Διατροφή & Ανάπτυξη Λάμπραντορ


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.875
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Καθαρόαιμο λάμπραντορ θεωρείται εκείνο που έχει χαρτιά (πεντιγκρί). Τα υπόλοιπα μπορούν απλά να μοιάζουν με λάμπραντορ.

Κατά τ' άλλα είναι γλύκας. Να τον χαίρεσαι.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Συμπλήρωμα διατροφής, όπως ασβέστιο, εγώ θα έδινα μόνο μετά από εξέταση αίματος. Δε θα στηριζόμουν σε ένα "μπορει να χρειαζεται ασβεστιο γιαυτο πιθανων να γλυφει τους τοιχους και να τα παρει για συμπληρωμα" γιατί κι άλλα πράγματα μπορεί....

Να τον χαίρεσαι και να περάσετε πολλά ευτυχισμένα και υγιή χρόνια μαζί!
 


Oliver!!!

Active Member
20 Μαϊου 2013
38
16
Συμπλήρωμα διατροφής, όπως ασβέστιο, εγώ θα έδινα μόνο μετά από εξέταση αίματος. Δε θα στηριζόμουν σε ένα "μπορει να χρειαζεται ασβεστιο γιαυτο πιθανων να γλυφει τους τοιχους και να τα παρει για συμπληρωμα" γιατί κι άλλα πράγματα μπορεί....

Να τον χαίρεσαι και να περάσετε πολλά ευτυχισμένα και υγιή χρόνια μαζί!
Ευχαριστουμε πολυυυυυυυυυ!Ανταποδιδουμε...
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Και εγώ πιστεύω πως ο ασβέστιο δεν χρειάζεται.
Η κτηνίατρος είχε πει στον φίλο μου για το κουταβι του πως αν δεν του δίνει χιλς ή ρογιαλ το κουταβι πρέπει να παίρνει ασβέστιο συμπλήρωμα!!! Χώρις κάν εξετάσεις!! Ο φίλος μου του έδινε μια τροφη γύρω στα 50ε δεν την θυμάμαι καλά... Δεν ήταν και η πεντιγκρι πάντως!
Χωρίς εξετάσεις μην του δώσεις γιατί μερικές φορές πάμε να κάνουμε κάτι καλό και μας γίνεται το αντίθετο!
 


gkantas1973

New Member
14 Ιανουαρίου 2013
4
0
Μέγαρα Αττικής
Ποια η γνώμη σας για το dog food analysis; Αρκετές ξηρές τροφές από αυτές που πολλοί στο forum δίνουν στα σκυλιά τους, το εν λόγω site τις "βγάζει" όχι τόσο καλές, ειδικά επειδή στα συστατικά τους έχουν καλαμπόκι ή χαμηλής ποιότητας "κρέας".Παραδείγματα τέτοιων τροφών (χαμηλής βαθμολογίας) είναι royal canin, hills, eukanuba, josera, ενώ τροφές όπως acana και orijen είναι στην κορυφή της αξιολόγησης (ειδικά η orijen). Δοκιμάζοντας την orijen από την αρχή της συμβίωσής μου με το σκυλάκο μου, παρατηρούσα ότι τα κόπρανά του ήταν αρκετά μαλακά και έκανε κάποιες φορές και διάρροια. Σε ηλικία 12 μηνών δοκίμασα την royal canin και είδα σημαντική αλλαγή προς το καλύτερο. Ωστόσο, δεν ξέρω πόσο "κακό" προξενεί η κατανάλωση καλαμποκιού για το σκύλο. Διαβάζω ότι η υψηλή περιεκτικότητα της orijen δεν ταιριάζει σε κουτάβια, αλλά σε μεγαλύτερη ηλικία είναι πιο εύκολα αφομοιώσιμη. Θέλοντας πάντα να προσφέρω ό,τι καλύτερο για το φιλαράκο μου, έχω βρεθεί σε αδιέξοδο...
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Προσωπικα δε το εμπιστευομαι. Προτιμω να διαμορφωνω δικη μου αποψη μετα απο ερευνα και διαβασμα, θεωρω οτι ο καθενας πρεπει να ψαχνεται ετσι και οχι να στηριζεται στα sites που δεν ξερουμε και τι συμφεροντα εχουν.



Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Αν δεν κάνω λάθος το συγκεκριμένο σάιτ έχει να ανανεωθεί χρόνια.
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Είναι καλός τόπος για να πάρει κάποιος αρχάριος το έναυσμα για περαιτέρω μελέτη. Σου λέει πχ ότι μια τροφή έχει ελλειπή ποσότητα κρέατος, αν κάποιος είναι διερευνητικός τύπος θα κάτσει να δει ποια ποσότητα είναι αρκετή κλπ.

Τουλάχιστον σε εμένα έτσι λειτούργησε. Οι τροφές είναι ένα θέμα που όντας νέος στο σκύλο χώρο, σε κάνουν να παθαίνεις κοκομπλόκο.
Δεν ξέρεις τι τροφή να δώσεις, ποια τροφή είναι καλή, γιατί οι πιο προβεβλημένες τροφές συνήθως είναι κάτω του μετρίου (αν όχι κακες), και πολλά ακόμα. Μαθαίνεις ότι πρέπει να ταΐζεις grain free etc
Φυσικά τα μαθαίνεις και από αλλού αυτά, και μάλιστα πιο έγκυρα αλλά ο νέος θα πέσει πάνω στο συγκεκριμένο site σίγουρα.

Από εκεί και πέρα το ιδανικό είναι να διαμορφώσει ο καθένας την άποψή του.

Sent from my Galaxy NOTE II using tapatalk
 


cu19x

Member
12 Ιουνίου 2014
6
0
Sofia BG
Καλησπέρα σε όλους.
Έχουμε την Άρια, ένα κουτάβι λαμπραντοράκι, 3,5 μηνών, που πέρασε μεγάλη ταλαιπωρία στην υγεία της ώμος τώρα είναι πολύ καλά. Τρώει κανονικά και της δίνω την Orijen large puppy, που φαίνεται να της αρέσει και ενεργείται φυσιολογικά.
Το θέμα είναι πως το κουτάβι φαίνεται αδύνατο (βλέπω τα πλευρά της) αν και ακολουθώ τις ποσότητες που προτείνει η συσκευασία. Επίσης είναι 5,5 κιλά που δεν ξέρω πόσο θα έπρεπε να είναι σε αυτή την ηλικία.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.875
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αύξησε την ποσότητα τις τροφής, ασχέτως τι λέει στη συσκευασία.

Είστε σίγουροι πως το σκυλάκι είναι καλά στην υγεία του τώρα; Εχετε κάνει αποπαρασίτωση;
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.875
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Με την orijen όμως δεν υπάρχει ο κίνδυνος το κουτάβι να κάνει διάρροιες?
Αν το κουτάβι είναι αδύνατο σίγουρα πρέπει να αυξηθεί η τροφή, αν αποκλειστεί η περίπτωση να έχει ενδοπαράσιτα ή κάποιο άλλο θέμα υγείας. Προσωπικά θα προτιμούσα κάποια τροφή με λιγότερη ποσότητα προτεΐνης, αλλά ποιοτική, πχ Acana.
 
  • Like
Reactions: aliki_s


cu19x

Member
12 Ιουνίου 2014
6
0
Sofia BG
Το κουτάβι είναι πλέον υγιέστατο (φτου φτου) βάση εξετάσεων, γιατρών και γενικής εικόνας και διάθεσης. Με την orijen πάει καλά και δεν κάνει διάρροιες. Ήμουν έτοιμος να πάρω acana (λένε ότι και οι δυο είναι ισάξιες και πολύ ποιοτικές) αλλά είχαν ετοιμοπαράδοτη την Orijen και την πήρα.
Λέτε να της δίνω παραπάνω ε? Τώρα μόλις διάβαζα ότι το φυσιολογικό βάρος της ηλικίας και της φυλής, είναι γύρο στα 9-10 κιλά. Αυτό να ισχύει? Μας λείπουν σχεδόν τα διπλά από ότι είμαστε. Πφφφφφ...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.875
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Κοίτα, αφού φαίνονται τα πλευρά της, είναι αδύνατη.

Τώρα, το βάρος εξαρτάται και από τα γονίδια, έχεις λαμπ που ζυγίζουν 28 και έχει λαμπ που ζυγίζουν 40 κιλά δίχως να είναι υπέρβαρα ή αδύνατα. Οπότε, το 9-10 κιλά για κουτάβι 3ων μηνών είναι σχετικό. Αν είδες τους γονείς του κουταβιού, τότε μπορείς να έχεις μια ιδέα πόσο μεγάλο θα γίνει όταν φτάσει κάποια ηλικία και μπορείς να κρίνεις σχετικά.

Δεν μου απάντησες όμως αν και πότε έγινε η τελευταία αποπαρασίτωση.

Βάλε και καμιά φωτό, μπορεί να βοηθήσει.
 


Nancy @1

Member
8 Μαϊου 2014
13
0
31
Καλησπέρα κ από μένα! Έχω ένα Golden retriever 6 μηνών. Με τη pro plan άρχισε τα μαλακά κακά...πήγαμε σε hill's κ συνέχισε το ίδιο...μετά κάναμε εξετάσεις κ βρέθηκαν κοκκίδια...του δώσαμε 2 δόσεις procox κ αλλάξαμε κ τη τροφή σε josera. Τα κακά με τη hill's είχαν φτάσει στο σημείο της διάρροιας ενώ τώρα με τη josera είναι σχηματισμένα αλλά μαλακά. Επίσης τα κάνει 3-4 φορές την ημέρα. Με λίγα λόγια εδώ κ 4 μήνες περίπου λοιπόν έχουμε μαλακά κακά κ λύση δεν έχει βρεθεί :/ Τι να κάνω? Να του αλλάξω πάλι τροφή?
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Δοκιμασε να του μειωσεις την τροφη σε πρωτη φάση και δες αν υπαρχει καποια βελτίωση. εαν αλλαξεις τροφη σε ποιο ποιοτικη (Η ζοζέρα θεωρείται μετρια προς το καλο) κανε πολυ σταδιακα την αλλαγη.
 


Nancy @1

Member
8 Μαϊου 2014
13
0
31
Του δίνω 350γρ. την ημέρα και μου φαίνεται οτι αν την ελαττώσω θα αδυνατίσει γιατί ήδη πιστεύω θα μπορούσε να είναι πιο δεμένος...όχι οτι φαίνονται κ τα πλευρά αλλά κ ο κτηνίατρος είχε πει οτι θα μπορούσε να πάρει λίγο ακόμα. Θα το δοκιμάσω κ αυτό πάντως τι να πω :/ Απλά τη josera μου τη συνέστησαν και για τα μαλακά κακά. Είδα μια ελάχιστη διαφορά βέβαια. Είχε κ σχετικά καλή τιμή. Έχω σκεφτεί για royal labrador junior αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα τα βγάλω πέρα οικονομικά. Eεπίσης ο κτηνίατρος είπε να του δώσουμε nuova fattoria που είναι πάλι για μαλακά κακά αλλά φοβάμαι μην αρχίσει πάλι διάρροιες :/
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.875
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δοκιμασε να του μειωσεις την τροφη σε πρωτη φάση και δες αν υπαρχει καποια βελτίωση. εαν αλλαξεις τροφη σε ποιο ποιοτικη (Η ζοζέρα θεωρείται μετρια προς το καλο) κανε πολυ σταδιακα την αλλαγη.
Αυτό το θεωρείς μέτριο ως καλό; (n)

Josera Kids

Composition: poultry meat meal; maize; rice; maize meal; sugarbeetpulp; poultry fat; poultryprotein, hydrolised; yeast; sodium chloride; potassium chloride; chicory powder; dry musselmeat meal.
 


cu19x

Member
12 Ιουνίου 2014
6
0
Sofia BG
Berna, δεν γνωρίζω τους γονείς (μεγάλη και άσχημη ιστορία. Μερικές πληροφορίες εδώ για να μην μπερδεύω το θέμα).
Όταν μας την έφεραν της δώσαμε χάπια αποπαρασίτωσης και ήταν γεμάτη. Τώρα μας είπε και η γιατρός ήρθε η ώρα να της ξαναδώσουμε.
Όποτε μπορέσω θα βγάλω φωτογραφίες και θα στείλω.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Αυτό το θεωρείς μέτριο ως καλό; (n)

Josera Kids

Composition: poultry meat meal; maize; rice; maize meal; sugarbeetpulp; poultry fat; poultryprotein, hydrolised; yeast; sodium chloride; potassium chloride; chicory powder; dry musselmeat meal.
Σε σχεση με σκουπιδια που κυκλοφορούν ναι. Το τι θεωρείς για κάτι έχει παντοτε να κάνει με κάποιο μέτρο σύγκρισης