Διατροφή γερμανικών ποιμενικών


vag95

Member
17 Απριλίου 2011
9
0
εχω ενα 4 μηνων γερμανικο ποιμενικο (αρσενικο) βαρους 12 κιλων...μηπως ξερετε ημερησιως ποση τροφη πρεπει να του δινω??
 




vag95

Member
17 Απριλίου 2011
9
0
γραφει αλλα ο γιατρος μου ειπε να του δινει παραπανω απο οτι λεει
 
Last edited:


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
ξεκινα αρχικα με αυτο που αναγραφει η συσκευασια ,κ στην πορεια θα το δεις το σκυλι σου.αν το δεις οτι αδυνατιζει κ φαινονται κοκαλα,αυξησε τροφη,αν κ δεν νομιζω να εχεις προβλημα με τα γραμμαρια που δινει η εταιρια.
 


vag95

Member
17 Απριλίου 2011
9
0
παντως η συσκευασια γραφει για 4 μηνων γυρω στα 325 γραμμαρια ημερησιως και εγω ακουγωντας και τις συμβουλες του γιατρου του δινω 400 γραμμαρια...πραττω καλως ή κακως?
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
η διαφορα ειναι μικρη ετσι κ αλλιως.απλα προσεχε μην παραφουσκωσει.αν το δεις οτι παχαινει ,κοψε λιγακι.οχι αν βαλει κιλα,μην μπερδευτεις,αν το δεις οτι παχαινει.ετσι κ αλλιως στην ηλικια που ειναι ,εχει αυξημενες διατροφικες αναγκες.δεν νομιζω οτι θα του κανεις κακο με λιγο παραπανω.απλα να εισαι παρατηρητικος με το σκυλι.
 




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
δλδ τι βλεπεις να κανει?μην τρως προολογο απο το σκυλι σου.προφανως σου εχει κανει μια δυο τσαχπινιες κ εσυ τσιμπησες κ του εδωσες να φαει.στην ουσια δλδ,τον εκπαιδευσες να πειναει....
 


vag95

Member
17 Απριλίου 2011
9
0
οχι περαν του προγραμματος του δεν εδωσα τιποτα...απλα τον βλεπω οταν πηγαινω κοντα στην σακουλα με την τροφη του να τρελενεται
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
μην δινεις σημασια.κ 5 κιλα τροφη να του δοσεις την ημερα αυτος θα θελει κ αλλο,αν δεν εχει πεθανει....
ειναι το ενστικτο τους τετοιο.θελουν να ζησουν,να επιβιωσουν.ξερει τι εχει μεσα στην σακουλα κ το θελει.μην σε στεναχωρει αυτο ομως.εσυ θα δινεις οσο πρεπει.
 




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
υπαρχουν κ καποια πολυ εμπειρα μελη εδω μεσα με γερ.ποιμενικους.θα σου πουν κ αυτοι την αποψη τους κ σε βοηθησουν κ αργοτερα με ο,τι χρειαστεις!να μας βαζεις κ καμια φωτο απο το σκυλακο σου!
 








st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Από τις καλύτερες είναι!

Βέβαια το αν είναι καλή η όχι είναι θέμα οργανισμού του σκύλου!Μπορεί στον δικό μου η Royal να μην είναι καλή και στο δικό σου να είναι!

Κόπρανα,τρίχωμα και διάθεση αν έχει σημαίνει ότι η ξηρά του κάθεται καλά του σκύλου!Αυτό σαν παρένθεση!

Θα δίνεις ότι λέει πάνω η συσκευασία!Ούτε πιο λίγο ούτε πιο πολύ!

Πάντα να θυμάσαι να διατηρείς τον σκύλο στα κιλά του, αν όχι λίγο πιο αδύνατο!Ειδικά τώρα που είναι στην ανάπτυξη!
 


ArisG

Member
25 Μαρτίου 2011
12
0
φιλε μου αντιμετωπιζω ακριβως το ιδιο προβλημα.και ο δικοσ μου γπ μολις εγινε 4 σημερα(και μου επεφυλασσε και εκπληξη γιαυτο) και τον βλεπω να πειναει.του δινω pro plan και γραφει τα ιδια γραμμαρια αλλα στο συνολο πρεπει να του δινω γυρω στα 500.ακομα κ η κτηνιατροσ μου ειπε οτι ειναι υπερβολικα αδυνατος και να του βαζω παραπανω φαι 2 μηνες πριν.Παρολα αυτα τον βλεπω οτι μολισ βρει φαι το τσακιζει(μεχρι και τα κακα του εφαγε) αλλα δεν ειναι χοντρος.
στελιο οτν λεσ να διατηρεις τον σκυλο στα κιλα του μπορεισ να γινεισ λιγο πιο συγκεκριμενος?(αναλογα με τουσ μηνες δηλαδη ποιο ειναι το καταλληλο βαρος)
 
Last edited:




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
εγω που μετρουσα κροκετα κροκετα τα γραμμαρια παλι,δεν φανταζομαι οτι ο σκυλος μου θα μπορουσε να γινει διαφορετικος η οτι του στερησα κατι....καλο ειναι να ακολουθουμε πανω κατω τα προτινωμενα.για καποιο λογο βρισκονται εκει.
 


ArisG

Member
25 Μαρτίου 2011
12
0
και εγω αυτο ελεγα.οτι για καποιο λογο βρισκονται εκει.απλα υποθετω οτι ολα αυτα βασιζονται σε στατιστικεσ μελετες που ποτε δν ειναι ακριβεις η εστω αναφερονται σε ιδανικο σκυλο.Για παραδειγμα οταν εγω τον βγαζω βολτα και τον τρεχω και παιζουμε λογικο ειναι να χρειαζεται πιο πολυ τροφη αποτι αμα κα8οταν ολη μερα ξαπλα.Επισης,οπως τα παιδια βρισκονται στην αναπτυξη και χρειαζονται παραπανς φαγητο ετσι θεωρω πως ειναι και οι σκυλοι,ειδικα αμα ειναι δραστηριοι και ενεργητικοι.