Διατροφή αγγλικού μπουλντόγκ


puppybull

Member
8 Μαϊου 2011
7
0
Παιδια σας χαιρετω!
Ειμαι κατοχος ενος αγγλικου μπουλντογκ 2.5 μηνων. Τον εφερα απο το εξωτερικο πριν λιγες μερες μιας και σπουδαζα εκει, μετα απο κοπους και αρκετη οικονομια.
Να διευκρυνησω πως οτι ξερω το ξερω διαβαζοντας φορουμ κλπ, οποτε πολυ πιθανο να πω λαθη.
Προς το παρον του δινω τροφη για κουταβια αλλα ειδα οτι περιεχει συντηρητικα, σιτηρα, βελτικωτικα γευσης κλπ και απ οτι διαβασα δεν ειναι και ο,τι καλυτερο για τους σκυλους. Το να ακολουθησω το προτυπο barf δεν ξερω αν ενδυκνειται για την ηλικια του και εκτος αυτου δεν θελω να μπω σε αυτη τη διαδικασια. Γι αυτο λοιπον θα θελα να μου πειτε τις καλυτερες φυσικες-βιολογικες τροφες για σκυλους με τα πιο αγνα υλικα. Το κοστος δεν με ενδιαφερει και πολυ μιας και ειμαι διατεθημενος να στερουμαι κατι για να του το δινω. Στην Αγγλια ειδα οτι κυκλοφορει πολυ η natural good food αλλα δεν ξερω αν οντως ειναι η καλυτερη.
Αυτο που θα θελα απο σας ειναι να μου προτεινετε τις καλυτερες φυσικες και απο κει και περα σκεφτομαι να παρω δοκιμαστικα καποιες απ αυτες και αναλογα με το ποια τρωει με περισσοτερη ορεξη να καθιερωσω αυτη.
Αν το θεωρειται λαθος σαν σκεψη αντιπροτεινετε μου καποια καλυτερη ιδεα! :)
Ευχαριστω!
 




puppybull

Member
8 Μαϊου 2011
7
0
του δινω royal canin για bulldog για κατω απο 12 μηνων..
Θα προτιμουσα μια καλη ολιστικη και απ οτι μου παν στην Αγγλια οτι με ψαρι θα ναι καλυτερη..
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Υπάρχει κάποιος άλλος λόγος αλλαγής τροφής εκτός από το ότι δεν θέλεις να έχει σιτηρά; Ο σκύλος πώς δείχνει, πώς είναι τα κόπρανά του, η τρίχα του, αν μυρίζει...

Από grain-free έχεις την Orijen, την Acana..
 


puppybull

Member
8 Μαϊου 2011
7
0
Tα κοπρανα δεν ειναι σφιχτα και απο οσμη αστα να πανε. Μυριζει πολυ πιο εντονα απο την κλασσικη "σκυλιλα" και καπως ασχημα.
Αυτοι ειναι οι κυριοι λογοι αλλαγης αλλα και επειδη θελω να τρεφεται οσο πιο αγνα γινεται. Δεν θελω να χει πολλα προσθετα, προτιμω κρεας, μαυρο ρυζι και λαχανικα-φρουτα κλπ. Τωρα σκεφτομαι Acana ή orijen?
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
η royal puppy εφερνε και σε εμας μαλακα κακακια....
δες και την arden grange (αγγλικη)....εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενη....λιγα, σφιχτα κακα και ομορφο τριχωμα...
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Tα κοπρανα δεν ειναι σφιχτα και απο οσμη αστα να πανε. Μυριζει πολυ πιο εντονα απο την κλασσικη "σκυλιλα" και καπως ασχημα.
Αυτοι ειναι οι κυριοι λογοι αλλαγης αλλα και επειδη θελω να τρεφεται οσο πιο αγνα γινεται. Δεν θελω να χει πολλα προσθετα, προτιμω κρεας, μαυρο ρυζι και λαχανικα-φρουτα κλπ. Τωρα σκεφτομαι Acana ή orijen?
και η Αμερικανικη Artemis μου αρεσει πολυ σαν συστατικα, αλλα ακομα δεν την εχουμε δοκιμασει....
http://www.artemiscompany.com/

Να σου ζησει....βαλε φωτο....τρελαινομαι για κουταβια μπουλντοκακια!!!! :)