το γνωρίζετε εκ των προτέρων, εγώ παράδειγμα που αργώ...δεν καταλαβαίνω το θυμό και την οργή που δικαίως βέβαια βγάζετε προς τα έξω και το λαμβάνω σαν επίθεση.

Υπάρχει κάποιο ποστ ανάλογο ξεχωριστό; Αν δεν υπάρχει, θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο για την πρόληψη και την ενημέρωση ανθρώπων που είτε σκέφτονται να πάρουν από σπίτι σκυλί, γατί κλπ ή ακόμη και ενημέρωση για ιδιοκτήτες που ίσως να μη γνωρίζουν ότι δεν είναι απαραίτητη μία γέννα για την υγεία της σκυλίτσας; Αντί να λέγονται ξεχωριστά στον καθένα κάθε φορά και να αγανακτείτε και εσείς αλλά και να μην νιώθει τόσο εγκληματίας κανείς με τον τρόπο που απαντιούνται οι απορίες του;

Σαν υπόμνημα εννοω, για να φαίνεται χωρίς να είναι θαμμένο κάπου στα 1000 άλλα ποστ.


Ευχαριστώ πολύ. :)
Καλησπέρα Kalisse. Θα μπορούσα να πω: "Η απόδοση σου, στο συγκεκριμένο εγχείρημα, δεν είναι καθόλου ικανοποιητική"
θα μπορούσα να πω: "Μα καλα... Σκατά είχες στο κεφάλι σου?"
Κ θα μπορούσα να πω: "Όταν βαριέσαι ν αναλάβεις κάτι, μπορείς τουλάχιστον να μη το πασάρεις στον 6χρονο γιο σου?"
Κ στις 3 περιπτώσεις το δώρο είναι ίδιο.Το περιτύλιγμα ποικίλει. Είμαι σίγουρη, ότι υπήρχαν μέλη που απάντησαν ευγενικά, όπως κ σ αυτήν την περίπτωση.Εννοούσαν όμως ακριβώς τα ίδια με τους λιγότερο ευγενικούς συμφορουμίτες. Γιατί ο προσωπικός χρωματισμός, δεν αλλοιώνει την ουσία.
 


Kalisee

Member
28 Μαϊου 2012
21
0
[

Καλησπέρα Kalisse. Θα μπορούσα να πω: "Η απόδοση σου, στο συγκεκριμένο εγχείρημα, δεν είναι καθόλου ικανοποιητική"
θα μπορούσα να πω: "Μα καλα... Σκατά είχες στο κεφάλι σου?"
Κ θα μπορούσα να πω: "Όταν βαριέσαι ν αναλάβεις κάτι, μπορείς τουλάχιστον να μη το πασάρεις στον 6χρονο γιο σου?"
Κ στις 3 περιπτώσεις το δώρο είναι ίδιο.Το περιτύλιγμα ποικίλει. Είμαι σίγουρη, ότι υπήρχαν μέλη που απάντησαν ευγενικά, όπως κ σ αυτήν την περίπτωση.Εννοούσαν όμως ακριβώς τα ίδια με τους λιγότερο ευγενικούς συμφορουμίτες. Γιατί ο προσωπικός χρωματισμός, δεν αλλοιώνει την ουσία.

Ναι, το κατάλαβα τι λες.. εγώ υπόμνημα ζήτησα να δω γιατί όλα τα άρθρα τέτοιου είδους είναι θαμμένα και δεν υπαρχουν. Γιατί βλεπω ότι τα λενε και τα ξαναλενε σε διαφορετικά άτομα κάθε φορά..μη κουράζονται κιολας..λες ένα "ορίστε το λινκ και διάβαζε να μορφωθείς" :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ξέρω ότι υπάρχουν αυτά τα thread γιατί δεν ζευγαρώνουμε το σκύλο πχ κλπ...αλλά είναι θαμμένα μέσα στα άλλα. Γι αυτό και το πρότεινα, όχι για να σε βάλω να κάνεις αγκαρίες :)
Δεν ειναι καθόλου θαμμένα. Μπαμ κάνουν. Απλώς δεν δίνει κανένας σημασία.
Ο καθένας, θέλει να ασχολούνται αποκλειστικά με το δικό του ιδιαίτερο προσωπικό πρόβλημα, που...δεν διαφέρει σε τίποτα, από πολλών άλλων...
Και βεβαίως...που να κάθομαι τώρα να ψάχνω; Ας ανοίξω το θέμα μου και όλο και κάποιος θα μου απαντήσει...

* Με τις αγγαρείες δεν έχω κανένα πρόβλημα. Ούτε εγώ, ούτε όλοι οι άλλοι που έχουμε εντρυφίσει σε αυτές, κάποια χρόνια τώρα. Αλλιώς, δεν θα είμασταν ακόμη εδώ :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
..λες ένα "ορίστε το λινκ και διάβαζε να μορφωθείς" :)
Θα βάλω τον vasbar :D να κάνει μια δημοσκόπηση...πόσοι ανοίγουν τα link που τους παραθέτουμε :rolleyes:
Εγώ...δεν θα εκπλαγώ με το στατιστικό αποτέλεσμα. Αν κάτσεις λίγο καιρό ακόμη, θα το διαπιστώσεις κι εσύ.
 




silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
[




Ναι, το κατάλαβα τι λες.. εγώ υπόμνημα ζήτησα να δω γιατί όλα τα άρθρα τέτοιου είδους είναι θαμμένα και δεν υπαρχουν. Γιατί βλεπω ότι τα λενε και τα ξαναλενε σε διαφορετικά άτομα κάθε φορά..μη κουράζονται κιολας..λες ένα "ορίστε το λινκ και διάβαζε να μορφωθείς" :)
Εγώ αυτό κάνω κυρίως, αλλά 2 μέρες εδώ,κατάλαβα πως η πλειονότητα απλώς δεν ενδιαφέρεται να χαραμίσει τον υπερπολύτιμο χρόνο της, γι αυτό κ το "go to hell" welcome. Μπορείς να βρεις ό,τι θέμα θέλεις βάζοντας την αντίστοιχη λέξη πάνω δεξιά στο search. Αλλιώς, μπορείς να ζητήσεις το link. Και θα στο δώσουμε:)
 




Kalisee

Member
28 Μαϊου 2012
21
0
Όλα αυτά τα "καυτά θέματα" είναι υπομνήματα, δεν είναι θαμμένα ανάμεσα στα άλλα!
Με το που μπαίνεις εδώ:
Εκτροφή , Αναπαραγωγή & Επιλογή
υπάρχουν καμια δεκαριά υπομνήματα που λένε ΟλΑ αυτά τα σπαστικά.....

Αυτό εννούσα! Δεν ξέρω γιατί δε μου τα βγάζει αυτά. Το πάτησα το λινκ το δικο΄σου και τα είδα. Ευχαριστώ πολύ!
 






Kathrinf1

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2012
330
0
Να φανταστω, απο πηρε το τσιουαουα της κι αν εμεινε κανενα ακομα και για μας....:rolleyes:
Δεν σε ενδιαφέρει, κι έτσι κι αλλιώς γιατί να σου πω, αφού είναι pm??
 


Asp

Well-Known Member
30 Μαϊου 2012
119
0
Πάτρα
Να φανταστω, απο πηρε το τσιουαουα της κι αν εμεινε κανενα ακομα και για μας....:rolleyes:
Εγώ πάντως βάζω και το χέρι μου στη φωτιά... Τόση ώρα κρατιέμαι να μη σχολιάσω..
 


Kalamata

Member
27 Ιουνίου 2012
12
0
Κalisee, την ημέρα που θα βρεις ένα νέο μέλος, να έχει διαβάσει τους κανονισμούς και τα υπομνήματα του φόρουμ, πριν μας βομβαρδίσει με την θεματάρα και την αποριάρα του, σου υπόσχομαι εγώ προσωπικά, ότι θα κάτσω να συντάξω ένα θαυμάσιο χεστήριο και θα ζητήσω να γίνει και υπόμνημα και να είναι και υποχρεωτική η ανάγνωσή του, πριν την είσοδο του μέλους, στα λοιπά θέματα του φόρουμ ;-)
Ολα στον υπερθετικο ρε παιδι μου. Γεια σου ρε moderatorαρα....
 




lina-tsa

Active Member
13 Ιουνίου 2012
31
1
Οκ παιδια. Ευχαριστω για τη βοηθεια..............Αυτα τα ωραια..... Εγω ηθελα να ρωτησω για κάτουρα και εσεις το χεσατε το θεμα......Σορρυ κιολας....
ρε παιδια και εγω απειρη του θεματος ειμαι αλλα σε ενα πραγμα εχε δικιο ο θεματοθετης που θυμωσε. ετσι κι αλλιως το κουταβι θα το παρει! ουτε τον ξερετε, ουτε σας ξερει... απο εδω και περα το θεμα ειναι αν απο εδω θα παρει καμια συμβουλη αξιοποιησημη στο προβλημα του (σωστο ή λαθος θα το κανει ετσι κ αλλιως!) ή θα το παρει χωρις καμια συμβουλη απο το φορουμ! δηλαδη εμεινε και με την... στο χερι! τη καταλαβατε? τη χαρα εννοουσα :p
χιχιχιχι!!!
τελικα δε καταλαβα και εγω.. το κουταβι θα δημιουργησει προβλημα στην ηρεμια του σπιτιου του ή οχι??? γιατι αυτο φανταζομαι ειναι το θεμα του. η γυναικα του που φρικαρει με το ζωακι...
 


Vasilis75

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2012
417
0
Athens
Τους πρωτους μηνες. Μετα θα στρωσει!
Τα χριστουγεννα δεν θα εχεις προβλημα παντως!
 


sevita

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
97
0
πολυ επιθεση για το τιποτα... τι σημασια εχει ποιο κουταβι θα παρει.. αν δεν το παρει αυτο μπορει να καταληξει αδεσποτο και να ψαχνει για καποιο σπιτι... γιατι δε λετε απλα καμια συμβουλη για το κουταβι που εχει αποφασισει να παρει και αρχιζεται τα ιδια και τα ιδια και μας γεμιζεται με τυψεις. Δεν υπαρχει λογος.ειναι πολυ κουραστικο αυτο το πραγμα..... δε τολμαει να γραψει καποιος κατι και αμεσως αρχιζει η επιθεση...
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
ειναι πολυ κουραστικο αυτο το πραγμα.....
Πολύ κουραστικό όντως.... να προσπαθείς να ενημερώσεις προς την σωστή κατεύθυνση και πέφτεις πάνω σε τοίχο!

Ανοίξτε λίγο το μυαλό και τα μάτια σας! μόνο κακό δεν κάνει!