Δερματοπάθεια; Παράσιτο;


gonefg

Member
24 Ιουλίου 2011
18
0
Thessaloniki
Χαιρετώ..
Χθες, νιώθοντας ότι υπάρχει ένα εξόγκωμα στη κορυφή του κεφαλιού του Ρούμπικ, διαπίστωσα ότι στη ρίζα του τριχώματος κολλημένα στο δέρμα, υπήρχαν μικρά μαύρα στίγματα που ίσως -σκέφτηκα- να ήταν και κάτι που έπεσε στο κεφάλι του και απλά των λέρωσε..
Προσπάθησα να το ξύσω να φύγει αλλά δε με άφησε να ασχοληθώ περαιτέρω..

Σήμερα το απόγευμα διαπίστωσα ότι στο σημείο εκείνο υπάρχει κάτι σαν πύον.. λευκό σχεδόν υγρό και έντονα κολλώδες, με αποτέλεσμα το τρίχωμα στο συγκεκριμένο σημείο να είναι σκληρό και κοκκαλωμένο..
Το φωτογράφησα..



Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να είναι;;
Αύριο θα πάω στον κτηνίατρο.. αλλά είμαι σε διακοπές και πραγματικά εδώ που βρίσκομαι δεν εμπιστεύομαι κανένα..
Στο χώρο αναμονής του κτηνιατρείου υπάρχου μόνο περιοδικά για το κυνήγι...!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Μου μοιάζει με hot spot στην αρχή του.
Αν και τα μικρά μαύρα στίγματα και η κορυφή του κεφαλιού, με προβληματίζουν.
Πρόσεξες αν ο σκύλος σου, προσπαθούσε να ξυστεί στο σημείο;
Πες μας τι θα σου πει ο γιατρός. Και πιθανότατα θα χρειαστεί να το ξυρίσετε το σημείο, για να έχετε και πλήρη εικόνα της κατάστασης αλλά και συντομότερη και σωστότερη αποκατάσταση.
 




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
σε τετοιες περιπτωσεις βασικα,κ πριν τον παμε στον γιατρο ,καλο ειναι να ξυρισουμε εμεις την περιοχη κ να καθαρισουμε το σημειο.μην το αφηνεις ετσι το ζωο.αν καταφερε να το πειραζει με τα ποδια του,τοτε το υγρο ειναι απο πληγη,διαφορετικα μαλλον ειναι καποιος μυκητας.δεν θελει αγχος,φευγει σχετικα γρηγορα με μια αγωγη κ λιγο προσοχη.το ξυρισμα δεν το γλυτωνει!
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Αν δεν κανω λαθος εχεις και γατα ε; αν ειναι μυκητες το πιθανοτερο ειναι οτι θα εχει κολλησει απο τη γατα. Καλο θα ηταν οταν τον πας στο γιατρο να παρεις και τη γατα να της ριξει μια ματια ετσι ωστε αν εχει και αυτη να κανεις θεραπεια και στους δυο αλλιως δεν κανεις τιποτα.
 


gonefg

Member
24 Ιουλίου 2011
18
0
Thessaloniki
Ποπό.. Ευχαριστώ παιδιά.. Τον πήγα στο γιατρό που δεν τον ξύρισε αλλά του έκοψε λίγο τις τρίχες.
Μας είπε ότι είναι σταφυλόκοκκος και να του βάζω λίγο betadin και Fucicort (άρχισα ήδη).
Το γατί μας μας περιμένει σε μια γατόφιλη φίλη μου.
Εδώ μάζεψα και ανέστησα πλέον ένα πεταμένο που δεν έχει ακόμη καλά καλά συμπληρώσει τον ένα μήνα ζωής που σημαίνει ότι και frontline που του έβαλα κανονικά δεν θα έπρεπε να του βάλω αλλά θα γεμίζαμε όλοι μας ψήλους. Είναι πολύ μικρό για οποιαδήποτε αγωγή λέει ο κτηνίατρος..
Τέλος πάντων.. Μοιάζει υγιές και δεν έχει καθόλου πληγές. Θα το πάω κατευθείαν στον κτηνίατρό μου στη Θεσσαλονίκη.
Ο Ρούμπικ τώρα (που δεν τον έχω ακόμη δει να ξύνει τη συγκεκριμένη πληγή) την έχει πέσει στα δροσερά πλακάκια. Γενικώς ξυνόταν από όταν ήρθαμε (αν και του έχω και scalibor και frontline) και σχεδόν πλήγωσε το πόδι του.
Ο γιατρός μας έδωσε ένα σαμπουάν Allercalm.. Τον είχα όμως κάνει μπάνιο πριν 10 μέρες, να τον κάνω πάλι ή να περιμένω να γυρίσουμε Σαλόνικα;
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Να παρεις και μια δευτερη γνωμη και απο το δικο σου το γιατρο και να του παρει καλλιεργεια. Να δει και τη γατα. Αν τη μαζεψες απο το δρομο να την κοιταξει στα αυτια για ψωρα. Σχεδον ολα τα γατια του δρομου που δεν βαζουν αμπουλα εχουν ψωρα στα αυτια, Και για τη γατα οχι frontlline. Advocate θα της βαζεις η stronghold που καλυπτουν τα παντα + ψωρα. Μην του κανεις συχνα μπανιο δεν ειναι καλο, εκτος και αν ακολουθει καποια αγωγη με φαρμακευτικο σαμπουαν και συμφωνα με τις οδηγιες του γιατρου.
 


gonefg

Member
24 Ιουλίου 2011
18
0
Thessaloniki
Θα τον πάω σίγουρα στο γιατρό μου.. Αλλά αυτό θα είναι σε μία εβδομάδα. Ως τότε δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο από ό,τι μου είπε ο εδώ κτηνίατρος.. Αν δω ότι επιδεινώνεται η κατάσταση ίσως πάρω το γιατρό μου στο κινητό. Αν και θα προσπαθήσω να το αποφύγω... Ευχαριστώ για το γατί.. δεν ήξερα.. όταν το πήγα στον κτηνίατρο δεν το εξέτασε καν γιατί ήταν τόσο μωρό και μάλλον δεν θα επεβίωνε.. Εδώ στα ελληνικά νησιά τα ζώα είναι τόσα πολλά που θεωρούνται.. αναλώσιμα. Κανένας δεν σκέφτεται ότι αυτές οι χαριτωμένες γάτες στις ασπρογάλαζες καρτποστάλ έχουν χρόνο ζωής 5-6 χρόνια μαξ...
 


dgiorgio

Well-Known Member
1 Μαϊου 2011
114
0
ανέβασε και καμια φωτογραφία από το καινούριο κοπριτάκι...αντε και μόλις γυρίσεις σε βοηθάω στη βόλτα...που να κουμαντάρεις μόνη σου δύο σκυλιά...:D
άλλωστε ξέρεις, έχω μια αδυναμία σε κόπρους που βρέθηκαν σε νησιά έτοιμοι να ψοφήσουν και τελικά αναστήθηκαν (βλ. Λαζαράκος):D
 


gonefg

Member
24 Ιουλίου 2011
18
0
Thessaloniki
Λοιπόν..
Τελικά πήγα και σε έναν άλλο κτηνίατρο εδώ που μου πρότεινε να κάνω γενικές εξετάσεις αίματος.. χωρίς καν να δει την πληγή.. Τρέχα γύρευε δηλαδή. Πήρα το Ρουμπάκο και φύγαμε και πήρα τηλέφωνο στο γιατρό μου στη Θεσσαλονίκη που είχε αφήσει στη θέση του έναν κτηνίατρο της εμπιστοσύνης του.
Αυτός λοιπόν μου είπε να ξεπλύνω καλά την πληγή με φυσιολογικό ορό και γάζα (καθόλου μπεταντίν) και όταν στεγνώσει να του βάλω fucidin και όχι fucicort. Αυτό έκανα λοιπόν και μοιάζει η πληγή πολύ καλύτερα.. (του έκανα και ένα καλό κούρεμα.. σαν καθολικός μοναχός έγινε)
Το απόγευμα διαπίστωσα ωστόσο μια αντίστοιχη πληγή στην ουρά του (πράγμα που μου θύμισε ότι μου είχε πει ο πρώτος γιατρός, ότι δηλαδή θα το μεταφέρει αυτό όπου ξύνεται).
Έτσι ξανατηλεφώνησα στο γιατρό στη Θεσσαλονίκη και μου είπε να ακολουθήσω την ίδια αγωγή, όπερ και εγένετο.
Αυτά για την ώρα.. Ελπίζω και πιστεύω όλα να πάνε καλά..

που να κουμαντάρεις μόνη σου δύο σκυλιά...:D
Γάτος είναι το νέο μέλος την οικογένειας... Πάμε όμως τη βόλτα μας έτσι κι αλλιώς.. Δεν θα έχει πρόβλημα ο Ρουμπάκος να τον βολτάρουμε δύο.. ειδικά με την ανασφάλεια που έχω για όλους τους αδέσποτους.
 




gonefg

Member
24 Ιουλίου 2011
18
0
Thessaloniki
Πήγαμε στο γιατρό μας στη Θεσσαλονίκη ο οποίος πιστεύει ότι το θέμα του Ρουμπάκου είναι κάποιου είδους αλλεργία. Στη φύση; στο σαμπουάν; στις διακοπές; ποίος ξέρει; Ίσως είναι απλά εποχική και του συμβαίνει στο εξής κάθε Ιούλιο, ίσως ποτέ ξανά.. Θα δείξει.
Για την ώρα μας συνέστησε μπάνια με Allercalm κάθε εβδομάδα για ένα μήνα και Atarax των 25mg για τη φαγούρα.
Αυτό που με είχε προβληματίσει στην αρχή και φωτογράφησα παραπάνω ήταν λέει όντως hot spot όπως είχε υποπτευθεί και mareco... και η αλλεργία ήταν η αιτία της δημιουργίας του. Το ίδιο και τα μαύρα στίγματα που έβλεπα.. ήταν λέει αντίδραση του δέρματος...
 


gonefg

Member
24 Ιουλίου 2011
18
0
Thessaloniki
Ωχ sorry..., λάθος μου.
ελπίζω να πάνε όλα καλά με τον Ρούμπικ.
Έχω ήδη ένα γάτο στο σπίτι που στις διακοπές τον φιλοξενούσαν φίλοι.. και ένας δεύτερος ήταν πολύς όπως και να 'χει.. Όταν μου προέκυψε στο καράβι μια οικογένεια που έμοιαζε να ξέρει από ζώα και τον υπερ-συμπάθησε, τους τον έδωσα και είναι πλέον Μυτιληνιός.
Βέβαια τον είχα αγαπήσει και η καρδούλα μου το ξέρει.. στο υπόλοιπο του ταξιδιού τα είχα βάψει μαύρα ελαφρώς..
Αμέσως μόλις έφτασα πήγα να βρω το γατούλη μου τον επίσημο να παρηγορηθώ..
Ναι τώρα είμαστε όλοι καλά..
Πάμε καμιά βόλτα αν θες.. Ελπίζω να είσαι καλά κι εσύ!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.133
Μηνύματα
896.051
Μέλη
19.946
Νεότερο μέλος
harouli