Διατροφή γερμανικού ποιμενικού


stiv

Member
26 Νοεμβρίου 2011
7
0
Καλησπέρα σε όλους!!!εχω ενα λυκοσκυλο 3 χρονων και θέλω να του βρω μια καλη σκυλοτροφή.Εψαξα στο internet ωστε να βρω καποια αλλα χαθηκα !!βρηκα καποιες οι οποιες δεν ειναι αρκετα ακριβες αλλα ομως δεν τις γνωριζω καθολου αυτες ειναι οι εξης 1)prolife της laky και 2)AlfaPro ειναι ιταλικη.Αν καποιος ξερει κατι για αυτες ας απαντησει ή γνωρίζει καποια αλλη αξιόλογη σκυλοτροφη.Ευχαριστώ,
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Εχεις κάποιο πρόβλημα με την τροφή που του δίνεις τώρα; Η οποία παρεπιπτόντως, ποιά είναι;
 






stiv

Member
26 Νοεμβρίου 2011
7
0
Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας!τωρα του δινω την pro plan αλλα δεν παει αλλο γιατι εχει 70 ευρω το σακι, ειναι παρα πολλα για την εποχη που ζουμε.Την ΑlfaPro δεν βρηκα τιμη απλα ειδα οτι ειναι καλη και θα παω να ρωτησω να δω ποσο εχει.keegan εχεις δωσει καμια απο αυτες ειναι καλες?σε τι τιμη μπορω να τις βρω?
 










Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
ποια ειναι αυτη και γιατι:confused:
θυγατρική εταιρία της βίκυ είναι η λάκυ. Βάσει συστατικών και χημικής ανάλυσης, βάσει τιμής, βάσει μεγέθους-σχήματος-σκληρότητας κροκέτας, βάσει νοστιμάδας, βάσει οσμής. Διάλεξε όποιο λόγο θες. Και θα μπορούσε να είναι πραγματικά καλή, μιας κι η βίκυ δεν είναι τυχάρπαστη εταιρία κι έχουν μεγάλη τεχνογνωσία σε αυτό που κάνουν και το κάνουν σωστότερα από άλλες εταιρίες αλλαντικών που παίρνουν εύσημα επειδή έχουν τη δυνατότητα καλύτερης προώθησης, αλλά βέβαια αυτό είναι ένα άλλο κεφάλαιο.
 


keegan

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2010
340
0
keegan εχεις δωσει καμια απο αυτες ειναι καλες?σε τι τιμη μπορω να τις βρω?
Ήδη δίνω την royall canin (60-65 euro), αλλά φίλοι μου που δίνουν τις άλλες δύο είναι πάρα πολύ ευχαριστημένοι

Όπως είπε και η Μαρία η belcando κοστίζει από 45-50 euro και περίπου στο ίδιο κόστος κυμαίνεται και η Arden
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Royal canin energy 4800
Πολύ πλούσια τροφή και καλή .
Αν συγκρίνεις τις ποσότητες που πρέπει να δίνεις στο σκύλο θα δεις ότι είναι πολύ μικρότερες από άλλες τροφές .
Παράδειγμα ,εγώ έδινα μια τροφή που όριζε 500gr την ημέρα
Τιμή τροφής 65€ το 17κιλο 17000gr / 500gr την ημέρα = 34 μερίδες 65 / 34 =1,911 η μερίδα.
4800 energy 80€ το 20κιλο 20000gr /400gr την ημέρα =50 μερίδες 80/50 =1,60
 


stiv

Member
26 Νοεμβρίου 2011
7
0
Μετα απο ψαξιμο θα παω να ρωτησω για την belcando adult active και βλεπουμε!!την Αlfa pro δεν την ξερει καποιος?



 


keegan

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2010
340
0
Royal canin energy 4800 Πολύ πλούσια τροφή και καλή
Φίλε Βαγγέλη όλα καλά ....αλλά για πιο λόγο δίνεις τροφή υψηλή σε ενέργεια ?

θα παω να ρωτησω για την belcando adult active
Belcando ..πολύ καλά !!.....αλλά Active ?? ...


Ρωτάω για τον λόγο πως για να δώσουμε τροφή υψηλής ενέργειας(performance), τα σκυλιά μας καλό είναι να κάνουν κάποια έντονη δραστηριότητα (σπόρ-κυνήγι-aggility κ.τ.λ) αλλιώς οι υψηλές πρωτεϊνες επηρεάζουν την απορρόφηση της τροφής και τον μεταβολισμό, έχουμε αύξηση βάρους και συσσώρευση λίπους, με αποτέλεσμα να επιβαρύνουμε το συκώτι και τα νεφρά....ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες.
 
Last edited:


Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
Αυτό που θα ρωτήσω τώρα είναι τελείως άσχετο με την συζήτιση αλλά δεν θυμάμαι ούτε που το είχα διαβάσει ούτε που αλλού να το γράψω :) .
Είχα διαβάσει κάπου εδώ μέσα ότι κάποιος έβαζε λίγο λάδι στην τροφή για να γυαλίζει απ' ότι θυμάμαι το τρίχωμα. Υπάρχει άλλος λόγος που γίνεται αυτό? Και πόσο πρέπει και κάθε πότε? Αν είναι βέβαια σωστό?
 


keegan

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2010
340
0
Αυτό που θα ρωτήσω τώρα είναι τελείως άσχετο με την συζήτιση αλλά δεν θυμάμαι ούτε που το είχα διαβάσει ούτε που αλλού να το γράψω :) .
Είχα διαβάσει κάπου εδώ μέσα ότι κάποιος έβαζε λίγο λάδι στην τροφή για να γυαλίζει απ' ότι θυμάμαι το τρίχωμα.
Ναι αυτό ισχύει ....δίνει λάμψη στο τρίχωμα. Αλλά δεν θα το χρειαστείς αν η τροφή που δίνεις στον σκύλο σου είναι ισορροπημένη.

Υπάρχει άλλος λόγος που γίνεται αυτό?
Αν η πρόσληψη ελαίου είναι κατά κάποιο τρόπο ελλειπής, τότε χρειάζεται η προσθήκη. Συνήθως το κενό αυτό μπορεί να καλυφθεί και με κάψουλες. Αυτό πρακτικά το συναντάς στις Β.A.R.F διατροφές.

Και πόσο πρέπει και κάθε πότε? Αν είναι βέβαια σωστό?
Αρχικά κατά την αποψή μου πάντα, απέκλεισε το ελαιόλαδο. Δεν συνίσταται για τους σκύλους.
Μπορείς να δώσεις όμως σπορέλαιο ή καλαμποκέλαιο. Υπολόγισε περίπου μια κουταλιά της σούπας ανά 20-25 kg καθημερινά μέχρι να δεις αποτέλεσμα
( επιφυλάσομαι κάπως για την δοσολογία.. θα το δεις στον σκύλο )
Πάντως δεν είναι λίγοι που τα παράκαναν (μεταξύ τους και εγώ) και είχαν τα αντίθετα αποτελέσματα .... θαμπό τρίχωμα και μια περίεργη μυρωδιά.
 
Last edited:


Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
Ναι αυτό ισχύει ....δίνει λάμψη στο τρίχωμα. Αλλά δεν θα το χρειαστείς αν η τροφή που δίνεις στον σκύλο σου είναι ισορροπημένη.



Αν η πρόσληψη ελαίου είναι κατά κάποιο τρόπο ελλειπής, τότε χρειάζεται η προσθήκη. Συνήθως το κενό αυτό μπορεί να καλυφθεί και με κάψουλες. Αυτό πρακτικά το συναντάς στις Β.A.R.F διατροφές.



Αρχικά κατά την αποψή μου πάντα, απέκλεισε το ελαιόλαδο. Δεν συνίσταται για τους σκύλους.
Μπορείς να δώσεις όμως σπορέλαιο ή καλαμποκέλαιο. Υπολόγισε περίπου μια κουταλιά της σούπας ανά 20-25 kg καθημερινά μέχρι να δεις αποτέλεσμα
( επιφυλάσομαι κάπως για την δοσολογία.. θα το δεις στον σκύλο )
Πάντως δεν είναι λίγοι που τα παράκαναν (μεταξύ τους και εγώ) και είχαν τα αντίθετα αποτελέσματα .... θαμπό τρίχωμα και μια περίεργη μυρωδιά.
Εννοείς βάρος σκύλου έτσι?
 


stiv

Member
26 Νοεμβρίου 2011
7
0
keegan ειπα για active γιατι τον σκυλο τον εχω για φυλακα!!!ειναι σε ενα στρεμμα περιπου λυτος ολη την ημερα και υπαρχει μια δραστηριοτητα εντονη ολη την ημερα.
Αυτο με το λαδι το εχω ακουσει και εγω δεν ξερω καταποσο ομως ισχυει για σολωμελαιο ομως που εχει Ωμέγα-3
 


keegan

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2010
340
0
Stiv το έψαξα και έχεις δίκιο που δίνεις την active τελικά !!....

Είναι μια φόρμουλα που έχει σχεδιαστεί για να αποδίδει μεταξύ adult και power και πιστεύω πως ακούγεται ιδανική για τον σκύλο σου.......χμμμμμμ και για τον σκύλο μου εδώ που το σκέφτομαι !!
Γιατί συνήθως μέχρι πρότινος ακολουθούσα την πρακτική προσθήκης κιμά ή κάποιο ποσοστό performance όταν δούλευε μαζί με την adult.

Πάντως ...από Ιούνιο μέχρι και ίσως τέλη Οκτωβρίου ανάλογα τις θερμοκρασίες, θα έδινα adult και μετά πάλι active.

δεν ξερω κατα ποσο ομως ισχυει για σολωμελαιο ομως που εχει Ωμέγα-3
Ισχύει, και κάθε εταιρεία που το βγάζει αναγράφει τα ml που πρέπει ανα kg και το χρονικό διάστημα χρήσης. Αλλά αν δίνεις μια καλή ξηρά τροφή δεν χρειάζεται και σε περίπτωση μεγαλύτερης δοσολογίας από το επιτρεπτό σολωμέλαιου ίσως προκαλέσει υπερβιταμίνωση.
 
Last edited:


stiv

Member
26 Νοεμβρίου 2011
7
0
Πηγα και ρωτησα αν εχουν την σκυλοτροφη(belcando) και δεν την ξερανε ρε γαμωτο!μηπως ξερει καποιος καποιο καταστημα που να την εχει
και να στελνει με αντικαταβολη?
keegan αν του δινεις μια καλη σκυλοτροφη 70 ευρω και ....σιγουρα δεν χρειαζεται αλλα αν δινεις μια μεσαιας κατηγοριας τοτε χρειαζεται
εστω μια -δυο καψουλες την ημερα