Διατροφή Αδέσποτων






kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Αντικειμενικά, δεδομένου ότι η υγεία των αδέσποτων κινδυνεύει από χίλια δύο
το γαλακτομπούρεκο είναι κι αυτό μια κάποια λύσις

κάτι σαν τους βαρβάρους που έλεγε και ο Αλεξανδρινός:)
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Έαν στο δικό μας οικόσιτο σκυλάκι, δόσουμε κόκκαλα κοτόπουλου, υπάρχει αυξημένη πιθανότητα να γίνει ζημιά, αργά ή γρήγορα θα γίνει!!!

Τα αδέσποτα, έχοντας καταναλώσει ήδη απίστευτες ποσότητες σκουπιδιών και κόκκαλων, εαν δεις πόσο προσεκτικά και καθόλου λαίμαργα τρώνε τα κόκκαλα, οι πιθανότητα να πάθουν κάτι είναι απειροελάχιστη... όμως, προφανώς τα αδέσποτα που έχουν επιβιώσει, προφανώς είναι αυτά που δεν ήταν λαίμαργα!!! Πόσα θα έχουν ήδη χαθεί, εξ αιτίας των κόκκαλων, προφανώς δεν το γνωρίζουμε... Βλέπουμε τριγύρω τα πιο πονηρά και τα πιο τυχερά ίσως...
Φυσικά, επιβιώνουν επίσης τα πιο ανθεκτικά στις αρώστιες κλπ.

Τελικά, τείνω να πιστέψω πως αυτός είναι ένας σύγχρονος τρόπος φυσικής επιλογής στις σύγχρονες πόλεις. Όταν οι συνθήκες ζωής ήταν διαφορετικές, οι φυσική επιλογή λειτουργούσε με άλλα κριτήρια, σήμερα, εκτός της υγείας, ένα αδέσποτο πρέπει να είναι ικανό να μάθει να επιβιώνει στους δρόμους, να αντέχει την σύγχρονη σκουπιδοφαγία, κλπ.

Εαν δεις ένα συγκεκριμμένο αδέσποτο στο Π Φάληρο, πόσο έξυπνα περιδιαβαίνει την παραλιακή λεωφόρο Ποσειδώνος, 12 χρόνια τώρα!!!
Χρησιμοποιεί τις διαβάσεις, και ακολουθεί τους ανθρώπους που τις χρησιμοποιούν.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Πιστεύω απόλυτα στη "σύγχρονη", ας την πούμε έτσι, φυσική επιλογή, αλλά και η τύχη παίζει μέγα ρόλο!
Το σκυλάκι που έχω στην υπογραφή μου, άνευ τύχης, δεν υπήρχε ελπίδα να επιβιώσει στο δρόμο...
Έχω πολλά παραδείγματα σχετικά.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Πιστεύω απόλυτα στη "σύγχρονη", ας την πούμε έτσι, φυσική επιλογή, αλλά και η τύχη παίζει μέγα ρόλο!
Η φυσική επιλογή, έτσι και αλλιώς, έχει μεγάλο παράγοντα την τύχη.
Ντοκυμαντές με διάφορα ζώα βλέπεις?
Εγώ, βλέποντας τέτοια, απορώ με αυτούς που κινηματογραφούν, που βλέπουν τα μικρά μιας άτυχης λέαινας για παράδειγμα, και... απλώς διαπιστώνουν ότι αυτά ατύχησαν και θα πεθάνουν αφού η μάνα τους είχε κάποια ατυχία!!!

Η φυσική επιλογή δεν μετράει πρόσωπα, κοιτάζει το είδος.
Το "είδος" των σύγχρονων αδεσπότων, επιβιώνει μια χαρά!!!
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ντοκυμαντές με διάφορα ζώα βλέπεις?
Ατένμπορο! Διαρκώς! Τον λατρεύω τον τύπο...
Παρ' όλα αυτά σκέφτομαι...
Όταν η "τύχη" σημαίνει φροντίδα από άνθρωπο ή απουσία της, η "φύση" ελάχιστα επεμβαίνει.
Τι εννοώ... Αν κανείς δεν τάιζε τα αδέσποτα, η φυσική επιλογή θα είχε τον πρώτο λόγο (και η τύχη που εμπεριέχεται σ' αυτή, εννοείται). Αν, όμως, το υγιές αδέσποτο που θα επιβίωνε μια χαρά τρώγοντας σκουπίδια, αρρωστήσει "χάρη" στο γαλακτομπούρεκο... τα πράγματα μόνο "φυσικά" δεν είναι.
Αν και πρέπει να πω, ότι τα σκυλιά της πλατείας δεν έκαναν και πάρτυ πάνω απ' το γλυκό, όπως συνήθως γίνεται όταν πέφτουν κόκαλα και κρέας...
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Οι νομοι της φυσης ισχυουν και σε ενα αφυσικο περιβαλλον. Μη ξεχναμε πως ηταν η γη πριν 3 δις χρονια οταν αρχισε η ζωη να υπαρχει. Σε ολα τα ζωα υπαρχει ενας εχθρος. Τα σκυλια των πολεων εχουν τον χειροτερο. Η τυχη επαιζε παντα ρολο στην επιβιωση. Αλλωστε η ιδια η εξελιξη ειναι θεμα τυχης. Οπως ειπε καποιος μεγαλος (μου διαφευγει ποιος σορυυ) "ο θεος παιζει ζαρια".
Τα αδεσποτα θα επιβιωσουν απο ενα συνδυασμο τυχης και προσαρμοστικοτητας. Ωστοσο στο θεμα γαλακτομπουρεκο οπως και γενικα περιθαλψης σκυλων το ερωτημα που τιθεται αφορα αυτους που βοηθουν. Γιατι ο ανθρωπος εχει τη δυνατοτητα να προσαρμοζει τις συνθηκες σε αυτον και οχι το αντιστροφο. Εκει ειναι η διαφορα. Αν λοιπον επιλεγουμε να κανουμε το ιδιο και για τα σκυλια (πεταγοντας φαι και οχι αφηνοντας να ξσκισουν σακουλες η να κλεψουν) γιατι δεν το κανουμε σωστα? Τελικα αυτος που παει να ταισει τα σκυλια τι θελει να προσομοιασει? Παραγοντες που ευνοουν την επιβιωση η παραγοντες που αυξανουν τη θνησιμοτητα? Το πρωτο φανταζομαι. ΅Ε αφου θελουν να κανουν το πρωτο γιατι δεν το κανουν σωστα? Το γαλακτομπουρεκο στα σκυλια μου θυμιζει τα ληγμενα γαλατα στα παιδακια στην Αφρικη.
Ειναι σα να πανε να κλεισουν πρωτο τραπεζι πιστα στον παραδεισο με πλαστα νομισματα. Γυφτια απλα! Ασχετα με φυσικη η οχι επιλογη.
Αν και στην προσεγγιση τετοιων ανθρωπων συμφωνω με ορμπιταλ. Ειναι γυφτοι αλλα εχουν προοπτικες!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22