Δημιουργία εκτροφείου;


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Καλη ερωτηση,την εκανα καποτε σε εναν ψαρα,του λεω ρε συ τα δολωματα ειναι πιο ακριβα απο τα ψαρια,ειναι και οι ωρες,καμμια φορα κακοκαιρια,και πολλες φορες δεν πιανεις,γιατι το κανεις?απλα μου αρεσει ειπε τιποτε αλλο.
Εγω οταν μπηκα εδω στο φορουμ ειχα γραψει καπου οτι θα κανω εκτροφη 1ον,γιατι θελω ενα κουταβι Φιλα αρσενικο σκουρο τιγρε με ασπρες καλτσες,και 2ον να βγαλω μερικα απο τα εξοδα που εχω κρατωντας τοσα σκυλια στην προσπαθεια αυτη τα οποια ναι μεν βγαινουν αλλα θελει πολυ δουλεια(και εκτροφη να μην εκανα παλι τοσα θα ειχα)αλλα την βρισκω κιολας με τα κουταβια και το να βλεπω τα μικρα να μεγαλωνουν
η προσφορα ισχυει γιατι αν υπαρχει καποιος ο οποιος αναλαβει ολα τα εξοδα και τα εσοδα,
μου μενουν εμενα μονο τα καλα η ζωη με τα σκυλια χωρις εξοδα ,δεν γινεται να αναλαβει καποιος τα σκυλια αυτα απο κοντα δεν γινεται ειναι ενα κοπαδι σκυλια που το παιζει ενας για ολους και ολοι για εναν.
Με λιγα λογια εχεις ενα τυπο που θα ειναι μονο για τα δυσαρεστα τις πληρωμες δηλαδη,και γενικα το ολο κοστος,γιατι για εμενα τα εξοδα ειναι περισσοτερα απο τα εσοδα,αν νομιζει οτι θα βγαλει οριστε .
Δηλαδή αν το ευτυχές 2011 βγεί το κουτάβι αυτό και κερδίσεις το Τζόκερ τί θα γίνει ? Θα χαρίσεις τα άλλα, θα κρατήσεις τρία σκυλιά και θα τους δίνεις αγάπη ?
 




omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Ερωτησεις παγιδες μου κανεις,αν βγει αυτο το κουταβι(στην αλλη γεννα 100%),θελω μετα να δω αλλη μια φορα τι κουταβια θα βγαλει το συγκεκριμενο και εχω τελειωσει με την εκτροφη,στο συνολο δηλαδη αλλες 2 η 3 γεννες.
Σκυλι ενηλικο απο εδω δεν φευγει οποιος εμεινε εδω ειναι μονιμο μελος, περιμενω να εχω δηλαδη γυρω στα 15 με 20 σκυλια εδω στο τελος και να ζουμε ολοι μαζι μεχρι τελους,τζοκερ δεν χρειαζομαστε μια χαρα τα παμε,απλα οταν υπαρχουν μικρα μειωνεται ο χρονος διασκεδασης με τα μεγαλα στο μισο(για 1-2 μηνες)αυτο ομως εχεις συμβει 2 φορες ολες κι ολες και θα συμβει αντε αλλες 2-3.
Το θεμα ειναι να καταλαβουν ορισμενοι οτι πισω απο ενα κοπαδι εκτροφικων σκυλων κρυβεται πολυ δουλεια, πολυτιμος χρονος και χρημα,οπως τωρα χριστουγεννα,γιορτες, μερες με χιονι,βροχη,λασπες,αερα,κρυο με αρκετα υπο το μηδεν,καψες το καλοκαιρι,να εχεις σκυλια υγιει, χωρις ασκοπη χρηση φαρμακων και χημικων,κοινωνικοποιημενα,αυτα ολα δεν γινονται μονα τους αυτα ολα εχουν καποιο λογο,σκοπο,και μια κατευθινση προκαθορισμενη η οποια δεν ειναι το χρημα αλλα τροπος ζωης.
Και ξαναλεω αλλο εκμεταλευση και αναληψη κοστους εκτροφης και αλλο να παρεις τα σκυλια και να φυγεις,δεν δινω τα σκυλια μου εκμεταλευση παραχωρω.
 




omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Αρη δεν θελω να ασχοληθω πολλα χρονια και ειδικα οχι εντατικα,πιστευω οτι αυτο που κανω ειναι αρκετο για να παρουν καποια πραγματα τον δρομο τους,υπαρχει ενας στοχος και οταν αυτος επιτευχθει τοτε θα τα παρατησω με την εκτροφη.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν κάνω ερωτήσεις παγίδες ρωτάω από ειλικρινή περιέργεια για το πώς μπορεί κάποιος που δεν ενδιαφέρεται για άλλα πράγματα - και δεν μιλάω για το χρήμα - μπορεί να κατέχει και να αναπαράγει 15 πολύ μεγάλου μεγέθους ζώα, αναζητώ δηλαδή τα εσωτερικά κίνητρα. Αφού είπες ότι το Τζόκερ δεν σου χρειάζεται, άρα αυτοαναιρέθηκες ώς πρός τον 2ο λόγο που εκτρέφεις (που ανέφερες πιό πάνω "να βγεί μέρος των εξόδων δλδ") παραμένουμε στον πρώτο που είναι το τιγρέ με άσπρες κάλτσες - και τί αυτό θα αναπαράξει - και εγώ έχω καλυφθεί.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Ε δεν χρειαζεται και τζοκερ για να καλυφθουν τα εξοδα,δεν εχω κανει τα σκυλια για αναπαραγωγη εδω,απλα μ αρεσει να τα βλεπω,να ασχολουμαι και να να ζω μαζι τους,και οταν καποιος μου λεει οτι κονομαω τοτε μου σηκωνεται η τριχα,και παιρνει προσκληση αλλα οχι τοσο για να αφησω εγω τα σκυλια οσο για να καταλαβει αυτος ο τοσο απιστος θωμας οτι δεν ειναι απλα τα πραγματα και οτι χωρις τρελλα ουτε ο Χριστος που πιστευει δεν θα υπηρχε,δεν γινονται ολα για το χρημα,υπαρχουν και εξαιρεσεις.
Εχουν ερθει εδω ατομα τα οποια πληρωναν 1500 και 2000 ευρω και εφυγαν χωρις να παρουν σκυλο,και υπαρχουν καποιοι που τους εκανα δωρο κουταβι η με 300-400-600 ευρω παλι δωρο ειναι,και ας πληρωνω τα εξοδα απο την τσεπη μου,ανεβασα σκυλια στην Γερμανια με 700 ευρω και ολα τα εξοδα δικα μου(αεροπορικα,Δραμα-Θεσ/νικη-Δραμα,Μικροτσιπ,χαρτια,φαγητα,Κεννελ,διαβατηρια,τηλ.,κ.τ.λ)και 2 μερες στον δρομο,προσπαθω να πουλαω φθηνα καλα σκυλια με σερβις 24 ωρες,επισης υπηρξε ενδιαφερων απο μακρινες χωρες παλι δεν εστειλα.
Με λιγα λογια υπαρχει συνειδηση,ευθυνη,και τρελλα,και οχι μονο απληστια στους κυκλους αυτων που εκτρεφουν σκυλους.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Omarock σε ρωτάω κάποια πράγματα για τον εαυτό σου - από ειλικρινή περιέργεια δεν χρειάζεται να το εκμεταλλεύεσαι για να δακτυλοδείχνεις ούτε να χαρακτηρίζεις κάποιους άλλους γιατί πάμε αλλού ... σε κόντρα που σε αυτήν την περίπτωση ΔΕΝ την προτιμάς ...
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Κοντρα τι κοντρα?εγω μιλησα για μενα,δεν μιλησα για κανεναν αλλο,ποιον εδειξα η χαρακτηρισα?(τον απιστο θωμα εννοεις?).
Και προτιμαω μια κοντρα ανοιχτη με καποιον και ας την χασω,αν εχω μια αποψη την υποστηριζω κιολας,και ας ειναι οι περισσοτεροι αντιθετοι,οταν προκειτε για το δικο μου αμπελι λαμβανω υποψη μου και ακουω με προσοχη πολλες αποψεις, αλλα καμμια εντολη.
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
το θεμα ειναι δημιουργεια εκτροφειου και εχει ξεφυγει και δεν φτες εσυ omarock ,τα post αυτα θα μπορουσαν να ειναι στο θεμα περι αγωνα και αγωνιας του εκτροφεα ,ομως και παλι δεν καταλαβενω γιατι ο denis ενω το χαρακτηρισε καραγκιοζιλικι το να βγαλει εσωψυχα ο οποιοσδηποτε εκτροφεας και να μιλησει για εκτροφικο πλανο ,για ονειρα και τον αγωνα του ,τωρα ζητα διευκρινησεις απο "ειλικρινη περιεργεια" ,ενω οταν ζητηθηκε ενημερωση απο τον ιδιο ξεσπασε κυμα κακοκαιριας περι προσωπικων δεδομενων
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εχει περάσει από το μυαλό μου να κάνω εκτροφή μιας μικρόσωμης ράτσας που λατρεύω και συναναστρέφομαι πάνω από 20 χρόνια.
Θα θελα, θα μου άρεσε να συνεισφέρω στην αψεγάδιαστη μορφολογία, χαρακτήρα και πάνω από όλα υγεία. . Το κακό είναι οτι δεν το βλέπω ανταγωνιστικά, με την έννοια να φάω πελατεία από τους 2-3 ΣΩΣΤΟΥΣ εκτροφείς που έχει η συγκεκριμένη ράτσα στην Ελλάδα. Δεν ξέρω πόσο είναι εφικτό βέβαια και πόσα έξοδα θα έχει. Το έχω σκεφτεί εντελώς χομπύστικα και ρομαντικά...
Από όσα ξέρω και διαβάζω, δεν νομίζω να βγάζει κέρδος ένας χομπύστας εκτροφέας.
Αν αναλογιστεί κανείς τα έξοδα των εκθέσεων, μετακινήσεων που είναι απαραίτητα για την αξιολόγηση του σκύλου.
Αν αναλογιστεί κανείς τα έξοδα γέννας, τροφής, κτηνιάτρων ή οτιδήποτε απρόοπτου συμβεί, μάλλον μιλάμε για χασούρα παρά για κέρδος.
Στην καλύτερη, όπως το βλέπω εγώ, να σου έρθει μια η άλλη που και πάλι αμφίβολο είναι.

Να ρωτήσω κάτι κουλό.... Μην με πάρετε με τις πέτρες :D:D Ειμαι παντελώς άσχετος.
Χρειάζεται να μπλέξεις με εφορίες, ενάρξεις, ΤΕΒΕ κλπ ???? ή καμια σχέση?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μέχρι να μπορέσεις να ξεκινήσεις αυτό που ονειρευεσαι μπορεί να έχουν αλλάξει οι νομοι σε σχέση με αυτά που ρωτάς
οπότε δώρον άδωρων να σου απαντήσει κανείς ;) :)

ξεκίνα με επισκέψεις στους ήδη εκτροφείς και συζήτηση μαζί τους
διάβασμα
και πληροφοριακό κυνήγι των πρωταθλητών της φυλής σου και των γραμμών τους
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Συμφωνώ με το Κοκόνι και πιστεύω ότι όντως θα πρέπει να δηλώσεις στην εφορεία την εκτροφή ως μικρή επιχείρηση. Ότι θα έχει χασούρα θα έχει, αλλά δεν ξέρω αν στην ελληνική κυβέρνηση ήρθε ακόμα η επιφοίτηση του Αγίου Πνεύματος και επομένως υποστηρίζουν τους μικρούς επιχειρηματίες με τις φορολογικές απαλλαγές που αρμόζουν. Συνήθως τις πνίγουν τις επιχειρήσεις, εξ ου φυσικά εν μέρει και τα γενικά οικονομικά προβλήματα.
 


panagiota

Member
15 Μαρτίου 2011
18
0
καλησπερα! θα με ενδιεφερε να ασχοληθω με την εκτροφη γατων. οχι τοσο ως βιοποριστικο επαγγελμα αλλα ως χομπυ..η εκτροφη των ζωων ειναι μια πολυ σημαντικη υποθεση και οποιονδηποτε αποφασιζει να ασχοληθει με αυτο θα πρεπει να τον διακρινει η ευσυνειδησια και η τιμιοτητα κατι που εκλειπει στις μερες μας. λοιπον για να μην τα πολυλογω ξερετε τι ακριβως χρειαζεται?τι χαρτια? που πρεπει να απευθυνθω? ποσος χωρος? ποσα γατακια?(περαν των 2 αρχικων βασικων εννοω)? γενικα οποιαδηποτε πληροφορια δεκτη.ευχαριστω πολυ.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Aγαπητή panagiota,
για τέτοιες πληροφορίες θα σου πρότεινα να απευθυνθείς στο cat forum,
διότι στο dogforum οι συζητήσεις έχουν να κάνουν με τους σκύλους.

Ευχαριστώ :)
 


panagiota

Member
15 Μαρτίου 2011
18
0
δεν θελω να μαθω για ρατσες κτλ , θελω απλα να μαθω την διαδικασια.υποψιαζομαι πως θα ειναι η ιδια. αν ξερει καποιος? ευχαριστω.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Δεν γνωρίζω την διαδικασία,
αλλά και να την γνώριζα είναι off topic & off forum να κάνουμε αυτήν την συζήτηση.

Οπότε αν έχεις κάποια απορία περί σκύλων ευχαρίστως να την συζητήσουμε,
αλλά σε παρακαλώ όχι για γάτες.

Ευχαριστώ
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.929
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95