Δευτερος σκυλος


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Μαλλον ηρθε η ωρα για δευτερο σκυλο.
Ο πρωτος ειναι ενα bulldog 16 μηνων , αρσενικο με απιστευτα καλο χαρακτηρα προς τα αλλα ζωα.Δεν ειναι στειρωμενος

Σκεφτομαι για ημιαιμο θηλυκο , μικροσωμο (μεχρι 10 κιλα) αλλα φοβαμαι τι θα γινεται με τις ορμες του bully ακομα και αν στειρωθει το ημιαιμο (που θα στειρωθει).

Θα υπαρχει θεμα λετε ?
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Αν στειρωθεί η θηλυκιά δεν θα έχει οίστρο, άρα δε θα μυρίζει, άρα γιατί να ξεσηκωθεί ο bully? :confused:
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Να σου δώσουμε την Tiny μας.... είναι μαθημένη να ζει με δυο μεγαλώσωμα αρσενικά (στειρωμένη).:):)

Δε βλεπω πρόβλημα με τους άλλους δυο (κανεις δεν την καβαλάει, κι ας είναι μικρουλα).
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Αν στειρωθεί η θηλυκιά δεν θα έχει οίστρο, άρα δε θα μυρίζει, άρα γιατί να ξεσηκωθεί ο bully? :confused:
Ξερω γω ? εδω καβαλαει και αερογαμα...ει οποιο αρσενικο κουταβι βρεθει στο δρομο του :p Ολα ξεκινουν σαν παιχνιδι αλλα ο boogie την παει αλλου τη δουλεια
 




solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
To ενδεχομενο να στειρωθει και το μπουλντογκ για τους διαφορους λογους που εχουν αναφερθει κατα καιρους(ενας ειναι και ο λογος που ανεφερες) το αποκλειεις δηλαδη?
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
To ενδεχομενο να στειρωθει και το μπουλντογκ για τους διαφορους λογους που εχουν αναφερθει κατα καιρους(ενας ειναι και ο λογος που ανεφερες) το αποκλειεις δηλαδη?
To bulldog δεν θα στειρωθει ακομα .Προκειται για ενα ομορφο και απολυτως υγιες (μεχρι σημερα) δειγμα της φυλης που τρεχει,παιζει και ζει χωρις air condition :rolleyes::D

Φυσικα, το οτι ειναι ομορφος κλπ το λεω εγω , οποτε μαλλον πρεπει να κριθει συντομα.
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Προκειται για ενα ομορφο και απολυτως υγιες (μεχρι σημερα) δειγμα της φυλης που τρεχει,παιζει και ζει χωρις air condition :rolleyes::D
Μα δεν στειρωνονται μονο τα σκυλια που εχουν καποιο προβλημα υγειας...
 






Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Αυτο ρωτησα κι εγω, αν σκεφτεται αυτο το ενδεχομενο, για να μειωσει τα φαινομενα κυριαρχικοτητας
Κοιτα , γενικα ο χαρακτηρας του ειναι πολυ καλος με σκυλια , γατες , ανθρωπους κλπ Με τα σκυλια μπορεις να τον πεις και λιγο ''κοτα'' αφου τρωει κραξιμο απο εμφανως μικροτερα σκυλια και αποχωρει.

Στα κουταβια , το ''παιζει'' λιγο αρχηγος , τρωει δαγκωνιες απο αυτα και ως ανταλλαγμα , τα καβαλαει.

Φυσικα , ανθρωπο δεν ''καβαλαει'' ποτε ...τα κοψαμε αυτα μαχαιρι οταν ηταν μικροτερος:)
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο solco99
Αυτο ρωτησα κι εγω, αν σκεφτεται αυτο το ενδεχομενο, για να μειωσει τα φαινομενα κυριαρχικοτητας



Άμα το 'χει το σκυλί.....

Στειρώσαμε αρσενικό, πολύ κυριαρχικό σκύλο τον Οκτώβρη, κι όταν λέω πολύ δε φαντάζεσαι πόσο το εννοώ......

Εννιά μήνες μετά το μόνο που έχει αλλάξει είναι το κενό ανάμεσα στα πόδια του.... :p

Ένα φεγγάρι μόνο είχε σταματήσει να σηκώνει πόδι για να κατουρήσει και είχε σταματήσει να σημαδεύει όπου είχε κατουρήσει νωρίτερα η σκύλα μας.
Από το Μάη επέστρεψε ξανά και σε αυτές τις συνήθειες
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Στειρώσαμε αρσενικό, πολύ κυριαρχικό σκύλο τον Οκτώβρη, κι όταν λέω πολύ δε φαντάζεσαι πόσο το εννοώ......
Φυσικά και παίρνει μήνες να δεις διαφορά αλλά 9 μήνες είναι σίγουρα αρκετοί. Σε τι ηλικία στειρώθηκε;
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Τριών ετών παρά κάτι ψιλά ήταν τον Οκτώβρη, το ξέρω ότι παίρνει καιρό αλλά πλέον δε νομίζω ότι θα αλλάξει κάτι σημαντικά.
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Ούτε εγώ πιστεύω ότι θα αλλάξει σε αυτήν την ηλικία πια. Για θέματα συμπεριφοράς είναι ουσιαστικό όταν γίνεται νωρίς και ως πρόληψη. Μετά του έχουν γίνει πια συνήθεια κάποια πράγματα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU