Διάρκεια συσκευασίας τροφής


Billias83

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2020
109
131
41
Άνω Γλυφάδα
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!!!
Τρώμε 130 γραμμάρια την ημέρα και παίρνω συσκευασία 2.5 κιλών που κρατάει 19 μέρες περίπου.Σκεφτομαι να πάρω την μεγάλη που βγάζει 13 κιλών που θα μου κρατήσει από ότι υπολογίζω 100 ημέρες περίπου γιατί είναι πολύ ποιο οικονομική η μεγάλη συσκευασία.Ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς αν "αντέχει" η ξηρά τροφή τόσο καιρό ανοιγμένη η κάποιον τρόπο αποθήκευσης αν έχει δοκιμάσει κάποιος.
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Επειδή πρόσφατα είχα την ίδια απορία, τελικά πήρα 5 5λιτρα, γυάλινα βάζα με αεροστεγές κλείσιμο, οπότε αδειάζω όλο το σακί σε αυτά, τα αποθηκεύω σε ντουλάπι και κάθε φορά που αδειάζει το ένα, ανοίγω το επόμενο.
Είμαι στο πρώτο μεγάλο σακί, οπότε δεν μπορώ να ξέρω αν θα διατηρηθεί η τροφή μέχρι να ανοίξω το τελευταίο βάζο, αλλά νομίζω πως αν δεν αντέξει έτσι, τότε μάλλον δεν θα διατηρηθεί με κανέναν άλλον τρόπο...
 


Billias83

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2020
109
131
41
Άνω Γλυφάδα
Επειδή πρόσφατα είχα την ίδια απορία, τελικά πήρα 5 5λιτρα, γυάλινα βάζα με αεροστεγές κλείσιμο, οπότε αδειάζω όλο το σακί σε αυτά, τα αποθηκεύω σε ντουλάπι και κάθε φορά που αδειάζει το ένα, ανοίγω το επόμενο.
Είμαι στο πρώτο μεγάλο σακί, οπότε δεν μπορώ να ξέρω αν θα διατηρηθεί η τροφή μέχρι να ανοίξω το τελευταίο βάζο, αλλά νομίζω πως αν δεν αντέξει έτσι, τότε μάλλον δεν θα διατηρηθεί με κανέναν άλλον τρόπο...
Ευχαριστώ για την απάντηση,περιμένω τα αποτελέσματα όταν ανοιχθεί και το τελευταίο βάζο.
 
  • Haha
  • Like
Reactions: GRDANE and p__nat


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
κραταω συνεχώς ξηρες τροφες και δινω και 3-4-5 μήνες μετά. Απλα δεν ανοίγω το σακι κάθε μέρα, κραταω σε σκια, σε ντουλαπι χωρις υγρασία, κλείνω αεροστεγως με κλιπακι και ανοιγω μια στο τόσο μόνο για να μεταγγίσω σε μικρότερο δοχείο . Παντα ελεγχω να μη δω τιποτα περίεργο πχ σκουληκακια.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
κραταω συνεχώς ξηρες τροφες και δινω και 3-4-5 μήνες μετά. Απλα δεν ανοίγω το σακι κάθε μέρα, κραταω σε σκια, σε ντουλαπι χωρις υγρασία, κλείνω αεροστεγως με κλιπακι και ανοιγω μια στο τόσο μόνο για να μεταγγίσω σε μικρότερο δοχείο . Παντα ελεγχω να μη δω τιποτα περίεργο πχ σκουληκακια.
καλά είστε εσείς...εμείς ούτε μήνα δεν αντέχει το 10κιλο
 
  • Haha
Reactions: Billias83