Δεύτερος σκύλος...


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
..και δεν παίρνεις!!μαύρο η καφέ θα σου πρότεινα αφού έχεις κλείσει πρός την ράτσα και θυληκό ,την στειρώνεις κάποια στιγμή και τελείωσε η υπόθεση .:eek:
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
άντε με το καλό...Και εγώ δεν το μετάνοιωσα ποτέ που πριν πολλά χρόνια τους έκανα δύο...Θα σου πρότεινα αρσενικό, λόγω οίστρου...εκτός αν ατειρώσεις το κορίτσι...(φαντάζομαι εξαρτάται από το τι θέλεις να αποκτήσεις). Προσωπικά επειδή ασχολούμαι με τις εκθέσεις δεν μπορούσα να πάρω κορίτσι και να το στειρώσω...
Στις βόλτες πάμε ολοι μαζί....΄΄εκανε πολύ καλό στο κουτάβι (και στον keagan και στον Μπου φέτος), που ακολουθούσαν τον μεγάλο και στην ουσία ο ένας εκπάιδευσε τον άλλον...Σίγουρα κάποιες βόλτες εκπαίδευσης πιο πολύ, θα χρειαστεί να τις κάνετε μόνοι σας. Για να δουλέψω με τον έναν μέσα στο σπίτι...πρέπει να απομονώνω τον άλλον...Ο Μπου πήρε πολλά χαρακτηριστικά από τον Keagan και ο Keagan πολλά από τον Τσούφι...τα κουτάβια πάντα μιμούνται τα μεγαλύτερα. Η παρέα ήταν το πιο σημαντικό από όλα...Επίσης, για μένα τουλάχιστον, το ότι είχα άλλα σκυλιά μέσα στο σπίτι με βοήθησε να ξεπεράσω πιο γρήγορα τον χαμό του Τσούφι...
Plus...ένα κουτάβι ανανεώνει τα μεγαλύτερα σε ηλικία σκυλιά...Στον γεράκο μου , όταν εμφανίστηκε ο Μπου...είδα διαφορά στη συμπεριφορά του...:):)
Το μόνο που δεν αντιμετωπίζεται...είναι η περίφημη ζήλεια των Ριτρίβερς...χαιδεύεις το μωρό...θα χαιδέψεις και μένα...Το βράδυ στον καναπέ...με το ένα χέρι χαιδεύω τον έναν και με το άλλο τον άλλον...Αλλοίμονο αν κάνω πως σταματάω....
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Mε το καλο Berna!!
Κατερινα,δεν δημιουργειται ποτε καυγας λογω ζηλειας?(μαζευω και 'γω πληροφοριες για το δευτερο..)
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Είναι ανάλογα τα σκυλιά και τη φυλή..Στα golden ο καυγάς διαρκεί 10 δευτερόλεπτα και είναι κυρίως ξεπουπούλιασμα...Οι δικοί μου έχουν αρπαχτεί κατά καιρούς (για τελείως ηλίθιους λόγους)...και συνήθως τους αφήνω να τα βρούνε μόνοι τους...Άντε να βάλω καμιά φωνή. Οι μόνες περιπτώσεις που προσέχω είναι αν βρεθούμε κοντά σε κοριτσάκι σε οίστρο...ή στις περιπτωσεις που έφυγε ο ένας για να ζευγαρώσει και γύρισε πίσω μέσα στη βαρβατίλα...Αλλά και πάλι, εξαρτάται από τα σκυλιά...
 




oscar the grouch

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2012
84
9
Καλή ιδέα είναι ο δεύτερος σκύλος, αλλά για την ώρα υπάρχει βέτο :rolleyes: από το έτερον ήμισι.

Ερώτηση: Θα μπορούσε να συνυπάρξει ένα λαμπ μαζί με ένα σκύλο μικρόσωμο αλλά με πιο κυριαρχικό χαρακτήρα ?

Ή το αποτέλεσμα θα ήταν ενας διαρκής τσαμπουκάς που θα ξεκίναγε από τη τρέλα του ενός για παιχνίδι και από την τάση του άλλου να έχει το πάνω χέρι ΚΑΙ στο παιχνίδι.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.714
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αρσενικο θα παρω, αυτο ειναι σιγουρο. Αν επαιρνα κοριτσακι θα επρεπε να την στειρωσω, αλλα μετα τον πρωτο οιστρο, οποτε δεν ξερω πως θα επιζουσαμε!

Ο λογος που θελω να παρω δευτερο ειναι ακριβως αυτο που λεει η Κατερινα, και τα χρονια περνανε τοσο γρηγορα...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.714
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Καλή ιδέα είναι ο δεύτερος σκύλος, αλλά για την ώρα υπάρχει βέτο :rolleyes: από το έτερον ήμισι.

Ερώτηση: Θα μπορούσε να συνυπάρξει ένα λαμπ μαζί με ένα σκύλο μικρόσωμο αλλά με πιο κυριαρχικό χαρακτήρα ?

Ή το αποτέλεσμα θα ήταν ενας διαρκής τσαμπουκάς που θα ξεκίναγε από τη τρέλα του ενός για παιχνίδι και από την τάση του άλλου να έχει το πάνω χέρι ΚΑΙ στο παιχνίδι.
Οταν ηρθε μια φιλη μου σπιτι μου με ενα μικρο τσαμπουκαλεμενο, ο Κουκης κρυβοταν πισω απ' την κουρτινα!
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Γενικα ο Κουκης παιζει με αλλα σκυλια στη βολτα? Η τα αγνοει και ασχολειται με ''τα δικα του'' ?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.714
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Γενικα ασχολειται με τα δικα του, και αν παιξει, θα ειναι για δυο λεπτα, μετα χανει το ενδιαφερον.

Ο μονος σκυλος με τον οποιο μπορει να παιζει με τις ωρες ειναι το ημιαιμο λομπ μιας φιλης. Αλλα αυτος ο σκυλος μεγαλωσε κυριολεκτικα με τον Κουκη, ο δικος μου του εμαθε ολα τα "κολπα", χεχε :)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Ερώτηση: Θα μπορούσε να συνυπάρξει ένα λαμπ μαζί με ένα σκύλο μικρόσωμο αλλά με πιο κυριαρχικό χαρακτήρα ?
Νομίζω ότι βασικό κριτήριο για το συνδυασμό 2 φυλών θα πρέπει να είναι το επίπεδο ενέργειάς τους. Για παράδειγμα δεν μπορείς να έχεις ένα μπόξερ ή SBT και ένα μπουλντόγκ, γιατί το ένα θέλει τρελλή εκτόνωση ενώ το άλλο έχει περιορισμένες αντοχές. Πιστεύω ότι θα πρέπει να συμβαδίζουν κάπως τα επίπεδά τους ώστε να είναι και οι 2 σκύλοι ικανοποιημένοι.
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Μόλις διάβασα κ εγώ το θέμα από την αρχή.
Δεν έχω κάτι να δώσω προφανώς,καθ'ότι έχω ένα σκύλο μόνο (με τρώει όμως η ιδέα του δεύτερου),συνεπώς θα ήθελα να πάρω από το θέμα και τους υπόλοιπους που έχετε άνω του ενός σκύλου..

Ο πρώτος σκύλος της Berna είναι 7 χρονών.Το ηλικιακό χάσμα με το κουτάβι θα είναι αρκετά μεγάλο.Παρ'όλα αυτά τα δύο σκυλάκια θα ζήσουν μαζί για αρκετά χρόνια(εύχομαι),θα συνηθίσουν το ένα το άλλο και ότι αυτό συνεπάγεται ..

Θέλω λοιπόν να ρωτήσω... όταν τελικά "φύγει" το πρώτο σκυλί λόγο ηλικιάς,τι γίνεται με το δεύτερο?
Πως θα το πάρει που ξαφνικά χάθηκε ο φίλος του από το σπίτι?Θα συνειδητοποιήσει την απώλεια?Θα έχει συνέπειες στην περαιτέρω συμπεριφορά του?

Το ρωτάω αυτό διότι δεν την παλεύω μια με θανάτους κ τέτοια.Αυτή η στιγμή με στοιχείωνει πριν ακόμα αποκτήσω τη δικιά μου!Σκέφτομαι λοιπόν - πέρα από το δικό μου πένθος,θα πρέπει να αντιμετωπίσω και μια ιδιαίτερη ψυχολογική κατάσταση στον δεύτερο εν ζωή σκύλο?
Και τέλος,υπάρχει κάποια συμβουλή σχετικά με την ηλικιακή διαφορά που πρέπει να έχουν τα σκυλιά,όταν τους εισάγουμε ένα νέο φίλο στην οικογένεια?

Όλες οι ηλικίες προφανώς θα μπορούσαν να "δουλέψουν" κ να έχουμε αρμονική συμβίωση,ρωτάω για το ιδεατό όμως ποιο είναι..

Ευχαριστώ και sorry για το hijack στο θέμα σου Berna :)
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Berna ολα γινονται, ειναι στανταρ οτι θα ζοριστεις στην αρχη πολυ, γιατι το κουταβι σε θελει απο πισω του συνεχεια. Αν πιστευεις οτι θα αντεξεις την πιεση-κουραση αυτη να το κανεις. Οταν μεγαλωσουν θα ειναι πιο ευκολα τα πραγματα.

Εγω παντως με σκυλο, παιδι και καινουργιο κουταβι την εχω ακουσει στερεοφωνικα. Ειχα φτασει στα ορια μου τις πρωτες μερες. Τωρα εχουμε μπει σε μια σειρα.
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.714
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ενδιαφέρον ερωτήσεις nfeel και εμένα θα με ενδιέφεραν οι απαντήσεις.

Ξέρω τι εστί κουτάβι ;) Είμαι έτοιμη να πάρω το σφουγγαρόπανο και να μένω άυπνη τα βράδια, χαχα. Μεγαλώνουν όμως πολύ γρήγορα τα άτιμα.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.772
Από το mallorn πρέπει να προέρχονται τα μισά λαμπ της ευρώπης από ότι βλέπω :p
Βerna δες και τα μαύρα, μην είσαι απόλυτη, έχει ωραία ;)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.714
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Από το mallorn πρέπει να προέρχονται τα μισά λαμπ της ευρώπης από ότι βλέπω :p
Βerna δες και τα μαύρα, μην είσαι απόλυτη, έχει ωραία ;)
Αχ όλα είναι ωραία! Θα δούμε, αν το φθινόπωρο δεν έχει ξανθούλικο αρσενικό, θα πάρω μαυράκι.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.772
Αχ όλα είναι ωραία! Θα δούμε, αν το φθινόπωρο δεν έχει ξανθούλικο αρσενικό, θα πάρω μαυράκι.
Δεν είδα εξετάσεις στο Site τους, αλλά φαντάζομαι θα τους ξεψαχνισεις!!
Με το καλό, όμορφα σκυλιά έχουν! :D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.133
Μηνύματα
896.044
Μέλη
19.946
Νεότερο μέλος
harouli